Editörler : asaygin
12 Ocak 2009 19:52  


ilköğretim 2. kademede ortak sınav zorunluluğu

ilköğretim 2. kademede ortak sınav zorunluluğu varmı arkadaşlar?bilgisi olan varsa sevinirim

12 Ocak 2009 22:58

isikayhan
Kapalı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/225_0.html

Sınavlar (15)

Madde 36

.

.

.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden, öğretmenlerin iş birliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere her dönemde en az bir sınav birlikte düzenlenir. Bu ortak sınavların sorularıyla birlikte cevap anahtarları da okul zümre öğretmenlerince hazırlanır ve cevap anahtarlarında her soru için verilecek puan belirtilir.

...........................................................................

Zümre Öğretmenler Kurulu

Madde 95

.

.

.

ğ) (Ek bend: 24.12.2008/27090 RG) Her dönem ortak yapılacak sınavların yapılış usul ve esasları, soru şekilleri, konu ağırlıkları ve sınav tarihleri dönem başlarında belirlenir. Ortak sınav sonuçları, zümre öğretmenler kurulunda değerlendirilir ve rapor hâlinde okul yönetimine sunulur.

30 Ocak 2009 22:38

hava75

biz 1. dönem yapmadık zaten 6 lara birimiz 7 lere birimiz giriyoruz sınvaları ortak yapıyoruz ama ortak hazırlamıyoruz problem çıkar mı

31 Ocak 2009 05:18

atahoca

Okulda tek öğretmensem şube sayısı birden fazlaysa ortak sınav şartı kalkar mı?

Bir sitede; Örneğin 6.sınıflarda Y.Dil dersine 6/A-6/B-6/C sınıfına tek öğretmen girse bile bu üç sınıfa ortak sınav yapılır. Ortak sınav zümre öğretmenin olup olması ile ilgili bir durum değil ,sınıflar arası seviyeyi ölçmek amacıyla yapılan bir değerlendirmedir. denmiş.

Yardımcı olması açısından madde:

Madde 36:"Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden, öğretmenlerin iş birliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere her dönemde en az bir sınav birlikte düzenlenir. Bu ortak sınavların sorularıyla birlikte cevap anahtarları da okul zümre öğretmenlerince hazırlanır ve cevap anahtarlarında her soru için verilecek puan belirtilir." denilmektedir

Ve önemli hatırlatma:

Madde 32: ?ğ) Her dönem ortak yapılacak sınavların yapılış usul ve esasları, soru şekilleri, konu ağırlıkları ve sınav tarihleri dönem başlarında belirlenir. Ortak sınav sonuçları, zümre öğretmenler kurulunda değerlendirilir ve rapor hâlinde okul yönetimine sunulur.?

Rapor örneği buldum hediyem olsun: http://www.sorubak.com/48-siniflar-ortak-sinav-rapor-ornegi_14769.htm

04 Şubat 2009 22:39

hava75

ortak sınav raporu için başka örnek var mıı artı zümrede hangi konulardan nasıl sorlar çıkacak yazılmalı diyor ya zümreyle bir araya gelemiyorsak nasıl ortak sınav yapacağız aynı dudurmda olanlar görüşelim

05 Şubat 2009 21:49

atahoca

Hocam siz yazın birşeyler. Bu mesele ilk olduğu için sorun olmaz, okul müdürü olmazsa müfettişler rehberliik yapar.

Zaten ortak sınav yerine MEB veya MEM lere bu iş bırakılsa daha iyi olur. Afyonkarahisarda edep var edep.gov.tr örnek olabilir bu konuda.

Sınavları MEB yada MEM yapsa; tüm sınavları yapsın. Geri bildirimde hangi kazanımlar üzerinde durulması gerektiğinden de bahsederler. Yalnız değerlendirmeler ülke yada il hatta ilçe çapında değil sadece okul içinde olmalı ki bu konuda objektiflik sağlanabilsin. Her dönem iki sınavla tüm dersleri halledebilirler. Öğretmen de kendi değerlendirmesini yapar. İster sınav ister performans neyse ona göre notunu verir.

Ha birde ders-içi performans çizelgeleri -pek sevmem gerçi zatan belli kriterlere göre veriyorduk ama dereceli excel öğretmenliği sıkıcı- hiç değilse Rusya daki gibi basılı gelsin. Her sınıfta sınıf başkanında dursun. Öğretmen derse girince alsın vs. vs. jurnal diyorlarmış adına.

Ah enderun ah neredesin...

05 Mart 2009 23:39

hava75

yapmasak kim kontrol edecek olmuyor işte bizim okulda bu sene 1. döenm yapamadıık

Toplam 6 mesaj
ANKET
FETÖ'den ihraç edilen polislerin, askerlik yapmasını istiyor musunuz?