Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : Cüneyt Barışoglu
23 Ocak 2009 20:22  


TSK hizmet tazminatı %25 oranında artacak ve emekli astsubaylara ilave 100 TL alacak..!!!

Genelkurmay'dan bilgilendirme toplantısı

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan silah ve mühimmat hakkında, ''Bulunan silah ve malzemelerle ilgili konuya biz çok önem veriyoruz. Bu konunun, soruşturmanın netleşmesini herkesten fazla biz istiyoruz'' dedi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde vefat eden malul gazi emekli Albay Abdülkerim Kırca hakkında bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerle ilgili olarak ''meslek ilkelerine aykırı yayın yapıldığı'' gerekçesiyle Basın Konseyi ve Gazeteciler Cemiyeti nezdinde gerekli girişimde bulunulduğunu ve bir basın organına yönelik ''yaptırım uygulanmasının'' talep edildiğini bildirdi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan silah ve mühimmat ile ilgili soruyu yanıtlarken, ''Bulunan silah ve malzemelerle ilgili konuya biz çok önem veriyoruz. Bu konunun, soruşturmanın netleşmesini herkesten fazla biz istiyoruz'' dedi.

Bu çerçevede Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülen soruşturmanın ve incelemenin devam ettiğini belirten Tuğgeneral Gürak, soruşturmanın sonuçlarının ''kamuoyu ile paylaşılabilecek bölümü olması halinde paylaşılacağını'' kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında yapılan haftalık görüşmeyle ilgili soru üzerine Tuğgeneral Gürak, bu görüşmelerin bundan sonra her hafta Perşembe günü yapılacağını bildirdi. Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un Perşembe günleri ilk önce Başbakan Erdoğan'la ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşeceğini bildirdi. Orgeneral Başbuğ'un bu hafta, programlar uyuşmadığı için ilk önce Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüğünü ifade eden Tuğgeneral Gürak, Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Başbuğ'un haftalık görüşmesine ilişkin talebin kimden geldiği yönündeki soruyu ise yanıtlamadı.

Irak'ın hava sahasının kullanımı ile ilgili bir soru üzerine ise Tuğgeneral Gürak, ''Irak'la ilgili mevcut mekanizma aynen devam etmektedir. Şu anda bir problem mevcut değildir'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, astsubayların haklarında yapılan iyileştirmelerle ilgili olarak, subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını, astsubayların, TSK hizmet tazminatlarının yüzde 25 oranında artırılması, ayrıca emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanmasına yönelik teklifin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, uzman jandarmaların göreve başlangıç derece ve kademelerinin 11/1'inden, emsalleri gibi 10/1'ine yükseltilmesi, uzman jandarma ve uzman erbaşların ilerleyebilecekleri derece ve kademelerin 3/8'inden, 2/6'sına çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, Gölcük'te meydana gelen trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personeline Allah'tan rahmet, ailelerine, silah arkadaşlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Genelkurmay Karargahında 26 Aralık 2008 tarihinde yapılan birleştirilmiş komutanlar toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin durumunun iyileştirilmesi ile ilgili çalışmaların gözden geçirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, bu kapsamda, astsubaylar ve uzman erbaşlarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hizmetin daha iyi yürütülmesi, çalışanların yaşam standardı ile moral ve motivasyonlarının artırılması maksadıyla gereken tedbirleri almanın Türk Silahlı Kuvvetlerinin bugüne kadar uyguladığı ana prensip olduğuna dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, bu çerçevede Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli unsurlarından olan astsubaylar ile uzman jandarmalar ve uzman erbaşların özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkilerle ilgili olarak bir çok çalışmanın sonuçlandırıldığını kaydetti

Yakın dönemde sonuçlandırılan ve halen üzerinde çalışılmaya devam edilen bazı önemli çalışmaları anlatan Tuğgeneral Gürak, bu çerçevede yapılan değişiklik ile subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını bildirdi.

Astsubayların daha önceden sicil verebilmek için gerekli olan asgari teğmen rütbesinde bulunma şartının kaldırıldığını, başçavuş ve kıdemli başçavuşların da astlarına sicil verebilmelerine imkan sağlandığını bildiren Tuğgeneral Gürak, ayrıca astsubaylara, uzman erbaşların ikinci sicil üstü olabilmeleri yetkisi de verildiğini ifade etti.

Halen sadece müfrez görevlerde bulunan astsubayların astlarına ceza verme yetkisi bulunmadığına işaret eden Tuğgeneral Gürak, sicil amirliği yetkisi bulunan astsubaylara ceza yetkisinin de verilmesi hakkındaki kanun değişiklik teklifinin Milli Savunma Bakanlığına gönderildiğini bildirdi.

-MALİ KONULARDAKİ İYİLEŞTİRME TEKLİFLERİ-

Mali konulardaki iyileştirme teklifleri kapsamında ise Tuğgeneral Gürak, lise mezunu emekli astsubaylara, 2 Yıllık Yüksek Okul mezunu olarak intibak yapılmasına yönelik teklifin Milli Savunma Bakanlığına gönderildiğini belirtti.

Görevdeki astsubayların, TSK hizmet tazminatlarının yüzde 25 oranında artırılması, ayrıca emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanmasına yönelik teklifin Başbakanlığa gönderildiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, ikinci dereceden emekli olan astsubayların emekli aylıklarının 158 TL iyileştirilmesine yönelik ek göstergelerin düzenlenmesi hakkındaki teklifin de Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildiğini kaydetti.

Üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlukta 3'er yıl olan rütbe bekleme sürelerinin 6'şar yıla çıkarılması ve buna bağlı olarak tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesine yönelik hazırlanan kanun teklifinin halen TBMM gündeminde olduğunu hatırlatan Tuğgeneral Gürak, astsubayların daha genç rütbelerde subaylığa geçişlerine olanak sağlamak maksadıyla hazırlanan ve subaylığa müracaat yılının 7'nci hizmet yılından 5'inci hizmet yılına çekilmesini öngören kanun değişiklik teklifinin TBMM gündeminde olduğunu belirtti.

Tuğgeneral Gürak, lisansüstü öğrenim yapan astsubaylara, kadro ihtiyacı nispetinde kıdem verilmesi ile ilgili bir çalışma başlatıldığını da bildirdi.

-UZMAN JANDARMA VE UZMAN ERBAŞLAR-

Tuğgeneral Gürak, astsubaylara yönelik yapılan bu çalışmaların yanında, TSK'nın diğer önemli bir unsuru olan uzman jandarmalar ve uzman erbaşlarla ilgili olarak da iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bu çerçevede, uzman jandarmaların göreve başlangıç derece ve kademelerinin 11/1'inden, emsalleri gibi 10/1'ine yükseltilmesinin planlandığını belirten Tuğgeneral Gürak, uzman jandarma ve uzman erbaşların ilerleyebilecekleri derece ve kademelerin 3/8'inden, 2/6'sına çıkarılması ve belirli şartlarda 1'inci dereceye yükselebilme hakkı verilmesi çalışmaları yapıldığını bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, uzman jandarma ve uzman erbaşlarda ilave öğrenime kademe verilmesi, uzman erbaşlara 45 yaşından sonra sözleşmeleri feshedildiğinde emeklilik hakkı verilmesi, sağlık nedeni ile sınıf görevini yapamayacağı tespit edilen başarılı uzman erbaşlara sınıf değişikliği hakkının verilmesi konularında da çalışmalar yapıldığını kaydetti.

-MALUL GAZİLER-

Malul gazilerin sorunlarının giderilmesi konusunda da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, ''Vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele ederken yaralanan iç güvenlik yaralıları ve tedavileri sonucunda malul gazi olan personelin günlük hayatta yaşadığı sıkıntıları gidermeye yönelik olarak Genelkurmay Başkanlığınca, ilgili Bakanlık ve Kurumlarla koordineli çalışılmaktadır'' dedi.

Tuğgeneral Gürak, bu çerçevede, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre terörle mücadelede malul gazi olan personele kullanabileceği her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç/gereçlerin herhangi bir katılım veya fark alınmaksızın ve kısıtlama getirilmeksizin karşılanacağının Sağlık Uygulama Tebliğinde ifade edildiğini kaydetti.

Kaliteli ortez/protez alınabilmesi için Kamu İhale Kurumu Başkanlığınca olumlu görüş bildirildiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, ayrıca Maliye Bakanlığınca yayımlanan Tedavi Yardımına ilişkin Uygulama Tebliği ile terörle mücadele kapsamına giren olaylar nedeniyle tedavileri devam etmekte olan ve henüz malul gazilik işlemleri tamamlanmayan iç güvenlik yaralılarının ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç/gereçlerle tedavileri süresince kullanacakları ilaçların temini ve alınan malzemelerin bedellerinin tamamının Kurumlarınca ödenmesi sağlandığını kaydetti.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alan malul gazilerin bir işte çalışmaları durumunda bunlardan ayrıca genel sağlık sigortası pirimi alınmadığına dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, ''Bu hususun malul gazi çalıştıran kurum/kuruluşlar tarafından da göz önünde bulundurulması gerekmektedir'' dedi.

Sağlık durumu nedeniyle sözleşmesi feshedilen uzman erbaşlardan istifade edilmesini amaçlayan Uzman Erbaş Kanununda değişiklik yapılmasına öngören kanun tasarısı taslağı ile ilgili bilgi de veren Tuğgeneral Gürak şunları kaydetti:

''İstihdam edildikleri kadronun görev özelliklerine göre sınıf ve branşları ile ilgili sağlık niteliklerine uygun olmadığı anlaşılan uzman erbaşlardan, sicil notu yüksek, çalışkan ve disiplinli olup da istekli olanlardan, uygun şartları taşıyanların başka sınıflarda istihdam edilebilmesini öngören kanun tasarısı taslağı hazırlanmıştır. Yapılan çalışma ile sicil notu yüksek, çalışkan ve disiplinli olup da sağlık nedeniyle sözleşmesi feshedilen uzman erbaşların mağduriyetinin önlenmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu personelden istifade etmesi amaçlanmıştır.''

-İÇ GÜVENLİK OLAYLARI-

İç güvenlik olayları ile ilgili bilgi de aktaran Tuğgeneral Gürak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini vurguladı.

Bu bağlamda, 01 Ocak 2009 tarihinden bugüne kadar toplam 24 iç güvenlik olayı meydana geldiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, Dönem içinde bölücü terör örgütüne ait 5 adet A/P mayını, 1 adet el yapımı patlayıcı düzeneği ve el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere 160 kilogram amonyum nitrat gübresinin bulunarak olası zayiatların önlendiğini söyledi.

Dönem içinde 6'sı teslim olmak üzere toplam 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildiren Tuğgeneral Gürak, ''Teslim olan kişilerden 5'inin, bölücü terör örgütünde uzun yıllar kalmalarına rağmen, (5, 5, 6, 13, 16 yıl) terörle bir sonuç alınamayacağını ve yaşamlarının boş yere heba olacağını anlamaları üzerine, örgütten ayrılarak güvenlik kuvvetlerine sığınmaları dikkat çekicidir'' dedi.

Dönem içinde, Muş ili kayak tesisleri kazan dairesinde, 18 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen kaza sonucu yaralanan iki vatandaşın, askeri helikopterle Erzurum'da ilgili hastanelere sevk edildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, ''Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman milletinin hizmetindedir'' dedi.

Tuğgeneral Gürak, 29-30 Ocak 2009 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahında, iç güvenlik bölgesinde görev yapan birlik komutanlarının da iştirak edeceği geniş katılımlı bir iç güvenlik semineri icra edileceğini de bildirdi.

23 Ocak 2009 20:23

zorlu_06

hade rastgele...!!!!

23 Ocak 2009 20:36

specialist07

hayırlı olsun

23 Ocak 2009 20:44

fatih*gs

hayırlı olsun arkadaşlar sizlere...

23 Ocak 2009 21:15

__Slayer__

TSK Hizmet Tazminatı diyerek Silahlı Kuvvetler tazminatını mı kastetmişler. Çünkü benim bildiğim TSK Hizmet Tazminatı sadece Albay ile Yarbay rütbelerine veriliyor. Eğer durum böyleyse, sadece Kd.Bçvş. ve II.Kad.Kd.Bçvş. rütbelerinin hizmet tazminatları %25 oranında artılırılır. Diğer rütbelere herhangi bir artış olmaz. Saygılar...

23 Ocak 2009 22:15

arda46isa

hadi canım subaylara bişey verilmedenmi tazminat arttırılıyor yani emin olun vardır altında bir çapanoğlu kesinlikle inanmam

23 Ocak 2009 23:05

Wind Of Navy
Kapalı

Slayer;

Yarbay ve albaylara verildiğini söylediğiniz tazminat "TSK Hizmet Tazminatı" değil "Makam Tazminatı"dır. TSK Hizmet Tazminatı ise tüm subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara rütbeleri oranında verilen bir tazminattır.

Dolayısıyla yapılması planlanan iyileştirme astsubay arkadaşların halen % 102 (Astsb.Çvş.) ve % 201 (II.Kad.Kd.Bçvş.) arasında aldığı bu oranlara yapılacaktır.

Bilgilerinize.

23 Ocak 2009 23:07

Wind Of Navy
Kapalı

Bilmeyen arkadaşlar için açıklamakta da yarar var.

TSK Hizmet Tazminatındaki yüzde, en yüksek devlet memuru brüt aylığının yüzdesidir. Bu da 2009 rakamları itibariyle 508 TL civarındadır. Bu nedenle az evvel verdiğim yüzde rakamlarını bu rakamla çarparsanız TSK Hizmet Tazminat miktarını bulabilirsiniz.

24 Ocak 2009 00:29

__Slayer__

Wind Of Navy;

Aynı konudan bahsediyoruz, sadece Silahlı Kuvvetler Tazminatı demeye alıştığımızdan TSK Hizmet Tazminatı farklı bir kavrammış gibi geldi, yine de açıklaman için teşekkür.

Ama bana bu zammın sadece astsubaylara geleceği gerçekçi gelmiyor, çünkü zaten şuanki düşünce, Teğmen maaşı Başçavuş maaşından az olamaz iken nasıl olduda başçavuşa fazladan 200 YTL zam yapmaya karar verdiler,ilginç...

24 Ocak 2009 00:38

thk9
Yasaklı

Nerden çıkarıyorsun sadece astsubaya olduğunu.Kardeşim tüm TSK personelinin TSK tazminatına %25 zam deniyor.Şu yazılanları biraz ciddi okuyun,maaş pusulanıda ne eriliyor,ne kesiliyor öğrenin.Çok basit kalemlerde bile bu kadar tereddüt ve gereksiz yazı yazılıyor.Gençler lütfen,lütfen.

24 Ocak 2009 00:52

__Slayer__

"Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, astsubayların haklarında yapılan iyileştirmelerle ilgili olarak, subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını, astsubayların, TSK hizmet tazminatlarının yüzde 25 oranında artırılması, ayrıca emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanmasına yönelik teklifin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi."

thk9, burada astsubayların TSK tazminatından bahsediliyor, Burada TSK personeli yazmıyor, ben TRT'nin, CNN Türk' ün birkaç tane daha farklı kaynaklardan inceledim hepsi de astsubayların tazminatına %25 artış geleceğinden bahsediliyor, hiçbirinde TSK personeli ifadesi görmedim, eğer böyle bir ifadeye yer veren bir site biliyorsanız linkini yazarsanız sevinirim. Yok diyorsanız sizi ciddi yorum yapmaya davet ediyorum. Saygılar...

24 Ocak 2009 00:59

Wind Of Navy
Kapalı

Bu konuda "Slayer" isimli arkadaşla aynı fikirdeyim. Çünkü ben de bahse konu haberi inceledim ve planlanan artışın sadece astsubaylara yönelik olduğunu gördüm. "Thk9"un dediği gibi bu artış tüm personele yönelikse bu bilginin kaynağını bilmeye de ihtiyacımız olacak.

Saygılar.

24 Ocak 2009 03:22

reis96

Genelkurmay bizleri yani Uzman Jandarmaları yine oyalayıcı bir tavırla tabırı caizse agzımıza bir parmak bal sürerek oyaladı. 20 yılda yaptıgı 11/1 den 10/1 edüşürmesi oldu yazık ya. Jandarmanın her kademesınde başaryıla görev yapan ve jandarmanın bel kemıgı olan uzman jandarmalara yapılan bu olay hakaretten başka bir sey degıldır. Astsubay ve uzman erbaşları tebrık edıyorum istedıklerını aldılar uzman erbaşlar bizlerden daha iyi konuma geldıler yanlış anlaşılmasın uzman erbaşların da haklarını almaları taraftarıyım ama madem orduda bır statu var bu çiğnenemez Artık EMUD bunyesınde 25.000 uzman jandarma gerekenı yapmaladır.

24 Ocak 2009 07:58

( A T R O P İ N )
Yasaklı

II.Kad.Kd.Bçvş. (2,01) 1021,68 1277,10 255,42

Kad.Kd.Bçvş. (1,88) 955,60 1194,51 238,90

Kd.Bçvş. (1,77) 899,69 1124,61 224,92

Kad.Bçvş. (1,65) 838,70 1048,37 209,67

Bçvş. (1,51) 767,53 959,42 191,88

Kd.Üçvş. (1,40) 711,62 889,53 177,91

Üçvş. (1,30) 660,79 825,99 165,20

Kd.Çvş. (1,11) 564,21 705,27 141,05

Astsb.Çvş. (1,02) 518,47 648,08 129,62

Parantez içinde olanlar TSK Tazminat oranları,

İlk sütun şu an ki tazminat miktarları,

İkinci sütun olası zamdan sonra olacak tazminat miktarları,

En son sütun olası zammın farkı.

24 Ocak 2009 09:40

thk9
Yasaklı

Bu tazminata zam nasıl verilir.

Katsayıyı değiştiremezsiniz.Ne değişecek elbette rütbe puanı.

Peki 200-250 ytllik bir farkı çıkaracak puan artışının mevcut puana ne kadar yansıyacağını biliyormusunuz.Kusura bakmayın ben yazmam,mesaiye gideceğim,araştırın.Araştırınca göreceksinizki şu an yzb.bnb arası puanı olan asb.onları sollamış yarbayın yanında geziyor.Peki bu sizce gerçekleşebilirmi?

Yok diyorsanız sizi ciddi yorum yapmaya davet ediyorum. Saygılar...

24 Ocak 2009 13:58

seaboy3535

zam mam istemiyoruz 150 ytl vererek bizim özlük haklarmızdan mahrum bırakmakmı istiyorsunuz.Tek istediğimiz insan haklarına saygılı adilce huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşayabilmek.Bazı şeyleri yaparken bizim de bir ailemiz olduğunu düşünmeleri yeterlidir..

24 Ocak 2009 20:13

zorlu_06

Sayın Seaboy3535;

Niye zam istemiyoz ki istiyoruz.. Ve diğer özlük haklarımızıda istiyoz..Bizde okuduğumuz okulun hakkını,bizde diğer devlet memurları gibi 1/4 ünü ve hatta bizde hakettiğimiz değeri istiyoruz..

dediğiniz gibi sadece ve sadece insan haklarına saygılı adilce huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşayabilmek. güzel bi cümle olmuş tebrikler..

Daha görüntülenme 1000 kişi bile olmadı.. bu konuyu çevremize iletelim saygılarımla..

24 Ocak 2009 22:05

seaboy3535

zam istemiyoruz derken zam yaparak diğer haklarımızdan bizi mahrum bırakamayacaklarını kastetmiştim...

25 Ocak 2009 10:14

zorlu_06

Güncel

25 Ocak 2009 11:19

hoca00

tsk hizmet tazminatının %25 lik artışından emekli astsubayların dul ve yetimleri yaralanacakmı,

25 Ocak 2009 11:29

zorlu_06

Sayın Hoca00;

Elbette yararlanır..Bahsi geçen konular Kısa zamanda sonuçlansada diğer özlük hakları gündeme gelse..

Toplam 62 mesaj