Editörler : oto-danisman-expert

23 Ocak 2009 22:23

Trafikten korkuyorum nasıl araba kullanacağım?

Arabalar kalabalıklaşınca telaşlanıyorum...Hele birde olmadık yerden bir araba çıksa.....Nasıl öğreneceğim ben araba kullanmayı...Sanırım özel ders almalı

Koray1907
Kapalı
23 Ocak 2009 22:26

Bu bayanların genel sorunudur...

Ancak ve ancak pratikle aşılır, sakin olmanı tavsiye edeceğim ama bilirim zordur :))

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
23 Ocak 2009 23:08

Aklıma araç sürmeyi öğrenmeye ilk başladığım zamanlar geldi :)

Benim size tavsiyem, tenha yerlerde bir kaç hafta araç sürün, insansız yerlerde test sürüşleri yapın. Bu şekilde insanların olduğu yere çıktığınız takdirde Allah muhafaza kazaya davetiye çıkarmış olursunuz.

kuyu_cadısı
Kapalı
24 Ocak 2009 17:10

Bu şubat tatili bu iş üzerine yoğunlaşacağım...İnşallah en kısa zamanda öğreneceğim

üyee
Memur
24 Ocak 2009 17:57

sakin olmak hız yapmamak ve tek başına olmak işi kolaylaştırır..

@ogrtmen80@
Yasaklı
24 Ocak 2009 18:02

avratlara araba surdurmeyeceksın aslında..

isyanateşi_21
Daire Başkanı
24 Ocak 2009 18:29

bence özel dersle olacak bişi değl pc gibi sürekli kurcalaman lazım.

kuyu_cadısı
Kapalı
25 Ocak 2009 19:15

Etraftaki araçlarrı göremiyorum trafik sıkışınca elim ayağım dolaşıyor...çok zor bir işmiş bu yahu

kursatmu
Daire Başkanı
27 Ocak 2009 10:31

Trafiğe çıkmadan önce bize haber ver çekilelim ayak altından :) sen rahat git gideceğin yere bizde sağ kaldığımıza dua edelim.

kuyu_cadısı
Kapalı
27 Ocak 2009 13:24

Akşa üzeri 5-7 arası trafikteyim..Herkes ona göre davransın yollar trafiğe kapalıdır

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
27 Ocak 2009 18:41

Arkadaşlar, akşam 17-19 civarı özel araçlarınızı değil de toplu taşıma araçlarınızı kullanınız.

kuyu_cadısı
Kapalı
27 Ocak 2009 18:46

)))))....Zayiyat vermedim şükür....seyahatlerinizi özel otolarınızla yapabilirsiniz ..ben köşeme çekildim

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
27 Ocak 2009 18:49

Kullandığınız güzergahları da belirtirseniz, trafikte kaza oranlarını da düşürmüş olursunuz:)

kuyu_cadısı
Kapalı
27 Ocak 2009 19:16

Yarın çıktığım zaman açıklayacağım..şimdilik anayolda kullanıyorum şehre inmiyorum())

_Fenerbahçeli_
Kapalı
27 Ocak 2009 19:53

Ben babamın 86 model reno steyşını üzerinde öğrendim arabayı. Boş bir araziye gidiyordum manyak gibi...

,Böle amerikan filimlerindeki gibi ters dönderme drift yapma çalışmaları filan yapıyordum. İnaılmaz manevralara girişiyordum.

Hatta babam birgün dedi yavaş lan bi yerini koparacan hayvanın!...

erk06
Memur
28 Ocak 2009 15:39

Arabaya hakim olun önce.Silecekleri ışıkları açama kapama,seyir halindeyken cam buğulandınasıl giderilir gibi,sizi trafikteyken telaşlandıracak şeyler olmasın.Araç kullanırken yalnız olun bir başkası olursa panik ve hata yapma olasılığınız artar

Gece saatlerini ve trafiğin syrek olduğu yolları tercih ediniz.İlk etapta müzik dinlemeyiniz,kendinizi aracın motor sesini almaya odaklayınız ve asla kararsız olmayınız

şimdiden kolay gelsin....

02yolcu02
Şef
28 Ocak 2009 15:47

araç sürerken aracın sizi sürmesine değil sizin aracı sürmeye çalışmanız gerek. araca yön veren sizsiniz o yüzden rahat olun sizin emrinizden dışarı çıkmaz :)

caseyera
Yasaklı
28 Ocak 2009 16:46

bende sırf bu korkum yüzünden 23 yaşıma kadar ehliyete gtmedim ama şart almak mayısta ehliyetimi alcam inş

çok panik biriyimdir normal hayyatta bile

bakalım araba nasıl kullancam çok merak ediyorum üstelik ankara trafiği ist trafiği gibi oldu ama korkunun ecele faydası yok :)

caseyera
Yasaklı
28 Ocak 2009 16:48

bide bayan sürücü oldugunu gören bazı zihniyetsiz kişiler gıcıklığına ya sıkıştırolar yada güçleri sadece bayanlara yettiği için panik olmamıza neden oluyolar allah bayan sürücülerie yardım etsin

bu arada seni kınıyorummmmmmm @ogrtmen80@ yukardaki vasıflara sende sahipsin anlaşılannnnnnnnnnnnn

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
28 Ocak 2009 16:51

Panik yapmaya gerek yok arkadaşlar, gayet sakin bir şekilde araç kullanabilirsiniz.

jklş
Daire Başkanı
28 Ocak 2009 18:14

günümüzde eskiye nazaran araç kullanımı inanın daha kolay,çünki kullanımdaki araçların çoğu hem avrupa çıkışlı hem de modelli,dolayısıyla araç kullanımı daha da kolay ve zevkli hale geliyor.araç kullanımında 1.tavsiyem genel olucaktır: o da trafikteki korkularınız ancak onların üzerlerine bizzat giderek aşılır,yani trafik korkusu bizzat trafiğin içinde yaşayarak bertaraf edilir.

2.tavsiyem özel olucaktır,yani;aracın seyir halindeyken durdurulup,rölanti durumundayken,stop etmeden ve aracı geriye kaçırmadan tekrar kalkışını yapabilmektir. bilhassa rampa (yokuş yukarı)çıkarken durup kalkma,yokuş inerken durup,mesafe kaybetmeden geriye gidebilme çok önemlidir.

tecrübesiz kullanıcılar bu durumlarda ya aracı stop ettiriyorlar,ya da motoru haddinden fazla zorlayarak(bağırtarak)kalkışı gerçekleştiriyorlar.bence stop ettirme durumu hele kavşak gibi noktalarda bazen çok tehlikeli olabiliyor,diğrer durumda da aracın ömrü kısalıyor.

şimdi bu saydığımız durmumlarda bayanlar çok daha şanssızlar çünki;

bayanlar genelde topuklu ayakkabı giydikleri için kalkışlarda gaz debriyaj dengesini öğrenebilmeleri zaman alıyor.

bunu sorunları aşabilmek için boş arazilerde bol bol egzersiz yapmak ve sonrada trafikte bu konuları tecrübe etmek gerekiyor.

Toplam 216 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi