Editörler : oto-danisman-expert

nikelaj
Yasaklı
17 Ağustos 2009 06:16

hep aynı hikaye, bir taraf bayan işi der, öteki taraf amelelik der. Araba sürmek yola hakimiyettir, vites atmak değildir. Manuel kullanana bişey demem, zevk meselesi, ama yok bayan işidir, yok sen şöför sayılmazsın falan derse, bıyık altından gülerim.

Benim araç otomatik ve sürmekten zevk alıyorum. Canım sıkılırsa manuel moda alıp oynuyorum. Motor freni yapıyorum, devirli kullanıyorum. Ama genelde otomatik modda bırakıyorum.

tam otomatik şanzımanlar hantaldır ve çok yakar ama 50 yıllık teknoloji. Kendini kanıtlamış. Arıza çıkartırsa çok masraf açar ama düzgün kullanılırsa arıza yapma riski manuel şanzımandan daha azdır. Çünkü elektronik beyin sakıncalı geçişlere izin vermez. Düzgün kullanılırsa yıllarca kullanılır. 20 senelik otomatik mercedes'ler var, tıkır tıkır çalışan.

Mmt ve easitronic gibi şanzımanlar için aynı şeyi söyleyemem. Tam otomatik değil. Değişik bir sistem.

Çift kavramalı şanzımanlar hele, manuel'in pabucunu iyice dama atan türden. Peformans kaybı yok, yakıt kaybı yok. Bmw smg ve VW dsg örneğin. VW orta sınıfa bu şanzımanı ilk getiren firma oldu. Yakında diğer firmalar benzer ürünler çıkartırlar.

Türkiye'de otomatik vitese karşı bir ön yargı var. Bir de millet fakir olduğu için 3-4 milyar fazladan para vermek istemiyor, ve 100 km'de 1-2 litre fazla yakmak istemiyor. Performans kaybı istemiyor.

Ama konfor açısından herşeye değer. İstanbul'da araba sürmek işkence. Kronik bir trafik sorunu var. Otomatik vites sol ayağınızın ağrımasına engel olur.

Ankara'dakilerin bu dediğimi anlamaları imkansız. Daha 2-3 ay önce ankara'daydım ve trafik çok rahat geldi bana.

Kısacası zevk meselesi. İsteyen manuel takılır isteyen otomatik.

Ben şahsen otomatikten asla vazgeçmem. Alıştım artık. Hatta bazen iş çıkışı öyle yorgun oluyordum ki, şu direksiyon da otomatik olsa diyorum :D

polatbedir
Kapalı
28 Ağustos 2009 13:01

İlkokul 4.sınıftan beri 20 yıldır araç kullanıyorum her türlü aracı kullandım (traktör,otomobil,kamyon,kamyonet, minibüs otobüs)ağır vasıta ehliyetim var son arabama kadar tüm arabalarım da düz vites idi şimdi kia ceed 1.6 115 bg otomatik vites arabam var son derece memnunum hiç de performans düşüklüğü sollamada problem falan yaşamadım

polatbedir
Kapalı
28 Ağustos 2009 14:03

burada otomatik vitesi kötüleyen arkadaşların çoğunun otomatik vites kullandıklarını sanmıyorum yeniliklere açık olmak lazım

ben ayrıca yakıt olarak da çok fark geremedim bundan önce renault kangoo 1.5 dci kullanıyordum şimdiki aracımla arasında çok fark yok ki bu aracım 1,6 115 bg dizel uzun yolda aynı hacimli düz viteslerden de daha az yakıyor

berfin*meb
Kapalı
28 Ağustos 2009 14:57

Ehliyet alabilme şansım olsaydı otomtik araba kullanırdım.

turkceci_muallim
Yasaklı
29 Ağustos 2009 17:47

otomatik iyidir

zarbo35
Kapalı
03 Eylül 2009 01:14

Otomatik vitesi kötülüyen arkadaşlarım 12 saat araba kullanın bakalım İzmir in Ballkuyusunda kadifekalesinde bozyakasında mesela Urlasında o sokak aralarında ne bileyim basmanede karşıyakada yada istanbulun avrupa yakasında nişantaşında mesela çıldırırsınız o artistliğinizide asla yapamazsınız birde otomatik vites için uzun yolda çok iyi oluyor diye yazanlara çok güldüm

Otomatik vites şehir içinde hissedilir.Uzun yolda kim zırt pırt vites değiştiriyor merak ettim,adam sallarda bu kadar sallar.bizim ülkemizde Ankarada İstanbulda İzmirde millet merkeple gezerken adamlar Amerikada araba ile geziyorlardı.Hemde otomobil ve arazi araçlarının Amerikadaki otomatik vites oranı %90 ı geçiyor okumadan bilmeden sallıyorlar %70 ler falan diye adamların otobüsleri bile otomatik mesela o otomatik araba ile kalkamazsın diyen kardeşlerime bende otomatik vites 1995 E200 var varsa düz vitesli olanı kalkalım bakalım 100 metre sonra nasıl dağıtıyorum görsün daha elini vites koluna atıp debriyaja basıp değiştirene kadar fark atarım öyle o rakamlara bakıp aldanmayın kendinizi İstanbul Parkta hissetmeyin şehir içi ani karar verme gerektirir maşallah otomatik şanzuman bunu sizin yerinize gayet ustaca yapar ve size gözünüzü yoldan ayırmama gibi bir avantaj sunar.Öyle birşey yokta mesela demişler yok 100 tl nin 5 tl sini otomatik vites harcar diye ben keyfim için 5 tl yı çatır çatır harcarım bu dünyaya birdaha gelmeyeceğim gerçi bunlar afaki rakamlar ben arabamı 5 yıldır kullanıyorum komşumda 94 model düz vitesi var bu yaz debriyaj seti değiştirdi 700 lira verdi ben 5 yıldır kullanıyorum bir tek yağ değişimlerinde şanzuman yağını kontrol ettiriyorum o kadar tık demedi insan gibi kullanırsanız bir şey olmuyor.Aynı bakımı benim arabama yapsam 1000 ile 1500 lira arasında masraf gidiyor ben o farkı veririm kardeşim otomatik vites bir harika ! Arkadaşlar ve benim babamında hatlı dolmuşu var karsan marka keşke o da otomatik olsa harika olur ,İzmirde Belediye otobüslerinin çoğu otomatik vitesli düz vitesli arabalar koca otobüse kalkışta yetişemiyorlar rezil oluyorlar denemesi bedava aynıları İstanbul da da var Ankarada da da var deneyin görün hem Amerikalılar kurnaz adamlar dünyanın en harika otomobillerini üreten ülkenin vatandaşları neden otomatik vitesli araçları tercih ediyorlar bir düşünün.. Düz vitesçiler size başkada birşey demiyorum bu kadar yeter astalavista siz düz vites kullanın ama yeni arabalar otomatik tiptronik malesef çünkü doğru 1 tanedir 2 değil..

kamuran6606
Genel Müdür
03 Eylül 2009 05:07

Otomatik vites avantajları:

1. Vites değişiminde rahatlık. ( herkes kolaylıkla sürebilir.)

2. Aracın yokuş kalkışlarında geri kaçması yoktur.

3. Acemiler için idealdir.

4. Otomatk vites araçlar uzun yol için daha idealdir.

Dejavantajları:

1. Şehir için yakıt manuel araçlar göre %5-10 fazladır. Otomatik vites araçalar dur kalk trafiğinde çok fazla yakıt yakar.

2. Yüksek tamir maliyeti

yukardaki sebeplerden sizde neden az tercih edildiğini görebilirsiniz.

biriciksin
Aday Memur
11 Eylül 2009 20:47

ille de otomatik vites..

corsam vardı sattım fiorino aldım yine otomatik

mazotlu olmasından biraz ağır olsa da memnunum

eurogazi
Şef
14 Eylül 2009 23:30

arkadaşlar bende otomatik vites klübüne üye oldum bu hafta GETZ 1.3 auto alıp

ancak takıldığım bi konu var

bu vitesdeki ODO on\off tuşunu nasıl kullanacaz. hareket halindeyken açıp kapatmada sorun olurmu ???

birde buna tüp attırmanın bi mantığı varmı çok fark edermi ben fazla kullanan biri değilim günde 25-30 km

asabi tilki
Kapalı
20 Eylül 2009 22:41

yakıtı %35 fazla. ve de deparsız. bende var ondn biliyorum.

asabi tilki
Kapalı
07 Ekim 2009 15:59

hem deparsız, hem de %30 fazla yakar.

polatbedir
Kapalı
07 Ekim 2009 22:40

%30-35 mi yavaş sallayın biraz konuyla ilgili uzman tv adlı sitenin ilgili bölümüne bakın uzun yolda bilinçli kullanımda otomatik vites düz vitesten daha az yakar

şehir içi ise %5-10 arası fark eder tabii ki acemi kullanımlar bahsin dışında bilinçli kullanımlar göz önüne alındığında bu kadar fark yok

bilmeden konuşmayalım

bounBayram
Aday Memur
12 Ekim 2009 10:26

Bizim insanımız ben dahil çok önyargılı ne derseniz deyin. Otomatik vitesi bir basitlik manuelide bir ağır abilik sanıyoruz. otomatik kullanmadan önce bende, otomatikte neymiş be diyordum ama inanın ne derlerse desinler bundan böyle otomatikten şaşmam. Triptonic 2009 megane kullandım resmen hata oldum. Performans dersen istersen vites kolunu havalı bir şekilde yana tokatlayıp manuele geçiyosun. Müthiş bir zevki var inanın. Çinli arkadaşıma yahu köpek eti yenirmi diyorum, adam bana denemeden karar verme diyo. Bizim eksiğimiz bu önyargılıyız. Ha köpek yermiyim asla :))

ilk arabam manueldi. onu sattım otomatik arıyorum. çok yakmasıda hikaye, artık otomatik şanzımanlar o kadar fark ettirmiyor. İstanbul gibi bir yerde manuelle fazla bir farkı kalmaz. Ama gerçekten çok süper deneyip öyle karar vermenizi tavsiye ederim. Siz gaza yüklendikçe sanki arabada başka bir pilot varmış gibi araç bir ivmeleniyor sormayın gitsin. Birde kickdown olayı var ki tadından yenmiyor. Bursadan geliyorum derinceden bir rampaya davrandım, araba dizel torkuda manyak. orta şeritte uzun bir tır var. Solundan girip geçicem. Bir baktım sol bariyerler hafif çıkıntılı hemen yavaşlayıp arkasına geçtim. 2. denemede cesaret edemedim resmen baya hızlı tırmanıyordum. 3. denemede tırcı pvenk biraz çekindiğimi anlayınca hafif kırdı resmen sıkıştım, ne yapcamı bilemedim. araba hafif devirden düşünce resmen bana sen geçemezsen ben geçerim der gibi bir düşük vitese bir attı kendini, tır anında aynadan kayboldu. meğersen buna kickdown diyorlarmış. böyle durumlarda gazı kesip bir alt vitese düşürüp fişekliyor resmen. gerçi bunu manuele alıpta yapabilirsin. böyle bir durumda manuel vitesle uğraşmak bence çok riskli. neredeyse ayna biriyerlerde kalacaktı. Her neyse tırcılara korktuğunu belli etmiycen bunu öğrendim. Adamların canları sıkılıyo arada bir böyle.

nikelaj
Yasaklı
12 Ekim 2009 20:58

%35 çok abartı. En verimsiz otomatik şanzıman bile en fazla %20 fazla yakar.

Toplam 194 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi