Editörler : oto-danisman-expert

phyedu
Aday Memur
13 Şubat 2009 23:34

otomatik kullanıyorum.çokda memnunum.yakıtı manuel ile aynıdır.arabanın kontrolu sende olur diyen arkadaş iyi surucu değil.yeni nesil otomatikler eskisi gibi değil.usta bulamazsın diyen arkadaş servis denilen seyden haberi yok gibi.otomatik varken manuel neden var.

ab_ı hayat23
Şube Müdürü
13 Şubat 2009 23:41

bir zaman gelecek manuel vites üretilmeyecek o zaman ise çok yakındır... bana göre tercih edilmemesinin ilk sebebi manuel e göre pahalı (buna lüks de diyebilir) olmasıdır bence en güzeli otomotik bas gaza yollar senin

t_ı_b_b_ı_Z_E_DE_
Aday Memur
14 Şubat 2009 00:52

15 sene manuel kullandım ama otomatik vitsi icat edenden Allah razı olsun. mükemmel bişey. şoförlükle alakası yok buolayın sadece insana hizmet . mutlaka deneyin kullanın ve kararınızı öyle verin. saygılar...

naktassahin
Aday Memur
14 Şubat 2009 09:29

otomatik vites araba kullanan biri olarak otomatik vites arabanın vitesini şehir içi vitese getirdiğinde özellikle trafiğin yoğun olduğu saatler için söylüyorum yakıt fazla yakmaz. önemli olan otomatik vites arabayı kullanmanın püf noktalarını bilmek.mesala yokuş çıkarken gaza yüklenmemek gerek yoksa araba boğulur.otomatik vites arabayı nasıl kullanacağını bilmeyen tabii ki de zevk alamaz.ama bu püf noktalarını öğrendiğinde arabanı büyük bir zevkle kullanırsın. hatta vitesli arabadan daha fazla zevk alırsın. eğer vites değiştirirken artist tavırların yoksa :D

naktassahin
Aday Memur
14 Şubat 2009 09:32

ayrıca şunu da söyleyeyim otomatik vitese karşı olan arkadaşlar vites koluyla oynayamadıklarında kendilerini tatmin edemeyen psikolojik problemleri olan kişiler oluyor

14 Şubat 2009 10:53

valla arabam yok ama kursta cok sert bir hocam vardı .onun yuzunden debriyajı sasırıyordum.aslında yuksek not aldım ama su debriyaj meselesi yuzunden trafiğe çıkasım yok.aslında otomatik vites daha iyi.konforlu.ama biraz pahalı arablarda var o.oysa benim daha bir arabacığım bile yok.toplu tasıt kullanın lütfen.kriz var dünyada vites derdinde misiniz yahu :-))))

cizgin
Aday Memur
14 Şubat 2009 11:02

kanımca ön yargıdan dolayı tercih edilmiyor

corolla d4d 1.6 dizel otomatik kullanıyorum yakıt ortalaması kullanım karakterinize göre değişiyor.(100 km 5.3- 7.0 arası)

vitesleri sizin zevkinize göre değiştiriyor sizi tanıyor. kalkışta vites değiştirmek istediğiniz yere kadar gaza basıp zamanı gelince gevşetiyorsunuz:değiştiriyor,sonraki viteste aynı devirlerde değişiyor. gazı kesmez iseniz devir saati sonuna kadar gidip orada değiştiriyor. ayrıca direksiyonun sağında ve solunda + - kulaklardan manuel olarakta vites değiştiriyorsunuz. Ani hızlanmak istediğinizde gaza basmanız yeterli yarım saniye kadar düşünüp gerekliyse vitesi değiştirip hızlanıyor. vitesi kendiniz de düşürüp gaza basabilirsiniz(aracın hızına uygun viteslerde değişime izin verir- 100 le giderken 1. vitese alamassınız yada tam tersini yapamassnınz) manuel- sportif ve ekonomik modu var. manuel modda vites kolundan veya kulaklardan + - yapıyorsunuz hayali depriyaj kullanabilirsiniz:) sportif modda yakıt 7 litre civarı oluyor ve vitesler yüksek devirlerde değişiyor. şahsen vitesi geri gitmek istediğimde değiştiriyorum.Araba kullanmak amacınız ise tavsiye etmem ama araba yaşamınızda bir araç ise tavsiye ederim. reklam gibi oldu ama araba şirketin:)

cizgin
Aday Memur
14 Şubat 2009 11:07

kendi aracım Skoda favorit 1,3 -1990 sanki hissediyor zor zamanlarımda hep yanımda olmuştur:)

kralice06
Aday Memur
14 Şubat 2009 11:42

otomatik bayan arabasıdır manuel arabayada ben gıcık oluorum yokuş falan korkuyorum

kim-ya
Şef
14 Şubat 2009 13:15

arabam yok olsa otomatik vites alacam.debriyajla uğraşmak istemiyorum.

simyaci
Müsteşar Yardımcısı
14 Şubat 2009 13:37

http://www.memurlar.net/haber/131894/

arturo_bandini
Kapalı
14 Şubat 2009 20:16

yakıt artar, kullanım zevki düşer, karlı havalar dert olur, pahalı parçalar cabasıdır, motorun devirsiz kullanımdan ömrü azalır... bunun yanında şehir içi kullanım rahatlık

arturo_bandini
Kapalı
14 Şubat 2009 20:18

tiptronik öneri...;)

sm85
Şef
15 Şubat 2009 00:10

aynı marka modelin manueline göre bir kaç bin tl de olsa pahalı olması şayet benim gözlerimi manuele çeviriyor..tek artısı şehir içi dur kalklardaki faydası..ee birde %80 bayan kullanır..bazen unutuyorum bu kadın bu kadar kaydırmadan hayatta kalkamaz diyorum veya parkedemez hemen yanaşıyorum bakıyorum aaa o da ne:):)..eee manuel vitesler arasındaki ivmelenme yok sanırım vites değiştirip küçültüp-artırıp deviri 5000'e dayamadıktan motorun o sesini çok kısa sürede de duyamamak da benim için eksiklik..(hiç otomatik kullanmadım belki sportif modlarda bu yapılıyordur)

Celine_Dior
Daire Başkanı
15 Şubat 2009 01:53

otomatik vitesli araçlar yakiti fazla yakiyor tekerleri çabuk yipraniyormus bildigim kadariyla hiç otomatik vites kullanmadim kulanmam galiba

Türkedebiyatı
Müsteşar Yardımcısı
15 Şubat 2009 08:08

araba otomatik vitesliyse ve bir de hız sabitleyici varsa kesinlikle manuelle değişmem. yata yata şehirlerarası yolda gidiyorsun, cok rahat. ben cok memnunum. benzin konusunda da belki cok az bir fark vardır ama abartılacak bir fark degıl. yani 100 kilometrede 5 lira falan ancak fazla harcıyordur. onu da yaşadığım konfora veririm.

arkadaşlardan biri de parça bulunmuyor falan demiş. bence yanlış. cunku yeni nesil elektronik arabaları zaten sanayiye sokmaya cesaret edemem ben. sadece yetkili servisine götürürüm zaten. sanayide mahfediyorlar cogu zaman arabaları.

hem görüyorsunuz ki üst sınıf arabaların artık % 90 triptronik vitesli. yani kötü bir şey olsa koyar mı o firmalar

serkan8301
Şef
15 Şubat 2009 12:15

valla ben manueli de seviyorum.ama otomatiği kullanınca artık manuelle işim olmaz.

benim arabam triptonik.biraz manuellik var ve otomatiklikte ..

cok fazla yaktıgı söylenmiş alakası yok...2000 2500 deviri gördümü atıyor vites.manuelde arabayı arasıra bagırtırz.bunda bagırma sorunu yok.dilediğim zamanda manuele geciyorum.

kalbalık sehirde yasıyorum.trafik sıkıntılı böyle yerlerde otomatik en iyisidr.

serkan8301
Şef
15 Şubat 2009 12:21

yakıt olayına söyleyeyim.dizel aracım..1000 km de 115 ytl yaktım.sehiriçindede kmde 0,13 tl yani 130 binlira yakıyor.ve otomatik.(fiesta)

serkan8301
Şef
15 Şubat 2009 12:25

hem demişler ki alıcısı az yahu neden 2.eli aynı model manuele göre daha pahalı.ya biz abartıyoruz.manuelin sürme zevki baska filan diye.adamlar ürettikleri mercedesin yüzde 40 ını otomatik cıkarıyorlar.avrupanın yarısı otomatik.bir tek bizde var bu abartı.masrafının fazla olduguna katılırım.ama artık eskisi gibi hata yapmyor firmalar.

s.p.o.c.k
Kapalı
15 Şubat 2009 12:29

birinci nedeni ikinci el değerinin manuele göre düşük olması ve satılmasının uzun zaman alması.

ikinci nedeni otomatik şanzımanın tamir maliyetinin manuele göre kat kat fazla olması.

diğer nedenlere hiç girmiyorum iki tanesi yeterli.

Toplam 194 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi