Editörler : crops35
12345678910111213»

mağdur olduk
Aday Memur
23 Haziran 2010 09:54

Merhaba "uu01" ve diğer arkadaşlar...

Ben şu anda bir kurumda memur kadrosunda çalışmaktayım.Başka bir kurumun yaptığı uzmanlık sınavına girdim.Sınavda 94 puan alarak 3.oldum.Fakat mülakat sınavında soruları doğru yanıtlamama rağmen başarız ilan edildim ve elendim.Bütün sicil notlarım 96-100 arası, takdirname ve diğer kurs belgelerine sahip, görevimle ilgili mevzuat hakim başatılı bir personelim.Yapılan mülakat sınavına 70 puan alan adaylar bile mülakatı kazanıp atandılar.Yapılan bu sınav oldukça şaibeli bir sınavdı.Kazanacakların listesi önceden belliydi.Ama puanım yüksek olduğundan dolayı bu kadar insafsızlık yapacaklarını düşünmedim açıkcası.Değerli arkadaşlar ben şimdi bu durumu yargıya taşıyorum.Sizden istirhamım; bu konudaki emsal mahkeme kararlarını benimle paylaşmanız.Şimdiden teşekkür ederim.

ŞAHİN38
Şef
23 Haziran 2010 12:43

Sevgili UUO1,bu faydalı hizmetinden dolayı sana çok tşk. ederim.

399 sayılı khk ya tabi sözleşmeli personel olarak çalışırken istifa edip 657 sayılı kanuna tabi bir işyerinde göreve başladım.399 da geçen hizmetlerimin yeni işimde kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi için emsal kararların olduğunu duydum.Ama tüm aramalarıma rağmen ulaşamadım.Bu konuda yardımcı olursan minnettar olurum.Tşk. ederim..

durmuş bey
Memur
23 Haziran 2010 12:48

Merhaba "uu01" ve diğer arkadaşlar...

27.12.2005 tarihinde pomem mezunu olarak emniyette aday polis memuru olarak göreve başladım. 19.01.2006 tarihinde (23 günlük) aday polis memuru iken emniyetten dilekçemin karşılığını beklemeden istifa ettim 13.02.2006 tarihinde milli eğitim bakanlığına kadrolu aday öğretmen olarak atandım 17.07.2008 tarihli bir yazıyla emniyetten istifa ettikten sonra başka bir devlet memurluğuna geçerken beklemem gereken süreyi beklemediğim için öğretmenlik görevime son verildi . Bu yazıyı 31.07.2008 tarihinde tebellüğ ettim. Yapılan bu idari işleminin iptali için 21.08.2008 tarihinde Antalya 2 nolu İdare mahkemesine dava açtım. Davayı kazanarak 21.07.2009 tarihinde görevime geri döndüm MEB bu karara Danıştay?a dava açarak itiraz etti. Danıştay bu kararın yürütmesini durdurdu MEB bu karara dayanarak 09.12.2009 tarihinde görevime son verdi. 2009 Aralık ayı kadrolu öğretmen atamalarına başvuru yaptım. Puanım atamaya yettiği halde Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü 30.12.2009 tarih ve 40059 sayılı yazıyla bir yıllık bekleme süremin olduğu gerekçesiyle başvurumu kabul etmedi. Yani meb 09.12.2010 tarihinden önce başvuru yapamayacağımı yaparsam başvurumu iptal edeceğini söylüyor. Bu doğru bir tarihmidir.? Mahkeme kararı ile görevden alınınca yine bir yıl beklemek gereklimidir?

DMK?nın 97. maddesine göre istifa tarihinden itibaren bekleme süresinden bahsedilmektedir. Ben 19.01.2006 tarihinde emniyetten istifa ettim. 09.12.2009 tarihinde ise mahkeme kararı ile görevden alındım. DMK 97?ye göre bekleme süremin 19.01.2006 tarihinden başlaması ve 19.01.2007 tarihinde bitmesi gerekmez mi?

1. Hangi tarihten itibaren kadrolu öğretmenliğe başvurabilirim?

2. Memurlar nette istifa sonrası meuriyete dönüşle alakalı bir soruya verilen cevapta " Göreve başlama onay tarihinde, 657 sayılı Kanunun 97 maddesinde aranılan süreleri doldurmuş olmanız halinde atanmanız mümkün bulunmaktadır. Sözkonusu süreler dolmadan atama yapılması halinde idare bu süre içinde söz konusu durumu fark etmesi halinde görevinize son vermesi mümkündür. Ancak mezkur 97 madde belirtilen süreleri doldurmadan sehven atana ancak bu süreler doldurulduktan sonra kişinin durumu idarece fark edilen devlet memurlarının görevlerine son verilememektedir. Çünkü artık kişilerin artık memur olma niteliklerinin tamamına haizdirler. Danıştay?ın istikrar bulmuş kararları da bu mahiyettedir.Göreve başlama onay tarihinde, 657 sayılı Kanunun 97 maddesinde aranılan süreleri doldurmuş olmanız halinde atanmanız mümkün bulunmaktadır. Sözkonusu süreler dolmadan atama yapılması halinde idare bu süre içinde söz konusu durumu fark etmesi halinde görevinize son vermesi mümkündür. Ancak mezkur 97 madde belirtilen süreleri doldurmadan sehven atana ancak bu süreler doldurulduktan sonra kişinin durumu idarece fark edilen devlet memurlarının görevlerine son verilememektedir. Çünkü artık kişilerin artık memur olma niteliklerinin tamamına haizdirler. Danıştay?ın istikrar bulmuş kararları da bu mahiyettedir."

denilmiştir. Eğer danıştayın kararları bu yönde ise danıştayın beni görevden almaması gerekirdi. Benim bekleme süremin üzerinden iki yıl geçtikten sonra meb beni görevden almış ve bunuda danıştay onaylamıştır. Bu konuda sizin değindiğiniz danıştay kararlarına nereden ulaşabilirim?

ELVİSKAPTAN
Yasaklı
23 Haziran 2010 21:06

kardesim benim ricamda şu; polislik sınavna girmiş ve haksızlıga uğramış şahısların actıgı ve sonuclanan davalar.

özellikle pomem yani üniv mezunu polislik sınavında olan haksızlıklara dair acılan davalar lazım.

paylaşırsan cok sevinirim.

Seniore
Aday Memur
23 Haziran 2010 22:27

Değerli UUO1,

Uzman Öğretmenlikle ilgili de emsal kararlar varmı paylaşırsan sevinirim.

terakip
Şube Müdürü
24 Haziran 2010 11:51

Ben öğretmenim..Benim şöyle bir ricam var yönetmelik değişikliği ile zorunlu hizmet affedildi.. (fakat ben zorunlu hizmetimi tamamlamıştım) ayrıca bir de üstüne yer değiştirme hakkı verildi ve zorunlu hizmetini yapanlara da iliçi yerdeğiştirme 3 yıla çıkartıldı... bu arada ben 2 defa yerimi değiştirdim. ve anadolu lisesine başvurdum şu anda anadolu lisesindeyim fakaaat yönetmelik değişikliği ile bütün memleketime gitmek için yaptığım yer değişiklikleri aleyhime oldu müneccim olmadığım için yönetmeliğin değişeceğini de bilmiyordum öyle bir durumla karşı karşıyayım ki eğer ben yönetmelik değişeceğini bilsem bu değişiklikleri yapmazdım hiç... ilk yönetmelikteki haklarımı tekrar kazanabilir miyim ? veya yer değişikliği bize de verilebilir mi veya böyle bir dava örneği var mı?

rize2005
Aday Memur
24 Haziran 2010 14:04

uu01 sorular yoğunlaştı ama sizden bi haber yok!

ozgurko
Şube Müdürü
24 Haziran 2010 14:45

kardeş öncelikle emeğine sağlık,

benim aradığım yargı kararı vekil ebe/hemşirelerin yıllık izin-hastalık izni-ücretsiz izin hakkı olduğuna dair mahkeme kararı.bu konuda açılmış ve kazanılan davalar olduğunu duydum.sonuçlananlar varmış ve dava neticeleri izin hakkı kazanılmış.

şimdiden teşekkürler.

mursel06
Genel Müdür
24 Haziran 2010 17:19

Arkadaşlar merhaba.Benim soruma cevap verebilirseniz memnun olurum.Ben memurum.Bir amirle münakaşalarımız oldu.Bana haksız yere kınama cezasını verilmesini sağladı bu amir olacak herif.Bende bu herifi gittim siyasi birine şikayet ettim.Bundan dolayı bu herifin doğuya tayini çıktı.Ama giderken savcılığa,kaynakamlığa,valiliğe bir düzmece mektup yazdı.Mektubunda hayali şeyler yazarak beni ihbar etmiş.Yukarıda yazdığım hepsi tarafından ayrı ayrı ön soruşturmalar açıldı.Bu herifin yazdığı şeyler tamamen düzmece olduğu için sonuçta hiç bir sonuç çıkmadı.Bu takriben 3 ay falan sürdü.Herif beni hırsızlıkla suçlamış.Devletin malını satmakla suçlamış.Satıp parasını yemişim falan.Şimdi arkadaşlar ben bu herifin yaptıkları yanınan kar kalmasın diye dava açmayı düşünüyorum.Dava nasıl sonuçlanır?Ceza alır mı? Ayrıca ne kadarlık tazminat davası açabilirim?Şimdiden teşekkür ederim.

hewal73
Aday Memur
25 Haziran 2010 14:10

Arkadaşlar ben de emsal karar arıyorum becayiş için coğu kişi sorun olmaz diyor ama her ihtimale karşılık elimde bir koz olmasını istiyorum bunun için bana becayiş konusunda emsal karar lazım ben üniversitede çalışan memur kadrosunda bir personelim benimle becayiş yapacak birini de buldum ama rektörler herşeye hayır diyor ondan dolayı bana yardımcı olursanız sevinirim....

uzmanlar
Şube Müdürü
25 Haziran 2010 15:38

selam "uu01" ve diğer arkadaşlar...

dava açacağım konu hakkında bilgisi olan veya emsal karar olan arkadaşlarım yardımcı olursa memnun olurum. KPSS puanı baz alınarak 2005 yılnda TEDAŞ elektrik teknisyeni daimi işçi sıtatüsünde görev yaptım.2007 yılında istifa edip.içişleri bakanlığı taşra teşkilatında V.H.K.İ. olarak kadrolu memur olarak göreve başladım.Kurumda boş teknisyen kadrosu mevcuttur.sözlü olarak teknisyen kadrosuna geçmek istediğimi belirttim ünvan değişikliği sınavı olmadan olmaz dediler.devlet personel başkanlığının görüşlerini araştırdım.Orda daha önce memur.sözleşmeli personelin vede TBMM deki işçi statüsünde kazanılmış hakkı (ünvanları)saklıdır diyor yani sınavsız atanılır diyor.Bende devlet kurumunda kadrolu işçi teknisyendim ama benim nedense sınavsız olmuyor muş.Burda bir haksızlık yokmu.Bir avukat buldum konuyu anlattım kısaca fazla anlamadı.Bende dava açmaya karar verdim.idari mahkemeye açsam galiba kaybederim çünkü ünvan değişikliği sınavını öne sürer bende danıştaya açmak istiyorum.BU konu hakkında emsal bir karar arıyorum.yardımcı olursanız memnun [email protected]

uzmanlar
Şube Müdürü

ahmet50
Memur
25 Haziran 2010 16:14

Bilgisayar programcılığı mezunuyum. MEB de vhki olarak görev yapmakta iken açıköğretim işletme lisans bitirdim. Müdür bey muvafakat vermediğinden memleketimde 2 yıllık bir bölüme kayıt yaptırdım. Lisans mezunuyum diye yine muvakat vermiyor.Emsal yargı kararı mevcut mu?

25 Haziran 2010 20:40

Arkadaşlar bizim durum, özelleştirme sonrası yaşanan sıkıntılarla ilgili. Şöyleki;

KPSS Lisans sınavı ile KPSS-3 puanı ile 4857 yasaya tabi olarak, İdari Memur ünvanı ile Daimi kadroya atanıyoruz. Atandığımız Kurum TEDAŞ Dağıtım bölgelerindendir. İşveren vekili konumunda ve en büyük amirden sonra 2ci derecede imza yetkisine hazi personeliz. 4857 yasaya göre atanmamıza rağmen Kurumca Sendikal haklar dışında tutulduğumuz için Kapsamdışı personel statüsündeyiz. Yönetmeliklerimiz mevcuttur. Yönetmeliklerimize göre Yükselme sınavlarına girip Şef, Müdür Yardımcılığı ve Müdürlük görevlerine yükselebiliriz denilirken Eylül 2009'da Yükselme sınavlarına biz meslektaşlar alınmadık. Lisans mezunu olmamıza rağmen Kariyer yapma olanaklarıda engellenmiştir. Kurumda vekaleten Şef, Müdür Yardımcılığı ve Müdürlük görevlerini yürüten meslektaşlarımız olmasına rağmen, tazminat alamamaktadır. Yetmemiş gibi Özelleştirmeler başımıza dert oldu. Özelleştirme adına çıkarılan 4046 sayılı yasada madde 22 diyorki, Özelleştirme sonrası Devlet memuru, 399 sözleşmeli personel ve Kapsamdışı personeller diğer kurumlara nakledilir denmektedir. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak, 4046 sayılı yasa madde 22'de şimdiki iktidar, temmuz 2005 te oynama yaparak Kapsamdışı personellerden Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire başkanı vs gibi kısıtlı sayıda kişiyi (kendilerine yakın kişileri) özelleşme sonrası diğer kurumlara nakledilir denmiş ve bizler gibi 4 yıllık Lisans Mezunu İdari Memur Raportör'ler bu haklarını kaybetmiş oldu. Yetmediği gibi 2005'ten önce atananlar bu değişiklikten etkilenmezler ibaresi konmasına rağmen, TEDAŞ yine kendi bildiğini okuyup, 2005'ten önce atananları havuza atmadığı gibi 2005'ten 2009'a kadar atanan meslektaşlarıda havuza atmamıştır. Hali hazırda özelleştirmeler devam etmekte olup, dava açan meslektaşlarımız davalarını kazanıp havuzdan diğer bakanlıklara atanarak 657 devlet memuru olarak görevlerine başlamışlardır. Ancak, 4046 yasanın şimdiki hali 2005 sonra atanan meslektaşları mağdur etmekte olup, aynı statüdeki 2005 öncesi atanan meslektaşlar mahkeme kararı ile 657 e geçebilirlerken, 2005 sonrası atananlarda sıkıntı mevcuttur. Şöyleki Anayasa mahkemesinin Karar Sayısı : 1999/15 Karar Günü : 11.5.1999 kararına göre "adalet ve eşitlik kurallarına, dolayısıyla T.C. Anayasasının 10. maddesindeki eşitlik ilkesine (ve eşit ise eşit ücret kuralına) aykırıdır. Anayasa'ya göre hiçbir sınıf ve zümreye ayrıcalık tanınamaz." , " Anayasanın MADDE 10.- Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar."

" Anayasanın MADDE 55.- Ücret emeğin karşılığıdır.

Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.

Asgarî ücretin tespitinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumu gözönünde bulundurulur." , "Yasa önünde eşitlik ilkesi" hukuksal durumları aynı olanlar için söz konusudur. Bu ilke ile hukuksal eşitlik öngörülmektedir. Eşitlik ilkesinin amacı, aynı durumda bulunan kişilerin yasalarca aynı işleme bağlı tutulmalarını sağlamak ve kişilere yasa karşısında ayırım yapılmasını ve ayrıcalık tanınmasını önlemektir. Bu ilkeyle, aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında eşitliğin çiğnenmesi yasaklanmıştır. Durum ve konumlarındaki özellikler, kimi kişiler ya da topluluklar için değişik kuralları gerekli kılabilir. Özelliklere, ayrılıklara dayandığı için haklı olan nedenler, ayrı düzenlemeyi eşitlik ilkesine aykırı değil, geçerli kılar. Anayasa'nın amaçladığı eylemli değil, hukuksal eşitliktir. Aynı hukuksal durumlar aynı, ayrı hukuksal durumlar ayrı kurallara bağlı tutulursa Anayasa'nın öngördüğü eşitlik ilkesi çiğnenmiş olmaz. Kişisel nitelikleri ve durumları özdeş olanlar için yasalarla değişik kurallar konulamaz."

denmiş olmasına rağmen 4046 yasanın 2005te güncellenmiş madde 22'si anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Bizler 2005ten sonra atansak bile, aynı statüdeki meslektaşlarımız mahkeme kararları ile memurluğa nakil yapmışlarken, bu hukuksuz durum yaşanmakadır. TEDAŞ özelleştirmeleri sürüp, devir esnasında bizleri DPB havuzuna gönderilmemizi talep edeceğiz. Aksi durumdaki olumsuz cevap veriyor TEDAŞ ve dava açacağız. Bize yukarıdaki gibi ve bizim durumumuza uygun dava sonuçları, Danıştay vs kararları iletmenizi rica ediyoruz. Yukarıdaki karara benzer kararları ek olarak dava dosyasına koyacağız. Sizlerden haber bekliyorum. Özelimede yazabilirsiniz. Saygılar.

ayycann
Şef
26 Haziran 2010 17:07

UU01 arkadaş merhaba.

sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu ile il içi yada il dışına gitmesi durumunda yolluk hakları ile ilgili bi mahkeme kararı varmı ?ben bulamadım da...

teşekkür ederim.

hasankeyff
Kapalı
27 Haziran 2010 20:27

off:s

1999mezun
Yasaklı
27 Haziran 2010 22:14

benim de sizden bir ricam var.kimse bana kesin birşey söylemiyor.ben de yıllardır atanmayı biraz da umutsuzcaz bekliyorum.1999 yılı Turizm ve otel işlet.mezunuyum.formasyon aldım ve mezun oldum.ama bizlere öğretmen atamalarına başvuru şansı bile verilmiyor.yani öğrertmen olma koşullarını taşımıyormuşuz.ama benim de formasyon belgem var ve tabii ki meb onaylı.bu durumda ne yapılabilir?teşekkür ederim.

babayigit72
Memur
28 Haziran 2010 00:30

Öğretmenlikte ilk atamaya yolluk verilmiyormuş. Bize müfettiş bile verilmesi lazım dedi. Bunun geçmişte örnekleri var dedi. Hatta önceden veriliyormuş daha sonra kaldırılmış. Bunun kazanıldığına dair örnek bir mahkeme kararı varsa bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Çünkü kazananların olduğunu duyduk. (tabi bu bir duyum)

Şimdiden ilginiz için teşekkürler...

atc632
Aday Memur
28 Haziran 2010 08:52

her kese günaydın

milli eğitim bakanlığı sınavını kazarak şef oldum. bu sınavın iptali için biri dava açmış ve kazanmış. bu yüzden benim şeflik kadrom 16 ay sonra iptal edildi. bunu ben dava edebilirmiyim. buna uygun kara varmı yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

yasobilo
Aday Memur
28 Haziran 2010 11:07

ya abi herkes soru sormus ama kımse cevap vermemıs yoksa cevaplar emaılle mı gıdıyor anlamadım muhatabım kım onuda anlamadım ama herkes bır soru sormus bende sorım ben MEB v.h.k.i yim 2 yıllık bılgısayar teknolojı ve porogramlama mezunuyum MEB bılgısayar teknıkerı olarak bızı almıyor bıl teknısyenı alıyor vede liseden bilgisyar çıkışlı dıploma sartı arıyor bende ıse öle bır sey yok baska kuruma gecsem ordada 3 4 sene calısacam acılırsa unvan degısıklıgı sınavına gırecem felan fılan adli yoldan ben teknıker kadrosunu almam mumkunmu böle verılmış bır karar varmı arkadaslar yardımcı olursanız sevırınırım ıyı calısmalar kolar gelsın

Toplam 395 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi