Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : haunj
05 Şubat 2009 18:46  

orman muhafaza memurlar ne iş yapar?

orman muhafaza memurlarının bir çalışma günü nasıl geçiyor?

çok merak ediyorum. lütfen ormancı arkadaşlar yanıtlasın.

ayrıca orman muhafaza memuru ile orman işçisi arasında ne fark var?

06 Şubat 2009 12:54

turkceci_22
Kapalı

babam orman muhafaza memuru.orman işçisi adı üzerinde işçi.orman muhafaza memurlarının direktiflerini yerine getirir.diğeri memur.orman muhafaza memuru çalıştıkları bölge şefliklerinde ya da bağlı bulundukları köylerin sınırları içindeki ormanların planlı bir şekilde dikimi kesimi bakımı koruması görevini yürütür.

orman muhafaza memurunun çalışma günü kavramı 24 saattir.gece gündüz yoktur.genelde araziye çıkılır.orman kesimi takip edilir.

06 Şubat 2009 19:19

kutmete

verdiğin bilgi için teşekkür.

peki orman muhafaza memurunun mesaisi kaç saat normalde?

fazla çalışması için mesai ücreti alıyor mu?

mesaisinin kaç saatini arazide geçiriyor?

araziye çıkış dışındaki zamanı nerede geçiriyorlar?

merkez binalarında mı?

06 Şubat 2009 19:22

kutmete

Bu ormancıların yaptıkları iş benimde merakımı çekiyor.

Başka bilgisi olan varsa lütfen yazsın.

06 Şubat 2009 19:55

maratonSERHAT

dostum, cevapladığınız için sağolun.

yalnız şu 24 saat çalışma sisteminizi anlayamadım.

24 saat çalışıp, 24 saat izin mi yapıyorsunuz?

06 Şubat 2009 21:36

maratonSERHAT

internette buldum. orman muhafaza memuru kadrosuna atanabilmek için;

1 - erkek olmak,

2 - askerlik hizmetini fiilen yapmış olmak,

---------------------------

BU ŞARTLAR HALEN ARANIYOR MU?

ÖRNEĞİN BAYAN OLAN YAHUT ERKEK OLUPTA HENÜZ ASKERLİK GÖREVİNİ YAPMAMIŞ VEYA MUAF OLANLAR ORMAN MUHAFAZA MEMURU OLAMIYOR MU?

09 Şubat 2009 16:37

turkceci_22
Kapalı

askerlik yapmış olmak ve erkek olma şartı kaldırıldı bildiğim kadarıyla ama kesin söyleyeyim bayan mesleği değildir.bir bayanı arazide(ormanda) kesim yaptırırken düşünemiyorum.ormancıda dinlenme diye bir şey yoktur.yani bazen hava yağışlı olur iş olmaz evde yatarsın ya da merkezde çalışıyorsundur dairede takılırsın.masa başı işi değildir.orman muhafaza memurluğunun da bölümleri vardır.

a) av ve yaban hayatı koruma müdürlüğü

b)ağaçlandırma ve fidanlık müdürlüğü

c)orman toplu koruma müdürlüğü

bu üçünden birinde çalışırsın ama en iyisi c şıkkı.

maaş+200(arazi tazminatı)+ yılın 7 ayı 350 lira yangın tazminatı alırsın babam 25 yıllık toplam maaşı 1900 lira oluyor yeni başlayan da 1650 civarı olur.

bir numaralı amirin orman mühendisidir ve her şeydir.

bir de orman muhafaza memurluğunu tam öğrenmek istiyorsan git bir ormancı bul konuş(yeşil üniformayla dolaşır)burda meslek anlatılmaz ancak bu kadar ama tavsiye ederim.ben öğretmenim şahsen verseler ormancı olurum.

09 Şubat 2009 22:12

maratonSERHAT

turkceci_22

orman muhafaza memurları iş olmadığı gün merkezde , dairede takılmak zorunda mı, yoksa evde oturabiliyor mu?

10 Şubat 2009 02:19

turkceci_22
Kapalı

sorduğun sorunun cevabı önceki yazımda var.evde oturursun ancak allah korusun yaz dönemidir bir yangın çıkar gece kalkar gidersin.Yani merkezde değil köylerde çalışıyorsan evde oturursun belki ama her an göreve hazır olmak durumundasın bırakıp gidemezsin.Hafta sonu tatili için çekip bir yere gitmek gibi bir lüksün olmaz.Ama hava koşulları el vermez araziye çıkmazsın.İster evde otur ister kahvede.Sanırım haftada bir gün (24 saat) dairede nöbet tutarsın.

İşin halkla.Ormanla ilgili her konuda orman köylüsüne karşı devlet sensin.Kanun uygulayıcısısın.

09 Ağustos 2009 16:18

yaman_asli

güncellll....

10 Ağustos 2009 11:09

Safir21
Kapalı

çok zevkli iş olsa gerek..

18 Haziran 2010 14:40

deprem38

şuan için maaşları nedir arkadaşım ben kamudayım geçmeyi düşünüyorum da....

03 Kasım 2010 12:11

mobdek07

mrb ben mobilya ve dekorasyon mezunuyum bana yardımcı olurmusunuz ne tercih edebilirim hiç bilmiyorum çok acil lütfen

05 Ağustos 2011 18:32

3087-05

kardesım dısardan kolayda işin ıcıne gır yüksek okul mezunuyuz 7/24 hazır ol çalıs nöbett tut hafta sonu yok zart zurt hele ögretmen olan arkadasım meslegıne devam et yahu

24 Eylül 2012 21:44

piyon_go

Doga koruma ve milli parklarda memur olmak istiyorum...

AlimlRi nasil oluyor...merkezi atamayla mi

28 Eylül 2012 02:31

shadow1453

Türkçeci iyi konuşmuş. Ben orman mühendisi 4. Sınıf öğrencisiyim. Staj yaparken orman muhafaza memurları da vardı.çok baba adamlar ve samimi adamlar gerçekten.ormancılar genelde diğer meslekteki insanlara göre daha babacan insan oluyorlar.doğayı seviyor ve sıcakkanlılar. Çalışma şartlarına gelince. Tabi ben şuan öğrenciyim,allah izin verirse atanmak için uğraşacağım.onlar da mesai saati yoktur.yine de ülke de mesleğim saygı görmese de ben çok seviyorum mesleğimi.

28 Eylül 2012 10:28

gobekligeneral

benim bir arkadaşım var böyle.Ormanda kulübeleri var çok rahatlar.Her imkanları var.İş olmadığında kahveye geliyor okey oynuyor.Yani benim mesleğimden çok daha fazla alıyor ve rahat.

28 Eylül 2012 11:58

CENK_GKLP

orman muhafaza memuru ne iş yapar kendi ağzından dinleyin isterseniz;Biz Türkiyedeki tüm memur ve tsk personelinden ayrı olmakla birlikte 7 gün 24 saat görevlendirilmiş,resmi bayram ve tatilleri olmayan(senelik izne ayrılmadığı müddetçe),binlerce hektar orman alanı üzerine zimmetlenmiş.ve bu orman alanında içerisinde olacak her türlü usulsüzlüklerden sorumlu.arkadaşlarınızla en güzel zamanınızı geçirirken ve bugün izinliyim derken bile telefonunuzun çalıp(alo ormancım ihbar var) diye bir cümleyle göreve çağrılacağınız,(gitmeme şansınız yok)hele de bölgenizde sizinle beraber çalışan ormancı arkadaşınız yok ve işler bir hayli çok ise sürekli depresyona gireceğiniz,bugünün koşullarında çoook eskiden deyim haline gelmiş''az daha okuyup ormancı olamadın mı'' cümlesinin milatta kalıp ters anlamına geldiği,halk arasında sık duyacağınız(ormancılar çok rüşvet yer) tarifinin duyduğunuzda zorunuza gideceği,genellikle köy,taşra yerlerde görev yapacağınız(torpilli değilseniz)velhasıl işini ülkeyi kendisi kalkındırıyormuş gibi çalışan ve çalışmaya mahkum edilen bir kulunuz.not: iş yoğunluğu bölgelere göre değişiklik arz etmektedir.malumunuz orta anadolu ve doğuanadolu bölgesinde orman alanları olmadığı için burada çalışan arkadaşlarında vakit geçirmek için siz olsaydınız neler yapardınız? sorusundaki cevaba kendiniz yorum yapın ... saygılarımla...

28 Eylül 2012 13:25

(soykan)

Rahmetli babamda orman muhafaza memuruymuş.3 yaşındayken kaybetmişim.Yıllarca onun maaşı sayesinde okudum.Umarım Allah gönlüne göre verir.

Memurluk sonuçta küçümseme olanların ağlamasına bakma özelden iyi elbette.

29 Eylül 2012 02:01

shadow1453

Mekanı cennet olsun kardeşim...

08 Ekim 2012 16:45

(soykan)

Amin kardeşim cümlemizinkiler inşallah.

Toplam 20 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..