Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : haunj
16 Şubat 2009 09:42  


399' a tabii personelin istifası ve göreve geri dönüşü?

399' a tabii olarak bir kuruma ataması yapılan kişi ne kadar çalıştıktan sonra ve ne şekilde istifa ederse geri dönebilir. Örneğin geri dönüş için "minimum şu kadar çalışmış olmalı" veya "adaylığı kalkmış olmalı" gibi bir ibare var mı?

İkincisi ise; minimum ne kadar süre sonra geri dönüş için başvuruda bulunulabilir ve bu geri dönme hakkı ne zamana kadar saklı kalır?

Cevap yazan arkadaşlara yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

16 Şubat 2009 13:06

ömer faruk ırmak

399 a tabi çalışan personelin geri dönme hakkı yoktur. 657 ye tabi olanların ÇEKİLME hakkı kapsamında geri dönüşşleri mümkün. Tabi onlarında bazı şartları var. Fakat dediğim gibi 399 da bu çekilme hakkı yok

16 Şubat 2009 13:41

clyde

Sayın Ömer Faruk verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim ancak bu konuda emin misiniz? Benim için gerçekten de çok önemli bir bilgi olduğu için doğrulatmak gereği duydum.

16 Şubat 2009 16:32

ktp

Sayın clyde aşağıdaki sayfalarda 399 'a tabi personelin istifa sonrası geri dönüş imkanı olduğu belirtilmiştir. İncelerseniz belki yararı olur. sayın ömer faruk da okursa belki yanlış bildiklerini düzeltme imkanı olur...

http://sorucevap.memurlar.net/soru/497/

http://sorucevap.memurlar.net/soru/151/

16 Şubat 2009 17:21

clyde

sayın ktb öncelikle ilginize teşekkür ederim.

verdiğiniz linklerden edindiğim bilgi geri dönüş yolunun açık olduğu şeklinde. ancak burada belirtilmeyen bir şey var ki o da asaleti almadan ayrılma durumunda ne olacağı hakkında. bu konuda sizin ya da diğer arkadaşların bilgisi varsa ve paylaşırsa memnun olurum. iyi günler...

17 Şubat 2009 09:45

clyde

399' a tabi çalışan personelin asaletini almadan ayrılması durumunda geri dönüş hakkı var mıdır? en azından nereden bilgi edinebileceğim hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

18 Şubat 2009 00:05

clyde

güncel

18 Şubat 2009 05:56

yeşildağlı

arkadasım bende bu ay istifa ediyorum..ben 2 yılllığım.ama asaleti onaylanmadan istifa edenlerin de geri dönebileceğini okumuştum..bunun için devlet personel baskanlığının mütaalar bölümünde gerekli bilgiler var sanırım...

07 Haziran 2009 14:36

shadowfax

asaleti dolanların istifa edipte geri dönme şansı var mı?

bu konuda bilgisi olan var mı?süreç ne kadar?yani ne kadar sene sonra dönebiliriz?mütaalaları araştırdım fakat bu konuyla ilgili mütaala bulamadım..

yardımcı olabilecek arkadaşlara minnettarım..

08 Haziran 2009 08:56

prometheusdemotes

shadow onu ben de çok araştırdım.399 khk 657 ye ek olarak 21 maddeden oluşan bir kanun ve bu kanunda istifa sonrası dönüş ile ilgili bir madde yok.yalnız en önemli cümle bu kanun hükmünde kararnamede olmayan hususlar için 657 dmk uygulanır cümlesidir.yani istifa sonrası dönüş var ama 657 de olduğu gibi istifa sonrası 6 ay geri dönememe durumu mevcut.onun dışında herhangibir zaman sınırlaması yok.genel müdürlüğe başvurunu yapıyorsun ve açıktan atama ile ilgili prosedür işliyor...yani boş kadro durumuna göre ataman yapılıyor.

08 Haziran 2009 09:50

bguner50

yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler

08 Haziran 2009 19:35

shadowfax

ÖZET: KİT?lerde sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilen deneme süresini tamamlamadan istifa etmiş kişinin KPSS sınavına girmeden sözleşmeli olarak atanabileceğine ilişkin 04/04 /2007 ? 5670

Genel Müdürlüğünüzde, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel statüsünde 26/02/1990 tarihinde göreve başlayan ve deneme süresi bitmeden 27/02/1990 tarihinde kendi isteğiyle görevinde çekilen ???in, Kamu Personel Seçme Sınavına girmeden Kuruluşunuza sözleşmeli personel statüsünde bir göreve tekrar atanıp atanamayacağı hususunda Başkanlığımız görüşünün talep edildiği ilgi yazı incelenmiştir.

22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6, 7 ve 8 inci maddeleri çerçevesinde, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında halen çalışan ve istifa eden sözleşmeli personelin bu kuruluşlarda sınava tabi olmadan sözleşmeli personel olarak işe alınabileceği değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2007 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespitine İlişkin 16/10/2006 tarihli ve 2006/11106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar?ın 3/a maddesinin 2 nci paragrafında, ?Kuruluş içi eleman nakli suretiyle personel ihtiyacının karşılanmasının mümkün olmadığı zorunlu hallerde, 2006 yılında ayrılan eleman sayısının (askerlik hariç) en fazla yüzde on (%10)?u kadar nitelikli personelin açıktan ve naklen atanması konusunda kuruluş yönetim kurulu yetkilidir. Bu kapsamda istihdam edilecek personelde kuruluşun faaliyet konusu mal ve hizmetlerin üretildiği birimlerde doğrudan çalışması veya teknik nitelikleri haiz olması şartları aranır.? hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hüküm ve açıklama çerçevesinde, Genel Müdürlüğünüzde sözleşmeli statüde görev yapmaktayken istifaen ayrılan ??, Kamu Personel Seçme Sınavına girmeden ilgili mevzuatına uyulmak suretiyle tekrar sözleşmeli personel statüsünde bir pozisyona açıktan atanabileceği mütalaa edilmektedir.

burada asaleti tasdik olmayan çalışan için dönmesine onay verilmiş.ama asaleti tasdik olanlar için dp bşklğı bir görüş belirtmemiş.bunların sagı solu belli olmaz diye eğer varsa böyle bir görüş asaleti tasdik olanlar için paylaşabilirseniz seviniriz yada bu tip bir uygulamayla eski görevine geri dönen arkadaş varsa ilgili yazışmaları yada kararları bizlerle paylaşırsa iyi olur

399 da geri çekilme;

Çekilme

Madde 13? Sözleşmeli personel, bu Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmesinde belirtilen şartlarla görevinden çekilme hakkına sahiptir.

bizim sözleşmede geri çekilme ilgili bir madde yok.bizdekilerde topu personel yönetmeliğine atmış.

d personel bşklıgı bazı durumlarda, bazı mütaalarda yön kurulunun takdirine bırakmış.hayırlısı.

08 Haziran 2009 19:38

shadowfax

yukarıdaki mütaalda gecen bu cümle işi bitiriyor...

22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6, 7 ve 8 inci maddeleri çerçevesinde, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında halen çalışan ve istifa eden sözleşmeli personelin bu kuruluşlarda sınava tabi olmadan sözleşmeli personel olarak işe alınabileceği değerlendirilmektedir.

08 Haziran 2009 19:41

exi21
Kapalı

benim de öyle bir durumum var. tcdd de asil hareket memuru olarak istifa ettim. 2 yıl çalışmıştım.. ama geri dönme konusunda kesin kararlı değilim.

27 Temmuz 2009 18:28

gariban_1
Kapalı

gncl

02 Ağustos 2009 00:34

classic.43
Kapalı

2007 yılında lise mezunu 399 olarak tcdd yerleştim, 2009/3 atamada üniversite mezunu olarak 399 tabii eüasş a atandım tcdd den istifa edip hemen eüaş a başlayabilirmiyim zaman sınırlaması varmı

02 Ağustos 2009 00:44

mussolliniii

399 a tabi personel sözleşmeli olduğu için 6 aylık süreden sonra devlet memuru olabilir diye birşey olmaz...399dan 657 ye geçecekler doğrudan çekilme hakkını kullanıp geçebilir... 657 den istifa edenler için durum biraz yaş naklen olur ama istifa ederlerse paşa paşa 6 ay beklerler.....

24 Temmuz 2010 14:08

Bilgi Hamalı

istifa edince geri dönme durumu ilginç ve önemli bi konu... kesin bilgisi olan?

01 Ağustos 2010 12:47

Bilgi Hamalı

?

Toplam 18 mesaj
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;