Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : uludaburak363
13 Mart 2009 16:34  

Okula başlama yaşı 5'e düştü! (Anaokulu başlama yaşı nedir?)

Arkadaşlar,

Okula başlama yaşı 5'e düştüğüne göre, anaokuluna başlama yaşı da 4'e mi düştü. Yani 4 yaşını bitirenler başlayabilirler mi? Ayrıca bu uygulama 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren mi geçerli olacak? Yani resmen yasalaştı mı? Bu konularda mümkünse ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Bizim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim..

14 Mart 2009 01:03

sezgin06

mrb hocam

bu yıl pilot il olarak 30 il seçildi.2009_2010 yılında bu 30 ilde okul önc zorunlu olacak.iyi verim alınırsa bırkaç seneye kadar Türkiyede okul öncesi eğitim zorunlu olacak.yani zorunlu eğitim 9 yıla cıkacak.

okul önc eğitime 5 yasını bitirmiş cocuklar gidecek.yani 60_72 ay arası cocuklar.sistem zaten kayıtta 60 aydan küçük olan cocukları kabul etmiyor.

anaokuluda 3_6 yastır zaten...

14 Mart 2009 06:26

tekiner06
Yasaklı

En etkili veya yoğun öğrenme yaşının; 3-5 nci yıllar olduğu, bilimsel olarak kanıtlandı.. Teknolojinin de yardımıyla bazı aileler, çocuklarını anaokullarından önce kreşlerdeki eğitim ile tanıştırdı.. Öğrenme olayı, artık "kreş" lerle başlıyor.

Artık 7 nci yaş eğitime başlama yaşı olarak çok geride kaldı.

Zorunlu eğitimin anaokulu dahil, 5 nci yaşta başlaması gerek!

Tüm üniversitelerin de 4 er yıl olması yerine 5-6'şar yıllık olması lazımdır. Şimdiki süre çok yetersiz kalıyor. Keza Tıp Fakültelerinin; 6-7 yıllık olmasının faidesi oldukça fazla!.

Kaldı ki; TUS yoluyla o bile azımsanıyor, 4-5 yıl gerekiyor.

Örneğin; Ankara' daki Hacettepe Üniversitesindeki İngilizce Tıp'ta Hazırlık dahil eğitim süreci 7 yıl. Keza Uzman Doktor olmak için TUS yoluyla 5 yıl gerekiyor. Buna 2yıllık zorunlu hizmet eklenince uzmanlık belgesi için liseden sonra 14 yıl!

Günümüzde; çocuklar ve gençler için biçilmiş olan elbiseler,

artık çok dar geliyor. Zira; "Eğitim-Öğretim Çağı" yaşanıyor!

Günümüzde, birinci yılı tamamen lise dersleriyle doldurulan mühendislik fakültelerinde 4yıllık eğitim süreci özel sektör tarafından çok azımsanıyor. Dört yıllık eğitimle mühendislik olmaz deniyor. Mutlaka, "yüksek lisans" da olsun isteniyor..

"Yabancı Dil-Bilgisayar-Yüksek Lisans-Doktora" derken, ileri dozda eğitim için İlköğretim yaşı 5 e çekilirse yararlı olur.

Artık dünya ülkeleri arasında zamanla yarış dönemi yaşanıyor!

Buna ayak uyduramayanlar veya uydurmak istemeyenler çok geri

kalıyor.. Ya eziliyor, ya horlanıyor, ya da çiğneniyorlar.

Saygılarımla..

16 Mart 2009 11:21

hlm84

benim anlamadığım bişey var.2009/2010 eğitim yılında 60 ayını dolduranları biz 1. sınıfa kaydedecekmiyiz.

23 Mart 2009 23:26

demet76

anlamayacak bişey yok bu yıl ilköğretim anasınıfına 60 aylık çocukların kaydı zorunlu yapılacak demek.eskiden isteğe bağlıydı.bu konunun oturması için daha çok uzun yıllar ister bizde. zira okul öncesi eğitim bir poşet kitap bir defter.bir sıra bir tahta işi değil.her yönüyle paraya ve malzemeye bağlı.ama fark etmez buda kredili sistem gibi denedik olmadı denilerek bir kaç yıl içinde rafa kaldırılır.

23 Mart 2009 23:35

demet76

bu ülkede eğitim avrupadan ısmarlama olursa böyle daha çok çıkmazları olur.bizim aile kavramımız çoçuğa karşı bakışımız herşeyimiz farklı.tüm bu farklar düşünülerek eğitim-öğretim planlanmalı zorunlu eğitim için üç yaş türkiyede çok erken ama 6 yaş uygun.Anaokulunda çalışan öğretmenlere samimi fikrini sorun büyük bir çoğunluğu çocuğunu beş yaşını doldurmadan anaokuluna vermeyi istemez.umarım zamanla oturur ve vazgeçilmez zorunlu okul öncesi eğitiminden . ama çok umutlu değilim açıkcası

28 Mart 2009 21:17

müge_16

yanlış duymuşsun orkadaşım birinci sınıfa kayıt 6 yaşa,anasınıfına kayıt da 5e düştü..

biz 5 yaşındakileri kayıt ediyoruz

01 Nisan 2009 17:39

gülserem
Kapalı

60-72 aylık çocuklar okulöncesi eğitime alınacaklar.30 ilde zorunlu eğitime başlanacak 2009-2010 eğitim-öğretim yılında.Bu çocuklar 72 ayı doldurduktan sonra yani okulöncesi sınıfı tamamladıktan sonra ilköğretime başlayacaklar.

29 Nisan 2009 11:29

ifron
Kapalı

3-4-5-6 yaş anaokulu yaşlarıdır yani 4 ün altındadır diyebiliriz.öyle bişey tasarıya sunuldu amam kabul edilmedi halen yanlış bilmiyosam

30 Nisan 2009 18:30

anaksunamoon

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2009-2010 yılından itibaren, zorunlu eğitimi dokuz yıla çıkarmak için kolları sıvadı. Bakanlık okul öncesi, altı yaş eğitimini de zorunlu yapmaya hazırlanıyor.

MEB Okulöncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, geçen yılın verilerine göre yüzde 30 düzeyinde olan okullaşma oranının bu yıl gerçekleşen kayıtlarla yüzde 35?e yükselmesini beklediklerini söyledi. İnanlı, okullaşma oranını 2013?te yüzde 50?ye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi, zorunlu eğitimin dokuz yıla çıkarılması için çalışma başlattıklarını açıkladı. İnanlı, okullaşma oranları en yüksek olan 30 il belirleyerek, illerden 60-72 ay arasındaki (altı yaş grubu) çocukların okulöncesi eğitiminin zorunlu tutulmasına yönelik hazırlık çalışması yapmalarının istendiğini ifade etti. Okulöncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, bu illerin okullaşma oranları yüzde 40?ın üstündeki Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova ve Kilis olduğunu belirtti.

08 Mayıs 2009 20:11

tarafsız61

arkadaşlar bişey soracam artık lise mezunları okularda usta öğreticilik yapamayacak bu konu da herhangi bir gelişme varmı seneye ne olacak acaba??????????

13 Mayıs 2009 16:46

sznn
Kapalı

evet artık lise mezunları öğretmenlik yapamayacak :))

17 Mayıs 2009 14:38

kırmızı79

ilköğretim 8 yıl yerine 9 yıl oldu.yani anasınıfı mecburiyeti geldi.bundan dolayı okula başlama yaşı 5 deniyor.anasınıfı ile beraber.daha küçük yaşlarda da alıyorlar fakat çocuk sıkılıyor.mecbur kalmadıkça 1 sene ana sınıfı okumaları taraftarıyım....

17 Mayıs 2009 22:01

sznn
Kapalı

kesinlikle katılıyorum kırmızı

19 Mayıs 2009 10:34

şimalbulut
Kapalı

valla bende bir anasınıfı öğretmeni olaraak kesin bir yaş sınırlaması getirilmesi taraftarıyım. çeşitlilik var sınıfta. milli eğitimde zorluyor öğrenci bulun diye.bir çocuğun 1 sneden fazla gitmemesi gerek anasınıfına.

20 Mayıs 2009 23:36

hazan denizi

okullar genelde anasınıfına gelen velileri geri çevirmedikleri için 6 yaş grubunun içine 5 yaş grubunuda alıyor doğal olarak kendi yaşıtlarıyla beraber olamadığı için sıkılıyor bence kendi yaş grubuyla yaşının özelliklerine uygun eğitim verilirse bir seneden fazla gitmesinde bir sakınca yok

24 Mayıs 2009 14:14

kkaraca

size katılıyorum hazan denizi..benim sınıfımda 5 tane 5 yaş 5 tane de 6 yaş vardı,dengeyi bulmak zor oldu.yaşları hatta mümkün olsa da ayları bile hesaba katsalar bu denge bozulmaz.

25 Mayıs 2009 20:55

mavi prens

gncell

25 Mayıs 2009 22:44

hazan denizi

evet haklısınız bir kaç ay bile çocuklar arasında her anlamda ciddi farklılıkları ortaya koyuyor

Toplam 18 mesaj