Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : burak363
25 Aralık 2005 21:37  

doğuda okula gönderilmeyen kız çocukları

ben doğuda görev yapıyorum.sınıfımda okula gönderilmeyen kız çocuk sayısı oldukça fazla.aileleri ile görüşmemize rağmen ikna edemedik.yapılan kampanyalarda etkili değil demek ki.bunu kanunla halledemez miyiz?niye biz gidip yalvarıyoruz ki?onlar kanunla uğraşsın yani.

25 Aralık 2005 22:32

Prety TeAcHeR
Yasaklı

Doğuda kız çocuklarının okula gönderilmeme nedenlerini şu şekilde sıralamak istiyorum:

1. Evde çocuk bakıcılığı yaptırmak,

2. Okul masraflarını üstlenmek istememek,

3. Okulda namusun kalmayacağı anlayışı,

4. Yatılı okullara verilmek istenmemesi,

5. Kız çocuklarına önem verilmemiş olması,

6. Kızlar okutulsa ne olacak anlayışı vb.

26 Aralık 2005 00:14

sendikasız

ben de g.doğudaydım.. cveliye gidip kızını okuola yolla ceza var dedim.. adam. burada ceza olmaz dedi.. 3-5 ay sonra bidaha gittim.. adam: devlet kız çocuklarını yollamazsak para vererek okula alacakmış onu bekliyorum dedi...

26 Aralık 2005 00:19

samm55

BU KONU COK ÖNEMLI, SADECE DOGU DEGIL KARADENIZ DEDE AYNI SORUNDA OLAN BIR COK KIZ COCUGU VAR.

26 Aralık 2005 02:57

alperen1

yani bunun kanuni yolu nedir?bir çaresi vardır muhakkak.çünkü bu hepimizin sorunu

26 Aralık 2005 03:20

borabayli

doğuda 5 yıldır görev yapıyorum idareciyim üç yıldır bu bizim halledebileceğimiz soryn değil ÖRNEK bölgede idareciler genel olarak vekaleten yürütülüyor ve okulu gelmeyenlerde akrabaları prosedürü uyguladım ama ilmilli eğitimden idare edin denildi yinede işlem basamaklarını merak ederseniz anlatalım

Ş.N.T nin durumu arap saçı bildiğiniz gibi sosyal yardımlaşma liste gönderiyo ama ödemelerde sizin gönderdiğiniz devam takipte pek dikkate alınmıyo

01 Ocak 2006 14:53

alperen1

mesela her yıl ev ev dolaşıp aileleri iknaya çalışıyoruz.kimisi bizi evine bile almıyor.tehditlerle karşılaşıyoruz.bu nedir.abesle iştigal değil midir?hiç bir kanuni güvencemiz yok.kelle koltukta dolaşıyoruz.

01 Ocak 2006 15:13

aysevindi

BEN DOĞUDA GÖREV YAPIYORUM.BURADA 4 YAŞINDAKİ ÇOÇUKLARI KIZ VEYA ERKEK FARKETMEZ OKULA GÖNDERMEYE ÇALIŞTIKLARINA ŞAHİT OLDUM.

SEBEB GELİŞMİŞLİK DEĞİL SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN.SEBEB SADECE DEVLETİN VERECEĞİ YARDIMLAR...KISACA DOĞUDA ÇIKARLARI VARSA ÇOÇUK OKULA GİTMEYE HAK KAZANIR,ÇIKARLARI YOKSA,"OKULA NE GEREK VAR?" DÜŞÜNCESİ VAR.

BU ARADA YARDIMLAR İÇİN OKULA GÖDERİLEN ÖĞRENCİNİN OKUMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCESİDE YOK OKULA ZORLA GÖNDERİLİYOR.ZORLA GÖNDERİLEN ÖĞRENCİDE OKULA,ÖĞRETMENE VE OKUMAK İÇİN GELEN ÖĞRENCİLERE ZARARDAN BAŞKA BİR ŞEY VERMİYOR...

01 Ocak 2006 18:31

yunusxyz
Yasaklı

Alperen hocam

bizde gidip yalvaracağız Çünkü mesele memleket meselesi.

Kızların okuması çok önemli.Şairin dediği gibi

Kızlarını okutmayan milletin erkekleri hüsranla ağlasın

02 Ocak 2006 11:06

kepkas

Alperen hocam bu konuyla ilgili geniş bilgileri 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim kanununda bulabilirsiniz.

http://www.hukuki.net/kanun/222.14.text.asp

02 Ocak 2006 18:06

dokuzeylülden

Şu ana kadar forumda açılan en önemli başlık için kutlarım sizi... Hakkaten bu konu çok ciddi. 8 yıllık eğitim veren birçok okulda, özellikle 2. kademede kız öğrenci sayıları çok düşük... Zorunlu eğitim kapsamında olmalarına rağmen devletin buna karşı herhangi bir yaptırımı neden yok merak ediyorum doğrusu...

Öğretmenlerin çabaları velileri ikna etmede yetersiz kalıyor malesef...

Milli eğitimin üzerinde durması gereken en önemli konudur bu...

02 Ocak 2006 20:50

alperen1

kepkas hocam verdiğin bilgi için sağol.birde şu gerçek var.kimse umursamıyor.veliler için para ve hapis cezaları öngörülmüş ama kimsenin uygulamaya gücü yetmiyor.veliye bunun cezası var diyorum veli gülüyor bırak hoca diyor burası doğu kimsenin gücü yetmez diye pişkin pişkin sırıtıyor.zaten doğudur diye kanunlar iyice esnetilmiş ceremesini biz çekiyoruz

02 Ocak 2006 21:03

mask

Gordugum kadari ile genc anne-babalar bu konuda daha duyarli.Sinifimda bir kiz ogrencimi ailesi okula gondermiyordu.Aradim ve ikna etmeyi basardim aileyi.Ama ogrencimde hala bir korku var."Ailem kizlarin okuyup meslek sahibi olmasinin haram oldugunu dusunuyor." diyor.Belki bu zihniyetteki aileler icin fetva yayinlanmasi gerek :)))

Buralarda kiz cocuklari pasif durumda yasiyor.Genelde icine kapanik , utangac ve kendini ifade edemeyen tipler.Gecenlerde bir erkek ogrencime "Kac kardessiniz?" diye sordum."Kizlari saymazsak 3." dedi.Ailelerin bilinclenmesi icin biz egitimli insanlara cok gorev dusuyor.Evet , hepsi ile bas etmek zor ama bir yerden baslamak lazim.Bir tane ile baslayip devamini getireb

iliriz.Ben bu konuda umutluyum.Cunku insanlardaki degisimleri gorebiliyorum.

02 Ocak 2006 21:09

alperen1

mesela geçen bir veli geldi.70 yaşlarında.inanın kızı 13 yaşında.ve diyor ki bu kızı istiyorlar bende vereceğim.ne cevap vereceğimi şaşırdım.

02 Ocak 2006 21:24

danışmanpsikolog
Kapalı

Bu konuda herkese ALLAH Kolaylık versin. Bende 3 sene uğraştım. Sadece bir kız öğrenci kazanabildim. Öğretmenler gününde telefon açtı ve teşekkür etti. Şuan üniversiteye hazırlanıyor.Gözlerim doldu.

Burda olay salt eğitim olayı olmaktan öte bir durum arzettiği için gerçekten işimiz zor...

05 Ocak 2006 00:57

alperen1

valla ne mutlu size.1 kişiyi kurtarıp eğitimine devam ettirmek büyük bir mutluluk olsa gerek.Allah hepimize nasip eder inşallah.

05 Ocak 2006 19:36

rita

bende güneydogudayım ve merkez köyde calışıyorum..bizde kızlar okula gelsin diye bi takla atmadıgımız kaldı onuda tacaz yakında..bırakın kızları erkekleri bile zor gönderiyolar..bide bulmşlar yolunu cocukları kız erkek ayırmadan ayda 1 kez okula gönderiyolar 1 yazılıya giriyor cocuk geçiyor..ceza falan işlemiyo..ama hala kararlıyız..yarın okulun son günü ama biz bugün evleri dolaştık:))yarınlar bizim..

05 Ocak 2006 19:48

sand-man

okula kız çocukalrını göndermemek bi gelenek halii almış kalıplaşmış bir düşünce böle köklü bir yaşam tarzı ve töre ile yönetilen bölegelerimizde bu alışkanlığa son wermek oldukça zor fakat imkansız diil tabi.

ne yapılmalı derseniz bence herşeyden önce ağadır ne bileyim aşiret yöneticileri gibi hatrı sayılır insanları ikna etmek gerekir derim...

05 Ocak 2006 21:54

nehir 2

Doğuda kız çocuklarının büyük bir kısmının okula gönderilmediği doğrudur, fakat aynı şey batı içinde geçerli. Batıdaki bir çok bölgede özellikle de tarımcılığın yaygın olduğu bölgelerde. Özelliklede ilk öğretimden sonra. Ne yapacağız bu babaları sanırım önce onları eğitmek lazım..

06 Ocak 2006 00:55

alperen1

bence bütün ebeveynleri bir eğitimden geçirmeli.burada annelerde okula göndermemede etkililer.geçen seneden iki kardeş öğrencim vardı.ikiside sınıfın en çalışkanlarıydı ama bu sene anneleri bıraktırdı.ne yaptıysak ikna edemedik.kadın olduğu için laf anlatmak zordu çünkü dil problemide vardı

07 Ocak 2006 14:34

alperen1
Toplam 24 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?