Editörler : Lanet

iştiyak
Genel Müdür
05 Ağustos 2011 12:45

Tevazu ile gelsin, kimde erlik var ise.

Merdivenden iterler, yüksekten bakar ise.

Kim ki yüksekte gezer, er geç yolundan azar.

Dış yüzüne o sızar, içinde ne var ise.

white&black
Genel Müdür
05 Ağustos 2011 23:48

Eskilerimiz çok isabetli söylemişler

ve siz de çok yerince dile getirmişsiniz ,sn. iştiyak .

*

Zamanımızda -yazık ki- pek az kimsenin hassasiyet gösterdiği

şahsi fikrimce de daha çok dikkat gösterilmeyi hak eden bir konu bu

üslub meselesi .

iştiyak
Genel Müdür
12 Nisan 2012 08:58

İnsan kalbi bir sandıktır; dudaklar,onun kilidi,dil ise anahtarıdır. İnsana o anahtarı iyi muhafaza etmek düşer...

Ömer ibn. Abdulaziz

**GAYE**
Müsteşar
13 Şubat 2013 10:32

" Üslûb-u beyan, aynıyla insan"

Ademoğlu, içinde ne varsa, daha doğrusu aslolan ne ise,

Bir şekilde dışa yansıyor.

Kullandığı kelimeleri dikkatli seçerek gizlese de, veya gizlediğini zannetse de,

Sesine yansıyor, bakışına hatta.

Davranışlar kendini ele veriyor.

"Hayrettin Karaman; ?Bu sebeple insan üslubuna dikkat etmelidir? sözünü ahlaki bakımdan uygun bulmuyorum; doğru olanı, üsluba dikkat ederek kendini gizlemek değil, varsa bozukluğu içten düzeltmeye yönelmek, buna dikkat etmektir,diyor."

İlk paylaşımdan bir paragrafta belirtildiği gibi,

Aslolanı gizlemek için üsluba dikkat edip, aldatıcı olmak yerine, içte olanu düzeltmeye çalışmak daha doğru olacaktır...

kel oğlan
Genel Müdür
13 Şubat 2013 15:18

Yazılarını ve üslubunu hep takdir ettiğim Haşmet Babaoğlu, bugünkü köşe yazısında, ileride toplum olarak başımızı çok ağrıtacak ve çocukluktan başlayan davranış problemine parmak basıyor. Konu başlığı "üslup". Fakat davranış ve üslubun biriyle ayrılmaz bir bütün olduğu düşündüğümden dolayı yazarın düşüncelerinin konuyla ilintili olduğunu düşünüyorum...

Yazar, gittiği termal bir tesiste onlarca çocuğu bir arada obezlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu görmekten dolayı hayıflandıktan sonra çocukların obezliğinden yola çıkarak asıl anlatmak istediği konuya geçiyor ve şunları diyor...

*

Esas konuya gelince...

O daha başka ve bana kalırsa, daha da ciddi...

O iki saat içinde şu gerçek bir kez daha kafama dank etti : Bizim çocukların asıl ruhları obezleşiyor!

Yalnız çılgın gibi abur cubur tüketmiyorlar.

Sanki havayı, suyu, mekanı, hazları, arzuları, başka ne varsa hepsini bir anda yutup sindiriyorlar.

Anne babalarıyla, akranlarıyla, yabancı insanlarla ilişkileri de "tüketici" bir ilişki olup çıkmış.

Bacak kadar çocukların egoları öyle şişmiş ki! eyvah! Şımarıklığın, mızıklamanın haddi hesabı yok!

Anne babalarına köle, tesisteki görevlilere ise yaratık muamelesi yapıyorlar.

Bedensel obezite zor da olsa iyileşir, hale yola koyulur.

Fakat şu ruhsal obez çocukların yetişkin hallerini düşünüyorum da, korkuyorum doğrusu!

(Haşmet Babaoğlu-bugünkü köşeyazısından)

*

Bu çocukların büyümüş halini düşününce ben de korktum doğrusu... :)

zuzula
Şef
15 Şubat 2013 22:27

Üslup denildiğinde genelde söz anlaşılır ama insanın hal ve davranışları, olaylara yaklaşım tarzı da üsluptur..

Gönül evimizi neyle doldurduğumuza bağlı.Doldurduklarımız birgün mutlaka taşacaktır,iyi veya kötü...

Asıl önemli olan da olumsuzluklarla karşılaşıldığı zamanki üslup,insanın sınavı da bu zamanlarlardadır aslında.Olumsuz şartlarda da seviye ve çizgiyi bozmamak.Kötünün karşına iyi olabilmek,eğrinin karşısında düz durabilmek...

bukalemun33
Aday Memur
16 Şubat 2013 12:27

sizi tebrik ediyorum,gerçekten çok güzel yazmışsınız....

iştiyak
Genel Müdür
31 Mayıs 2013 13:59

Kaybettiğimiz veya kaybetmeye yüz tutan bir üslup "İnsanın bilmediği bir şey için "bilmiyorum" demesi de ilimdir." diyor Abdullah bin mesud(r.a).

Nedras
Şef
01 Haziran 2013 15:01

Ne güzel şey insanın tevazû göstermesi. Galiba herşey insanın kendini bilmesi, tanımasından geçiyor...

Yunus Emre'de ne güzel ifade etmiş

"İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır"

İşte Anadolu Türkçesini yoğurup şiir haline getirip, önümüze koyan bu büyük ozan bu şiirini yine şu güzel sözlerle bitiriyor.

"Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir "

Ve böylece bize bizi anlatır, hayatımıza bir ışık tutar. Anlayan anlar ve alır ve hayatına geçirir. İnşallah, iyi ve kötü arasında gelgitler yaşayan ve iyi ve kötü hasletlerle donatılarak yaratılmış, bir imtihan sırrı ile yaşayan, biz insanoğulları da içimizdeki güzellikleri görüp, açığa çıkartır, büyütür besleriz. Böylece kötülüklere yer kalmaz gözümüzde ve gönlümüzde, ne içimizde kalsın kötülükler, ne de dışımızda. Hep güzeli görelim, güzeli alalım ve güzel olanı uygulayalım temennisiyle :)

iştiyak, 11 yıl önce

Kaybettiğimiz veya kaybetmeye yüz tutan bir üslup "İnsanın bilmediği bir şey için "bilmiyorum" demesi de ilimdir." diyor Abdullah bin mesud(r.a).

iştiyak
Genel Müdür
10 Temmuz 2013 10:58

Ramazan sadece mideyi değil duyguları da kontrol altına alma ayıdır.

Nedras
Şef
10 Temmuz 2013 13:45

Bazen insanın kontrole de ihtiyacı oluyor. Hoş gelmiş o zaman mübarek Ramazan ayımız, sâfalar getirmiş :)... Hayırlı Ramazanlar...

historianlady
Kapalı
09 Kasım 2013 09:20

Üslup değişmez onun oturmuş bir kurallar silsilesi vardır ancak bazen karşımızdaki kişiye göre de üslubumuza şekil verdiğimiz oluyor.Hak edene hak ettiği üzre davranmak elzem oluyor ara sıra.

iştiyak
Genel Müdür
09 Ekim 2018 15:32

"Üsluptan şunu anlıyorum:

Bir gül ağacı, iki de adam var.

Biri, eğilip kokluyor gülü.

Öteki, koparıp kokluyor.

Yaşamda da böyle, sanatta da böyle." Alova

iştiyak
Genel Müdür
18 Haziran 2020 19:26

"Kalpleri kırmak ve kazanmak arasında adı üslûp olan çok ince bir çizgi var..."

iştiyak
Genel Müdür
02 Ağustos 2020 12:57

Üslubu güzel insanlara denk gelmek de bayram ...

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi