Editörler : "eskiyara"Pangaea
18 Haziran 2009 16:04

okullarda kurulması gereken zorunlu kulüpler

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımınızı istiyorum.Sosyal etkinlikler ve Orta öğretim yönetmeliğinde bunla ilgili bir açıklama yok.

akarcalı
Müsteşar
18 Haziran 2009 16:27

--- Değerli Öğretmenim;

--- Galiba aşağıdaki maddeleri tam okumamışsınız!

--- Okullarda Sosyal Kulüpler tamamen okulun ve okul çevresinin sosyal, fiziki, beşeri ve coğrafi yapısına uygun olarak Sene Başı Öğretmenler Kurulunda öğretmenlerin ve okul idaresinin belirlediği/belirleyeceği kıstaslara göre oluşturulur.

--- Kısaca sizin & okulunuzun maddi imkânları ? hayal gücü ve teknolojiniz yeterliyse Uzay Kulübü de oluşturabilirsiniz & Köy ve Ören Yerlerini Geliştirme Kulübü de.

--- Saygılar.

--- İKİNCİ BÖLÜM

--- Kulüpler ve Çalışma Esasları

--- Öğrenci Kulübü

--- Madde 10- Okul açıldıktan ve sınıf temsilcileri seçildikten sonra en kısa sürede; sınıf temsilcileri ile okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin katılacağı toplantıda kurumun türüne, seviyesine, imkân ve şartlarına; çevrenin ekonomik, sosyal, kültürel ve coğrafi özelliklerine göre (EK-1) de yer verilen öğrenci kulüplerinden gerekli görülenlerine ya da öğrencilerin istekleri doğrultusunda farklı kulüplerin kurulmasına karar verilir.

--- Ayrıca kulüplerin oluşturulması sırasında aşağıdaki alanlar da göz önünde bulundurularak;

a) Zekâ oyunları (satranç, bilardo gibi),

b) Aileye ve çevreye ekonomik katkıda bulunma (ipek böceği, mantar, kümes hayvanı yetiştirmek, halı, kilim, kumaş dokumak, turist rehberliği yapmak gibi),

c) Millî ve insanî değerleri tanıma ve tanıtma (eski eserleri, yazma kitap ve levhaları toplamak, ören yerlerini incelemek, millî folklor ürünlerini araştırmak, öğrenmek ve derlemek)

amaçlı öğrenci kulüpleri de kurulabilir.

--- Konuları birbirine yakın olan kulüpler ayrı ayrı kurulabileceği gibi birleştirilerek de yeni öğrenci kulüpleri oluşturulabilir.

19 Haziran 2009 10:22

Sosyal klüp kelimesine karşıyım. Eski adı Eğitsel Kol idi. Şimdi neden klüp diyoruz?

tarihçi1
Aday Memur
19 Haziran 2009 15:54

Akarcali hocam cevap için teşekkür ederim ancak yönetmelikteki istediğiniz kulüpleri kurarsınız maddesini bende biliyorum şunu öğrenmek istiyorum okullarda kurulması zorunlu olan kulüpler varmış örnek Sivil savunma,kızılay yeşilay, kültür edebiyat vb bu kulüplerin kurulması zorunluluğu nerde yazıyor ben onu merak ediyorum

akarcalı
Müsteşar
20 Haziran 2009 14:32

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ ÇİZELGESİ

Kültür ve Edebiyat Kulübü

Yayın ve İletişim Kulübü

Müzik Kulübü

Resim Kulübü

Folklor Kulübü

Tiyatro Kulübü

Kütüphanecilik Kulübü

Sivil Savunma Kulübü

Gezi,Tanıtma ve Turizm Kulübü

Çevre Koruma Kulübü

Satranç Kulübü

Hayvanları Koruma Kulübü

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma, Çocuk Esirgeme, Yeşilay ve Benzeri Kulüpler

Sağlık, Temizlik,Beslenme ve Kızılay Kulübü

Spor Kulübü

Bilim-Fen ve Teknoloji Kulübü

Fotoğrafçılık Kulübü

Trafik Güvenliği ve İlk Yardım Kulübü

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Okul Müzesi Kulübü

İzcilik Kulübü

Bilinçli Tüketici Kulübü

Meslek Tanıtma Kulübü

Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü

Engellilerle Dayanışma Kulübü

Yeşili Koruma Kulübü

Çocuk Hakları Kulübü

Felsefe Kulübü

--- Değerli Öğretmenim;

--- Anladığım kadarıyla Sayın Okul Müdürleri Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 13.sayfasında yer alan EK1?i yanlış yorumluyorlar.

--- EK1?de yer alan kulüpler bana göre sadece bilgilendirme için ve yoruma açık!

--- Ancak;yıllardır bütün okullarda süregelen bir alışkanlık sonucu ve bana görede doğru sosyalleşme ve insani duyguların körelmemesi için ? Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma, Çocuk Esirgeme, Yeşilay ve Benzeri Kulüpler ? ? ? Sağlık, Temizlik,Beslenme ve Kızılay Kulübü ? ? ? Hayvanları Koruma Kulübü ? gibi kulüpler bütün kulüp çalışmaları içinde yer alır.

--- Saygılar.

mematifayda
Aday Memur
30 Eylül 2009 18:42

hocam okullarda kızılay kulubü ya da sivil savunma kulübü kurulmak zorunda değildir. yani kulüplerin kurulmasında herhangi bir sabit zorunluluk yoktur. ama okul idarecileri eskiden gelen bir alışılmışlıkla bazı teammülleri, yasa, kanun, yönetmelik gibi görüyor. illaki sivil savunma kurulacak ya bilmem hangi kulüp kurulacak deniyor. ama mesela bizde kültür edebiyat kulübü yok. çünkü zaten zorunlu değil. bende bayadır araştırıyorum bu konuyu. ayrıntılı bilgiye http://yayim.meb.gov.tr/dergiler/pdf/2569.pdf

numaralı tebliğler dergisinden ulaşabilirsiniz.

alim2
Kapalı
08 Ekim 2009 23:22

ÇEVRE KORUMA KULÜP TÜZÜĞÜ VE YILLIK ÇALIŞMA PLANI;

https://www.cekud.org/site/page.asp?dsy_id=1412

ÇEVRE KULÜPLERİ DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİMİZE PRATİK ETKİNLİK ÖNERİLERİ ;

https://www.cekud.org/site/page.asp?dsy_id=1417

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi