Editörler : supporters.
24 Temmuz 2009 12:10

iktisattan 3 soru iptal....

kamu haberden gelen mesaja göre iktşsattan 3 soru iptal edilmiş. bilgisi olan var mı?

ekonomist24
Şube Müdürü
24 Temmuz 2009 12:26

hangi 3 soruymuş acaba ?

valicetin
Kapalı
24 Temmuz 2009 12:28

tudun arkadaş bende duydum kardeiş üç soru ipralini fakat osym tartışmaya mahal vermemek için açıklayacağını sanmıyorum.kamu haber sitesinde vermemiş ama üyelerine cepten mesajla yollamış iptaş olan soruları diye duydum bakalım hayırlısı

tudun
Aday Memur
24 Temmuz 2009 12:33

economist kardeşim söylenenlere göre cesle ilgili soru olduğu söyleniyo... gerisini bilemiyorum.....

Artarak Artan.
Yasaklı
24 Temmuz 2009 12:34

benim yanlış yaptığım 3 sorudur ne olacak...benim gibi iktisat piri yanlışmı yapar peehhh...

ekonomist24
Şube Müdürü
24 Temmuz 2009 12:35

tudun arkadaşım madem kesin bir bilgi yok ben tahmin yapayım tabi gerçekten 3 soru iptal eildiyse eger.. ces sorusu,gelir etkisi sorusu ve digeride belki uluslararası iktisat sorusu olabilir ama tabi bu sadece tahminim farklıda olabilir çünki en çok tartışılan sorular bunlardı...

rapunzel85
Kapalı
24 Temmuz 2009 12:36

bnde ces sorusunun oldugunu düşünğyorum iptallerden birinin,

tudun
Aday Memur
24 Temmuz 2009 12:39

gelir etkisi derken hangi sorudan bahsediyon... hatırlayamadım soruyu

ekonomist24
Şube Müdürü
24 Temmuz 2009 12:42

şimdi iptal olmamışsa rezil olmakta var işin ucunda ama bu haber dogruysa bunlar bana göre iptal olabilecek sorular çünki çok tartışıldı forumda:) gelir etkisini bulurken hangisi sabit tutulur diye bir soru vardı ve reel -nominal tartışması çok yapıldı bana görede soruda bi karmaşa var o yüzden belki diyorum ama başka sorularda olabilir tabi...

tudun
Aday Memur
24 Temmuz 2009 12:45

başka kaynaklarda nasıl gectiğini bilmiyom ama erdal ünsalda reel gelir diye geciyo

ekonomist24
Şube Müdürü
24 Temmuz 2009 12:48

sınavın açıklanmasına az kaldı o yüzden tekrar soruları tartışmaya gerek yok bence :) ama o soruda eger grafikten gidiceksek kitaptaki gibi önce bulunan ikame etkisi ve orada reel gelir sabit daha sonra ise toplam etkiden çıkarıp gelir etkisi bulunuyor yani soruda bir anlam karmaşası var gibi düşünüyorum ben ama bu benim kendi görüşüm tabi yanılıyorda olabilirim herneyse nasılsa açıklanınca görücez umarım iptaller bize kötü olmaz :)

valicetin
Kapalı
24 Temmuz 2009 12:53

soruları tabiki yeniden tartışmıcaz ama sorular neden böle tartışılmalara mahal verilerek hazırlanıyor.o kadar komisyonun elinden geçiyor ama halen hatalarla dolu sorular saçmalıklar.ben bir yılımı iktisat çalışarak geçirdim okumadığım kitap çözmedim kitap kalmadı ama kpss sorunlarında böle hataları yakalamak soruları hazırlayan komisyon hakkında güven sarsılıyor.mesala çok açık bariz ces sorusunda cesin fonksiyonu değil işte bunu nasıl gözden kaçırabiliyorlar anlamış değilim

eerkann_
Şef
24 Temmuz 2009 12:55

ben sölüyüm hangisi iptal olduğunu. uluslararası iktisatta çıkan soru. mukayeseli mi yokta mutlak üstünlüklere göremi yapılacak belli değildi. ikisininde cevabı ayrı çıkıyodu..

mülkiyelim
Kapalı
24 Temmuz 2009 12:56

CES üretim fonksiyonu

Y=[AK(üstü -B)+BL(üstü -B)].Parantez içinde yazdıklarım AK ve BL ifadelerinin negatif beta üsleridir.Burada A ve B birer sabittir.Bu fonksiyon sabit ikame esnekliği özelliğine sahiptir.Bu özelliği sigma=1/1+B verir.(B=beta).

Soruda üsler 0,5 olarak verilmişti.B yerine 0,5 koyduğumuzda sigma yaklaşık 0,6 çıkar.Dolayısıyla bu CES üretim fonksiyonu 0,5 değerine göre artan getiriye sahip oluyor.Soru gerçekten çok kazıktı.Doğru yapan ben duymadım.Yani sorunun iptal edileceğini bu şartlarda hiç zannetmiyorum.Keşke dediğiniz gibi iptal edilen sorulardan biri de bu olsa...

valicetin
Kapalı
24 Temmuz 2009 13:04

bu cesinfonksiyonu değil.ayrıca cesde e parametresi vardır.ayrıca ölçeğe göre getiriden bahsedebilmen için e parametresine bakman gerekir.p ise diğer fonksiyonlara dönüçme parametresidir.1/1-p den çıkan sonuca göre diğer üretim fonk.dönüşür.(erdal ünsal s.247)

ekonomist24
Şube Müdürü
24 Temmuz 2009 13:10

sınav açıklanana kadarda birbirimizi yeriz şimdi şu iptal bu iptal diye..keşke cebine mesaj gelen bi arkadaş sölesede hangilerinin iptal oldugunu boş yere tartışmasak dimi :)

rapunzel85
Kapalı
24 Temmuz 2009 13:36

ya acaba türkçeden de alacahöyük sorusu iptaller arasında mı merak ettm,bi bilgisi olan yok mu?

mülkiyelim
Kapalı
24 Temmuz 2009 13:57

iibf.sdu.edu.tr/dulupcu/kalkinma/1_Temel_Kavramlar.ppt

Bu adresten CES sorusuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi 24.slayttan öğrenebilirsiniz.

mülkiyelim
Kapalı
24 Temmuz 2009 14:11

rapunzel85,Alacahöyük sorusuyla ilgili olarak "KPSS haftaya açıklanıyor" başlıklı forumda musgrave81 nickli arkadaş,bu sorunun da iptal edilenler arasında olduğunu söylüyor.ama az önce ÖSYM ile görüştüm.herhangi bir bilginin kendilerine gelmediğini söylüyorlar.Kanaatimce Alacahöyük sorusu iptal edilecek.Doğrusu da bu zaten.

valicetin
Kapalı
24 Temmuz 2009 14:16

mülkiyelim arkadaşım.bu slaytın kaynağı kime ait kaynakçası yok.bilgi nerden alınmış yok.ben böle fonksiyonu ilk defa gördüm.bu ces fonksiyonla ilgili çok çeşitlili var o zaman.hatırlarsan geçen senlerde çıkmış marsahall lerner koşulu vardı erdal ünsalın kğtabında esneklik toplamlarının birden büyüktür diyordu halil seyit oğlunun kitabında birden büyük eşit diyordu.farklılık vardı ve iptal edildi.o slaytın kaynağı ne bilmiyorum ama o doğruysa osym nin aklındaki ben doğruyu nerden bileyim bu işin üstatları bu diyo sonuçta.yada devamlı böle tartışcaz osym kaynakları belirlesin o zaman onlara çalışlm osym nin rezilliklerine katlanmayalım

mülkiyelim
Kapalı
24 Temmuz 2009 14:45

valicetin kardeşim çok haklısın.dediklerine tüm kalbimle katılıyorum.Bu çalışmayı yapan doçent ve araştırma görevlisinin kaynakçası hakkında bir fikrim yok maalesef.Erdal Ünsal benim hocam.Kitabın konuyla ilgili bölümünü de çok iyi biliyorum.Söylediğin gibi gerçekten E parametresi ile ifade etmiş hocamız ve bu E değerinin 1'e eşit,küçük veya büyük olmasına göre ölçeğe göre getiriler konusunda bilgi veriyor.Ama benim bulduğum bu slayttaki bilgilerle de çok ilintili gözükmüyor.Fakat slaytı baz alırsak,sorunun yanlış olmadığını da söyleyebiliriz.

Toplam 89 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi