Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : burak363
14 Şubat 2006 21:28  

Düz Lise Yabancı Dil Bölümü Öğrencileri Üniversiteyi Kazanabilir mi

Arkadaşlar gelecek yıl için lisemizde yabancı dil bölümü açmayı düşünüyoruz. Ama Anadolu Öğretmen Lisesi ek puanından dolayı öğretmenlik kazanmaları zor gözüküyor. Ne dersiniz bu bölümü açmakla yazık mı ederiz çocuklara. Kaç net yapmaları lazım. Eşit ağırlıktan tercih yapabilirlermi aceba???

14 Şubat 2006 22:01

kaçalin

hiç açmayın derim.

14 Şubat 2006 22:03

kaçalin

arkadaşım son katsayı düzeltmesinden sonra düz liselerin değil anadolu liselerinin yabancı dil sınıflarının bile şansı çok az.

14 Şubat 2006 22:10

cihangül

Sadece ingilizce açısından değil tüm etmenlikler açısından düz liseli ve ya Anadolu liseli öğrencilerin işi zor. Kazanmaları dediğiniz gibi çok zor. Ama başka bölümü de sevmiyorlar. Arada kalıyoruz.

14 Şubat 2006 22:12

cihangül

etmenlik eksik olmuş "öğretmenlik" olarak düzeltiyorum

14 Şubat 2006 23:00

cihangül

Anadolu Öğretmen liseleri 0.8 e indirilmişti, danıştay bu kararı bozdu ve şu an 0.24 oranı veriliyor. Bu oran nedir? Düz liselinin oranı kaçtır?

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

15 Şubat 2006 00:21

yakuphan

Bir düz lise ile Anadolu öğretmen lisesi mezunu iki okul birincisini örnek vererek anlatmak gerekirse:

Bildiğiniz gibi sınavda öğrenciler yaptıkları netlere göre belli bir taban puan alıyorlar. Bu puanın üzerine de mezun oldukları okuldan dolayı Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) eklenir. İşte söz konusu katsayılar bu puanın hesaplanmasında kullanılır.

Bir okulun birincisi için bu puan 100 olarak verilir. Eğer öğrenci düz lise mezunu ise bu puan 0,8 ile çarpılarak ham puanının üzerine eklenir.

Eğer öğrenci Anadolu öğretmen ya da ek puan eklenen bir lise mezunu ise, verilen 100 puan 0,8 + 0,24 ile çarpılır. Yani aynı neti yapan bir düz lise birincisinin puanına 80 eklenirken, Anadolu öğretmen birincisine 104 puan eklenmektedir. Arada 24 puan oynamaktadır. Bu puan farkını kapatmak için düz liselinin ne kadar net yapması gerektiğini artık siz hesaplarsınız :(

15 Şubat 2006 01:27

ssoglu
Kapalı

Bu sınav sisteminde düz liselerden eğitim fakültelerine gitmek imkansız. Hatırlayın 3 yıl önce öss de dil birincisi ingilizce öğretmenliğini kazanamadı mütercimliğe gidebildi. 100 m lik yarışa 200 m geriden başlıyorlar.

15 Şubat 2006 10:31

Parlıament

Diğer alanlara yönlendirirseniz daha iyi olur. Hem katsayıdan dolayı hemde Anadolu ve YDA Liseler karşısında şansları çok çok zayıf.

17 Şubat 2006 13:01

edebiyatçı

şansları hiç yok ama seviyorlarsa neden açılmasın

17 Şubat 2006 16:12

mertug

Ben düz lise edebiyat bölümü mezunuyum ve 4 yıldır ingilizce öğretmeniyim.İstenince oluyor yeter ki sevsin ve ilgisi olsun.

17 Şubat 2006 19:44

kaçalin

mertug arkadaşım

sen de yanlış bölüm seçmişsin.

17 Şubat 2006 22:03

daisy25

Sayın mertug o zaman sizin seçip girme şansınız olmuş ama şuanda öğretmen lisesi öğrencisi dışında birinin kazanması çok zor. Ben İngilizce öğretmeniyim, kuzenim de şuanda Atatürk üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinde okuyor 2. sınıf ve inanın Boğaziçine gidebilecek net yaptı ama düz lise mezunuydu öğretmen liselileri geçemedi

20 Şubat 2006 00:17

cihangül

değerli arkadaşlar , dil öğrencilerinin öğretmenlik dışında seçebileceği bölümler veiş bulma olanağı nasıl aceba? ayrıca bunlar eşit ağrlk tan seçebiliyorlar mı puan kesilşmeden.

Bilgisi olan varsa rica olunur...

21 Şubat 2006 21:40

ssoglu
Kapalı

Dil bölümü öğrencisi TM den tercih yapamaz. Yaparsa OOBP katsayısı düşer.

21 Şubat 2006 21:44

uzmandanisman
Kapalı

Arkadaşım alanlar ve puanı düşmeden başka alanlardan tercih bölümlerini görebilmen için giresunbilim.com dan

yani:

http://www.giresunbilim.com/REHBERLIK/TABAN/alanlar.htm adresten öğrenebilirsin.

22 Şubat 2006 00:38

tria_13

Yeni sınav sistemi bütün öğrencileri allak bullak etti neden mi örneğin geçen sene tm öğrencinin matematik öğretmenliğine gidebilmesi için lise bir fen biyoloji kimya derslerini bilmesi yeterliydi.Ama bu sene bu bölüme gidebilmesi için sayısal ikide ki fen bilimleri testinide çözecek eğer ea tercihide yapmak istiyorsa 195 dakikada 21o soru cevaplamak zorunda.O yüzden alanı dışında kağıt üzerinde tercih yapma hakkına sahip olması bu işin gerçek hayattada olabileceği anlamına gelmiyor.Öğrenci ilgi alanı ne ise onu okumalı bence sen burayı kazanamazsın burayı yazma burayı kazanırsın diye istekten çok puana bakıldığı sürece mutsuz insanlar yetiştirmeye devam edeceğiz...

15 Eylül 2006 21:58

soulkeeper

Ben kazandım,bandırma ortaokulu

Bandırma lisesi-ege ünv amerikan edb.

16 Eylül 2006 15:33

tria_13

ilk okul ve üniversite de bandırma olsa bence tam süper olurdu :))

Şu bandırma lisesi ne taraf düşüyor ki ben çalışırken yoktu yeni açıldı sanırım !!!!

19 Eylül 2006 16:21

sleepless73

soul senin kazanmanın üzerinden yıllar geçti ve o günden bugüne sistem (son4-5 yılda) en az 2 kere değişti yanılmıyorsam..

19 Eylül 2006 16:57

Literate

bu yıl bir öğrencim kazandı ama nereyi okan üniversitesi almanca mütercimlik:))))))) Hala aklım sırrım ermiyor fellik fellik o öğrenciyi arıyorum.

Toplam 32 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..