Editörler : crops35
01 Ekim 2009 16:36

%36 İşitme Kaybı İstihdamda Sorun Olur Mu?

haziran 2009 itibari ile lisans mezunuyum 2010 kpss sınavına girmeyi düşünüyorum ancak her iki kulağımda da %72-%76 oranlarındna kayıp var %36 da özürlü raporum var

cevap aradığım husus kpssA veya B gurubundan bir yerlere yerleşebilirmiyim işitme kaybım bir sorun oluuştururmu özürlü kadrosundan yerleşmek istemiyorum zaten yerleşemem %40 dan az özür oranım var

teknosa ve bir kaç bankaya iş başvurusu yapmıştım ve beni ancak özürlü kadarosundan alabileceklerini ve özürlü raporu ile iş başvursu yapmamı istediler özür oranımda %40 dan az çıktığından özürlü kdarosundanda yerleşemiyorum

birde merak ettiğim konu askerlikle ilgili acaba askere alırlarmı uumarım alırlar çürük raporu vermelerini istemiyorum

bu sorular hakkında yardımcı olmanızı istiyorum

teşekkürler

idealist84
Kapalı
01 Ekim 2009 19:38

Olmaması gerekli çünkü sen kanunlara göre engelli değilsin çünkü engelli olabilmek için en az %40 ve üzeri derecelerde engel yüzdesi olan bir rapor alabilmen lazım.

Ki %40 ve üzeri derecelerde de engelli olsan 'eğer tercih ettiğin işi yapabilecek durumda isen' atanmanda sorun olmaz.

nice_42
Kapalı
03 Ekim 2009 15:19

Askerden mecburen sana çürük verirler. Gitmen imkansız. raporun özürlü oranını bir şekilde yükseltmeye bak ama bahsettigin oranlar % 36 özürlü gurubu nasil oluyor anlamış degilim maalesef 2006 da çıkan özürlü degerlendirmesi yasasıyla özürlü gurubuna daha önce giren vatandaşlar şu an özür gurubuna giremiyorlar şu an gitsen senin o yüzderlerle alacagın rapor oranı % 20 25 arası olur inşallah ilerleyen yıllar da bu özürlü ölçütünü düzeltirler en kısa zamanda avrupa birliginin engellilere sagladıgı yasanın gelmesi. Dedigim gibi sen oranını yükseltmeye bak yadeyse normal başvurularda her zaman sıkıntı çekersin ben de bu konuda baya sıkıntı çektim ve hala sıkıntı çekmekteyim.

emre19826
Memur
05 Ekim 2009 14:56

bnce de sen rapor almaya bak; yada ılla kı almam dıyorsan ıs basvurularında duymadıgını bellı etme ; askerlık konusuna gelınce sag ve sol kulak ısıtme kayıplarını DB(desıbel) degerınden verırsen sana askerlık yapıp yapamayacagın konusunda az bucun fıkır verebılırım

sevdallinka83
Kapalı
05 Ekim 2009 22:56

benimde sağ elimin işaret parmağında sorun var.. özel sektörde iş bulamadım iyi derecede bilgisayar kullanıyorum.. doktora gittim az buçuk engelli raporu verecekler.. kpss ye hazırlanıyorum.. kpss puanımla genel alımlarda yerleştirilirsem bu engelli raporum sorun çıkarır mı bana?? yardımcı olurmusnuz arkadaşlar..

aykiri2006
Aday Memur
06 Ekim 2009 13:06

sayın nice_42

daha evvel başvurduğum işlerde işitme kaybımdan ötürü normal kadroya alamayız dediler benden özürlü raporu almamı istediler

bende ümraniye devlet hastenesinden özürlü raporu çıkardım

sağ kulağım %76 sol kulağımda % 72 kayıp var

bu işitme kaybı vucut genelinde %36 özür oranı oluşturuyor(raporu haziran 2009 aldım)

şu an her iki kulağımda işitme cihazı kullanıyorum

asıl merak ettğim kpss yi kazandığımda devlet dairelerine iş için başvurduğumda bu özür oranım bir sorun oluşturur mu idealist84 arkadaşımızın dediği gibi ben kanuna göre özürlü değilim özürlü olmak için %40 ve üzeri özür oranı gerek

özürlü kadrosundanda yerleşmek istemiyorum

birde oranı yükseltmeye bakın demişsiniz bunu nasıl yapabilirim

askerlikten çürük raporu iş bulmamda nasıl bir sıkıntı yaşatır avantaz varmı acaba

cevaplarınız için çok teşekkür ederim

isletme82
Daire Başkanı
08 Ekim 2009 12:53

Nice_42 açıklamış.Özel sektörde iş bulmakta çok sıkıntı çekersin aynı sorunları yaşıyor arkadaşlar.askeriyede de çürük raporunu verirler kanunlar böyle...

nice_42
Kapalı
09 Ekim 2009 09:53

Sayın Aykiri2006

Bu yüzdelerle inanın heyette kbb doktoru gerçekten sana çok iyi puan vermiş. Bazı hastaneler de kisisel rapor olabiliyor her ne kadar bilimsel diye dayatma yapsalar da degişkenlik gösteriyor. Bu doktorun kendisine kalmış bir şey...

İki kulagı duymayan ve hiç konuşamayan insana % 50-55 arasında rapor veriyorlar halbu ki bu guruba giren insanlar agır özürlü olarak %80-90 arası alması gerekir 2006 da çıkarılan yasayla maalesef özürlü raporu almak iyice zorlaştırdılar her ne hikmetse maksat devletten fazla para gitmesin!

Zaten bu kulaktan alınan raporlarda sadece kulaga degil konuşmasına da bakarlar konuşma gerçekten düzgünse heyet raporu iyice düşük oluyor ben bunu heyette anlatamadım küçükken iyice bozuktu konuşmam egitim gördüm okudum konuşmamı düzeltim şu an normal bir insan gibi güzel konuşuyorum ama işte gel gör ki bunu doktora anlatamıyorsun :)

Sen aynı hastaneye git sana % 36 raporu veren doktora sölemelisin % 40 raporu ver desen verirler hiç olmayacak olursa orda tanıdık birilerini ayarlasan da olur sonuçta ülkemizde ne nice insanlar böle yapmaktalar devlet bu gibi insanlari böle şeyler yapmaya mecbur ettiler.

Hatta o kadar ki özrü var ama puanı yetmiyor % 40'a olmayan hastalıklari sanki o insanda başka hastalıklarda varmış gibi gösterilip % 40'a puanı tamamlayanlar var böle yapılmazsa da normal başvurularda özürlü olan insanlar çok sıkıntı çekmekteler...

Sen yine de raporu almaya bak raporunu bir kenara koyarsın normal başvuru yaparsın çogu yerlere hiç olmayacak olursa en sonunda raporunu kullanırsın.

Ben de senin gibi askere gitmek istiyordum askeri hastaneye gittigi zaman zaten orda seni inceledikleri zaman samimi oldugunu anlarlar ilk yıl gözlem altında incelerler ikinci yıl hastaneye gittiginde çürük raporunu verirler.

nice_42
Kapalı
09 Ekim 2009 10:08

Sayın sevdallinka83

Vücudunun tamamını ele alırsak sadece sag elinin baş parmagında sorun varsa sadece ona % 40 vereceklerini zannetmiyorum Saglık Bakanlıgı gerçekten bu engelli yüzdelerini iyice düşürdüler hep isyan ediyorum aslinda engelli bireylerin bu konuda büyük çapta eylem yapıp seslerini duyurmalılar...

O kadar ki günümüz de agır özürlü vakalara heyetteki doktorlar artık saglam raporu veriyorlar sen SAGLAMSIN DİYOR! adam... ne kadar mantık dışı bir olay ne kadar akılsızlık cag dışı bir anlayış...

Bu ülkeye ne zaman adamakıllı bir insan haklari gelecek merak ediyorum!!!

Sen yine de iyice ararştır umarım engelli raporunu alıp sıkıntını giderirsin.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi