Editörler : F16 Gökçen
05 Kasım 2009 23:56

Sınavsız ikinci üniversite başvurusu yapacak arkadaşlar okuyun,

Arkadaşlar bende sosyoloji bölümünü ciddi ciddi düşünüyordum ,taa ki fen edb. forumunda sosyologların açtığı başlıkları okuyana dek.Anladım ki sosyolog olmanın hiç bir getirisi yok, genel kültür katkısı dışında.Son atamada kpss de sadece 1 kişi alınmış.Sosyal hizmetler uzmanı olmak ve sosyolog olmak birbirinden çok farklı şeyler,yanılgıya düşüp 4 yılımızı heba etmeyelim bence.Çünkü shçek bile sosyolog alımı yapmıyor.Ben birkaç gündür forumda bunları araştırıyorum,ikinci üniversite başvurusu için yaklaşık iki haftamız kaldı.Kendi adıma ,felsefe ve sosyolojiyi eledim,sizde bir bakın derim fikirlerimizi paylaşalım lütfen görüşünüzü yazın.

(tükenmez kalem)
Aday Memur
06 Kasım 2009 00:01

Sonuç olarak burda çoğumuz bir üniversite mezunu olup,atananamış insanlarız ,bu durumda akıllıca bir seçim yapmalıyız diye düşünüyorum.

Türk dili edb. seçmek iyi olur diye düşünüyorum onunda formasyon sorunu var,sosyal hizmetlerde iyi olabilir ama önlisans olması sorun yaratabilir atamada,sizin fikirleriniz neler?

özlem22
Şef
06 Kasım 2009 01:38

Bence en iyisi işletme ve iktisat seçmek gerçekten de sosyoloji, felsefe, türk dili edebiyatı gibi bölümleri seçmek genel kültüre katkı olur türk dili edebiyatı güzel gibi görünüyor fakat formasyon almak kolay değil ayrıca ondan sonra atanmak garanti değil türkçe öğretmenleri bile yüksek puanlarla atanamıyor memurluk düşünülüyorsa işletme okumak daha mantıklı ben insan kaynakları yönetimine kayıt olacağım kendi bölümümle alakalı olduğu için 2 yıl sonra da dikey geçişle iktisata geçmeyi düşünüyorum böylece aöf den çift diplomam olacak

gunessizim
Aday Memur
06 Kasım 2009 05:01

aff yaa artık doğru düzgün bir açıklama yapsalar ii olacak bende 2 yıllık bilgisayar programlama ve teknoloji bölümü mezunuyum açıköğretim den türk dili edebiyatı bölümünü seçecektim ama şuan kararsızım acaba 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği okusak o nasıl olur ki acaba hem formasyon derdi de yok önüde gayet açık hem buu sene kpss 57 puanıyla almış millet 80 90 alıyor da bir yere giremiyoruz

1999mezun
Yasaklı
06 Kasım 2009 10:44

tükenmez kalem,felsefe veya sosyoloji okumak acaba formasyon da almak şartıyla tabi,okullarda rehber öğretmen olmak için yeterli olmaz mı?bunu araştırdınız mı?Bir arkadaşım da türk dili edeb.yerine felsefe veya sosyoloji okumamı tavsiye etti.Bu sebepten dolayı.Ama benim de kesin bir bilgim yok,onu da söyleyeyim.Keşke bu sorulara en azından şimdiki şartlar altında neler olur bunların cevabını alabilsek.

mugur1247
Kapalı
06 Kasım 2009 11:48

Sosyoloji veya Felsefe mezxunları Rehber Öğretmen olamazlar.bunu alşanlara kayanak olan programlar bölümünde görebilirsiniz.

Kesinlikle bu bölüm mezunları sadec er felsefe grubu öğretmeni olabilirler.Meb Perosnelini sitesinde alanlara kaynak olan parogramlar bölümünde bakabilirsiniz.Felsefe >Grubu Öğrtetmeni alımı ise çok ama çok az.Yılda sadece100-150 alım olmaktadır.

Edebiyat Bölümüne ise bu yıl 42 700 Kişi kayıt yapmış:bU rakam da oladukça korkunc değil mi? Örgün Edebiyata ise bu yıl 7500 Kişi alınmış.Bu sayılar sanı9rım fikir verebilir.

Bence bu bölümleri bitirenler çok da fazlqa umutlanmasınlar.İşsizlik sorunu had safhada.Bu kadar Sosyoloji mezunu boşta iken kesinlikle bunu üzerine 10000 AÇıköğretimli Sosyoloji okuynlar çok da fazla umutlu olmasınlar.

Ancak Genel Kültürü geliştirmek için oldukça güzel bir yöntem.Askerlik açısından da bence çok faydası olur.Onmun dışında çok da fazla umutlu olmammanızı ümit ediyorum.Malesef durum budur.

sedna00
Müsteşar Yardımcısı
06 Kasım 2009 14:55

gunessizim 2 yıllık mezunken nasıl 4 yıllık seçebilirsinki?

2 yıllık mezunlar sadece önlisansları seçebilir...4 yıllık da sadece işletme ye geçiş yapabilirsin die biliyorum.

ayrıca okul öncesi öğretmenliği açıktan da olsa kontenjanlı bölüm olmalı..yanılıyor muyum

sinemis_türkçe_
Aday Memur
06 Kasım 2009 18:07

bende pazartesı gunu bankaya para yatırıcam işletme okumaya karar verdım ılk once para yatırılıp ardından aöfye basvuruluda bulunuluyor ole degılmı aynı gun ekran acılırmı para yatırınca bunu ogrenmek ıstıyorum

(okul oncesı okumak ısteyenlerede kotu haber ıkıncı unıvde ole bı sans yok zaten belırlı bolumler anadolu unıv sayfasında verılmıs)

cevabınızı beklıyorum

HASAN-31
Genel Müdür
06 Kasım 2009 21:56

Arkadaşlar, 2.üniversite kapsamında ya da ilk defa açıköğretimden bölüm okuyacak olanlar 4 sene sonrasının hesabını iyi yapsınlar.

Bence 4 sene sonra edebiyat,felsefe,sosyoloji v.s bölümlerden mezun olanlar formasyon alsa dahi öğretmen olarak atanamaz.

Çünkü şimdiden bu bölümlerin mezunları dahi KPSS engelini aşamaz duruma gelmiş,Sosyoloji- Felsefe bölümlerinden 30-40 kişi Edebiyattan 100-200 kişi atanıyor.

4 sene sonra bence bu bölümlerin öğretmen ihtiyacı kalmaz.

Bugün kimya,fizik,biyoloji,tarih.... bölümleri okumanın anlamsızlaşması gibi olur.

Bence biraz gayretle anasınıfı öğretmenliği bölümünü kazanmaya çalışın.

Ya da sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü....

4 sene sonrasını hesap edin.

Ben yaşamadım ama üniversite bitirdikten sonra boşta gezmenin zor bir durum olduğunu tahmin edebiliyorum.

Hesabınızı ve okuyacağınız bölümü iş bulabilirlik temeli üzerine kurun.

sinemis_türkçe_
Aday Memur
07 Kasım 2009 10:29

bana kımse cvp vermıcek mı?

özlem22
Şef
07 Kasım 2009 11:05

sinemis_türkçe_ aynı gün içinde kayıt oluyor sanırım çünkü bende pazartesi parayı yatırıp kayıt yaptıracağım

horgeluiz
Yasaklı
07 Kasım 2009 11:53

Ben ikinci üniverse kapsamında başvurda bulunmayı düşünorum dpü muhasebe bitirdm daha sonra ise açık öğretimden işletme bitiridm şunda ise sağlık bakanlığında devlet memuryum 25 yaşındayım sizce ikinci ünivertsden hangisine başvurmalıyım ben memur oldupum için edebiyat seçersem 4 yıl sonunda kurumlar arasından öğretmenliğie geçeblirm onun için ne yapmam lazım yardımcı olun? haa şunda hatrılatayım her koyun kendi bacağından aslır açık öğretime kayıt yapanların %20 anca okulu bitirler bununda ancak %5 4 yılda bitirebilecektir onun için rakamlar korkutmasın hiç kimseyi

sinemis_türkçe_
Aday Memur
07 Kasım 2009 16:34

özlem22 tesekkur ederım

Elisya
Şef
08 Kasım 2009 14:09

ben de uluslararası ilişkilere kayıt yaptırdım, aynı gün içinde kayıt olabiliyor parayı yatırdıktan sonra fazla bir şey yok zaten. önce internetten kayıt bilgilerini giriyorsunuz ve iki sayfa çıktı alıyorsunuz, gerekli yerlere 2 fotoğraf yapıştırıyorsunuz ve 2 fotoğrafta yanınıza alıyorsunuz, diplomanız ya da mezuniyet belgesi, banka makbuzu ile birlikte götürüp teslim ediyorsunuz.

hatta kitaplarınızı da yüklenip geliyorsunuz:))

qülümse
Memur
08 Kasım 2009 14:44

selam arkadaşlar.bende lisede meslek öğretmeniyim.mesleğimide seviyorum.ancak edebiyat bölümü okusam kurum içinde branş değişikliği ile mesleğime otomatik olarak devam edebilirmiyim?çünkü edebiyat öğretmenliğide kendi mesleğimden sonra yapmak isteyeceğim ikinci iş.yada hangi bölümü okusam bir öğretmen olarak gelecekte işimede yarar sağlar bana ak bi avantajı olur?benim gibi çalıştığı halde okumayı seven arkadaşlarım elbet işin çıkar tarafınıda düşünüyorsunuzdur?sizce ne okusak yarın bize avantaj olarak döner alacağımız diploma?

gunessizim
Aday Memur
13 Kasım 2009 00:47

sedna arkadaşım ben mezunum ama öss ye girmeden de açıköğretimden 4 yıllık yeni açılan türk dili edebiyatı bölümünü ve diğer bölümleri seçebiliyosun öyle bir hkta var ama ben şunu merak ediyorum eğer biz bu 4 yıllık bölümleri bitirisek acaba öğretmenlik için formasyon alabiliyor muyuz bilgisi olan yazabilir mi

mysterious.84
Kapalı
13 Kasım 2009 10:52

SORU:

AYNI ANDA İKİ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMÜ OKUNABİLİR Mİ ?

Mesela, hem iktisat hem işletme, hem kamu hem adalet,

ya da bir lisans bölümü ile bir yüksekokul (hek ikisi de açık öğretim) okunabiliyor mu ???

esinnn
Kapalı
13 Kasım 2009 11:04

Hayır aynı anda iki açıköğretim bölümü okunamaz.Çünkü tüm bölümlerin sınavları aynı tarihte yapılır.Atıyorum cumartesi günü hem işletme hem maliye sınavı var hangisine girebilirsiniz?

07 Mayıs 2013 12:30

artık okunabilyor istanbul ve anadolu üinivde.

adsiz1
Şube Müdürü
07 Mayıs 2013 16:18

seneye birde adalet okuyalım o zaman :)

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi