Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : celebrity
06 Kasım 2009 09:11  

Aday memur gerçekleştirme görevlisi yapılabilir mi?

Bu konuyu çok araştırdım ama bir türlü açıklayıcı bir yazı bulamadım daha üç aylık memurum eğitim bile verilmedi ve gerçekleştirme görevlisi yaptılar. Bu olabilir mi?

06 Kasım 2009 09:38

Yürütme Durdurulması

Yapılabilir. Hiçbir engel yok.

06 Kasım 2009 09:41

h_eroglu

Gerçekleştirme görevlisi kimler olabilir sorumlulukları nelerdir herhangi bir sayıştay denetiminde bana imzaladığım evrakla ilgili neler sorulabilir bunlarla ilgili bilgi edinebileceğim bir yer var mı araştırıyorum hep harcama yetkilisi ile ilgili bilgiler çıkıyor

06 Kasım 2009 09:48

Yürütme Durdurulması

Kesinlikle değil! Çok dikkatli olmalısın. Harcama yetkilisi ve muhasebe yetkilisi genelde idari sorumluluktan sıyrılıp gidiyor. Senin mali sorumluluğun var! İki tür sorumluluk vardır. İdari - Mali diye.

Gerçekleştirme görevlileri yapacakları hatalardan harcama yetkilisiyle ve maddi hataya göre muhasebe yetkilisiyle sayıştaya karşı 1. dereceden sorumludur.

Mesela muayene ve kabul komisyonundasın farz edeelim, ihaleli malı eksik alırsan sadece senin mali sorumluluğun olur, ihalede hata varsa harcama yetkilisi, kdv veya matrahlarda hata varsa muhasebe yetkilisi idari ve mali sorumlu olur.

Aday memurum diye sıyrılamassın.

06 Kasım 2009 10:13

kutpyıldızı
Kapalı

5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanununa göre Gerçekleştirme görevlileri, harcama talimatı üzerine; işin yaptırılması,

mal veya hizmetin alınması, teslim almaya ilişkin işlemlerin yapılması,

belgelendirilmesi ve ödeme için gerekli belgelerin hazırlanması görevlerini

yürütürler.Harcama Yetkilisi tarafından görevlendirilirler aday memur olman önemli değil

senin en başta harcama yetkilisine karşı sorumluluğun var zimmet olayında ise fatura genelde sana yazılır diğerleri sıyrılır.

imzaladığın evraklarla ilgili herşeyi sorabilir bu onlara kalmış sen yeter ki işini dikkatli,yanlışsız ,sağlam yap tereddüt ettiğin konuda diğer arkadaşların ne yapmış fikir al derim

06 Kasım 2009 13:59

dgndrk

bana göre aday memurun gerçekleştirme görevlisi olması çok saçma zaten adam bişi bilmiyor yine başkalarının dediğini yapmak zorunda onların doğru söyleyip söylemediğini nerden bilecek çok dikkatli olmalısın ve iyi araştırmalısın bence

06 Kasım 2009 16:10

kutpyıldızı
Kapalı

biz de bu göreve başladığımızda hiçbir şey bilmiyorduk şu anda da çok biliyoruz sayılmaz karşılaştıkdıkça öğrendiğimiz çok oluyor hiçbir eğitim de almadık harcama yetkilisi görevlendikten sonra oluyor başkalarının söylediklerini dinleyecek araştıracak sonra kendine göre yapacak bu iş riskli

08 Kasım 2009 22:13

h_eroglu

Sağolun gerçekten bana çok faydalı oldunuz. Bende elimden geldiğince araştırmaya çalışıyorum ama mali hizmetlerdeyim zaten iş yoğun bazı evrakları getiriyorlar mecburen imzalamak zorunda kalıyorum.

bazı alımlarınkanuna uygun olmamasından sorumlu muyum? mesela bir telefon faturası ödenmiş ama bu faturanın kanunen ödenmemesi gerek bundan sorumluluğum var mı?

09 Kasım 2009 08:37

kutpyıldızı
Kapalı

imzaladığın her evrakın sorumluluğu var tabii. sence yanlış olan bir şeyin yanlış olduğuna dair harcama yetkilisini ikna etmen gerek onun da sorumlu olduğunu hatırlatabilirsin.

Toplam 8 mesaj