Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunMütekabiliyet
12 Kasım 2009 20:09  

Noter nasıl olunuyor??? İİBF mali hukuk master ya da doktora yapanlar hakim olabiliyor mu??

sorulara cevap verenlere teşekkürler

12 Kasım 2009 20:18

sartori

sadece hukuk fakültesi mezunları noter olabilir.onun için de başvurup sıraya girebilmek için ya bir baroya kayıtlı avukat olmak ya da hakim savcı olmak şartı gerekiyor.yani sadece hukuk mezunu olmak da yeterli değil.iibf mezunları ise sadece idari hakim olabiliyor.onun da şartlarını zorlaştırdılar,yanlış hatırlamıyorsam alınacak idari hakim sayısının %10u ya da %20 (tam hatırlamıyorum ama)iibf mezunlarından alınıyor.%80, %90 yine hukuk mezunu oluyor ki idari hakimlik sınavı oldukça da zor bir sınav iibf liler için.umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım.

12 Kasım 2009 21:30

atlascepkenli

hakim olunca noter olamıyor mu iibf li??

mali hukuk da master ya da doktora yapan iibf li sınavsız idari hakim olamıyor mu

12 Kasım 2009 21:53

sartori

noterlikte ön şart hukuk mezunu olmak, iibf li idari hakim olsa dahi noterliğe geçemiyor.sadece hukuk mezunu olan hakimler noter olabilirler.doktora mezunu iibf liler sınava girmeksizin mülakata çağırılıyorlar.

12 Kasım 2009 22:35

burcuu_
Kapalı

aynen sartori arkadşımın dediği gibi. atlascepkenli.

noter olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekiyo yalnız baroya kayıtlı olmasına gerek yok ruhsat yeterli...

13 Kasım 2009 09:35

SiriusBlack

sayın burcuu_ "baroya kayıtlı olmasına gerek yok, ruhsat olması yeterli" ne manaya gelmektedir? bir kişi ruhsatı olduğu halde nasıl baroya kayıtlı olmaz? baroya kayıtlı olmadan ruhsatını nasıl alır?

Avukatlık ruhsatı, Türkiye Barolar Birliği'nin onayıyla başvurulan baro tarafından verilir. Yani ruhsat alan her avukat o baroya kayıtlı hale gelir. Topluluk sigortası, baro aidatı gibi yükümlülükleri doğar.

Sayın atlascepkenli'nin sorusunun cevabı ise zaten verilmiş. Hernekadar tasvip etmesem de iibf mezunları, hukuk alanından sadece idari hakimliğe başvurabilirler. Adli yargı hakimliği, savcılık, noterlik, avukatlık gibi mesleklere sadece ve sadece hukuk fakültesi mezunları girebilir.

13 Kasım 2009 09:42

atlascepkenli

direkt idari yargı hakimliği mülakatı için;

mali hukuk tan master yetmiyor mu? ila doktora olması mı gerek

???

mali hukuk dışındaki yüksek lisans mezunları olmaz mı

13 Kasım 2009 09:43

Hakkını_Arayan_Adam

Baroya kayıt konusunda şu demek istendi sanırım:

Ruhsatı aldıktan sonra barodan kaydını sildirsen de başvurabilirsin.

13 Kasım 2009 09:53

atlascepkenli

master ya da doktora da hangi bölümlerde yapılırsa ;;;

mülakata giriliyor

13 Kasım 2009 09:55

SiriusBlack

kayıt sildirme konusu kastedildiyse o zaman olabilir tabi..

13 Kasım 2009 09:59

atlascepkenli

doktorayı hangi bölümlerde yapabiliyoruz ??????????????? el cevap :?????????

13 Kasım 2009 12:11

Onay_

sınav ilanında genelde doktora yapanlar mülakata katılabilir der.hangi alanlarda doktaranın kabul olacağını sınav ilanı verilirse bakanlığı arayıp sorman gerekir.adli yargı hakimliği de dahil olmak üzere bu güne kadar doktora yapanların mülakattan geçtiklerine rastlamadım.varsa da ben bilmiyorum.noterlik başvurusunu yakın zamanda yapmış biri olarak benden istenen belgeler arasında bağlı olunan barodan alınacak fiili hizmet süresini göstrir belgede vardı.ruhsata ek olarak.belgeyi aldık ama 50 yaştan önce bize sıra galmez malesef.

13 Kasım 2009 12:21

sartori

arkadaşım master yapmak yeterli değil.sadece doktora mezunları doğrudan mülakata girebilirler.iibf mezunu bir insanın doktorayı hukuk alanında yapma zorululuğu var mı bilmiyorum.

13 Kasım 2009 21:35

Hakkını_Arayan_Adam

İİBF mezunu birisi hukukta doktora yapamaz sanırım, en azından Gazide durum bu.

13 Kasım 2009 22:31

atlascepkenli

mali hukuk ta yapar ama

13 Kasım 2009 23:20

juriste

Benim hatırladıgım kadarıyla doktora yaptıgı için sınavsız sırf mülakata giripte kazanan yok hepsi ELENDİ.

Toplam 15 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?