Editörler : E.Kayı Han
«67891011121314151617»

GadirHum41
Şef
11 Ocak 2010 14:39

Allaha iman edenler cennete girer, Allaha iman etmeyenler ise Cehennemde yanmaktadır şu anda.

GadirHum41
Şef
11 Ocak 2010 14:42

Kendindeki hangi özelliği keşfederek onu kullanmak suretiyle bir cehenneminden kurtulup, karşılığı olarak o cenneti yaşayabildin

kbrzynp
Şube Müdürü
11 Ocak 2010 22:45

kaside i bürde Gavs hz.lerine çok bağlı ve muhabbetli olduğunuz aşikar nasıl olur da sofilik kalmaz anlayabilmiş değilim o kimseyi bırakmaz ki

12 Ocak 2010 08:37

kbrzynp

Gavs Hz. Şöyle buyurur:

"Hatme- Rabıta-Vird yolumuzun olmazsa olmazlarıdır,Bunlardan birini yapan kapımızın önündedir, İkisini yapanın eli elimizdedir,Üçünü de yapanın eli cebimizdedir buyursun ne isterse alsın".....

Bizde bu üçü de kalmadı ki sofilik kalmadı diyoruz....kardeşim..

Sofilik ateşten gömlek giyene aşk olsun,,,

Sadakat ve ihlasla bu kapıda devam eden kişinin veli olması kaçınılmaz...

12 Ocak 2010 08:49

Hatme-i Hacegan

Bir sofi kardeşimiz anlatıyor;

Memleketimizde kötürüm özürlü bir ağabeymiz vardı,o Kardeşimiz Gavsımıza (k.s.a) intisab etti ve değnekle hatmelerimize gelip katılmaya başladı,Okuma evimizde bir çekyat vardı,onu çekyata oturtuduk bizde halka yapar hatmeyi hacegan yapardık,

Yine birgün hatme hacegan sonunda o ağabeymiz ?Allah? deyip cezbeye geldi,hatme bitti baktık o ağabeymiz ayakta sapasağlam dikiliyor,hepimiz şaşırdık ve sorduk? abi neoldu sana ?

?Anlattı:Hatmede birden bir elin ayaklarıma dokunduğunu hissettim ve gözlerimi açtım,gördümki 3 tane sarıklı sakallı zat bana dedilerki :?seni ameliyat yapacağız,sen şimdi gözlerini kapat? ben gözlerim kapattım o zatlar kendi aralarında bir şeyler Konuşuyorlar ve ellerini ayaklarıma sürerek bir şeyler yapıyorlardı,neyse hatme bitti baktım ayaklarımı hissediyorum dikildim ayağa ve bağırmışım ?Allah ?diye,Ve elhamdülillah sadatlar ağabeymizi ameliyat etmişler,bizde bu olayı gözümüzle şahit olduk Allah razı olsun?

12 Ocak 2010 08:51

Yine başka bir ağabeymiz anlatıyor:

Birgün İstanbulda hatmeyi hacegana katılmıştım,ama biraz üzgün ve mahsun bir durumdaydım o gün ve imam estağfirullah deyince Sadatlar gözümdeki perdeyi kaldırdılar ; baktımki Halkanın ortasında bir taht tahtta Gavsisani hz.(ksa) ve sadatı kiram tek tek gelerek ellerindeki hediyeleri gavsımızın önüne bırakıyorlar jelatinli süslü kutularda,her kutuda bir hediye,sabır,hilm,zühd takva gibi ilaçlar gavsımız ksa hatme duası bitiminde bu hediyeleri sofilerin önüne koyuyor,tam benim önüme gelince ?hepsini isterim? diye bağırmış sonrada bayılmışım diyor,sonrada hatme bitiminde sofiler bizi ayıltmışlar,şunada dikkat ettim hatme bitimindeki son estağfirullahtan sonra hemen gözünü açana mübarek hediye vermedi,en az 1-2 dk rabıta yapmak gerekiyor diye anlattı Allah razı olsun.. o kardeşimizden,ve bu hatmedeki hediye olaylarını bizlerde çok defalar değişik şekillerde duymuştuk elhamdülillah,Çünki hatmeyi haceganın fazilet o kadar çok ki anlatmakla bitmez elhamdülillah..

12 Ocak 2010 08:53

HATME-İ (HACEGAN)'NİN FAZİLETİ

Gavs-ı Bilvanisi (k.s)hatmedeki sır ve şeref hakkında şöyle sohbet buyurmuştur,

''İnsanlar bir araya gelip hatme/zikir yapmanın faziletini bilselerdi,hasta ya da sakat olsalardı bile yine de sürünerek hatmeye gelirlerdi.Çünkü hatmenin manevi reisi Hz. Resulu Ekrem (s.a.v) Efendimizdir .O,bu meclislere manen teşrif buyurur ve oradakilerin dileklerini Allah-u Teala'ya ulaştırır.

Efendimiz (s.a.v) ilahi huzura arzettiği şeyler geri çevrilir mi?

12 Ocak 2010 08:55

Hatme yapmanın faydası sayılamayacak kadar çoktur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bize, ümmetime faydası en çok olan bir zikir usulü tavsiye etmeni istiyorum demiş olsaydı,

Ben, (Gavs hz.) insanların hatme yapmalarını tavsiye ederdim.

Çünkü hatme yaparken Peygamber Efendimiz (s.a.v) zikir meclisine teşrif eder. Hatme duası okunurken adı zikredilen sâdât-ı kirâm da ruhaniyetleri başta olmak üzere o halkaya gelirler.

Hatmeye katılan müridlerin bütün arzu ve isteklerini kayıt altına alırlar. Hatme duasının okunması bittikten sonra ise Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) ruhaniyeti ile birlikte sâdât-ı kirâm da zikir meclisinden ayrılır. Daha sonra hatmeye katılanların istekleri Rabbü'l-âlemin'e arzedilir.

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v), Allah Teâlâ'ya götürdüğü istekler ise hiç reddedilmez.

İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

12 Ocak 2010 08:57

Gavs-ı Sani hazretleri buyurdular ki:

--Üç ihlas suresi bir Kur?an hatim sevabına muadildir Biz de hatmede 1000 ihlas okuyoruz Üçe bölünce 333 Kur?an hatim sevabı eder Okunan Elemneşrahleke ve salavatlar hariç Ayrıca Resulullah -aleyhissalatü vesselam- da hatmelere teşrif ediyorlar Bu halkayı Peygamber -aleyhissalatü vesselam- Efendimiz kurmuştur, sünnettir

Peygamber Efendimiz?den -aleyhissalatü vesselam- sonra makamı en büyük insan Hz Ebu Bekir Sıddık?dır (ra) Bizim pirimizdir O bu makamı çalışmasından dolayı değil sıddıkıyeti ile elde etti Bu yola sadık olmamız lazım Çok çalışmamız, gayret etmemiz ameli salih yapmamız lazım ve devamlılık lazım Tarik-i Nakşibendiye devam etmemiz lazım Şeriat-ı garra üzere olmamız lazım Sofi az gayret etse Sadatlar ona himmet edecek ....Himmet ya Gavsum....

kbrzynp
Şube Müdürü
12 Ocak 2010 20:14

kaside i bürde birçok insan bu üçünü de yapar ancak muhabbeti yeterli değildir sizde böyle muhabbet varken mümkün mü uzak kalmak bağlantınız mı koptu rabıta ve vird kendi başınıza yapılan şeyler aslında hatme de öyle ama nacizane tavsiyem hiç olmazsa rabıta ve vird dersini bırakmamaya gayret ediniz sofi kardeşiniz ve benzerini yaşamış bir insan olarak yeniden sarılmalısınız bu yola ilacımızı içmeden nasıl iyileşeceğiz öyle değilmi...

12 Ocak 2010 20:55

kbrzynp

haklısınız kardeşim, bu kapıya girince 2 yıl kendime gelemedim,, ailemden, çevremden tepkiler almaya başladım,dedikleri şu idi ne oldu sana, gittin menzile kafayı sığırdın,,:):)

biraz daha ayrı kalmam gerekiyor sanırım hasretim ziyadeleşsin, pişmanlığım artsın... bazan Saadatlar insanı gunahla terbiye eder...bulunduğum ortam uygun değil, bir yurtta kaldığım için yapamıyorum mecburen....dua ediniz...

13 Ocak 2010 08:10

SEYYİD MUHAMMED RAŞİT HZ.(K.S.) ne güzel buyurur: "Kurtuluşu bir tek şeyde görüyorum,kurtulanlarla beraber olmakta..."

Bu yüzden değilmidir ki; Ulu'l Azam peygamberlerden olan Hz.Nuh as. evladı,özbe öz oğlu, kötülerle bulunduğu için o tufanda helak olmuştur, imansız gitmiştir. yada Lut As.'ın hanımı aynı şekilde kötülerle bulunduğu için, onlarla arkadaşlık ettiği için ALLAH CC.azabına uğramıştır..

Ama gelin görünüz ki, necis, pis olan, bir köpek (ashab- kehf 'in köpeği kıtmir) iyilerle buluduğu için, onlardan ayrılmadığı için cennete girecek 3 hayvandan biri olmuş, cennete girecektir..

RABB'UL Aleminin emri ilahisine uyarak :

(Allah'tan korkup sadıklarla,salihlerle [doğrularla] beraber olun!) (Tevbe 119)

Sadıklar, doğrular, salihler, veliler, o insanlardır ki,

HADİS-i Şerifte bildirildiği üzre "Onlar görüldükleri vakit ALLAH CC.hatırlatırlar."

İyilerle olalım, salihlerle, Kamil velilerle, alimlerle, ariflerle.

Yok mu bu insanlar var var ama çok az.. eğer biz onlardan uzaksak.. O'nları anlatan kitaplar okuyalım,bilgi edinelim, bu da mı öyle ise zahiren de beraber değilsek MANEN onlarla olalım. onları düşünelim,onları rabıta edelim, gönül bağı kuralım, feyz alalım kalben O Dostlardan,,

BİR Uveysi (veysel karani hz.) düşünün ki YÜCE NEBİYİ (S.A.V.)'İ GÖREMEDİ yandı, tutuştu göz yaşları sel oldu aktı.. ama görmek nasip olmadı,,AMA o sürekli yüce Nebiyi düşündü HEP aşkıyla,a muhabbetiyle yandı kalben hep ona yöneldi feyz aldı, terbiye oldu, kemale oldu öyle ki YÜCE NEBİ (S.A.V.) ona mubarek hırka-ı şeriflerini hediye etti,Sayısızca insana şefaat edeceği,duasının makbul olduğu mujdesi verdi.

PEYGAMBER (S.A.V.) BAZAN yönünü dönerek Buyururdu ki: "Karen bölgesinden rahmet kokuları gelmekte...

EY GÖNÜL, durma sende gel.. bir KAMİL MÜRŞİDE varmayınca olmaz,,, geçilmez bu dağlar tepeler, tuzaklar yollarda dolu, böcekler çiyanlar....

Adıyaman Kahta Menzil'de

Seyyidler sıra sıra peşinde

Melekler iner

Canım Cananım Seyda Sultanım

öyle bir yol ki

altın silsile

Rabbimi gönülden sevenlerine

şimdi sıra Gavs-ı SANİ de

Resulün kokusu üstünde

Gonca Gonca güller açmış yüzünde

Derdimin dermanı

Vallahi sende

Canım Cananım Seyda Sultanım (GAVS'UL AZAM SULTAN SEYYİD ABDULBAKİ HZ.(K.S.))

*gülsemin*
Kapalı
13 Ocak 2010 08:23

Allah senden razı olsun, sabah sabah gözümüzü gönlümüzü açtın.

"KURTARMAK KURTULMUŞLARIN İŞİDİR"

14 Ocak 2010 10:14

Ben kötüysem, kötülüğümle gittim Cancağızım!.

Kendim, yaptığımın neticesi ile karşılaşacağım.

Ben iyi isem, benim iyiliğimin de sana bir faydası yok!

Sen, kendin için ne yapmadasın?? -Mevlâna-

14 Ocak 2010 10:22

tevbe edenler....temizlenenler.... ....korunanlar................ ..................

.............................. ................

.............................. .............................

.............................. .............................. ...........

Ağla haline ağla . menzile çok var daha.

19 Ocak 2010 12:23

DuRma ÇabuK GeL, GeLmem Deme!

Ne Evet DemeK YakıŞıR Sana, Ne HayıR DemeK DostuM.

Senin Şanına GeLmeK YaraşıR, SadeCe GeLmek?

Bizim DergahımıZ ümitsizLiK DeRgahı DEğiLdiR.

Hz. Mevlana

19 Ocak 2010 12:25

DUYANLAR DUYMAYANLARA ANLATSIN

SOFİNİN RÜYASI

Sofinin biri bir rüya görmüstür.Bu rüya öyle bir rüyadir ki

Sultanimiza anlatmak ister ve Menzile gitmeye karar verir.

Sofiyi SEYDA Hazretlerinin huzuruna getirirler.Sultanimiz buyurur:"Basina bir beyaz

örtü örtün rüyayi öyle anlatsin" der.

Ve sofi rüyayi anlatmaya baslar:

Rüyasinda mahser kurulmustur.lEfendimiz s,a,v ümmetinin

basindadir.Saginda dört büyük halifeve solunda Abdulbâki HAZRETLERI

yer almaktadir.Bütün sofiler bir aradadir.Ve Iki Cihan Serveri s.a.v.

Abdulbâki hazretlerine dönerek:

"Ya Abdulbâki ümmetimden cömert olanlari topla Hz. Ebûbekre teslim

et"der.Sultanimiz kalabaligin arasindan sofileri teker teker secerek

bu görevi yerine getirir ve Hz. Ebûbekr Efendimize teslim

eder.Efendimiz s.a.v buyurur:

"Ya Abdulbâki ümmetimden cihadi sevenleri topla Hz. Aliye teslim

et"der.Sultanimz sofilerin arasina girerek tek tek secer ve Hz. Aliye

teslim eder.Efendimiz s.a.v yine buyurur:

"Ya Abdulbâki ümmetimden adâletli olanlari topla Hz. Ömere teslim

et"der.Yine SEYDA Hazretleri secerek sofileri Hz. Ömere teslim

eder.Efendimiz s.a.v tekrar buyurur:

"Ya Abdulbâki ümmetimden Kuran-i Kerim'i cok okumayi sevenleri topla

Hz. Osmana teslim et"der.Ve Sultanimiz secerek sofileri Hz.Osmana

teslim eder.

Abdulbâki Hazretleri aglamaktadir.Bir geriye kalan kalabaliga

bakar,bir de halifelere teslim ettigi sofilere....Geriye kalan teslim

edilenden KAT KAT fazladir. Sultanimiz edebinden iki büklüm olur

Efendimiz Aleyhisselâtüvesselam'a gelerek:

"Ya RasulAllah geriye hep cürük carik sofiler kaldi bunlari ne

yapayim" der.Merhamet timsâli Efendimiz s.a.v. kollarini acarak:

"YA ABDULBÂKI TOPLA HEPSINI BANA GETIR"der.

Rüyayi dinleyen sultanimizin gözleri dolar cünkü sofi aglamaktan

rüyayi zar zor anlatabilmistir ve orda bulunan bütün sofiler de

aglamaya baslar.

Sonra SULTÂNIMIZ söyle der:

"Bu rüyayi duyan sofi duymayan sofilere anlatsin"der.

MUSİKİ
Kapalı
22 Ocak 2010 11:41

Bismillahirrahmanirrahim

Bundan yillar evvel Allah dostlarinin,evliyalarin fazla oldugu,her üc kisinin irsâdina bir Allah dostunun bulundugu zamanlar...

Evliyalik mertebesine gelmis,Allah ile naz makaminda konusan, iki kardes...

Hac zamani geldiginde kutsal beldelere hac vazifesini yapmak icin niyetlenirler.Ve vakit gelince Kabe'ye giderler. Hac görevlerini yerine getirdikten sonra Mekke'den Medine'ye Peygamber sehrine dogru yola cikarlar...Ikindi vakti gelirler ve karsilarinda Ravza-i Mutahhara...Efendimiz sallallahualeyhi vesellem ile naz makâmminda konunsmaya baslarlar...Aglayarak hickiriklara bogulurlar...Efendimize S.A.V. yalvaris yakaris.....

"Ya Rasulallah uzativer de elini öpelim,Senin o mübarek elini öpmeden buradan ayrilmayacagiz...Ne olur Ya Rasulallah..."

zaman icinde zamanlarin yasandigi Pygamber sehrinde Efendimiz (sallallahualeyhivesellem)'in kabr-i serifleri acilir ve o mübarek ellerini ziyaret ederler...

Bu olayi sohbette dinleyen Seyyidimizin yüreginde firtinalar kopar ve yüregine ates düser.Hacca gitmeye niyetlenir...

Vee...

Hac zamani geldiginde gider mübarek beldelere...Hac vazifesini yerine getirir...Ama o ates hala yanip kavurmaktadir Seyyidimizi...

Ve Medine-Münevvere...O mübarek yer...Anlatmak ne mümkün...

Ravza-i Mutahhara'ya girer ve Efendimz S.A.V. ayak ucuna oturarak rabitaya koyulur...

Aradan zaman gecmistir.......Etrafindaki sofiler derler ki;

"Biz onu nerdeyse öldü sanmistik."Rabita hala devam etmektedir. Bir süre sonra Seyyidimiz cirpinmaya baslar ve kendinden gecer...O sira kalp gözü acik olan Seyyidimizin yanindaki kisiler olaya vakif olurlar ve durumu söyle anlatirlar;...

"Seyyidimiz naz makaminda Efendimize (Sav) yalvarmaktadir....

Ne olur Ya Rasulallah bende o iki kardes gibi elinizi ziyaret etmek isterim.

Bir süre sonra Ravza(Kabr-i serifleri) ikiye ayrilir ve Efendimiz S.A.V. sol elini uzatir...

Seyyidimiz "Ya Rasulallah sol elinizi Siz baska seyler icin kullanirsiniz, bana lâyik görmediniz mi sag elinizi... Uzatin da sag elinizi öpeyim"der...

O anda Efendimiz (S.A.V.)in Kabr-i seriflerinden gelen sesle Seyyidimiz cirpinmaya baslamistir...

"BENIM SAG ELIM ADIYAMAN MENZILDEDIR BUYUR SOL ELIMI ÖP" der.

Elhamdulillah....Kaside-i Bürde Kaydını silmiştir.. hakkınızı helal ediniz.. s.aleykum gurbanlar...:):):)

ihvan06
Aday Memur
22 Ocak 2010 16:38

18- Üftade hz.nin seyda hz.hakkında sözü!!!

S.a sofiler memleketimizde okumakta olan bir sofi kardeşimiz vardı aslen bursalı idi.Çorumda okuyordu,okul tatile girmiş kendisi bursaya gitmişti.Bende bir iş için bursaya gitmiş,öğrenci kardeşimizi bulmuştum.Kendisi bana bursayı gezdiriyordu,Ona nasıl sofi olduğunu sordum,şöyle anlatı...

--- Çok sıkıntılı bir hayatım vardı manevi bunalımlar yaşıyordum,kimse halimi anlamıyor,kimsenin yanında huzur bulamıyordum,bir gün AZİZ MAHMUD HÜDA-İ HZ.nin hocası ÜFTADE hz aklıma geldi kabride bize yakın bir yerde üçkuzularda idi.Doğruca kabrine gittim biraz dua okudum ruhuna bağışladım,sonra sessizce oturdum,oturdukca dinleniyor,dinlendikce huzur buluyordum.Ordan ayrıldığımda huzur halim eve kadar sürüyor sonra tekrar sıkıntılı hayat başlıyordu.Böyle bir iki hafta devam ettim.Bir gece bir rüya gördüm,rüyamda üftade hz.bana hitaben;''BAK OĞUL;BU GÜN İÇİN TÜM NİSBET VE MUHABBET ŞUAN MENZİLDE SEYDA HZ.Nİ YANINDADIR,SENİ ORAYA HAVALE EDİYORUM,MENZİLE GİT VE BİZEDE ORDA DUA ET.''

Daha sonra menzile gittim ve gavsımıza bağlandım,ALLAH ÜFTADE HZ.DEN RAZI OLSUN..amin

ihvan06
Aday Memur
22 Ocak 2010 16:40

GAVSIN TELEFONU

Sofimiz, köye hizmet etmek için gitmiştir. Bir gün kendisine ders mütalaası yapılan binada gece nöbet hizmeti düşer. Sofimiz nöbetini icra ederken gece saat: 01 dolaylarında Seyyidimiz Muhammet Fettah gelir. Sofimize, " Ben 3. katta çalışmaya çıkıyorum kimse rahatsız etmesin." Der. seyyidimiz çıktıktan kısa bir süre sonra telefon çalar. Telefondaki ses : "Muhammet Fettah orada mı ?" diye sorar. Sofimiz, seyyidimize ismiyle hitap edildiği için kızmıştır. Ters bir tavır takınarak ; " görüşemezsin, çünkü müsait değil." Der. Telefondaki ses : "Peki, o zaman babası arıyor deyin."

Kısa bir sessizlik... Nee.. Babası mı ? Nasıl yani !!? Kem, küm

Sofimiz kendisini aklamayı beceremeyeceğini anlayınca kablolu telefonu kaparak merdivenleri ikişer üçer atlayıp soluğu üçüncü katta alır. ( Bu arada telefonun kablosu da zaten fişinden çıkmıştır.)

Seyidimizi görünce :" Seyyidim, baba, telefon " gibi garip kelimelerle durumu izah etmeye çalışır. Sofinin şaşkın ve perişan halini gören seyyidimiz de gülmekten kendini alamaz.

Toplam 916 mesaj
«67891011121314151617»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi