Editörler : F16 Gökçen
«6789101112131415161718

doaninho_10
Yasaklı
28 Kasım 2009 21:00

muharrem orucu tamifadeyle kuranda yazmaz

bu orucun amacı 12 imamlar adına ve hz hüseyin in mazlumluğu şehit edilişi adına kılınır

genelde hep kara elbiseler giyinir

tabi ilk günler

12 gün bittikten sonra hz hüseyinin ve yoldaşlarının çölde aç susuz kaldığı için 12 maddeden oluşan bir aşure yapılır

bu günlerde kimse sevinmez evlenmez şakalaşmaz TAM BİR YASTIR HOCAM (genelliyorum tabiki herşerin değiştiği dünyada bunu da genellemek lazım )

''''KardeleN''''
Yasaklı
28 Kasım 2009 21:10

Fecr suresinde "Andolsun tan yerinin ağırma vaktine, on geceye?

bu ayetten dolayıda muharrem ayında 10 gün dile getirildiği için 10 gün tutarlar.ayrıca 10 gündan başka 12 imam adınada 2 gün tutarlar .toplam 12gün.

**

diğer sayfalarda neden 10 gün ve sonradan 12 gün tuttuklarını yazmıştım hocam:))

kopyaladım buryada:))

28 Kasım 2009 21:34

bakıyorum yazdıklarım işe yaramış qqqqqqqq))))

ŞAKA ŞAKA

amacım saygısızlık yapmak değil

kardelen

''''KardeleN''''
Yasaklı
28 Kasım 2009 21:49

marxista ömrümü yedin :))

diğer sayfalarda yazdık zaten okumadan konuştun

neyse bugün iyiz şükür:))

buruşukzeytin*
Kapalı
28 Kasım 2009 21:55

ya yalnız onların orucu bisden epey farkılı, mesela su içmiolar ama ayran çay meşrubat herşey serbest bu biraz ilginç yani ayranın yarısından çoğu su zaten

zumsuner
Aday Memur
28 Kasım 2009 22:35

bütün insanları seviyorum hepsinin de ortak özelliği öyle çokki...ama alevilerin hakkında düşünülen şeyler çok yanlış.onlar özellikle arap alevileri ibadetlerini gizli yaparlar.Çünkü ibadet sadece Allahla kul arasındadır.namaz da kılarlar.

zumsuner
Aday Memur
28 Kasım 2009 22:40

oruç tutmaya gelince o da insanın bünyesi ve kendi inancıyla ilgilidir arap alevileri(nuseyri) de aynı orucu tutar fakat günler de geç veya erken başlaması açısından farklılık vardır geri herşey aynıdır.

zumsuner
Aday Memur
28 Kasım 2009 22:49

ayrıca bu yılın 4aralığı yanı gelecek hafta cuma en büyük bayramlarından biridir ve tüm işyerlerini kapatırlar HAtay çarşısı vs kapanır.Bu bayramın adı GADIR I HUM dur.Mübarek bir gündür.

zumsuner
Aday Memur
28 Kasım 2009 23:08

Hz. Muhammed`in veda hacı dönüşünde Gadir Hum denilen yerde (18 zilhicce) son veda hutbesinde Hz Ali`yi vasi (veli) tayin ettiği gün olarak kabul edilen Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Antakya`da kurbanlar kesildi, semahlar dönüldü ve kepenkler kapatıldı

Gadir Hum Bayramı dolayısıyla akşam saatlerinde Antakya`da yaşayan Aleviler, türbelere akın ederek, kurbanlar kesti, semahlar döndü, sabah saatlerinde ise binlerce insan kutsal olarak sayılan Habibi Neccar Dağı eteklerindeki `Sultana` akın etti. Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Antakya`da yaşayan Alevi esnaflar kepenklerini 1 günlüğüne kapatırken, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni esnaf da dükkanlarını kapatarak Gadir Hum Bayramı sevincine ortak oldu.

Alevi inancına göre cehennemdeki ateşlerin bile söndüğü gün olan Gadir Hum Bayramı`nda Alevi kökenli vatandaşlar ticari amaçlı hiçbir faaliyette bulunmuyor.

''''KardeleN''''
Yasaklı
28 Kasım 2009 23:28

zumsuner teşekkür ederim arkadaşım

çok güzel bilgiler..

üniversitede bir arkadaşım hayatlıydı anlattığın bayramdan bahsederdi

gadırı hum dediğin bayramı sadece nuseybi alevilerimi kutlar yoksa tüm aleviler mi?

''''KardeleN''''
Yasaklı
29 Kasım 2009 01:16

29 Kasım 2009 02:44

gadir hum kavramı türkmen alevi bektaşiliği inancında da vardır

ama gelenekselleşmemiş olduğundan pek kutlama olarak etkili olduğu söylenemez

ama bu inançsal olarak ayrı olduğumuz anlamına gelmez

inka__
Memur
29 Kasım 2009 02:58

aleviliğin çıkış detaylarını biliyor musun kardelen hanımefendiciğim..?

29 Kasım 2009 03:06

inka

anlattık hocam geri sayfalarda

biraz sert yazmışım galiba '' kardelen '' den baya uyarı yedim

''''KardeleN''''
Yasaklı
29 Kasım 2009 03:12

estağfurullah marxista hocam bende alınganlık yapmışımdır:)

**

inka tüm sayfalarda anlattık ama şu sayfada var tarihi süreçleri

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=802901&page=5

delideğilim
Memur
29 Kasım 2009 03:17

ne kadar abartılıyor ya su konu. 4kişi ünv de aynı evi paylaştık. 2si alevi 2si sünni hiç bir sorun yasamadık. hiçbi farkımız yoktu ki.

başlığı açan arkadasımın sünniliğe önyargılı olduğu sunni yazmasından belli.ama bir takım alevi kesimin sölediği gibi sünnilik yapay müslümanlık değildir. bir kesim sünninin sölediği gibi alevilikte Aliyi Allah saymak değildir. önyargılı olmadan karşı mezhepi öğrenin derim...

''''KardeleN''''
Yasaklı
29 Kasım 2009 03:19

arkadaşım başlık sahibi benim ve ben sunniyim

delideğilim
Memur
29 Kasım 2009 03:23

neden peygamberin sünnetine bağlı olan anlamında 'sünni' değil de yapay anlamında 'sunni'sin peki. belki ahrf hatasıdır. özellikle aleviler öyle söylüyorlar diye bilerek yazdığımı düşündüm kusura bakma ozaman..

''''KardeleN''''
Yasaklı
29 Kasım 2009 03:27

ben başlığın tüm sayfalarında aleviler için ve sünniler için söylenen önyargıları kırmak istedim

bilgiler verdim

ailemden sunni diye alışmışım demeye o yüzden öyle yazdım

bundan sonra sünni derim

ben zaten sünniyim neden kendi mezhebime önyargılı olayım

başlığı zaten iki taraf içinde söylenen önyargıları kırmak için açtım

yanlış birşeyde demedim neden gelen bana laf söylüyor anlamadım gitti

delideğilim
Memur
29 Kasım 2009 03:30

bak ben laf sokmuyorum.alevisin. böyle bi başlık açmışsın. .ve ona rağmen özellikle ayrım yaparak sunni yazmışsın zannettim ok!

Toplam 351 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi