Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : celebrity
01 Aralık 2009 19:12  

Kütüphane Memurluğu Kesinlikle Okuyun.

Arkadaşlar ben şu an asil memurum yani adaylığım kalktı ve kültür Bakanlığı bünyesindeki kütüphane memurluğuna geçmek istiyorum.Kütüphanede çalışan arkadaşlar ve bilen arkadaşlara sesleniyorum çalışma şartları ve maaşlar hakkında bilgi verirseniz sevirim.

02 Aralık 2009 08:57

kırsehir

arkadaş öncelikle başarılar dilerim...bir kütüphaneci olarak bilgi vereyim kurumumuz hakkında...kütüphaneler öğle dışardan gözüktüğü ve ya öğle bilindiği gibi bir yatış yeri değildir öncelikle bunu bilin...bir öğretmen inan ki çok daha az yoruluyordur gün içerisinde...öğretmen gün içinde belki en fazla 100 öğrenci ile uğraşır ama bizler 7 den yetmişle karşılaşıyoz...tabiki hizmet amacımız.çünkü öğretmenler gibi bizlerde ekmeğimizi burdan yiyoruz...ama bir öğretmen gibi de maaş alamıyoruz..(maaş 1100 ila en fazla derecene göre 1,300)ek mesai felan gibi döner ekmek de yok...kuru hemde kupkuru maaş...ALLAH cc. binlerce bereket versin ve buna da binlerce şükürler olsun tabiki...bunu da bulamayan o kadar çok insanımız varki...

neyse bilgi vermek maksadımız..ha burda saygıdeğer öğretmenlerimiz de asla alınmasınlar ki onlar sadece küçük bir karşılaştırma amacıyla örnek verilmiştir...kurumumuzun en güzel yanı bol ve çeşitli kitaplarla karşılaşman ve eğer ki okumayı seviyor ve yorgunluk da hissetmessen akşamları belki uyuklayarak bir kaç satır okuyabilmen ve kültürünü daha da geliştirmen açısından bayağı faydalı...bakanlıklar açısından kurumunla ilgilenilmesi, personeliyle ilgilenilmesi açısından da enson desteği biz kurum(kütüphaneler) görüyor...bilim çağı diyoz ve kütüphaneler de hizmet veriyoz ama üç beş genel kütüphaneler hariç hiç bir destek de görmüyoz(özellikle ilçe kütüphaneleri)biz personel olarakda artık yoruluyoz...

bak arkadaş sakın bunlardan etkilenme...mesleği seçmişsen öncelikle sevmen gerek o mesleği...sonrası tın de gitsin.çünkü buna da mecbur bırakılacaksın zamanla...ama asla hiyanetlik yapma...eğer ki 6 yaşındaki çocuk bir 'cin ali' hikayesini istemişse "git kendin al orda işte" deme...her ne olsada bizler burdan ekmek götürüyoz evimize...helali hoş olsun dedirtmeliyiz kendimize...neyse bayağı uzattım ya...kusura kalma..eksiğim yanlışım fazlalığım varsa sende hakkını helal et...bir insanı yanlışa yöneltmek ve ya yanlış bilgiler vermek da haramdır...size tekrar başarılar dilerim...inşallah bu yazıyı sayın bakanımız da okurda bizleri dikkate alır ve çok az da olsa ilgi göstererek bir senedir istediğimiz kitap raflarını gönderir...tşk ederim..başarılar

02 Aralık 2009 09:37

Hayal

Sevgili arkadaşım, gerçi kırşehir rumuzlu arkadaşım bir 'kütüphaneci' olarak kütüphaneler ve çalışanlar hakkında bir portre çizmizse de kütüphaneci olmayan ancak kütüphanede çalışan bir memur arkadışınız olarak birkaç şey söylemek istiyorum çünkü buna benim de hakkım var diye düşünüyorum. Evet ben de 7 seneyi aşkındır kütüphanede memur olarak çalışmaktayım. Ve size bardağın dolu değil boş tarafını göstermek istiyorum zira 7 sene önce bana şimdi size anlatacaklarım anlatılsaydı burda olmaz ve burdan kurtulmanın yollarını arıyor olmazdım.

Evet kütüphaneci arkadaşımın da dediği gibi 'dışardan göründüğü gibi' kütüphanelerin hiçbiri 'yatma yeri' değildir öncelikle bunun altını çizelim. İkincisi maaşında hiçbir + yoktur. Ve sonrası... Özlük haklarına gelirsek eğer kütüphaneci değilseniz (ki herhalde değilsiniz)özlük açısından çok sıkıntılarınız olacak...Bir kere Veri Hazırlama ve Bilgisayar İşletmeni kadrosu olmadığı için derece olarak 5. den aşağıya inemezsiniz.(bazıları için önemli olmayabilir ama pasaport da bile problem oluyor.) İkincisi kütüphaneci değilseniz her çalışanın hayelleri olan yükselmeyi unutun. Çünkü müdürlük yolunuz tıkalı ve şeflik kadrosu her ilçede olmadığı için çok zor...

Geçebilirseniz (geçebileceğinizi de sanmıyorum çünkü birçok kütüphanemizde kadromuz yok)eğer bir il kütüphanesine geçiniz. Zira ilçe kütüphanelerinde wc temizlemekten kitap tozu almaya, yere pasmak çekmekten soba yakmaya, kitap kolileri taşımaktan o kitapları tasnif edip bilgisiyarlara girmeye, ampul değiştirmekten öğretmenliğe, mutemetlikten taşınır işlem yetkilisi olmaya, evrak taşıyıcılığından bir raf almak için ricacı olmaya(dilencilik diyemedim)kadar çok envaye çeşit işler yapacaksınız...

Ve en son olarak Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğününün çok yakın zamanda İçişleri Bakanlığının sırtına atılacağını da unutmayın (şu anda bakanlıkta kütüphanelerin özel idarelere devri ile ilgili çalışma var)yani bu zamana kadar kaç bakanlık değiştirmiş genel müdürlüğümüz yakında yeni bir bakanlığının da 'kamburu' olacak görünüyor.

Dediğim gibi ben masa üstündeki bardağın boş tarafını göstermek istedim tabi ki dolu tarafları var ve onu da arkadaşlarım yazar herhalde... Saygılarımla...Allahım yolunu açık etsin...

02 Aralık 2009 11:08

kırsehir

Hayal arkadaşımıza da teşekkür ediyorum...bir kütüphaneci olarak bu memurumuz olduğu gibi eksiksiz anlatmış...yeminle söyleyim bu kütüphanelerde en rahat kişi HİZMETLİDİR...çok pişmanım ki keşkem biraz fazla okusaydım da burda hizmetli olsaydım...ondan rahatı yok kütüphanelerde..kafalarına göre takılırlar...müdür gibidirler..özel günlerde senden yakışıklı veya güzeldir...ah eşek kafam neden fazla okuyup HİZMETLİ OLMADIM Kİ;ne güzel temizliği dahi bizler yapıyoz...hizmetliyi arasan yoktur ki ortalarda AMA NASIL BUĞAZLARINDAN GEÇİYOR AYLIKLARI(MAAŞLARI) ONUDA KENDİLERİ BİLİR...ALLAH CC. SATEN BİLİYOR ...ah KPSS ZEDE ÇOK DERTLİYİZ BE... ALLAH herkesin yardımcısı olsun...

Toplam 3 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..