Editörler : Lanet
«91011121314151617181920»

ecs2566
Kapalı
06 Ekim 2006 19:30

Arkadaşlar bu derlerin kitaplarında konu anlatımı denen birşey yok, nasıl işliyorsunuz dersleri?

Ayrıca konu sonlarında öğrenci seviyesinin üzerinde değerlendirme soruları, hatta itiraf edeyim ben de bazı sorularda zorlanıyorum evde hazırlanırken.

sizin görüşleriniz...

mertkamil
Aday Memur
06 Ekim 2006 23:09

Lise 1 Türk edebiyatı kitabı biraz ağır gibi...

Bazı soruların cevabını verirken zorlanıyorum...

metinler güzel seçilmiş ama sanki birinci sınıf öğrencisi için ağır

Edip_66
Kapalı
07 Ekim 2006 00:50

kitaplar biraz seviye üzeri sanırım, biraz inceledim de...

neranka
Genel Müdür
07 Ekim 2006 06:52

Arkadaşlar sosyal göstergeye örnek verir misiniz?

Kitaplarla ilgili asıl sorun, öğretmenin yeni bir sisteme hazırlanmayışıdır.Bizlere bu konuda seminer verilmeliydi.Bizim okula klavuz kitap bile gelmedi.Burada soruna çözüm getirmeye çalışan arkadaşlar, eğer söylenen kadar duyarsız olsaydı bu konuşmalar olmazdı.

Ben kendi adıma 1 ders eski sistemdeki gibi bilgi verip 1 ders etkinlik yapıyorum.Sonuçta sınav yapacağız.

neranka
Genel Müdür
07 Ekim 2006 07:32

Tahaak teşekkürler, dil ve anlatım, Türk edb. programını indirdim.

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 00:48

bu dersin klavuz kitabı var mı?

08 Ekim 2006 01:03

Ben konuyu anlatıp özet yazdırıyorum.

Ya da kaynak kitap öneriyorum.

Malûmat dediğimiz gerekli ezber bilgisi yok kitapta.Test sorusunda "mesnevî,tezkîre " gibi sözcükler var ama ne cevapları ne de bu sözcüklerin geçtiği konu anlatımı var.

Anlayarak ezberlerse öğrencinin konuyu unutmayacağını düşünüyorum.Bunun için de bir ders teoriye,bir ders de uygulamaya ayırıyorum.

On beş günde bir test çözüyorum.Fotokopileri kendim çekiyorum

Bunun için para toplamıyorum.Şöyle ki:

Her sıraya bir test veriyorum.Sonra cevaplarını bir kâğıda yazmalarını öneriyorum.Sonra cevaplandırıyor ve de açıklıyorum.Sınıfa bir iki örnek bırakıyorum.İsteyen testin fotokopisini çekebilsin diye.Sonra aynı fotokopiyi diğer sınıflarda kullanıyorum.Kitaptaki metinler idare eder cinsten.Öğrencinin araştırması hedeflenmiş.Bu güzel de!

Öğrenci araştırsın da nereden araştırsın?

Her okulun yeterli sayıda kitabı olan kitaplığı mı var?Ya da

her öğrencinin kütüphaneye gidebilecek durumu mu var?

Ben mahallesinden çıkamayan öğrenci biliyorum,yediği bulgurun

hesabını yapıyor.

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 01:26

hocam yeni programda anlatmak, yazdırmak gibi kavramlar yok bildiğim kadarıyla.

sezdirmeye dayalı biraz.

tabi kitaptaki mesajı sezmek bizim bile epey vaktimizi alıyor ama n'apalım...

08 Ekim 2006 01:47

1-)Her şeyi yazdırmıyorum

2-)Sezdirmeye karşı değilim ama!"Söz uçar,yazı kalır"

3-)Önerinizi deneyeceğim

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 01:49

hocam yanlış anlamayın, bu benim önerim değil. aslında ben de yazma taraftarıyım ancak konu hakkında araştırma yapanlar benim üstteki mesajıma yakın şeyler söylüyor.

ben sezdiremiyorum ne yalan söyleyim, ama çabalıyorum, alışacağız.

üdeba
Memur
08 Ekim 2006 01:56

nerde o sezerek öğrenen öğrenciler bulursanız bende alayım adamlara bağırarak anlatamıyoz.öğrenicilerde hazır bulunmuşluk olacak arkadaş bunlar dersi bile dinlemiyor ki.gerçekten hazır gelseler bence de iyi olurda.bu böyle gitmez.

üdeba
Memur
08 Ekim 2006 02:01

siz o programlara kılavuz kitap mı diyorsunuz arkadaşlar

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 02:07

bu program yayımlanalı tam 1 yıl oldu, ayrıca bu klavuz falan değil.

08 Ekim 2006 10:11

Arkadaşlar bence yene sistemin felsefesi güzel ama uygulamada pek çok hata yapıldığını düşünüyorum. Bir kere uygulamayı hayata geçirecek olan bizlerin konuyla ilgili yeterli bilgisi yok. Bu sisitemde başarılı olmak isteniyorsa önce BİZLERE SEMİNER VERİLMELİYDİ.

08 Ekim 2006 11:28

Ayrıca KILAVUZ KİTAP DA yollanmalıydı. Devletin verdiği bende de var yararlı ama yeterli değil.

Bu arada bazı arkadaşlar biz çok güzel uyguluyoruz sizi cahiller gibisinden havalara giriyor. Nasıl uyguladıkları konusunda tek bir satır göremedim tabi o başka mesele. Onlara cevap olsun diye yazıyorum.Ben iyi bir Anadolu Lisesinde çalışıyorum,Sunum diyorum hazır.Etkinlikler mükemmel arştırılmış. Çocukların hepsinin elinin altında bilgisayar ve internet var çünkü.Ben de araştırıyorum bir yandan geçen sene de bu derse girmiştim o zaman hazırladığım notlar var ŞERİF AKTAŞIN DERS KİTABI,SAYGIN YAYINCILIKTAN ÇIKAN DİL ANLATIM DİYE BİR KİTAP, ZAMBAK YAYINCILIĞIN YARDIMCI KİTABI konuya göre de ESKİ SİSTEMİN DİLBİLİM KİTAPLARI, DOĞAN AKSAN, ANA ÇİZGİLERİYLE DİLBİLİM, iletişim konusunda DOĞAN CÜCELOĞLU ve tabiki GOOGLE gibi kaynaklardan hazırlanıyorum. Anlayacağınız bireysel olarak sorunum yok. Ama sorarım size kaç öğretmen bu olanaklara sahip? Bir kere liseye yeni geçenler var. Ayrıca ücra köşelerde çalışıp bu kaynaklara ulaşamayanlar var. Berbat sınıflarda tek başına ders işleyenler var.

Araştırmaya zamanı olmayan ya da insanın söyleyesi gelmiyor ama araştırmak istemeyenler var.Bu arkadaşlar ya yarım ya da yanlış öğretecek başka yolu yok.

Bu durumda olan öğrenciye olacak. Oysa herkese yardımcı kitap yollansaydı eğitimde birlik ve beraberlik sağlanırdı.Ayrıca zamandan tasarruf ederdik.

mertkamil
Aday Memur
08 Ekim 2006 13:40

arkadaşlar yeni program ve kitaplar üzerine hizmet içi seminer yapılacak galiba ama tarihini tam olrak bilemiyorum.

mertkamil
Aday Memur
08 Ekim 2006 13:46

arkadaşlar bildiğim kadarıyla yeni prgoram ve kitaplar hakkında tüm türkiyede seminlerle düzenlenecek. ayrıca ağustos ayında yalovada bir semiver vardı. ben ona katıldım çok faydalı oldu... Aslında daha önce seminer yapıldı ama iş başa düşmeyince pek umurumuzda olmuyor galiba

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 14:03

Türk edebiyatı 9. sınıf, sayfa 24 te 4. soru tam olarak cevabı nedir inanın bulamadık biz...

Edip_66
Kapalı
08 Ekim 2006 14:17

9. sınıf sayfa 24 te, 4. soru: "bir kelimenin veya bir ifadenin ait olduğu metnin yapısı ve bütünlüğü içerisinde, değer ve anlam kazanmasına .... denir."

sayfa 25 te 9. soru:örümcek ağları, kuş yuvaları ve bal gözeleri niçin sanat olarak kabul edilmez?

sanat anlayışı güdülmediği için mi?

insan tarafından oluşturulmadı için mi?

şıklar bence çok yakın. bırakın öğrencileri ben de tereddüt yaşıyorum.

neranka
Genel Müdür
08 Ekim 2006 15:28

Semineri kimler verecek merak ediyorum:))

Toplam 672 mesaj
«91011121314151617181920»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi