Editörler : Lanet
12345678910111213»

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
14 Mart 2006 23:51

seni samimi bulmadım da ondan...bu kadar açıklayıcı oldu mu?

nazımerkan
Şube Müdürü
14 Mart 2006 23:51

Türk_Dili,

NARSES'E SORDUĞUN SORULARIN YANITINI BEN VEREYİM İSTER MİSİN?

YOKSA İLLAKİ NARSES'TEN Mİ BEKLİYORSUN YANITLARI?

Türk_Dili
Genel Müdür
14 Mart 2006 23:55

sorular foruma açıktır.

ben öğreneyim de kimden olursa olsun önemli değil.

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
14 Mart 2006 23:58

Allah aşkına... soruların zaten cevabını biliyorsun... üstelik bir de reklam yaptın... ben l ekini edilgen olarak kabul etmedim... sayı dan say (mak) sonra ıl eki edilgen dedin... sayı olmazsa ise say (mak) olmaz dedim...

Türk_Dili
Genel Müdür
15 Mart 2006 00:00

tamam işte sevgili hocam,

asıl "say-" fiili olmazsa "sayı" ismi olmaz. siz kökü "sayı" olarak kabul ediyorsunuz.

sayıldı.

say-ıl-dı

ben böyle düşünüyorum.

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2006 00:02

sanırım beni hala anlamadın... neyse yorumuu arkadaşlara bırakıyorum...şirin görünmek için de PM den mesaj atmaya değmezdi...

edebi1972
Şef
15 Mart 2006 01:20

acizane

1) "Bir kız için ağlamaya değmez." cümlesi ögelerine nasıl ayrılır?

Özne yüklem

2) "Saat on ikiye beş var." cümlesinin ögelerine ayrılmış şekli nedir?

Özne yüklem

3) Kaynaştırma ünsüzü, "iki ünlü" arasına girer deriz. Peki "evinde, başında, odalarında" vb. kelimelerde bulunan "n" sesi kaynaştırma ünsüzü müdür? Öyleyse neden "iki ünlü" arasında değildir.

-- zamir n?si

4) Takısız isim tamlaması mı yoksa sıfat tamlaması mı?

---takısız isim tamlaması

5) "-la/-le" eki "isimden fiil yapan ekler" içinde verilir. O halde "dinle-, ağla-, bekle-, anla-" fiilleri kök müdür yoksa isimden mi türemiştir?

--isimden türemişlerdir. Ancak kökler ölüdür.

6) "başlıyordu" kelimesi için "şimdiki zamanın hikayesi" deriz. peki bir fiilin gösterdiği hareket nasıl olurda hem geçmişte hem de şimdiki zamanda olur?

7) "Bütün kitaplar tek tek sayıldı" cümlesinde yer alan "sayıldı" kelimesinin kökü ve ekleri nelerdir?

Say-ıl-dı

8) "Onun gibisi" şeklindeki bir tamlamada "gibi" sözcüğü 3. kişi iyelik eki almıştır. Peki, "benim gibi" tamlasında da "gibi" kelimesinin 1. kişi iyelik ekini alması gerekmez mi?

-söyleyiş zorluğundan düşmüş olsa gerek

Türk_Dili
Genel Müdür
15 Mart 2006 06:14

edebi1972 hocam,

"1) "Bir kız için ağlamaya değmez." cümlesi ögelerine nasıl ayrılır?

Özne yüklem"

neresi özne, neresi yüklem? Ben gerçekten bildiğimiz cümle tahlili yöntemleri ile bu cümleyi ayıramıyorum. bu cümleyi ayrıntılı bir şekilde tahlil eder misiniz lütfen.

edebi1972
Şef
15 Mart 2006 11:54

"ağlamaya değmez"i kelime grubu olarak ele aldım ve "yüklem" dedim.ancak özne belirsiz.burada nesneyi özne olarak düşündüm ama "doğrusu budur" diye de bir iddiam yok sayın Türk Dili hocam.saygılarımla

Türk_Dili
Genel Müdür
15 Mart 2006 12:06

çok teşekkür ederim hocam.

ben de sizin gibi kararsızım bu konuda.

birçok kişi ile görüştüm ama net bir vermediler.

saygılar

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2006 12:28

Klasik yöntemler ile çözmek zor demişsin... Klasik yöntemler şekilciliği ön plana çıkartır ki bu da insanı yanlışa götürür... Ancak anlamdan yola çıkarsak doğruya ulaşırız...

Bir kız için ağlamaya değmez.

ağlamaya değmez kelime grubu olarak alınırsa özne belirsiz demişsin... yaklaşımdır saygı duyarım... ancak o zaman burda örtülü veya sözde özne olması gerekir... Ki burada sözde özne veya örtülü özne yok...

bir kız için ağlamaya gelmez...

burada gelmez e yüklem dersek

ikinci soru ağlamaya değmeyecek olan nedir,

cevap olarak bir kız için ağlamak cevabını alabiliriz...

selametle...

uşaklı
Yasaklı
15 Mart 2006 14:04

Takısız ad tamlaması değil sıfat tamlaması..Eski Türkçe'de yapı olarak takısız anlam olarak belirtisiz ad tamlaması olarak kabul edilebilecek sözcük gruplarından bahsedilebilir."Türk budun(Türk milleti) gibi.Ancak bugün bu tür tamlamalar yapı olarak da anlam olarak da belirtisiz ad tamlamasıdır.Takızız ad tamlaması denilenler ise sıfat tamlamasıdır.

Bek-le-mek bek Kök:Bek Bu kök kullanımdan hemen hemen düşmüştür.(Futbol terimi olarak kullanılıyor)

An-la-mak Kök:An:Zihin (Bulmacalarda çıkar)

Ağlamak..Acaba ah ünlemiyle ilgisi olabilir mi?

Din-le-mek din:?

uşaklı
Yasaklı
15 Mart 2006 14:15

Bir soru da benden.

Gül-en adam. -en:sıfat-fiil eki,gülen:Sıfat-fiil

Parlak güneş -k :Fiilden isim yapım eki. Parlak:sıfat

Niçin?

Eğer cevap geçici anlamlar yüklenmesiyle ilgiliyse parlak da gülen de geçici değil mi?

15 Mart 2006 14:55

ben sadece cevapları vereceğim:

1-özne-yüklem

2-özne-yüklem

3-zamir n'si

4-ne sorduğunuzu anlamadım. ösym'ye göre her ikisi de var karışıklığa neden olmamak için sormuyorlar

5-le-la eki ismlere gelir fiil türetir.isim kökleridir araştırmalarıma göre eski türkçede varmış günümüzde kullanılmıyor ör bekçi-dingin

7--

say-ıl-dı

--- -- --

fiil kökü

8-benim gibisi yok derken de 3.tekil iyelik almış buna ne dersiniz

15 Mart 2006 15:11

kha@ron sen yenisin galiba. ben de Ata Ü. KK EĞİTİM FAK. mezunuyum.dil konusunda iddialıyım

15 Mart 2006 15:17

uşaklı

gülen adam 'gülen' sıfat fiil cümledeki görevi sıfattır.yan cümlecik kurmaya yarar.

parlak güneş sadece nitelendirdi

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2006 15:23

Bunun yeni olmakla ne alakası var sayın edebiyatçı... Akıl yaşta değil baştadır... K.K.E.F ten mezunmuşsun... En son formasyon almaya geldiklerinde bizim arkadaşlar sizin hocaları epey sıkıştırmışlar... Bilirsin ki Atatürk Ünivde Edebiyat fakültesinde Eğitim'e nazaran daha iyi Dil eğitimi verilir... Cengiz ismini bahsetmiştin, benim hocam Efrasiyap olduğunu ve oklamayı uzun bir süre görüp o şekilde mezun olduğumu ifade edeyim sana...Dil de iddia olmaz, bunu Haluk İpekten Hoca nın şu sözüyle ifade edeyim, sözlükte erkeklik olmaz , diye... Klasik yöntemler işe yaramıyorsa kendi yöntemini kullanacaksın... Bu sözlerimi bir daha gözden geçiriver...

Selametle...

Kh@ron
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2006 15:28

Ve yine son söz olarak en başta söylediğimi tekrar edeceğim... Bu sorularının cevabı zaten biliyordun sen... Yine sen dedim, bana PM atmıştın ki neden sen diye hitap ediyorsun...Çünkü gerçekten düşüncelerini ve de SEN i samimi bulmadım... Başlığı okuyan arkadaşlar bu noktada kararı versinler... Ben daha cevap yazmayacağım... Arkadaşlardan konu anlatımı gelirse içerik hazırlayıp onları derledikten sonra tamamını buraya aktaracağım veya bir upload siteye gönderip linkini buaraya yazacağım....

uşaklı
Yasaklı
15 Mart 2006 15:33

Parlak sözcüğüyle gülen sözcüğü arasında işlevsel yönden hiç bir fark yok.O halde niçin biri sıfat,biri sıfat-fiil?

sebnem1234
Aday Memur
15 Mart 2006 16:45

TAKISIZ AD TAMLAMASI,FİİLİMSİ, ADLASMIS SIFAT ,GİZLİ ÖZNE SÖZDE ÖZNE... YOKTUR

Toplam 672 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi