Editörler : oto-danisman-expert

12 Aralık 2009 11:17

askeri personelden yardım talep ediyorum

kardeşim kd jandarma olarak görev yapıyor.geçirdiği rahatsızlıktan ötürü eskişehir asker hastanesinde ameliyat oldu ve 30 gün hava değişimi aldı.terhisine 36 gün kalmıştı.30 gün sonunda kalan süresini bağlı olduğu askerlik şubesinde tamamlama gibi bir ihtimal var mı yoksa tekrar birliğine dönecekmi.bu meslekten olan arkadaşlar yardım ederlerse minnettar olurum.teşekkür ederim.

12 Aralık 2009 11:58

Vereceğim bilgiler kesin ve doğrudur.

Kardeşiniz 6 aylık askerlik hizmet yükümlülüğüne tabi ve J.Gn.K.lığı personeli olduğu için;

1.Hava değişimi bitimi (rapor tarihi +30 gün) itibariyle, kalan hizmet süresi 30 günden az ise en yakın İl veya İlçe J.K.lığında kalan hizmetini tamamlayacaktır.

2.Kardeşinizin hak sahibi olduğu 12(oniki) günlük kanuni izninin olduğu unutulmamalıdır.

3.Herhangi bir askerlik şubesinden 30 günlük hava değişimi bedelini almayı unutmasın.

4.En doğru bilgi için kardeşinizin rapor tarihini yazarsanız sevinirim.

329'uncu KD.Erbaş ve Erler:

Sevk Tarihi: 31 Temmuz 2009

Muhtemel Terhis Tarihi: 31 Ocak 2010

Kanuni İzin Süresi: 12 Gün (Eğer hiç izin kullanmamışlar ise)

1 Gün Yol Alan Terhis Mahiyetinde İzin Başlangıç Tarihleri: 18 Ocak 2010

2 Gün Yol Alan Terhis Mahiyetinde İzin Başlangıç Tarihleri: 17 Ocak 2010

3 Gün Yol Alan Terhis Mahiyetinde İzin Başlangıç Tarihleri: 16 Ocak 2010

paramiliter
Kapalı
12 Aralık 2009 12:08

verdiğiniz tafsilatlı bilgi için çok teşekkür ederim.eksik olmayın.

paramiliter
Kapalı
12 Aralık 2009 12:10

eskişehir asker hastanesinde dün heyet toplanmış ve heyet bu kararı almış.sanırım rapor tarihi 11.12.2009 olsa gerek

denizilkin
Şef
12 Aralık 2009 21:40

Selamlar gecmıs olsun . .Hava değişimi bitimi (rapor tarihi +15 gün) itibariyle, kalan hizmet süresi 15 günden az ise en yakın İl veya İlçe J.K.lığında kalan hizmetini tamamlayacaktır.

ben kısa donemler ıcın 30 degıl 15 gun oldugunu bılıyorum. Pazartesı en yakın askerlık subesıne ugrayıp dogrusunu ogrenın magdur olmayın. Belırtılen sekılde yapacak ısede bırlıgı ıle evvelden yazısma yapılması gerekebılır.

12 Aralık 2009 23:15

6 aylık askerlik hizmet yükümlülüğü bulunanların 45 güne kadar, 15 aylık askerlik hizmet yükümlülüğü bulunanların 3 aya kadar hava değişimi süreleri, muvazzaflık askerlik hizmet süresinden sayılır. Söz konusu sıhhi izin ve hava değişimi sürelerinden fazla olanlar, fazla süresi kadar terhis tarihini erteler.

Rapor tarihi: 11 Aralık 2009

Hava değişimi süresi: 1 ay ise hava değişimi bitim tarihi, 11 Ocak 2010

Hava değişimi süresi: 30 gün ise hava değişimi bitim tarihi, 10 Ocak 2010

12 günlük kanuni iznini kullanmadı ise 31 Ocak 2010 -(eksi) 12 gün = 19 Ocak 2010 (izin başlama tarihi)

Hava değişimi süresi: 1 ay ise hava değişimi bitim tarihi, 11 Ocak 2010 ile 19 Ocak 2010 arası ikametinin bulunduğu en yakın J.K.lığında kalan hizmet süresini tamamlar.

Hava değişimi süresi: 30 gün ise hava değişimi bitim tarihi, 10 Ocak 2010 ile 19 Ocak 2010 arası ikametinin bulunduğu en yakın J.K.lığında kalan hizmet süresini tamamlar.

Eğer rapor SMK(Sonunda muayene kontrol)'lı ise rapor bitim tarihinden 1 hafta önce en yakın As.Ş.Bşk.lığına, askeri hastaneye SMK muayenesi olmak için başvurması gerekiyor. Saygılarımla...

denizilkin
Şef
12 Aralık 2009 23:58

6 aylık askerlik hizmet yükümlülüğü bulunanların 45 güne kadar, 15 aylık askerlik hizmet yükümlülüğü bulunanların 3 aya kadar hava değişimi süreleri, muvazzaflık askerlik hizmet süresinden sayılır. Söz konusu sıhhi izin ve hava değişimi sürelerinden fazla olanlar, fazla süresi kadar terhis tarihini erteler. Bu cumlenın altına ımzamı atarım.

Mevzu askerlık hızmetınden sayılan ve sayılmayan sureler degıl.

Ama oncekı yazıdakı (J) kısa donemlerden hava degısımı sonunda kalan hızmet suresı 30 gun ve az kalanların ılce j da tamamlaması bolumune katılmıyorum. 30 degıl 15 dır. kd ler ıcın.

paramiliter
Kapalı
13 Aralık 2009 11:00

benim biraz kafam karıştı.kardeşimin durumuyla ilgili 2 farklı görüş var galiba.arkadaşlar lütfen biraz daha sadeleştirerek anlatır mısınız.şimdi tam olarak bizim durmumuz nedir ve askelik şubemize 30 günlük süre dolmadan mı dolunca mı müracaat edelim.

13 Aralık 2009 11:14

İster 15 aylık, ister 6 aylık yükümlü olsun; hava değişimi ve sıhhi izin sonrasında 30 günden az kalan askerlik hizmet süresi J.Gn.K.lığı personeli için ikametinin bulunduğu en yakın J.K.lığında tamamlattırılır. Bunun için tartışmaya gerek yok. Bilginin doğruluğu için en yakın As.Ş.Bşk.lığına başvurunuz. Saygılarımla...

paramiliter
Kapalı
13 Aralık 2009 11:21

kardeşimin yol hakkı 2 gün.yani bu rahatsızlık olmasa idi 17 ocakta terhis olacaktı.şimdi 11 aralık tarihli rapora bir ay ekleyince 11 ocak oluyor.terhis tarihi ile 6 günlük bir fark var.bu süreyi de bulunduğumuz ilçedeki jandarma komutanlığında tamamlayacağız sanırım benim anladığım bu.bir de sağdan soldan duyduğum kadarıyla kalan süreyi her gün imza atma karşılığı bağlı olduğu askerlik şubesinde tamamlama gibi bir ihtimali var mı aceba.

denizilkin
Şef
13 Aralık 2009 11:52

Hava degısımı veya hızmetlerı sonunda

15 aylık hızmete tabı olanlar 30 gun dahıl(kanunı ızınler dahıl)

6 aylık hızmete tabı olanlar 15 gun dahıl ( kanunı ızınler

dahıl ) kalan sureler kd (j) ıcın ılce J K.lıklarında tamamlattırılır.

Bu sadece hava degısımlılerı kapsar. Tek tabıp raporlarını sıhhı ızın sonlarını kapsamaz. Tecrube ıle sabıttır.

13 Aralık 2009 12:08

Sayın paramiliter;

As.Ş.Bşk.lığına giderken yanınıza denizilkin adlı arkadaşı da almayı unutmayın. Saygılarımla...

paramiliter
Kapalı
13 Aralık 2009 12:22

öyle bir imlanım ne yazıkki yok.bir konuda farklı görüşler olması gayet normal.size de diğer arkadaşa da sundukları katkıdan ötürü teşekkür ederim. söyleyeceğiniz birşeyler varsa okumaktan mutlu olurum teşekkürler.

denizilkin
Şef
13 Aralık 2009 12:42

Hava degısımı veya hızmetlerı sonunda

15 aylık hızmete tabı olanlar 30 gun dahıl(kanunı ızınler dahıl)

6 aylık hızmete tabı olanlar 15 gun dahıl ( kanunı ızınler

dahıl ) kalan sureler kd (j) ıcın ılce J K.lıklarında tamamlattırılır.

Bu sadece hava degısımlılerı kapsar. Tek tabıp raporlarını sıhhı ızın sonlarını kapsamaz. Tecrube ıle sabıttır.

Sözlerımı tekrarlıyorum. Dogruları kabullenme, yanlısları sahıplenme konusunda tahammulsuzluk sınırları asıldıgını gormem nedenıyle ve Bu konu hakkında yapılan yorumlarda saygı sınırları asıldıgı ıcın baska yorum yapmayacagımı bıldırıyorum. ( Netıcede benı yanında goturemesende uzulme yarın benım veya meslektaslarımın yanına gelecegını hatırlatayım. Netıceyı ılerleyen zaman ıcınde acıklamanızı rıca edıyorum)

paramiliter
Kapalı
13 Aralık 2009 12:55

neticeyi mutlaka bildireceğim emin olunuz.

thk13
Yasaklı
13 Aralık 2009 14:36

Değişen mevzuat içinde tartışılan nedir?

Sonuçta 15 günden de 30 gündende az bir süre kalmış.

36 gün askerliği kalan kısa dönem er 30 gün hava değişimi aldı ise askerlik şubesine gider.kalan 6 gün için Ask.Ş.İl J.ya yazı yazar.İl J. K.lığıda uygun gördüğü bir bağlısında hizmeti tamamlatır.(burada sakın Ask.Ş.si direk ilçe J.ya yazar ve askerliği tamamlatır demeyin o yanlış.)Bu Jandarma için böyledir.Diğer kuvvet personeli Ask.Ş.nde tamamlar.Burada öyle hergün gidip imza atıp dönme gibi bir durum yoktur.

Ancak akşamları evine gidebilir.

Bende bunları yazdım.Konunun tarafları en yeni mevzuata göre bunu araştırsın ve doğruyu netleştirelim..Böylece öğrenelim.Eğer benim yorumum yanlışsa bende öğrenmemi sağlayan kardeşime şimdiden teşekkür edeyim.

denizilkin
Şef
13 Aralık 2009 16:20

Sn. Thk13

İlgili Yönerge 70-1C shf 2-38 de yazanlar şu şekılde :

Hava degısımlerı veya hızmetlerı sonunda

a. 15 aylık hızmet suresıne tabı yukumluler ıcın 30 gun ( dahıl )

b. 6 aylık hızmet suresıne tabı yukumluler ıcın 15 gun ( dahıl ) bu surelere varsa kanunı ızınler dahıl olmak uzere

Jandarma kısa donemler il *ılce j.K.lıgında tamamlattırılır.

1. sıhhı ızın - tek tabıp raporu sonunda kalan sureler bu maddeye tabı degıldır. 3 gun kalsa dahı kıt a sına gönderılır.

2. Bahse konu arkadasın rapor bıtım tarıhı yazılanlar dogru ıse 10 ocak 2010 ıle 31 ocak 2010 tarıhlerı arasında kalan toplam 21 gunluk kalan hızmet ıcın askerlık subesı o vatandası kıt a sına sevk edecektır. Kısa donem ve ızınler dahıl olmak uzere 16 gun ve uzerınde bır sure soz konusu.

thk13
Yasaklı
13 Aralık 2009 16:35

Deniz kardeşim teşekkürler.Ben burada 10 Ocak ve 31 ocak tarihlerini bilmeden sadece 6 günün varlığını bildiği için 30 veya 15 fark etmez demiştim.İşin boyutu değişti.

Mevzuatında güncel olduğunu değerlendirerek 21 günlük süre kısa dönem için KIT'a ya dönme sebebi.

Çağrıma cevap vererek benide doğrularla bilgilendirdiğin için Çok teşekkür ederim.

denizilkin
Şef
13 Aralık 2009 16:45

Sn. Thk13 : ben sızın bu forum sayfasına yazdıgınız yorumlardan bır cok konuda epey bılgı sahıbı oldum, devam edıyorum. Ben de sıze tesekkur ederım.

22 Aralık 2009 23:58

Sn denizilkin,

yazılanlar doğrultusunda bu konularda yönetmelikleri iyi takip ettiğinizi gözlemledim. benim kendimle ilgili sorum olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim,

329kd askerim. ilk hava değişimini 24.11.2009 tarihinde 30 gün olarak aldım. 2. hava değişimini 18.12.2009 tarihinde 21 gün olarak aldım. 1.raporun bitmesine 6 gün kala 2. raporu aldım, 2.rapor aldığım günden başladığından dolayı toplamda 45 gün hava değişimi izni kullandım. hava değişimi başlangıcı 24.11.2009 bitiş tarihi 07.01.2009'dur (2 rapor değelendirildiğinde). Bu durumda benim askerliğim 6 gün uzuyormu (eğer 51 gün sayılırsa)? yoksa kullandığım 45 gün sayılarak terhis olmam gereken tarih olan 16 Ocakta teskeremi alacağım.

bu konuda istanbulda 10 a yakın askerlik şubesi ile konuştum hepsinden farklı cevaplar aldım. hava değişim ücretlerini almaya gittiğimde msb'deki sistem ilk hava değişimini 24 gün olarak tanıdı ücretide 24 gün üzerinden ödedi.

bu konuda beni aydınlatır iseniz sevinirim.

diğer bir konu ise eksik hizmet tamamlama, eğer ben hava değişimi bitiş tarihinden sonra izin kullanırsam (12 günlük kanuni iznimi) terhise kadar kalan gün sayım 15 gün altına düşer ise eksik hizmetten faydalanabilirmiyim?

şimdiden çok teşekkür ederim.

denizilkin
Şef
23 Aralık 2009 19:31

Öncelıkle gecmıs olsun.

Kayıtlı bulundugunuz Askerlık Subesı Baskanlıgınıza telefon acarak veya bızzat gıderek sorunuza en dogru ve net cevabı alınız.

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi