Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
19 Mart 2006 00:09  

Tahmil tahliye (yükleme boşaltma) memuru olurmu işçi olması gerekmezmi ?

Memurlar net yöneticileri ve Hukuk uzmanlarına ve bu konu ile yeterli bilgim var diyen tüm arkadaşlara sesleniyorum. Lütfen yetersiz cevaplar atarak boşuna işgal etmeyelim. Sorularım şöyle ;

1 - Devlet Personel Dairesi Başkanlığı 2000 yılında yapmış olduğu DMS ile bizleri YH sınıfında Ambarcı (Tahm.Tahly.) memuru kadrosunda işe başlattı. Göreve başladım başlayalı çok ağır şartlarda yükleme ve boşaltma işlerinde çalıştırılıyorum. Herhangi bir sağlığımı koruyucu kesin kanun ve yönerge yok sanırım. Yani işçiler için sendikaların kararları ya da iş kanunu geçerlidir. Ama bana gelince... Şöyle bir örnek vereyim ; İşçi bir arkadaşla aynı anda 100 kiloluk bir malzemeyi kaldırıyor olalım işçi arkadaş ben 25 kilodan ağır yükleri kaldırmam diyebilir peki ya ben hangi yasal dayanakla kaldırmam ya da kaç kilo sınırım var bunları nasıl öğrenebilirim.

2 - Geçen günlerde savunmam alındı sebep T.S.K. Emniyet ve Kaza önleme yönergesi dayanak gösterilerek. Sık sık sakatlanmalara sebebiyet vermemdi. Tarafıma uyarı verildi. Olay şu idi 2 yıldır Boyun fıtığı teşhisi ile tedavi olmaktayım ve savunmadan 2 hafta önce psikyatri kliniğinde 2 aylık ilaç tedavisi için rapor aldım ve tüm bunların üzerine bir de utanmadan depoda bir malzemeyi kaldırmak isterken belimi incittim ve gidip 2 gün doktor raporu aldım. Bu konu ile ilgili sorum şu bu savunma uygunmudur. Uygun değilse itirazımı nasıl yapabilirim. Emniyet ve Kaza önleme yönergesi ile ilgili olarak bu savunmanın alınması normalmidir.

3 - Bu kadro ile ilgil tam bir görev tanımını nereden ve nasıl edinebilirim.

4 - Ağır sportif ve bedensel faaliyetlerden muafiyet raporu ile sınıf değişikliği için başvurabilirmiyim.(T.M.L. Muhasebe bölümü mezunu ve bilgisayar sertifikasına sahibim. İşyerimde yaklaşık 30 memur kadrosunun 23 ünde işçiler çalışmaktadır. Ve 19 tanesi büro işçisi değil yardımcı kadrolarda çalışması gereken işçilerdir.)

5 - Son olarak hastaneye çıkmak için dilekçe yazacağını amirine bildiren memura şifaen kesinlikle yazı oluşturmadan amir tarafından dilekçe yazarsan seni içeri atarım denmesi ve bu güce amirinin sahip olması nasıl bir şeydir. Saygılarımla.

19 Mart 2006 00:48

bbeyazıtt

arkadaşım bu yazını forum daki hakimlik sınavı bölümüne yaz..ordan cevap alırsın belki..

22 Mart 2006 22:37

sysleus

Orayada yazacağım ama buradan cevaplamak isteyenler yinede bilgilerinin paylaşırsa sevinirim. Saygılarımla

23 Mart 2006 14:47

bnket
Kapalı

Arkadaşım karargahlarda rahat odalarında çalışan arkadaşlarımız kendilerini askerlerle ile kıyaslayıp ulvi hedeflere yöneldiklerinden ,senin sorunun onlar için önemsiz görünüyor .Asıl problem özellikle askeri fabrikaların büyük bölümümde memur kadrolarında ,yüksek maaşlı işçiler çalışırken senin gibi bir memurun yapmaması gereken işleri de ,işçi maaşının yarısı ücretle memurlar yapıyor.

Düzeltilmesi gerelen konulardan biride bu.

Sen dördüncü kademe işletme yönergesinden görev tanımını ve teşkilat kadrosundan da personel kuruluşunu bulacaksın,orada aradığın cevabı bulabilirsin.

İşçiler dururken senin işçi gibi çalışman yanlış.

16 Ağustos 2006 18:20

HAKAN24

Niye olmasın. Memur olduğun için mesai mefhama yok. seni sabaha kadar tutabilirler. Ama işçiler saat ücretli onlara mesai yaptırmaları zor. Ödenek kısıtlı. Az paraya çok iş yaptırmayı marifet addetmişler.

Toplam 4 mesaj