Editörler : E.Kayı Han
30 Aralık 2009 18:13

Pir Yolu Aleviliğinin İslamdan Farklılıkları

Bizim Pir yolu Anadolu inancının esasları belli iken inançlarımıza uymayan İslam inancına pirlerin bakışlarını kısa soru cevap şeklinde çok basit olarak kaleme aldım.

Pirle gerek siyaset gerek sorumlu olduğu toplumların can, mal, bekçili önderlikleri yapmışlardır. Kılıç sahibi güç sahibine zaman, zaman baş kaldırsa da korumak için çeşitli giysiler ile kendilerini toplumunu kollamaya adamıştır.

Öğle?ki bunu bir saz ve sözleriyle başarmışlardır.

İnançlarını toplumların değişikliği modernize oluşu etkileşmesi çeşitli

Zorunluluklar nedeni ile Anadolu kült ve devamında insani kazanımlı inançlarımızda kopukluklar yaşatmıştır.

Erk itaatçi anlayış karşısında olan alevi inanç önderlerinin bilgi akışı dergâhlarını kapatılmış çoğu sürgün asi hain vs. diye öldürülmüş büyük bir baskı içinde yaşamaya çalışmışlardır.

Bu durum böyle iken erk yerinde durmayarak döneklerden asimilecilerden bilinçsiz pirler ile çeşitli şartlar ve teklifler entrikalar dümen dolaplar la bir garip itaatkâr toplum yaratmış var etmeye de devam ediyor. Bu güruh evrensel insan(hümanist) normları içinde olan Anadolu Aleviliğini içine iktidarların güç elde etme adına çeşitli entrikalarda İslam?ın Sünni ve Şii inançları sokarak bir garip inanç ortaya çıkarmışlardır.

Bu durum öğle ileriye gitmiştir?ki bu anlayıştaki Pir ve toplulukları kendi

İnançlarına İslam?ın özü deme cesaretini göstermişlerdir.

Alevi Aliden yana olan alevi İslam diye bir garip sakat çocuk ortaya çıkarmışlardır.

Ömer?den yana Osman?dan yana hanefiden yana Âliden, Cafer?den yana İslam adına o kadarda kaygı verici bir haldir. İslam inananların kitabında tanrı dinin ismini İslam diye koymuştur.

Alevi İslamcılar kendi kadim kült ve tarihsel gelişimindeki inançlarını incelemez hatta bu bilimsel gerçekten nefret ederler. Lakin insanlık ve bilimde halkların tarihsel yolculukları bir realitedir, vardır. Antropoloji bu bilimdir. Bilimi emreden yolumuzun kendisidir. Özüdür.

Alevi İslamcılar atalarının inançlarını bir kerede silmek hatta görmek

Bile istememişlerdir. Ama bizzat inançları ile yaşadıkları gerçekleri

Göremeyecek kadar bilimden akıldan idrakten gerçekten uzak olmaları kaygı vericidir.

B u hal İleride vahim sonuçlar doğuracağı şimdiden belli olduğunu görmek için kâin olmaya gerek yoktur.

Kendi inançlarını arayıp bulup gerçekleri çıkartamaz asimle olduğu için fazla geriye gitmek istemez. Kendi tarihini inancını Türkçü ve oryantalist doğu bilimcilerden öğrenmeye gayret etmişki hatalar bir birlini izlemiştir. Bu güruh son zamanları birde ilahiyatçıları bağrına basmıştır.

Gelelim inançlarımızı eleştirip çürükleri çıkartarak inancımızın ne olmadığını görmeye....

1-İmam Cafer ve 12 imam hacc görevini yapmışlarmıdır?

Cevap: Evet yapmışlardır.

2-Gerçek can Erenler pirler hacc görevini yapmışlarmıdır?

Cevap: Pir talip yolunda hacc yoktur.

3-Hacc Kuranıkerim emrimi olup ayetlerle sabittir. Muhammed ve Ali ile 12 imam ve takipçileri Hacc-ı kuranın emri devamında sünnet ile ve açıkladığı şekilde hacca gitmişlermidir?

Cevap: Emri fiilen yerine getirmişlerdir.

4-Gerçek yol sevdalıları aşk ehli Alevi pirleri dedeleri ozanları Kuran emri haccı yapmışlar mı?

Cevaben: Alevi inancında Hacc yoktur

5-Erenler kuranı kerime inanıyor ise bu emri Pir sultan, hacı Bektaşi, düzgün-baba, vs özü sözü Yol sevdalısı pirler ile en yakın ozanlarımız, âşık-Veysel, Mahsuni-şerif, Hacc-ı yerine getirmişlermidir?

Cevap: Kuranın şartlı emri olsada şartları uygun olan hiç bir gerçek yol sevdalısı

Pir ve ozanlar hacca gitmemiştir. Alevi inancında hacc insanın kalbidir.

6-Muhammed İmam Ali ve 12 imam ve takipçileri için KÂBE önemlimidir?

Cevaben: İslam ilahiyatında ve 12 imam ve ehlibeyt Şia seyitleri için KÂBE çok önem arz etmiş

7-Anadolu Aleviliğinde Pir yolunda KÂBE önemlimidir?

Cevaben: Hiç bir önemi yoktur.

Taştır topraktır. Tarihi bir mekândır. Alevilerin-kabesi, İnsanın kalbi özüdür.

8-Kuranıkerim?de günlük belli olan namaz şartları yazılıdır. Bunu ehli Sünni ve 12.imamlar kabul eder.12.imamlar günlük namazlarını eda etmişlermidir?

Cevaben:12.imam günlük namazlarını eda etmişler. Bu namaz olayına çok önem vermişlerdir.

9-Anadolu Aleviliğinde 12 imamların kuranın vahiy ile belirtiği namazları yerine getirmişlermi?.

Cevaben: Hayır getirmemişlerdir. Kuranda yazılı olan günlük namaz edası Pir yolunda yoktur.

10.12 imam saz çalıp değiş okuyup semah dönmüşlermidir?

Cevaben: Hayır kesinlikle yapmamışlardır.

11-Anadolu Aleviliğinde Pir yolunda semah ve saz inancın temelini

oluşturur. ALEVİLİĞİ VAR EDEN BU İNSANİ KAZANIMLAR VE YOL-DUR.

Onikik imamlar namazda kadınlarla yan yana namaz eda etmişlermidir?

Cevap: Kesinlikle hayır. Kadın ayrı yerde erkekten ayrılmıştır

12:Anadolu Aleviliğinde ibadette kadın nerdedir?

Cevaben: Anadolu aleviliğinde kadın erkek cemde candır nefis yoktur. Anadır, bacıdır. Eşitlikçidir. Hümanistir.

13-Kuranda belirtilen oruçları 12 imamlar tutmuşlarmı?

Cevaben: Evet. Hatta daha fazlasını?da eda etmişlerdir.

14?12 gün matem orucu 12.imamlar tutmuşlarmıdır.

Cevaben:Hayır, tutmamışlardır.12 gün oruç tutmak sonradan çıkmadır. İMAM Hüseyin?den sonra şianın eklemesi rivayetleridir. Anadolu Aleviliğine sonradan girmedir.

Anadolu?da oruç İnsanlığın kurtuluşu NUH TUFANINAN adı altında tutulur aşure yapılırdı.12.muharrem Asimle sonucu oruç tuttuğumuz her açıdan ortadadır. Lakin muharrem ve Nuh tufanı aynı zamanda olması oruç olayını farklılıkarz eder.

16.İmam Hüseyin için oruç tutan aleviler o zaman Neden HZ. Muhammed için bizzat anarak hatırlayarak oruç belirli bir muharrem gibi olayı yoktur.

cevaben: Nuh tufan olayı ile imam Hüseyin olayı aynı günü gelmiştir.

Sonrada aleviler bu olayı Siyaset ve asimleşmeden ötürü Muharrem orucu olarak, kayıtlara geçirmiştir.

Mazlumdan yana olan Hüseyin?de can yoluna bundan dolayı katılmıştır.

17-Muhammed Ali ve 12.imamlar çok kadın ile evlenmişlermidir?

Cevaben: Evet:

18-Anadolu Aleviliğinde Pirler çok kadınla evlilik yapmışlarmıdır?

Cevaben: İstisnalar asimle olanlar, çok özel nedenler hariç çok evlilik

yapmamışlardır?

20.Oniki imamlar ve devamında şia ramazan bayramı yapmışlarmıdır?

Cevaben: Evet yapmışlardır.

21.Anodulu Aleviliğinde Pirler talipler hangi bayramı yapar?

Cevaben: Hızır orucu bitimi Hızır(İlyas)bayramı yaparlar?

22-Oniki imamın ve ehlibeyt evlatlar YOL-a girmek için musahip-i varmıdır?

Cevaben: pir huzurunda 12 imamın musahiplik yol-a girme kayıtlarda böyle bir inanç yoktur

23-Alevilikte Pir yolunda musahiplik nedir?

Cevaben: Çok önem arz eder. İkrar verir yolu kabul eder. Semah dönülür 12.hizmet eda edilir. Pir Musahibine ey vallah der.

24-İslam ve 12.imam inancında ZEKÂT varmıdır?

Cevaben: Evet zamanı gelince tüm inanç sahipleri şartları musahip olanlar

inandıkları kuranı kerim emri gereği zekât verirler

25-Anadolu Aleviliğinde Pir yolunda zekât varmıdır?

Cevaben: hayır yoktur. Pir yolu cem ayinde anlaşıldığı gibi yıllardır dayanışmayı bizzat yapar. BU GÜN ASİMLECİ ALEVİİSLAMCILAR/SÖZDE BEKTAŞİLER ne olur işte zekat yardım demek gibi kuranı kerimden bazı sinsice atıflarla halkımızı inancı dejenere etmiştir.

Soruyorum size hangi bürüyünüz? den ZEKÂT duydunuz ey canlar. Bu asimleci güruh inanlar dik duruşu olmayan sözde dede Pirler cemlerimize Sünni olan kitaplarında ömeride osmanıda ebubekiride öven mevlana sema-sına semazeni cemlerimize sokmuştur. Uyannın

ey canlar...(sözüm mevlana ve islam için büyüklere değildir arif olan anlar)

26-Yolumuzda değişler ozanlar saz nedir?

Cevaben: Çok üzerinde durulması gereken sayfalar dolusu yazılması gereken bir sorudur. Bu gün asimlecilerin elinde çok sayıda üzerinde oynanmış değişler mevcuddur. Tarihte erk bunu yapmış kalanlarda onlardan gelmedir. Gerçek Pir-in söylediği ay gibi ortaya çıkar. Böylelikle verilen sorulara cevapta size bu yönde yardımcı olsun diye kaleme aldık.

Saz yazılı kültürü olmayan inancımızın sözlü konuşan kitabımızdır(bir yere atıf ile telli kurandır)gÜNÜMÜZDE HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN MÜCADELE EDİLMEKTE YAZILI GERÇEK ÖZ TARİHİMZDE BU YÖNDE DÖNEKLER ASİMLECİLERDEN ERKİN YANINDA OLANLARDAN AYRILMA ZAMANI DEVAM ETMEKTEDİR.

..

Abdesttimiz katlanmak

Namazımız sabretmek

Biz bir oruç tutarız

Ramazana benzemez

Kitabımız da kıl var

Dağlar kadar görünür

Biz bir ayet okuruz

Bir Kur?an?a benzemez

KUL NESİMİ..

27-Pir yolunun kitabı ve resulü varmıdır?

Cevaben: Kitabı Hızır nebinin getirdikleridir. Zaman içerisinde Pir-ler tarafından sözlü olarak çok mükemmel derecede uygulanmış uygulanmaktadır. Pirler talipler bir HAKK'ı bilir ona dua eder ondan ister.(konu çok geniştir özlü gerçek asimle olmamış kaynaklara bakınız)

Biz çoçukken nenelerimiz Ya hızır ya boz atlı nebi ya Hızır derlerdi.

Muhammed-i Aliyi pek duymazdık şimdi daha çok anlıyorum

Lakin İmam Alyede ?Hızır, elbisesi, giydirdik eğledi Ali eğledik mihmanımızda Hızır.(Geniş tarihsel antropolojik ata

kült ve ritüelleri içeren ayrı bir konudur)

28-12imam şiası için kirvalik nedir?

Cevaben: Az bir kısmı ile belli bir sünnetti takip ederler.

29-Alevi Pir talip toplumu için kirvalık(kewyra) nedir?

Cevaben: kızılbaş İnancımızda çok büyük yer tutar. kaynaklara başvurunuz.

30-Oniki imam ve ehlibeyt ile şiası için ahiret inancı nedir?

Cevaben: Kuranı kerim emirlerine harfiyen uyulduğundan ahirete inanılır. Cennet,cehennem-vardır

31-Alevi Pir yolunda ahirete inanılır mı?

Cevaben: Pirler ahirete cennete cehenneme inanmaz bu Alevi inancında yoktur. Devriye inancımızda vardır(hulul)islama 12 imam inancına kurana tamamen terstir.

Asimileci alevi İslamcılar(gerçek Şia ehlilleri değil, kızıl başlıktan dönenler) bazı yumuşak girişte bu konuda yapsalarda doğruyu örtemezler. Yavaş geçiş sinsice kurgulanmaktadır.

32-Oniki. İmamlar ehlibeyt sevdalıları namaza çağrıyı yani ezan-ı biliyorlarmı?şahit-olmuşlarmı?

Cevaben: Günlük inançlarda(namaz davet)Evet bizzat bilirlerdi. Kaynaklarda bu mevcuddur.

33-Anadolu Aleviliğinde Pir yolunda ezan varmıdır?

Cevap: Hayır kesinlikle böyle bir inanç yoktur.

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
30 Aralık 2009 23:37

aleviler bu farklılıkları iyi analiz edemezlerse hızla sünnileşeceklerdir şu an alevilik açısından çok kritik bir süreçten geçiyoruz umarım yolumuz şaşmaz

31 Aralık 2009 00:05

hocam hz.muhammedi hz.aliyi hz.hüseyini caferi sadıkı ÖLÜMÜNE SEVMEYEN

ALEVİ OLUR MU ?

aleviliğn sünni ve şii islamdan farklı olduğunu kabul ediyorum

yine de geniş anlamlı islamın batıni yolu olduğunu KABUL EDELİM.

aslında boşverin DEDİĞİNİZ GİBİ DÜŞÜNÜRSEK BİLE...

varsin islam olmayalım.......

bektaşimizi pirimiz sultanı ali'mizi hüseyini peygamberi ehlibeyti

ŞİDDETLE ÖLÜMÜNE SEVİYORUZ YA

gerisi boştur

varsın kafir olalım

varsın çelişkili olalım...........

BİZ BUYUZZZZZZZZZZ

muallim10
Yasaklı
31 Aralık 2009 01:19

esonto can katılmadığım çok nokta var.bir kere Alevil demek zaten kelime anlamı ile Ali taraftarı demek.Sonuçta bir taraf ve bu İslam içinde zaten.Yani Alevilik çıkışı itibari ile zaten İslam merkezli.Ha dersen biz Sünni veya Şii değiliz ona saygı duyarım ama İslam dışı demek pek bana mantıklı gelmiyor.Allah Muhammed Ali deyip yolumuz Kuran ve Ehlibeyt deyip Ehli Beyti merkzeze oturtan bir anlayış nasıl İslam dışı olabilir.

ilim
Şef
31 Aralık 2009 09:47

hz.ali efendimiz=ehli sünnet.gerisi laf-ı güzaftır.

31 Aralık 2009 10:13

özünüze dönün artık.

31 Aralık 2009 10:28

Neden herkes dillendirmekten korkuyor.

gerçek şudur:

Aleviler Sapkındır. neden mi? Hz. Ali'nin yolundan sapmışlardır. Özleri olan yola tekrar dönmeleri nasıl asimilasyon olabilir? Bu haktır. Hakk'ın istediğide budur. Hala bunu anlamayanlara duyrulur. dua ve selametle inaşallah.

31 Aralık 2009 10:33

zurna arkadaşım çok güzel özetlemiş. Hz ALİ yolundan sapmışsınız sizler.

dercan
Genel Müdür
31 Aralık 2009 11:22

ilim "hz.ali efendimiz=ehli sünnet.gerisi laf-ı güzaftır."

demissinde boş demişşin. Hz Ali Ehlikitap tır. Sizin Sünnetler o zaman daha yazılmamıştı.

Aleviler Kuran'a uyarlar. Müaviye'nin yazdırdığı uydurma sünnetlere değil.

GadirHum41
Şef
31 Aralık 2009 11:33

SAYIN ESONTO İNANCINIZI AŞAĞIDAKİ GİBİ ÖZETLEMİŞSİNİZ ÖNCE SİZİN YAZDIKLARINIZI KISACA DERLEYİP SONRA KENDİ GÖRÜŞÜMÜ NAKLETTİM LÜTFEN SABIRLA VE SÜKUNET İÇERİSİNDE OKUYUNUZ VE HÜMANİST BİR ŞEKİLDE CEVAP VERİNİZ...

ESONTO:

1- İmam Cafer ve 12 imam hacc görevini yapmışlardır, ?AMA CAN ERENLER PİRLER YAPMAMIŞTIR? Diyorsun?

2- Hacc Kuranıkerim emrimi olup ayetlerle sabittir. Muhammed ve Ali ile 12 imam ve takipçileri Hacc-ı kuranın emri devamında sünnet ile ve açıkladığı şekilde hacca gitmişlerdir, ?ANCAK AŞK EHLİ ALEVİ PİRLERİ DEDELERİ OZANLARINDA HACC İBADETİ YOKTUR, KURANIN ŞARTLI EMRİ OLSA DA ŞARTLARI UYGUN OLAN HİÇ BİR GERÇEK YOL SEVDALISI PİR VE OZANLAR HACCA GİTMEMİŞTİR. ALEVİ İNANCINDA HACC İNSANIN KALBİDİR.? Demişsin?

3- İslam ilahiyatında, Muhammed İmam Ali ve 12 imam ve takipçileri için KÂBE çok önem arz etmiştir, ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE PİR YOLUNDA KÂBE?NİN HİÇBİR ÖNEMİ YOKTUR. TAŞTIR TOPRAKTIR. TARİHİ BİR MEKÂNDIR. ALEVİLERİN-KABESİ, İNSANIN KALBİ ÖZÜDÜR.? Demişsin?

4- Kuranıkerim?de günlük belli olan namaz şartları yazılıdır. Bunu ehli Sünni ve 12.imamlar kabul eder. 12.imam günlük namazlarını eda etmişler. Bu namaz olayına çok önem vermişlerdir. ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE 12 İMAMLARIN KURANIN VAHİY İLE BELİRTİĞİ NAMAZLAR PİR YOLUNDA YOKTUR.? Demişsin.

5- 12 imam kesinlikle saz çalıp değiş okuyup semah dönmemişlerdir. ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE PİR YOLUNDA SEMAH VE SAZ İNANCIN TEMELİNİ OLUŞTURUR.? Demişsin.

6- Kuranda belirtilen oruçları 12 imamlar tutmuşlardır, hatta daha fazlasını da eda etmişlerdir. 12 gün matem orucu 12.imamlar tutmamıştır. 12 gün oruç tutmak sonradan çıkmadır. İMAM Hüseyin?den sonra şianın eklemesi rivayetleridir. Anadolu Aleviliğine sonradan girmedir. DEMİŞSİN?

7- Oniki imamlar ve devamında şia ramazan bayramı yapmıştır, ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE PİRLER TALİPLER HIZIR ORUCU BİTİMİ HIZIR(İLYAS)BAYRAMI YAPARLAR? Demişsin?

8- İslam ve 12 imam inancında ZEKÂT vardır, zamanı gelince tüm inanç sahipleri şartları müsait olanlar inandıkları kuranı kerim emri gereği zekât verirler, ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE PİR YOLUNDA ZEKÂT YOKTUR. BU GÜN ASİMİLECİ ALEVİ İSLAMCILAR/SÖZDE BEKTAŞİLER NE OLUR İŞTE ZEKAT YARDIM DEMEK GİBİ KURANI KERİMDEN BAZI SİNSİCE ATIFLARLA HALKIMIZI İNANCI DEJENERE ETMİŞTİR.? Demişsin?

9- Pir yolunun kitabı ve resulü şudur: Kitabı Hızır nebinin getirdikleridir. Zaman içerisinde Pir-ler tarafından sözlü olarak çok mükemmel derecede uygulanmış uygulanmaktadır. Pirler talipler bir HAKK'ı bilir ona dua eder ondan ister. Biz çoçukken nenelerimiz Ya hızır ya boz atlı nebi ya Hızır derlerdi. Muhammed-i Aliyi pek duymazdık. Lakin İmam Aliyede ?Hızır, elbisesi giydirdik eğledi Ali eğledik mihmanımızda Hızır. DEMİŞSİN?

10- Oniki imam ve ehlibeyt ile şiası için, Kuranı kerim emirlerine harfiyen uyulduğundan ahirete inanılır. Cennet,cehennem-vardır. ?ANCAK ALEVİ PİRLER AHİRETE CENNETE CEHENNEME İNANMAZ BU ALEVİ İNANCINDA YOKTUR. DEVRİYE İNANCIMIZDA VARDIR(HULUL)İSLAMA 12 İMAM İNANCINA KURANA TAMAMEN TERSTİR.? Demişsin?

11- Oniki. İmamlar ehlibeyt sevdalıları Günlük inançlarda (namaz davet) namaza çağrıyı yani ezan-ı bizzat bilirlerdi. Kaynaklarda bu mevcuddur. ?ANCAK ANADOLU ALEVİLİĞİNDE PİR YOLUNDA KESİNLİKLE EZAN GİBİ BÖYLE BİR İNANÇ YOKTUR.? Demişsin?

SAZ YAZILI KÜLTÜRÜ OLMAYAN İNANCIMIZIN SÖZLÜ KONUŞAN KİTABIMIZDIR (BİR YERE ATIF İLE TELLİ KURANDIR) Demişsin?

Şimdi güzel kardeşim yukarıda alıntı yaptığım bu sözlerine göre, siz İslama, Kurana, peygambere, aliye, ehlibeyte, 12 İmama, ahirete, cennete, cehenneme, zekata, salata, oruca vs vs vs inanmıyorsunuz. Burası çok açık. Ancak tüm Alevileri temsil ederek konuşur gibisiniz. Size göre; size katılmayan tüm aleviler asimile olmuş, dönek olmuş, hain olmuş?

Kardeşim sizin zaten anlattıklarınızla İslamın, Aleviliğin hiçbir alakası yok, zaten siz müslümanım değilim diyorsunuz. O halde İslamı seçmiş Müslüman oldum diyen Alevileri nasıl olurda döneklikle yargılarsın. Alevilik Hz. Ali ye nisbetle söylenegelmiştir. İslamın içinde olan bir yolun adını kullanın sonra İslamcı aleviler dönek olsun öylemi?.

Bakın sizin inancınıza karşı çıkacak değilim, ancak biraz dürüst olunuz ve anlatmak istediğiniz dinin Şamanizm olduğunu, ya da gök türk dininin uzantısı olduğunu, bunlarada hinduizm inançlarının karıştığını ve sonuçta karma bir dine inandığınızı da söyleyin de Alevilikle karışmasın?

Sakın kendi inancınızı başkalarına Alevilik adı altında empoze etmeye çalışmayınız lütfen ve bunları söyledim diye de sakın hakaret etmeye kalkışmayınız. SİZE GÖRE ŞİMDİ BENDE ASİMİLE OLMUŞ BİR ALEVİ/İSLAMCI?YIM ÖYLEMİ? Peki Sünnilerde SÜNNİ / İSLAMCI mı oluyor şimdi. Peki bu alevi ve Sünni asimilecileri ortadan kaldırınca ortaya nasıl bir din çıkıyor söylermisin?

Alevilik, İslamdan önce nerde kullanılmışta, siz aleviler asimile olmuş diyorsunuz. Asıl Şamanizm inancındakiler alevi inancı altında geleneklerini sürdürmeye çalışıp Aleviliği asimile etmişlerdir. Öyle olmasa Osmanlının ilk yıllarında neden Bektaşi tekkeleri daha çok önem arzediyorsu. Neden yeniçeriler Bektaşi ocağına bağlı idi?.

Lütfen alevi kardeşlerimizin kafasını karşıtırmaya kalkışmayınız, ayrıca bende ALEVİYİM ve bu sözleriniz bana da hitap etmiş oluyor ve beni üzüyor, bana ve benim gibi olan alevi kardeşlerimize asimileci, dönek diyemezsiniz? siz kendi dininizi yaşayın kimse size yaşamayın demiyor, hem sizin lafınızla kimse kalkıp ta Aleviliğinden İslam dininden vazgeçmez, lütfen dikkatli konuşalım, kavga ve fitne ortamı oluşturmayalım?

GadirHum41
Şef
31 Aralık 2009 13:37

marxista..doaniho, önce hz.muhammedi hz.aliyi hz.hüseyini caferi sadıkı ÖLÜMÜNE SEVMEYEN ALEVİ OLUR MU ? demişsiniz,

daha sonra da, ?bektaşimizi pirimiz sultanı ali'mizi hüseyini peygamberi ehlibeyti şiddetle ölümüne seviyoruz ya, gerisi boş, ister kafir olalım, ister çelişkili olalım, ister İslam olmayalım? demişsiniz.

Sizi şahsen pek anlayamadım. Hem Alevilik İslamın Batıni yorumudur diyorsunuz?. Hemde isterse İslam olmayalım, kafir olalım fark etmez, yeterki HZ.Muhammedi, Hz.Ali yi, Hz. Hüseyini, Hz. Hasan?ı Caferi Sadık?ı, Ehli beyti, Hacı bektaş veli sevelim bize yeter diyorsunuz.

Size soruyorum bu saydığınız mübarek şahısları sevmeniz hem de ölümüne sevmeniz NEYE yeterli oluyor, açıklarmısınız. Esonto İslam değilim, kuran?a, peygambere, salata, ibadete, ahrete inanmam diyor, siz ise İslamı tebliğ eden mübarek şahısları sayıp onları sevmekle yetinirim, İslam olmasakta diyorsunuz. Bu sözler ne anlama geliyor samimice anlatırmısın.

Kardeş bende ALEVİYİM ancak sizin gibi din hakkında böyle yorum yapana rastlamadım. Siz neye inandığınızı bile bilmez bir tavır sergiliyorsunuz. Ya İslamsınızdır ya değilsinizdir. Böyle hem İslami değerlerin adını söyleyip seviyorum deyip ardından, İslam olmasakta, kafir bile olsak ölümüne biz ehlibeyti severiz demeniz çok saçma olmuş?

Açıkca inancınız ne ise söyleyin, yoksa böyle gelgitlerle, hem şuyum hem buyum demekle olmaz. İnancım şudur deyin bilelim size hakaret edecek değiliz, yani benim, ailemin, soyumun ve yakınlarımın inancını sorgulayarak rencide ederek, bizlere asimile olmuşsunuz diyerek, dönek diyerek edep sınırlarını aşan esontoya uyup ona destek vermek için, dini imanı birbirine karıştırmayınız lütfen?

esonto 33-58
Müsteşar Yardımcısı
31 Aralık 2009 15:40

sayın gadirhum sorularınızın cevabı niteliğinde pek çok başlık açtım daha önce zamanınız varsa onları inceleyebilirsiniz izniniz olursa ben de size birkaç soru sormak isterim nusayri misiniz,camiye gider misiniz,ramazanda oruç tutuyor musunuz,daha önce hiç ceme katıldınız mı şimdiden teşekkür ederim ha birde memleketinizi söylerseniz sevinirim

31 Aralık 2009 17:07

GADİR HUM HOCAM

siz beni yanlış yorumladınız.

alevilere sapkın kafir gibi baskıcı faşizanca

yorumlara karşılık onu söyledim

DEMEK İSTEMİŞTİM Kİ

BİZİ SUÇLUYORLAR BİZİ KAFİRLİKLE İTHAM EDİYORLAR

BAZI YEZİDLER MUAVİYELER..

BENDE VARSIN İSLAM OMAYALIM

VARSIN KAFİR OLALIM

bizim yolumuz bu özümüz bu

ANLAMINDA SÖYLEMEK İSTEDİM

saygıyla kalın......

beytuğ
Yasaklı
31 Aralık 2009 17:10

Anlaşıldı aleviligin başı sonu belli değil

31 Aralık 2009 17:10

alevilik batındir

islamın özüdür kuranın yaşanan halidir.....

eski türkmen inanışlarını atmamıştır

anadolunun hoşgörü mayasıyla pişmiştir

mezhebimiz aşk tır

yolumuz sevgi............

VAR MI SEVGİDEN İYİ YOL ?

ali ye severiz muhammetten ötürü

muhammeti severiz ali den ötürü

yaradılanı severiz yaradandan ötürü...

31 Aralık 2009 17:14

merak etmeyesinn

bizim başımızda bellidr

sonumuzda..............

ayrıca

başımız sonumuz belli olmasa bile

SANA NE

SEN KİMSİN ?

ALİ 'MİSİN ?

MUHAMMETMİSİN?

sen kimsin

aleviliğin sonuna başına karar koyuyorsun....

SÖYLE LÜTFEN.......

SAYGIYLA KAL.........

GadirHum41
Şef
01 Ocak 2010 14:53

Sayın marxista..doaniho, demek ben yanlış anlamışım, ama sanki anlatmak istediklerinizi karıştırmış gibisiniz, bana öyle geldi, özür dilerim o zaman.. hürmetler

GadirHum41
Şef
01 Ocak 2010 14:57

sayın esonto benim camiye, cemevine gittiğimi, namaz, oruç gibi gibidetlerimiz merak etmişsiniz, hayırdır neden soruyorsunuz, cevap verince sizde asimile olmuşsunuz mu diyeceksiniz yoksa evet ceme gidiyorum, devamlı hak muhammed ali deriz, eyvallah şahım eyvallah hak la ilahe illallah deriz ve buna benzer bir sürü deyiş, nefes okunur, oniki imam adları sırasıyla söylenir salavat getirilir, islam değğilsek neden bunları söyleyelim ha, sen farklı bir inanç yaşıyorsan saygım var ancak bizim adımıza konuşmayın lütfen sadece rica ediyorum,

asos_zen
Yasaklı
01 Ocak 2010 15:06

alın birinizi vurun birinize...

ne olup olmadığınızı kendiniz bile bilmiyorsunuz...

HZ. ALİ R.A. KİM...SİZ KİM ?

YAKININDAN BİLE GEÇMEDEN BİZ HZ. ALİ RA. EFENDİMİZİ YOK ONUN YOLUNDAYIZ YOK ÖLÜRÜZ ,YOK SEVERİZ...

EEEE

ÜLEN NAMAZ YOK ORUÇ YOK HAC YOK...

NASIL İSLAM VE HZ. ALİ RA. YOLU BU ???

ANLAMADIM GİTTİ...

BIRAKIN BU İŞLERİ ARKADAŞIM....

HZ. ALİ RA. SEVMEK VE YOLUNDA OLMAK İSPAT İSTER İSPAT...

SAZ ÇALIP YAN YATMAKLA OLMAZ BU İŞLER...AYAKLARIN ŞİŞİNCEYEKADAR NAMAZ KILCAN İBADET ETCEN RAMAZANDA VE MÜBAREK GÜNLERDE ORUÇ TUTCAN.

PARAN VARSA HACCA GİTCEN.

HZ. ALİ RA. NE YAPMIŞSA GAYRET EDİP SEBDE YAPCAN..

SİZİNKİ SDECE HZ. ALİ RA. EFENDİMİZİN GÜZEL VE VECİZ SÖZLERİNİ SÖYLEYİP DURMAK...İCRAAT YOK AMEL YOK İBADET YOK...

SİZİNKİ BOŞ İŞLER....

MEVLANA ASIGI
Yasaklı
01 Ocak 2010 15:14

yaw esonto tamam sen öylesin,,derdin ne anlamıyorum,,kendini ispatlamak isteyişin,,YAHU DEDİM YA SEN ÖYLESİN-3-5 AKRABAN ÖYLE İSE, MİLLETİ ÖYLE Mİ SANIYORSUN..Bari koskoca islamın temsilcileri olmuş,yıllarca bayraktarlığı her alanda yapmış bir mezhebin(bektaşi ve aleviliğin kollarının) İSLAM DIŞI GÖSTERME ÇABANI!!!! her gün izlemek zaten olmayan KREDİİNİN ,SIFIRA EŞİTLENMESİ ANLAMINA GELECEKTİR..

Sen öylesin-tamam öyle kal,,,YOLUN YOLUMUZ DEĞİL..Dediğim gibi ALEVİLİĞİ ALET ETME,KENDİ MEZHEBİNİ KUR SEN..

bektaşi molları,,iftiharla sunar..ESONTO TRAJEDİSİ..

dercan
Genel Müdür
01 Ocak 2010 15:18

Burada görüş belirten bazı arkadaşlar tavsiyem var. Eğer Aleviliği öğrenmek istiyorlar ise Bağlı bulundukları ocağın pirine gitsinler.

Burada yazdıkları konuları tek tek sorup öğrensinler. Yol TV'yi dinlemek ile Alevilik öğrenilmez.

Alevilik İslamın mayası olarak hep yaşayacaktır.

Bugüne kadar verilen milyonlarca şehit hep "gerçek islam" için verilmiştir.

Hz. Hüseyin'in ne sıkıntısı vardı tüm ailesi ile yok edildi. Saltanat için mi? yoksa Kuran için mi?

Almanyanın dümen suyuna girmiş ve islam düşmanlarından maddi çıkar sağlayan kişilerin propagandalarına alet olmayın.

Onların amacı Alevileri İslamdan uzaklaştırıp başka yöne çekmek.

Hak-Muhammed-Ali yolu için ölen bebek-çoçuk-yaşlı milyonlarca Alevinin kemiklerini sızlatmayın.

Onlarca dede ile konuştum. Bu düşünceleri daha yeni duyuyorum.

Toplam 84 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi