Editörler : supporters.
04 Ocak 2010 16:48

hukuk fakültesi mezunları ve komiserlik

bir arkadaşım, hukuk fakültesi mezunlarının komiser olabileceğini söyledi, çok şaşırdım..böyle bir olanağımız var mıdır acaba..iyi günler

juriste
Müsteşar
04 Ocak 2010 17:42

Nein

juriste
Müsteşar
04 Ocak 2010 17:44

Konkardato komiserini kastetmiştir o :). Yoksa EGM bünyesinde hukukçudan direkt komiserliğe geçiş yok( en azından benim bildiğim kadarıyla yok 2 yıl polis okullarında öğretim görevlisi olarak çalıştım hiç duymadım)

Ama %100 net bilgi almak için isterseniz polis akedemisi başkanlığına internetten bilgi edinme kanunu çercevesinde başvurun cevaplarlar

rayn babel
Memur
04 Ocak 2010 19:50

Sevgili şahıslakaim ; bizzat yaşayan örneklerini kendi gözümle gördüm belki şaşırtıcı ama hukuk fakültesi mezunları komiser olabiliyor.Fakülteyi bitirince içişleri bakanlığına başvuruyorsun,önce fiziksel şartları sağlaman lazım erkeklerde 1.75 bayanlarda 1.70 boya ve bununla orantılı bir kiloya sahip olacaksın ve önemli bir sağlık problemin olmayacak.Sonra kurum içi yapılan basit bir test sınavı var ondan da barajı aşarsan önce komiser yardımcısı olarak atanıyorsun performansına ve kadronun boş olup olmamasına göre 2 ya da 3 senede de komiserliğe terfi ediyorsun.Önemli nokta direk komiser olamazsın önce komiser yardımcısı sonra komiser...

rayn babel
Memur
04 Ocak 2010 19:56

Babamın meşhur bir sözü vardı: "Hukukçu sadece üç şeyi olamaz.Bunlar, hekim, teknik bilgi gerektiren mühendislik, bir de eczacı.Bunların dışında kalan her şeyi olabilir".Haydi rast gele:)

08 Ocak 2010 10:56

teşekkür ederim cevaplarınız için.

okancann
Şef
08 Ocak 2010 15:49

Kesinlikle yok öyle birşey

Akademiyi bitireceksin yada

6 yıl polis memuru olarak çalışacaksın sınavlara girip kazanacaksın bir yıl tekrar yatılı eğitim.

başka yolu yok

kaynak emniyet teşkilatı kanunu

veya il emniyet müdürlekleri egitim daire başkanlığı

rayn babel
Memur
12 Ocak 2010 09:44

Sevgili okancann; akademiyi bitirmek de bir seçenek tabiki ama hukuk mezunları komiser yardımcısı olabiliyor isterse bunu çevrende basit bir araştırma ile öğrenebilirsin.Aşağıda bunun canlı bir örneğinin biyografisini veriyorum,saygılar...

"Ertuğrul Güven

Ertuğrul Güven

(1938-....)

15 Aralık 1938?de Malatya?da doğdu. Ortaöğrenimini 1958?de Ankara Kurtuluş Lisesi?nde tamamladı. 1962?de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi?nden mezun oldu.

Askerlik hizmetini yedek subay olarak Afyon?da Batı Menzil Komutanlığı Askeri Mahkemesi?nde Adli Müşavir Yardımcısı olarak yaptı. Askerlik hizmetinden sonra 1965?te Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk İşleri?nde komiser yardımcısı olarak göreve başladı. Buradaki görevinde büyük ölçüde, meslek mensuplarının Danıştay?da açtığı davalarla ilgili olarak İdare tarafından gerçekleştirilen gerekli hukuksal işlemleri yürüttü. İki yıl bu görevi yürüttü. Daha sonra komiserliğe terfi etti.

1967 yılında Başbakanlık?ta görev aldı. Genellikle hukuk ağırlıklı konularda çalıştı. 1973?te üç yıllığına Köln Baş Konsolosluğu?nda ataşe olarak atandı. Başbakanlıkta Genel Müdürlük ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığına kadar yükseldi. 1994 yılında Dışişleri Bakanlığı Elçilik Hukuk Müşaviri olarak bir yıl süreyle görev üstlendi. Bakü?deki Kafkas Üniversitesi?nde geçici eğitim görevlisi olarak doktora öğrencilerine 6 ay süre ile uluslararası hukuk dersleri verdi.

18 Mayıs 1995?te kendi isteği ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı?ndan emekli oldu. 1996 yılında avukatlığa başladı ve halen avukatlıkla iştigal ediyor.

Oran Rotary kulübü üyesi olan Güven, 2002-2003 yıllarında bu kulübün başkanlığını yaptı. Üç yıldır Rotary 2430 bölgesinin hukuk danışmanlığını yürütüyor.

Güven, evli ve iki çocuk babası."

Kaynak: www.asam.org.tr

bozkir atesi
Memur
13 Ocak 2010 15:18

Arkadaşlar komiser yardımcısı olarak baslayabilceğini ve sonra yükselebileceğini biliyordum ama daha sonra bunun 2-3 yıl evvel kaldırıldığını duydum ama teferruatlı bir araştırma yapmadım.araştırırsanız bizi de bilgilendirrseniz memnun olurum...saygılarımla

rayn babel
Memur
13 Ocak 2010 16:07

bozkir atesi; çevremde bizzat bu işi yapan kişilere sorarak araştırdım ve hukuk fakültesi mezunlarının bu imkânı hala ediyor.hiçbir değişiklik yok,içiniz rahat olsun...

civciv_daü
Aday Memur
08 Ekim 2010 12:44

evet arkadaşlar bende biliyorum,aynı yıl mezun olduğumuz arkadaşlarımdan iki tanesi baba mesleği olduğu için emniyet teşkilatında çalışmayı uygun gördüler ve şu anda biri komiser diğeri baş komiser olarak görevlerine devam etmektedirler.Hukuk Fakültesi tüm dünyada kabul edilmiş en güzel ve en iyi bölümlerden biridir,hukuk fakültesi gibi bir fakültesi bitirmiş arkadaşlar gerek emniyet teşkilatında iç işleri bakanlığına dilekçe vererek,gerek askeriyede (askeri savcı vs.) gerek öğretmen olmak ister ise milli eğitim bakanlığına başvurarak, gerekse devlet teşebbüslerinde,sayıştayda danıştayda vs. sayılamayacak her türlü özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilirler.Hakimlik ve savcılık sınavını kazanarak Hakim ve Cumhuriyet Savcısı olabilir,çevresi ve durumu iyi ise,yine saygın bir meslek olan avukatlık mesleğinin icrasını tercih edebilir.Hukuk fakültesi gerçekten son derece güzel ve imkanları son derece geniş,bir meslek dalıdır.Zaten Hukuk fakültesi'nin en güzel yönüde,öğrencinin ufkunu oldukça genişletmesi ve istediğini mesleği icra etmesi doğrultusunda haklara sahip olmasını sağlamasıdır.İyi çalışmalar.

in@dım
Kapalı
08 Ekim 2010 14:06

Arkadaşlar güvenlik bilimleri enstitüsü bünyesinde akademi Fyo uygulamasıyla hukuk,ibbf,rehberlik,vs gibi alanlarda kendi öğrenci seçerek okutup komiser yardımcılığı kadrosuyla başlatıyor.

Bir hukuk fakültesi mezunu ya bu yolla komiser olmuştur ya da zaten polis akademisi mezunudur,ardından hukuk fakültesini bitirmiştir.

Nesafet_Haktır
Yasaklı
08 Ekim 2010 14:56

arkadaşlar ryn babel nickli arkadaş eski mevzuatı söylüyor. Artık üniversite mezunlarının direk olarak sınava girerek komiser olma şansı elinden alınmıştır. Şimdiki mevzuata göre üniv. mezunları kpss'ye girip yeterli puanı aldıktan sonra düz polis memuru olarak göreve başlıyorlar. 6 yıl görev düz polis memuru olarak görev yaptıktan sonra komiser yrd. sınavına giriyorlar ve komiser muavini olarak göreve başlıyorlar. Bilgilerinize rica olunur...

civciv_daü
Aday Memur
15 Ekim 2010 21:39

in@dım

ve Nesafet_Haktır

rumuzlu arkadaşlar diğer fakülteler için bilemem fakat hukuk fakültesi için yanlış bilgi vermeyiniz lütfen,halen hukuk fakültesi mezunu arkadaşlar emniyet teşkilatında komiser yardımcılığı görevinden başlıyor,bir hukuk fakültesi mezunu içinde aksi zaten söz konusu olamazdı.ayrıca görevde olan arkadaşlarımdan biri geçen yıl görevine başlamıştır,kısacası böyle bir fikri olan hukuk fakültesi mezunu arkadaşlar bu durum halen söz konusudur.Yanlış yönlendirilmelerle fikir değişikliği sağlamayın.

regal87
Genel Müdür
17 Ekim 2010 14:22

arkadaşlar direk komiser plma diye birşey yok sadece emniyet genel müdürlüğü ankaradaki devlet üniversitelerinden 3. sınııfta olma ve alttan dersi olmama şartı ile yıllık fakülte-yüksek okul kaynaklı sınav açar bunun alım sayısıda hukuktan 3-4 kişidir ve toplamda diğer bölümlerle birlikte 30 civarı kişi alır okuldan mezun olduğunuz an göreve komiser yard olarak başlarsınız umarım açıklayıcı olmuştur

muraşka
Yasaklı
17 Ekim 2010 17:03

Komiser Muraşka.

civciv_daü
Aday Memur
19 Ekim 2010 21:18

evet komiser yardımcılığından başlanıyor,ama bence hukuk fakültesi mezunu arkadaşlar,böyle ayrıcalıklı bir fakülte bitirmişseniz bence en başlıklı olarak avukatlık,savcılık(adli,askeri),hakimlik,gibi sadece hukuk fakültesi mezunlarına bahşedilmiş meslekler ile kaymakamlık,(hukuk mezunları önceliklidir.)müfettişlik,öğretim üyeliği gibi kollara ayrılmanızı öneririm ama hedefiniz farklı isede merak etmeyin hukuk fakültesi mezunu doktorluktan başka herşeyi yapabilir.hoşçakalın.

cihangir077
Aday Memur
01 Şubat 2012 09:13

rayn babel ve civciv_daü siz ya hayal dünyasında yaşıyorsunuz veya hipnoz olup 60 yıları görüyorsunz, sanırım annesinin kızlık zamanından örnek vermiş diyeceğim ama belki de ninenizinin kızlık zamanı senin bahsettiğin 60 70 80 li yıllarda, öğrenim görmüş çok az insan vardı ortaokul mezunlarını sınavsız polis olabiliyordu orta okul mezunun polis olabildiği yerde fakülte mezununn komiser olmasıda doğaldır. Lakin dediğim gibi ninenizin kızlık zamanlarına denk gelirki oda şimdi için geçerli değildir. İmkansızdır belli şartları yerine getirsin ancak öyle olabilirsin 1 şekilde komiser olabilirsin Akademi veya güvenlik fakültesini bitirirsin2-polis olduktan sonra açılan sıvavı başararak olursun 3- Kaymakamsındır istersen emniyet teşkilatına komiser kaymakamlıktan geçebilrisin başkada olma şansı yoktur.......

The Saint
Aday Memur
02 Şubat 2012 09:15

Bir EGM personeli olarak böyle bir uygulamaya rastlamadım. İşin garip yanı, FYO olarak hukuk fakültelerinde okuyan arkadaşlar, bir yolunu bulup teşkilattan kaçmak için can atıyorlar. Elinde hukuk fakültesi diploması olan birisi neden o kapıdan girmek ister anlayamıyorum. Eğer Komiser Yardımcılığı, Komiserlik, Başkomiserlik matah birşey sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Ağzınızla kuş değil, ejderha tutsanız, ne astınıza, ne üstünüze, ne de vatandaşa yaranabilirsiniz. Ağır çalışma şartları, hakim ve savcıların aldıkların ücretinin yarısını almak, kimi zaman canını tehlikeye atmak karşılaşılan olumsuzlukların sadece bir kısmı. EGM'ye girdikten sonra hakim ya da savcı olan sınıf arkadaşlarınızdan bazılarının küçük düşürücü davranışlarını maruz kalma ihtimali de cabası. Kısacası böyle bir geçiş imkanı şu an için yok. Olsa bile insanın düşmanına bile tavsiye edilecek bir şey değildir.

Sivil İnsiyatiff
Şube Müdürü
04 Şubat 2012 15:24

Öyle bir durum söz konusu değil,ancak Kpss girip mülakatlardan geçip 6 aylık bir eğitim ile Polis Memuru olabilme şansı var.

08 Ekim 2012 02:37

İlginç bir konu tartışılmış gerçekten..

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi