Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : cihan27
12 Ocak 2010 12:05  


sözlesmeli iken kadrolu atanan yolluk alır mı?

arkadaslar sözlesmeli iken çalısırken aralık ayı atamalarında kadrolu olarak başka bir ile atandım. yolluk alabilir miyim?

19 Ocak 2010 21:42

tuGbaaaa

ben 2006da alamadım ama belki szi alırsınız bi araştırın

08 Şubat 2010 14:21

y_yilmaz1977

Aynı durum benim için de söz konusu.

Bilindiği üzere 31.07.2003 tarih ve 4969 düzenlemesi ile harcırah kanununun 9 .maddesinin a bendi mülga edilmiştir.

Buna ilişkin Anayasa mahkemesine açılan bir davada mahkeme

Esas Sayısı : 2006/44

Karar Sayısı : 2008/81

Karar Günü : 20.3.2008

mahkeme kararı ile davayı reddederken,

Esas Sayısı : 2007/31

Karar Sayısı : 2009/109

Karar Günü : 9.7.2009

kararıyla harcırah kanununun 9. maddesi a bendindeki yasal düzenlemenin (bu madde bizi ilgilendiren madde)Anayasaya aykırı olduğu uygulamasının iptaline karar verilmiştir.

Tarihe bakarsanız olay daha taze sayılır.

Bunun tarihten sonra herhangi bir gelişmenin olup olmadığını tam olarak bilmemekle birlikte sanırım yol harcırahı alabliyoruz. Ama ilgili anayasa mahkemesi kararına atıf yaparak dava açmak gerekebilir.

12 Şubat 2010 22:07

kıloldumabi
Yasaklı

arkadaşlar sözleşmeli iken kadrolu atananlardan ilk atma yolluğu alabilen var mı varsa Mahkeme yoluyla mı aldı bu konuda açılmış bir dava ya da sonuçlanmış bir mahkeme kararı var mı ? BEN DAVA AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM ŞU ARALAR DA 2007 DE ATANIP DA ALAMADIĞIM YOLLUK İÇİN. ANAYASA MAHKEMESİNİN 2008 DE VERDİĞİ KARAR BUNUN İÇİN ÇOK İYİ BİR DAYANAK TEŞKİL EDİYOR.

Anayasa Mahkemesi, 28 Mayıs 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararıyla önemli bir hususu açıklığa kavuşturmuştur. İlk defa atananlara harcırah verilmemesi yönündeki düzenlemenin Anayasaya aykırı olmadığına karar verilmiştir.

Karar gerekçesinde şu hususlar yer almıştır:

"İlk defa devlet memurluğuna atanan kişi, görevine başlayıncaya kadar memur ya da kamu görevlisi sayılmamakta, görevine başladığı tarihten itibaren kamu görevlisi sıfatını kazanmaktadır. Bu süreye ilişkin olarak kendisine aylık ödenmemekte, tedavi yardımı hizmetleri ile memurlara ve diğer kamu görevlilerine sağlanan bir takım haklardan yararlandırılmamaktadır. Oysa naklen atanan kamu görevlileri, naklen atama işleminin yapıldığı tarihten önce kamu görevlisi olup, belirli bir statü hukuku içerisinde kendilerine yüklenilen kamu görevini yerine getirmektedirler. Bu durumda, ilk defa devlet memurluğuna atananlar ile halen devlet memuru olup da naklen ataması yapılanlar aynı hukuksal konumda bulunmamaktadırlar.

....

Yukarıda da belirtildiği üzere, ilk defa devlet memurluğuna atanan kişiler kamu görevlisi sıfatını, görevlerine başladıkları tarihten itibaren kazandıklarından ve görevlerine başlamadıkları sürece kamu görevlisi sayılmadıklarından, atandıkları görev yerlerine ulaşıncaya kadar üstlendikleri giderlerin kamu hizmetinin yürütülmesinden kaynaklandığını söylemek mümkün değildir. Böyle olunca da, atandıkları yere giderken üstlendikleri giderlerin kamuca paylaşılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, itiraz konusu kural, ilk defa devlet memurluğuna atananlar yönünden Anayasa?nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine ve 2. maddesindeki sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı değildir. İtirazın reddi gerekir.

VI- Sonuç

10.2.1954 günlü, 6245 sayılı Harcırah Kanunu?nun 10. maddesinin (1) numaralı bendinin Anayasa?ya aykırı olmadığına ve itirazın REDDİNE, 20.3.2008 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi."

BUNA GÖRE BİZLER 657 4-B STATÜSÜNDE İŞK ATAMA OLDUĞUMUZDA BU KARARA GÖRE YOLLUK ALAMIYORUZ. ANCAK 657 4-A YA ATANDIĞIMIZ HALDE BU YOLLUĞU YİNE VERMİYORLAR. BU KARARDA GEÇEN GEREKÇEYE BAKILDIĞINDA GÖRÜYORUZ Kİ NAKLEN TAMÖALAR DAHŞ DEMİŞ OLSA ÖNCEDEN KAMU GÖREVİ GÖRMEK BAZ ALINMIŞTIR. BİZLER DE DAHA ÖNCE KAMU GÖREVİ YÜRÜTÜRKEN SADECE STATÜMÜZDE BİR DEĞİŞİKLİK YAPILARAK 4-A YA GEÇİRİLİYORUZ. DOLAYISIYLA BU GEREKÇEDEN HAREKETLE MAHKEMEYE VERİRSEK KAZANIRIZ KANAATİNDEYİM . YA DA BU ŞEKŞLDE MAHKEMEYE VEREN ARKADAŞLAR VARMI BİR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

01 Mart 2010 10:17

engineerr

arkadaşlar bende sozleşmeli iken kadroya geçtim ama yolluk alamadım sonra dedıler ıstersen dilekçe yolla ankaraya ama bende yollamadım bakıyorumkı kımse alamamış alan varsa soylesin arkadaşlar bizde başvuralım.saygılar

19 Nisan 2010 16:25

c@NsU

Arkadaslar ben KARS ta sözlesmeli iken aralık ayındaki atamada kadrolu olarak antalyaya atandım ilk atama olarak sayıldığından yolluk alamazsın denildi. bu konuyu bi kaç kişiyle paylaştığımda dava açarsan alırsın deiler dava açmayı düşünüyorum açan var mı? lütfen yardımcı olun...

Toplam 5 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?