Editörler : crops35
11 Şubat 2010 12:58

657DMK 203 Md.Aile Yardımı: Karı ve kocanın her ikiside memur iseler bu ödenk yalnız kocaya verilir.

Arkadaşlar ben bir devlen kurumunda çalışıyorum, eşim öğretmen; 657 sayılı devlet memurlaru kanunun 203 maddesinde "Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir." ibaresi yer almaktadır ama muhasebedeki yetkililer 202 maddesi göstererek ödenmeyeceğini iddaa ediyorlar...203 maddede açık olarak belirtlilmiştir ödenir diye ödendiğine dair emsal teşkil edecek belge, döküman, kanun vs belgerinizi paylaşırsanız sevirim tşk.

DEVLET MEMURLARI KANUNU 657 :

Madde 202 ? Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

(Değişik: 27/6/1989 - KHK - 375/10 md.) Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı

çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250

gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile

çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez.

Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki

fark ödenir. (Ek: 9/4/1990 - KHK - 418/7 md.; iptal: Ana. Mah'nin 5/2/1992 tarih ve E. 1990/22, K. 1992/6 sayılı Kararı

ile, Yeniden düzenleme:18/5/1994 - KHK - 527/9 md.) Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya

Bakanlar Kurulu yetkilidir.(2)(3)

Dul memurların çocukları için yukarıki fıkralar hükmü uygulanır.

Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.

Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir.

Aile yardımı ödeneğinin ödeme usulü:

Madde 203 ? Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklariyle birlikte ödenir.

Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.

Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.

??????????

(1) 25/12/2009 tarihli ve 5944 sayılı 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 28 inci maddesiyle; bu madde uyarınca çocuk için

verilmekte olan aile yardım ödeneğinde, 15/1/2010 tarihinden itibaren bu maddede öngörülen sayı sınırlamasının dikkate alınmayacağı

hükme bağlanmıştır.

(2) 21/3/2006 tarihli ve 5473 sayılı Kanunun 3 üncü maddesiyle; bu fıkrada yer alan "250" rakamı "1500", "50" rakamı "250", "5 katına"

ibaresi ise "3 katına" şeklinde değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.

(3) 21/4/2005 tarihli ve 5335 sayılı Kanunun 28 inci maddesiyle bu fıkraya "50 gösterge rakamının" ibaresinden sonra gelmek üzere, "(72

nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) " ibaresi eklenmiş ve metne işlenmiştir.

4236

Aile yardımı ödeneğine hak kazanma:

Madde 204 ? Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun

doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır.

Aile yardımı ödeneği hakkını kaybetme:

Madde 205 ? Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için

ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren

kaybeder.

Çocuk için aile yardımı ödeneği verilmiyecek haller:

Madde 206 ? Aşağıdaki hallerde çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmez:

1. Evlenen çocuklar,

2. (Değişik: 21/4/2005-5335/28 md.) 25 yaşını dolduran çocuklar (25 yaşını bitirdiği halde evlenmemiş kız çocukları

ile çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin

verilmesine devam olunur.

3. Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfeat

karşılığı çalışan çocuklar (Öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç),

4. Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar

wdwd
Aday Memur
16 Şubat 2010 08:48

bilgisi olan var mı arkadaşlar?

fatihözlem2807
Aday Memur
02 Aralık 2010 20:40

Madde 203 açık olan bir maddedir hem diyor ki madde 202 eşi çalışmayan sonrada diyor ki madde 203 her ikiside devlet memuru ise kocaya verilir idare mahkemesıne dava acılacak bır madde gayette açık bir madde açıklığından faydalanılabilecek bir durum mahkemeye verilse kazanılabılecek bır durum bende bunun araştırmasındayım mahkeme aşamasına geçmedim daha..

ARMADATURK
Aday Memur
12 Ocak 2011 22:00

güncel bilgisi olanlar

skysoldier28
Şube Müdürü
12 Ocak 2011 23:17

burda anlaşılmayan konu ne anlayamadım ...202.maddede aile yardımının çalışmayan eş ve çocuklar için ödeneceğini yazmış..203.maddede ise aile yardımından kasıtla çocuk yardımından bahsetmiş ve bu ödemenin kocaya yapılacağını öngörmüş...

nzn.
Kapalı
13 Ocak 2011 08:51

Madde 202 de bahsi geçen aile yardımı çocuklara verilen aile yardımıdır. Yani çalışan eşlerden sadece biri çoçuklar adına aile yardımı alabilir. Maddeyi nasıl çalışan eşlerden birine verilen eşden dolayı aile yardımı olarak yorumluyorsunuz pes yani.

bankacı47
Aday Memur
13 Ocak 2011 10:10

eşlerin ikiside çalışıyosa aile yardımı alamazsın.(112 tl)

ama çocuk yardımı alırsın(her bir çocuk için 10 tl civarı)

esmercocuk
Genel Müdür
13 Ocak 2011 11:04

enfaat karşılığı çalışmayan eş ve çocuklara ödenir diyor. Yani eşiniz çalıştığı için aile yarımı ödeniği lamazsınız. 203 madde her ikiside devlet memuru ise kocaya verilir maddesi çocuklar için belirtilmekte.

skysoldier28
Şube Müdürü
14 Ocak 2011 23:27

çocuk yardımı

0-6 yaş için 500 X Memur Maaş katsayısı=yaklaşık 30 lira

6 yaşından büyük çocuklar içinse 250 X Memur Maaş Katsayısı yaklaışık 15 tl olarak verilir..çocuk yardımı 10 tl falan da değildir...

scallwy_m
Memur
20 Şubat 2011 14:57

Arkadaşlar çocuk yardımı farklı şey, aile yardımı farklı şey, açıp bodronuza bakın, tamam uygulamada eşlerin memur olması durumunda aile yardımı verilmiyor deniliyor. çocuk yardımını zaten ister baba alır ister anne alır keyfine kalmış kanun düzenlemiyor. 203.madde gayet açık "eşlerinin ikisininde memur olması durumunda aile yardımını koca alır" diyor. aynı doğum yardımı gibi madde 207 de "Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir." diyor ve herkes bu parayı alıyor. aynı mantıkla bence 203. maddeye göre eşi memur olan tüm memurlarda aile yardımı ödeneği alırlar. ben bu konunun takipçisi olacağım. yanıldığım nokta varsa bilgilendirirseniz sevinirim...

metin_ulutas
Kapalı
21 Şubat 2011 15:51

Merhaba!

202. madde aile yardımının neyi ifede ettiği ve miktarını.

203. madde ödeme usulünü belirliyor.

Gayet açık. Çalışan eşler için sadece çocuk yardımının verilmesi doğru bir uygulama.

Eğer 202 ve 203 farklı madde diyorsanız, o zaman 203 te yapılacak aile yardımı hangi kritere göre hesaplanır.

Saygılarımla.

ahmetbulut47
Genel Müdür
14 Mart 2011 09:47

merhaba arkadaşlar,

eşimle ikimiz öğretmeniz ilk çocuğumuzu eşimin üzerine yazdırdım çocuk yardımını eşim alıyor, geçen hafta bir bebeğimiz daha oldu onuda kendi üzerime aldım.

acaba bir çocuk parasını annenin bir çocuk parasını babanın almasında bir sorun olur mu? cevaplarınızı bekliyorum...

serbeser
Genel Müdür
14 Mart 2011 12:02

Müthişsin be arkadaşım.Bir çocuğu anneye diğerini kendi üzerine alıyorsun.Yani amaç ne acaba...Türk Aile yapısı, gelenek, teamül diye bişey var yani.Bu ufak işleri bıraksanız iyi olur diye düşünüyorum.

malibu3374
Aday Memur
14 Mart 2011 13:38

Madde 203 ? Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklariyle birlikte ödenir.

Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.

Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.

Burada Aile yardımında kasıt eş ve/veya çocuk yardımıdır. Karı kocanın her ikiside memur iseler Aile Yardımı(Çocuk Yardımı) sadece kocaya ödenir.

Bence burada asıl dikkat edilmesi gereken ve sık sık karşılaşılan sorun ;

Karı koca her ikiside memur iseler çocuk yardımını koca alır buna bağlı olarakta çocuğun sosyal güvenlik giderleride babasının çalıştığı kurumca tescil edilerek karşılanması lazım.

Örneğin baba adliyede memur anne ise öğretmen ise; çocuk yardımını baba alır ve çocuğun sağlık giderleride (adliye tarafından tescil edilerek) babasının yükümlülüğü altındadır.

ahmetzeki
Şube Müdürü
23 Mayıs 2011 22:03

Arkadaşlar tamam bu olabilir peki. ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ nasıl ödenir o da mı ödenmez.?

skysoldier28
Şube Müdürü
23 Mayıs 2011 23:03

niye ödenemesin ki?

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi