Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ulashyani diyorsun ki
26 Şubat 2010 00:25  

Banka Müfettiş Yardımcılığı Sınavlarına Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

mrb arkadaşlar.üni son sınıftayım bankaların müfettiş yardımcılığı sınavlarına gireceğim.bu sınavlara nasıl hazırlanabilirim acaba?bu sınavlara yönelik ayrıca kurslar oluyor mu?bilgi verebilirseniz sevinirim.

26 Şubat 2010 11:21

Kazablanka07

Bankaların müffettiş yardımcılığı sınavları, yabancı dil ve alan bilgisi ağırlıklı oluyor. Yani iktisat, hukuk, muhasebe, maliye vs vs..

Kamu bankaları sınav ilanı verdiğinde, sınavda sorumlu olacağın konu başlıklarını da belirtiyor zaten.

26 Şubat 2010 14:53

ulash
Editor

Değeri üyemiz Kazablanka07 'nin de belirttiği gibi her bankanın Müfettiş Yardımcılığı pozisyonu için uyguladığı sınav farklı. Devlet bankaları zor olarak nitelendirilebilecek hukuk-muhasebe-iktisat soruları da içeren kendine has sınavlar yapabilirken, özel bankaların bir kısmı yalnızca genel yetenek testi ile Müfettiş Yrd. sı alabiliyor.

Ancak sanırım tüm bankaların bu tür sınavlarda uyguladığı ortak sınav yabancı dil sınavı. Öncelikle iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olmanız, mümkünse mutlaka TOEFL, TOEIC, IELTS, KPDS tarzı bir sınav ile yabancı dil bilginizi belgelendirmeniz yerinde olacaktır. Sonrasında hedeflediğiniz bankaya göre, geçmiş soruları da inceleyerek bir çalışma içerisine girmelisiniz. Yine kategorimizde her banka için Müfettiş Yrd. sınav süreçleri ile ilgili açılan başlıkları incelemenizi tavsiye ederim. Başarılar..

26 Şubat 2010 15:23

navigator_

Editörümüz belirtmiş, bankaların bu pozisyonu için ilk koşul Dil Belgesine sahip olmak, Toefl IBT,CBT (bazıları farklı kabul ediyor) ya da IELTS den 6.5 şu an için Özel Bankalar için tercih edilen belgeler. Zamanında şu dil belgesini alamadığımızdan şimdi bi de bununla uğraşıcam.Ancak bazı bankalar da Ör/ Halk Bankası, Garanti Bankası... kendi Sınavında İng. soruyorlar (son Halk teftiş sınavında 50 İng. sorusu vardı). Bazıları ise arkadasların dediği gibi KPDS 70 ve üstü puan istiyorlar örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası, Vakıfbank gbi..

Tabi yukarıdaki anlattıklarım olayın Yabancı Dil Kısmı, bu belgeyi aldık peki sınavı kazanabilirmiyiz?

- Bunun için sağlam alan bilgisine sahip olmak gerekiyor; İktisat-Maliye-Muhasebe ve Hukuk bilgileri iyi düzeyde isteniyor.

-Kazananlar forumdan çekiliyor, aman nasıl olsa başardım bi dahaki sınavlara girecekler düşünsün şeklinde.Çok kişi tanıyorum Teftiş için özet kitaplardan çalışıp başarılı olanlar, benim aklımda bu olayları algılamıyor, yani özet kitapları bitirerek Teftiş sınavından nasıl başarılı oldukları konusu!O zaman şu düşünce beliriyor, ya daha önceden sağlam bir çalışma yaptılar ya da Okul dönemlerinde bu derslerin hakkını vererek bitirdiler.

Müft. Yard. sınavlarını kazanan arkadaslardan rica etsek de şu İNG. Dil belgesi olayı için nasıl bir çalışma şekli (kurssa kurs, evde çalışmaysa) aldıklarını aktarsalar bize süper olur.

Tabi Alan bilgisi için de hangi kaynak ve çalışmaları tamamladıkları konusunda da fikirlerini iletseler bu başlık iyi bir yolda gider.

İyi çalışmalar dilerim...

27 Şubat 2010 17:58

cansarc84

Açık konuşmak gerekirse bankaların müft. yard. sınavlarını abartmamak gerek. Sonuçta-hep söylediğim gibi-bu bir HUK, MTK sınavı değil. Zaten İş Bankası dışında diğer bankalar sınavlarını test usulünde yapıyor. Bu bile büyük nimet. Ben okul zamanındaki bilgilerimden faydalanıyorum daha çok. Ama tabii ki bir kere maliye, muhasebe, iktisat ve hukuk kitabı bitirmek gerekli. Bu özet kitap olabilir. Ama derseniz ki, ben okuldan hiç bir şey hatırlamıyorum, o zaman forumda bir sürü kitap adı var yararlanabileceğiniz. Dediğim gibi gözünüzde büyütmeyin yeter.

Son olarak tabiki portföyünüzde iyi bir referans bulundurun. 4 büyük bankanın sınavını kazanıp mülakatta elenen biri olarak benden tavsiye.

27 Şubat 2010 19:00

zlfhrm

selam arkadaslar

bende özel bir bankada çalışan muf. olarak sizlere çeşitli tavsiyelerde bulunabilirim.

bir özezt hazırlayıp buraya yazarım.

27 Şubat 2010 22:31

mtyson

navigaotr ilginc bisi yazmis ona cvp veriyim:

2 ayda 4 yillik iktisat bolumunun mufredatini bitirdim. ayrıca müfettişlik sınavlarını geçicek kadar muhasebe öğrendim. universitede ogrenilen dersler aslında oturup adam gibi calişan için cok rahat 3 aya sigdirabilecegin dersler.(evet burda koca 2-3 yılı sığdırmaktan bahsediorum).

kesinlikle ozel kpss kitaplari alip calismakta fayda var. bence oldukcada yeterli sıkı çalışan biri için...müfettişlik sınavlarına girecek arkadaşlara tavsiyem bitane genel kpss kitabı alıp çalışsınlar..yeterli oluyor..

müfettiş adaylarına benim kişisel tavsiyem ise şu, önce kendine müfettiş neden olmak istiyorusn onu sor..üniversiteden yeni mezun olmak üzere olan birinin müfettişlik isteği bana çokda gerçekci gelmiyor.duymuş bi yerden, daha çok "özenti" geliyor.

buarada kapak atıp çok para kazanmak için müfettiş olmaya çalışıpta "sadece kapak atma zihniyeti" ile hareket edip, müfettişliğin ne olduğunu bilmeden, kendisinin o mesleğe uygun olup olmadığını bilmeyen, hangi meslekte mutlu olacağını bilmeyen adamlar boşuna girip başkasının hakkını yemesin. 5 senelik müfettiş adamın gözüne bakınca anlar kimin ne mal olduğunu, kimseyi kandıramazsınız.

28 Şubat 2010 10:22

uye1522925

kesinlikle haklı

28 Şubat 2010 17:17

zlfhrm

tekrar merhaba arkadaşlar,

sınava hazırlık süreci ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. herşeyden önce yabancı dil sınavı nerdeyse her bankada çok etkili, kimi zaman alan bilginizde eksikliklerin bile üstünü kapatmaya yetiyor :) ingilizceyi iyi düzeye getirdikten sonra, muhasebe ve hukuk olmazsa olmazlar. muhasebe bu meslegin temelidir ve tabiiki mevzuat bilgisi de. hukuk alanında özellikle ticari-borçlar ve medeni ağırlıklıdır.kitap isimleri gereksiz diye düşünüyorum, diğer sayfalarsa uzun uzun listeler var zaten. mulakatlarda alan bilgisinden direk sorular yerine 3-4 konunun kaynaştırılıp genel muhakeme yeteneği ölçülür. kendinden emin duruşlar ve ögrenebilme kapasitesinin gösterildiği küçük jest ve mimikler işe yaramaktadır. ve mtyson arkadaşın bahsettiği gibi lütfen bu mesleği araştırarak bilerek sınavlarına girin.. müfettişler çok para kazanır, havalı meslektir gibilerinden yüzeysel bilgilerle değil.. allah gönlünüze göre versin, iyi çalışmalar

01 Mart 2010 01:38

audio slave

güzel bilgiler olmuş.tşkler

01 Mart 2010 20:49

navigator_

mtyson bana istinaden mi yazdınız bilmiyorum ama 2007 mezunu, kpss tecrubesi geçirmiş halen yaşayan biri olarak Mesleğin ne anlama geldiğini,hangi kişisel yetilere sahip olmak gerektiğini az bucuk bu zaman zarfında öğrenmiş bulunmaktayım.Bu mesleğin sadece para ve hava için seçilmeyecek olduğunu bilmekdeyim.

Üniversitede 4 yılda öğretilen İktisatı(sadece makro 3 dönem), sen 3 ayda bitiriyorsan helal olsun arkadasım ne denir.Zaten sadece İktisatla da kalmıyor, bunun hukuku var muhasebesi var bu da yetmiyor advance ing. istiyor.

Saygılar...

01 Mart 2010 23:05

mtyson

sadece ilk paragrafı sana cvp olarak yazdım, dersler ve konuları çalışmakla ilgili olan kısım. ben müfredatın çok küçük olduğunu düşünüyorum.2007 mezunuysan eski sistemde öss ye girdin demek. össyi ele al mesela 2-3 sene çalıştık, şimdiki bakınca 3-4 ayda bitirilebilcek bişeymis aslında..bana öyle gelior bu yaşta nedense:)..

diger kısım benim müfettişlik sınavlarına hazırlananlara kişisel tavsiyem..sağdan soldan duyarak müfettiş olunmaz..

12 Mart 2010 00:51

ozangani

merhaba Akadaşlar daha öncden bankaların özellikle Vakıf Halk ve ziraatin müfettiş yardımcılığ sınavına girip ve mülakata girenler bilir sanırım ben 31.03.1981 doğumluyum istanbul üni ingilizce işletme mezunuyum sizce yaşımdan dolayı büyük bir sorun yaşar mıyım

12 Mart 2010 16:28

cansarc84

Açıkçası geçtiğimiz Ağustos döneminde bir başka banka Teftiş Kurulu'na yerleşen, 82 doğumlu bir arkadaşı sıkıştırmışlar biraz. Ama nihayetinde kazandı. 29 yaşını doldurmuşsun. Umarım problem etmezler. Ama biraz da gerçekçi yaklaşmak lazım tabi.

12 Mart 2010 16:38

Kazablanka07

Bankalar ilanı verdiğinde, başvuru koşulları içinde yaş sınırını da belirtiyor mutlaka. Bazı bankalar 26-27 gibi sınırlar koyarken, bazı bankalar (daha çok devlet bankaları) 30 yaş sınırı koyuyor. Hatta gün/ay/yıl olarak yaş sınırı belirten bile var. Yani sınavı filan kazanıp sonradan problem yaşaman söz konusu olmaz, kriterlerin tutmuyorsa başvurun bile kabul edilmez zaten.

Mülakatta da mezun olduğundan beri ne yaptığını ikna edebilecek şekilde anlatman gerekir sadece, o kadar...

28 Mart 2010 20:21

ozangani

teşekkürler cevaplar için sonradan stratejinin temelini belileyen mevzunun Fİnans ve muhasebe oldğunu anlamamla bu üşünceye girdm ve bankacı lmaya kaar verdim..çok iyi ingilizcem var kpss ye e hazırlanyorum ciddi bir şekilde merak ediyourum rakipler ne kadar sıkı

07 Nisan 2010 19:43

mustappha

bildiğim kadarıyla garanti, vakıf, halk ve ziraat bankaları; müfettişlik ya da uzmanlık sınavlarında, ingilizce sınavlarını kendileri yapıyorlar..bunların içinde en zoru garantinin diye biliyorum..

banka sınavlarının tek artısı, kişiye iktisat hukuk maliye ve muhasabe gibi alan derslerinden seçimlik hak tanımaları..genelde iktisat ve hukuk zorunlu olmakta..bence çok yerinde bi uygulama..yani bi kişinin misal muhasebeye benim gibi ilgisi yoksa boşuna kasmanın bi anlamı yok, gel bizim sınavlara gir diyolar bi nevi:)..

ancak alan bilgisinden özellikle iktisat ve hukukta, çok kapsamlı bilgiler istiyolar..

bu arada tüm banka müfettişlik ya da uzmanlık sınav sorularını ele alan bi kaynak kitap var mı? ya da sadece iktisat ya da hukuk sorularını tek kitap altında toplayan bi kaynak mevcut mu?..

bilgisi olan arkadaşlar yazarlarsa çok makbul olur..

herkese kolay gelsin..

12 Nisan 2012 20:09

remote9

Merhaba,

Eski bir konuya yazdığımın farkındayım ancak, son sınıftayım. bir çıkış kapısına ihtiyacım var. nasıl hazırlandınız başlığı çok önemli benim için.

13 Nisan 2012 22:29

kertaves

devlet bankaları kpss formatında sınavlar yapıyorlar, sınavları gazi, anadolu gibi üniversiteler veya ösym hazırlayabiliyor. bunların çıkmış soruları sitelerde mevcut. özel bankaların da kendilerine has sınavları olabiliyor. aslında kpss'ye çalıştığınızda bu sınavları geçecek altyapıyı da bir yerde ediniyorsunuz.

hukuk bileceksiniz, aynı şekilde iktisat. bunun yanında muhasebe ve maliye de önemli. ağırlıkları bankadan bankaya değişebiliyor. bazı bankalar muhasebede zorlayabilir mesela, banka muhasebesi soruluyor. bazı bankalar değişik genel kültür soruları da ekleyebiliyor sizin birikiminizi ölçmek için.

test mantığına göre hazırlanmış kitaplar amaca daha uygun gibi. okulda aldığınız eğitim test sorularını çözmek için yeterli olmayacaktır. mesela ben ingilizce biliyorum diye girdim kpds'ye soruları görünce şok geçirdim. ingilizce bilmekle yapılacak sorular değil, formatı öğrenmeniz lazım. öğrenince zor da değil zaten.

ingilizce önemli, kpds'den 70 alabilecek düzeyde olun. bu formatta sorularla karşılaşabiliyorsunuz. bazı özel bankalar ingilizce kompozisyon yazmanızı mülakatta ingilizce konuşmanızı isteyebilir. iş bankası özellikle toefl veya ielts puanı istiyor.

birde bankaların popüler şekil yeteneği soruları var. bunlar için de kitaplar mevcut.

son sınıfta çıkış kapısına ihtiyacınız varsa pwc gibi denetim şirketlerine bir bakın. bir de kendinizi çok bunaltmayın okul bitince ne yapıcam diye. biz bitirdik hala bekliyoruz. iş bulmak kolay değil. mesela önümüzde kpss var üç ay hazırlanın bakalım, hem konuları tekrar etmiş olursunuz.

bu arada bankalar sınav açıyor, bir kaç tanesine girin görmüş olursunuz nasıl bişey. genelde iki üç defa girme hakkı tanıyorlar belli bir pozisyon için. a bankası olmazsa b bankası olur.

07 Şubat 2013 12:20

ankpoltr
Yasaklı
Toplam 19 mesaj