Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : el.san.z.e.ö.oto-danisman-expert
04 Mart 2010 11:17  

Kapalı
7 gün içinde tebliğ edilmeyen trafik cezası?

Arkadaşlar bugün postacı ekim 2009'a ait trafik cezası getirdi.İnternette araştırınca aşağıdaki konu dikkatimi çekti.Acaba aslı varmıdır.Bu dilekçeyle başvursam ceza iptal olur mu?Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

===========================================================

Evinize gelen trafik ceza makbuzunuz telim aldıktan sonra ilk bakmanız gereken şey tarihidir ne zaman CEZA YAZILMIŞ İSE 7 (YEDİ) GÜN İÇERİSİNDE SİZE TEBLİĞ yani imzayla teslim edilmesi gerekir eğer bu süre geçmiş ise yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:

ADRESİ :

KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:

1-Şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre?Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar ?Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil edilir?.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, ?Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir?.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden

İmza

Trafik Mahkemesinin olmadığı yerlerde Sulh Ceza Mahkemesi Bakıyor.

Yani ceza kesim tarihinden 14 sonrasına kadar tebliğ edilmemiş cezalar geçersiz oluyor

04 Mart 2010 14:33

bukd

faydalı paylaşım, teşekkürler.

04 Mart 2010 17:05

kaanserin
Kapalı

Ama aslı var mı acaba?

04 Mart 2010 17:05

KAHRAMAN-KENTLİ
Kapalı

Teşekkürler.

04 Mart 2010 17:12

porscheergokhan
Kapalı

aslı varsa millet hiç ödemez çünkü hiçbi ceza 3aydan önce gelmiyorki büyük şehirlerde..

04 Mart 2010 20:34

nerdennereye

ilk olarak trafik mahkemesi diye bir mahkeme yoktur. sulh ceza mahkemesine itiraz edersiniz.

ikincisi anılan kanunda 7 günlük süre itiraz süresidir.ki hemen hemen tüm ceza işlemlerinde itiraz süresi 7 gündür, idari davalar hariç.

üçünsü anılan tebligat kanununda gıyabında gazete ilanatı da vardır; size tebligat gelmesine bile gerek yoktur. ki izmirde stajımı yaparken menemen ilçesine tebligatın ulaşma süresi 3 ay sürmüştü. düşünün izmir-menemen arası yarım saat var yok... hasılı trafik cezalarında eğer bir usulsüzlük olduğunu düşünüyorsanız size/adresinize tebliğ edildiği günden itibaren 7 gün içinde size en yakın sulh ceza mahkemesine itirazınızı yapın.

06 Mart 2010 21:36

hukhukcu

Ankara 6 ve 8. sulh ceza mahkemeleri özel görevli ceza mahkemesi olarak Trafik mahkemesi görevi görmektedir...

06 Mart 2010 21:44

yelinizi
Kapalı

paylaşım için teşekkürler..

07 Mart 2010 14:55

nerdennereye

aslolan mahkemeleri diyordum ben, özel yetkiyle yetki genişliği verilmişleri değil...

14 Nisan 2010 23:58

Hakkını_Arayan_Adam

Mesele 7 gün içinde tebliğ edilmesi değil, tebligat işlemlerine 7 gün içinde başlanması.

Yani ceza kesildikten sonra 7 gün içinde postaya verilmişse 1 ay sonra ulaşsa da usule uygundur.

Ama ceza kesildikten sonra 7 gün içinde postaya verilmemişse o dilekçe ile başvurup iptal ettirebilirsiniz.

15 Nisan 2010 09:03

ARABAM MAZOTLU

İlave olarak bu durum sadece plakaya yazılan ceca tutanakları için geçerlidir.yani trafik ceza tutanağında imzanız varsa birebir siz var iken kesildiyse bu durum geçerli değil.

09 Ekim 2013 22:26

nil26
Kapalı

4 temmuz 2013 günü verilmiş olan trafik cezasını internetten sorgulamam sonucunda 8 ekim 2013 günü öğrendim.öğrendiğimde teblig edilmediği icin faizinin işlemiş olduğunu gördüm ve trafik şubeyi aradım.onların söyledikleri ise posta yoluyla gönderilen tebligatlar kişi evde yoksa muhtarlığa teslim edilir dediler.sonrasında ise muhtarlıkla konuştum.herhangi bir tebliğ evrağının bulunmadığını söledi.bu durumda ne yapılabilir?eğerki haberim önce olsaydı erken ödeme indiriminden yararlanabiliridim tebligatta yok dava açabilirmiyim?

09 Ekim 2013 23:25

drogba-4
Yasaklı

4 temmuz 2013 günü verilmiş olan trafik cezasını internetten sorgulamam sonucunda 8 ekim 2013 günü öğrendim.öğrendiğimde teblig edilmediği icin faizinin işlemiş olduğunu gördüm ve trafik şubeyi aradım.onların söyledikleri ise posta yoluyla gönderilen tebligatlar kişi evde yoksa muhtarlığa teslim edilir dediler.sonrasında ise muhtarlıkla konuştum.herhangi bir tebliğ evrağının bulunmadığını söledi.bu durumda ne yapılabilir?eğerki haberim önce olsaydı erken ödeme indiriminden yararlanabiliridim tebligatta yok dava açabilirmiyim?

nil26, 1 yıl önce - Alıntıya git

önce cezayı ödeyip makbuzuyla dava açar kazanırsın ama harcadığın mahkeme parası cezadan fazla olmasın :)

10 Ekim 2013 11:01

ARABAM MAZOTLU

Bu konunun 2 istisnası var

birincisi ceza plakaya kesilmiş olması gerekir yani ceza tutanağı gıyabınızda düzenlenmesi gerekir

ikincisi ceza kesildikten itibaren 7 iş günü içerisinde postaya verilmeli

siizn elinize geçtiği tarih değil postaya veriliş tarihi dikkate alın

Toplam 13 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?