Editörler : "eskiyara"Pangaea
12 Mart 2010 12:55

Doğum sonrası izinin en az 6 aya çıkması için bir araya gelelim..

Arkadaşlar avrupada en az 6 ay olan doğum sonrası izin bizde bildiğiniz gibi 8 hafta yani sadece 2 ay. bu iznin en az 6 aya çıkması için bir araya gelelim..Bebeğinizi en az 6 ay emzirin diyorlar 2 ay sonra işe geri dön diyorlar. Bu ne çelişki.. Bu izin süresi belirlenirken komisyonda hiç mi kadın yoktu? Bu nedenle harekete geçmemiz gerek. Bu sadece bayanların değil erkek arkadaşlarında sorunu.. aşağıda bir metin hazırladım acemice olabilir eksikliği varsa düzeltelim ve sendikalara meb gerekli olan neresi varsa ileşime geçelim..

saygılar.

Değerli sendika yöneticileri

Çalışan bayanların izin yönetmeliğine göre doğum öncesi ve sonrası toplam 16 hafta izin verilmektedir. Pek çok çağdaş ülkede doğum izni süresi bebeğin ve annenin sağlığı göz önünde bulundurularak en az 6 aydan başlamaktadır. Bu süre 3 yıla kadar uzamaktadır. Tıp literatürün kabul ettiği emzirme süresi en az 6 aydır. Halbuki ülkemizde bebeğiniz 2 aylık iken işe dönmek zorundasınız. Bebeğin ve annenin gerek bedensel gerekse psikolojik açıdan etkileyen izin süresinin ne kadar yetersiz olduğu su götürmez bir gerçektir.Süt izni ise pek çok şartlardan dolayı kullanılması zor bir izindir. Zaten verilen izin süresi de yeterli değildir. Geleceğin sağlıklı bireyleri anne sütü ile beslenmiş bireyler olacağı açıktır. Sağlıklı bireyler ülkenin kalkınmasında, sağlık harcamalarının azalmasında önemli bir faktördür.

Bu nedenle doğum izninin en az 6 aya çıkarılması ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması ile ilgili çalışmaları siz değerli sendika yöneticilerinden tüm çalışan Türk kadınları olarak beklemekteyiz.

Saygılar.

huriye20
Aday Memur
12 Mart 2010 13:32

BENDE SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM 3 ÇOCUK AMA NASIL ERKEĞE ÜCRETSİZ İZİN VERECEKLERİNE KADININ ÜCRETLİ İZİNİNİ ARTTIRSINLAR Bİ DE YENİ ÇIKACAK YASA DA 10 AY NÖBET TUTULMAZ GİBİ BİR İBARE GÖRDÜM 1 SENE SÜT İZNİMİZ VARDI ONU DA DÜŞÜRÜRLERSE YAZIK VALLA

drbiology
Aday Memur
12 Mart 2010 14:08

tüm vekillere ve sendikalara mail attım ama sadece benle olmaz. destek lazım. benim çocuklarıma yaramadı bari bizden sonrakilere yarasın.

umut81
Memur
12 Mart 2010 14:35

kesinlikle katılıyorum.2 aylık bir bebeği annesinden ayırmak nekadar doğru olabilirki...tabi buna bakacak birini bulma sorunuda eklenince.herkesin 1 dönemi kapatma şansı olmuyo.izinler tatildede kaynayabiliyor.bu süre kesinlikle uzatılmalı...

populasyon
Memur
12 Mart 2010 15:36

En az 6 ayı ücretli olmak üzere toplam 3 yıl izin verilmeli... Çocuk kreşe gidecek yaşına gelene kadar annesi tarafından bakılmalı... Bakıcıların dövdüğü çocukların vebali bu izin yönetmeliğini çıkaranların üzerine olsun. Çocuğunu bakıcıya bırakıp, işe gitmek bir anneye ölüm gibi geliyor.

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
12 Mart 2010 17:56

tam destek...

murat97489
Yasaklı
12 Mart 2010 17:59

tama ayrılın aylıksız izne ozaman.size 1 gün bile izin vermemeleri lazım.bize sizin sütünüzden.aylıksız olarak ayrılmaları gerekir.çok saçma olur devlet size bunu yaparsa.bide bu kadar para göz olmayın lütfen.

yenihayat1742
Genel Müdür
12 Mart 2010 18:00

evet tam destek geleceğin sağlıklı nesilleri ancak anneleriyle beraber sağlıklı bir şekilde yetişebilir 6 ayı ücretli en az 3 yıl verilmeli izin,çocuklarımızın gelecekleri maddi değerlerden daha önemlidir...

murat97489
Yasaklı
12 Mart 2010 18:02

bu altı ayda olacak mı ozaman saçmalama düşünüyorsan o zman ya doğurmayacaksınız yada çalışmayacaksınız.

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
12 Mart 2010 18:10

murat bey keşke dünyaya tekrar gelme şansımız olsaydı ve de siz de bayan olarak bu dünyaya gelseydiniz :))

bu yaşıma geldim sizin kadar bayanlardan korkan bir erkek daha görmedim...

murat97489
Yasaklı
12 Mart 2010 19:00

korkan mı yoksa taşfırınmı görmedin.ben sizleri istemiyorum iş hayatında sizlerin yerleri eviniz ve çocuklarınızın yanıdır.adil bir düzen için kadınlar evede oturmalı her ev te maaşla geçinmeyi bilmelidir.

bir de bu saçma sapan konuyu editörler neden kapataz anlamış değilim.

thedore_e
Aday Memur
12 Mart 2010 19:05

bencede verilmeli 6 ay izin zaten çoğu insan bu dönemi raporla kapatıyor o dertten kurtulmuş olur doktorlarda bayan memurlarda.

daisy52
Müsteşar Yardımcısı
12 Mart 2010 19:11

evet murat bey sanırım siz bayanlarla rekabet edemeyeceğinize karar verdiniz...biz sizin elinizden hiçbirşey almadık...aynı sınavlara girdik aynı yerlerde okuduk...eğer rekabet edemeyecekseniz evde oturunuz :)

Tolgana
Aday Memur
12 Mart 2010 19:16

Sonuna kadar destekliyorum.Devletin sosyal devlet olma gereklerini yerine getirmesi gerekmektedir.

aslan_alex
Aday Memur
12 Mart 2010 19:21

tam destek

murat kardeş paran yok pek garibansın belli karım çalışmıyo diye her ay 400 lira bile az diyon diğer sayfada sen her ay fazladan 400 lira istiyon bu en az 20 yılda ne eder sen biliyo musun? 2 aylık ücretli izin 2500 lira seninki ise hesap bile etmek istemiyorum emekli ikramiyemizi geçer kusura bakma (istersende bak sorun değil) saçma konuşuyosun belki yarın birgün karın işe girer yada ondan ayrılır çalışan biriyle evlenirsin o zaman 180 derece dönersin adım gibi eminim bundan bence uzatma daha fazla

huriye20
Aday Memur
12 Mart 2010 20:09

güzel gelişmeler var yine de

doğumdan sonra babaya verilen izin 10 gün olacakmış yasa başbakanlıktaymış

ayrıca evlenme ve ölüm halindeki izin lerde 7 gün olacakmış

-silbaştan-
Şube Müdürü
12 Mart 2010 20:25

doğum sonrası 6 ay a tam destek. henüz anne olmadım ama etrafımdaki arkadaşlardan biliyorum ne kadar zor bişey 2 aylık bebeğini evde bırakıp okula gelmek.bırakın sütü o bebeğin beden ve ruh sağlığı için ne kadar önemli bişey anneyle beraber olmak.2 aylık bebeğini evde bırakıp gelen anneden nasıl yüksek bir performans beklenebilir ki... ben olsaydım pek verimli olamazdım heralde aklım evde olurdu.

murat beyide şiddetle kınıyorum. klasik eşi çalışmayan erkek modeli. bu tip insanlar kendini genelde ezik hisseder o yüzden bu tarz konulara hep muhalefettirler. ne diyelim çalışan bir bayanla evlenseymiş keşke. o zaman bu konuya tam destek verirdi.

murat97489
Yasaklı
12 Mart 2010 21:13

çalışma ozaman ülkede öğretmen yokmu performansın düşük olacaksa.çokmu lazımsın ülkeye.yararından çok zararın var zaten vatana millete

fatih8001
Kapalı
12 Mart 2010 22:00

bende şöyle bi öneri getirmek istiyorum 3 ay ücretli 3 ayı takibende 1 sene ücretsiz izin verilecek buda memurun isteğine bırakılmayacak doğum iznine ayrıldı ğanda uygulanacak

-silbaştan-
Şube Müdürü
12 Mart 2010 22:05

ücretsiz izin öğretmenin isteğinde olmalı fatih hocam

murat97489, çalışacağım işte sana ne bundan? çalışıp eşime yardım edeceğim çift maaşla gül gibi geçinip gideceğiz. siz tek maaşlı ezikler bizim gibilere bakıp bakıp iç geçireceksiniz yazık...

murat97489
Yasaklı
12 Mart 2010 22:08

yiyim senin iç geçirmeni.sizde bir tane bile huzurmu var be.sadece parada dolayı evlenmiş zihniyetler sizi.okullarda görüyoruz sizin gibileri yüzlerinde gülücük bile yok.hemde bizim kazancımız helal lokma.sizin gibi fakirin rızkını alıpta göbek büyütmüuyoruz.bırakın biraz da işsizler çalışsız zavalılılar sizi.

Toplam 95 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi