Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan2706fatih06incir.receli
12 Mart 2010 14:46  

okulda telafi dersi vermek zorunlumu?

lisede görev yapıyorum.rapor ya da sevk aldığımız günlerdeki derslerin telafisi için öğretmenlerin belirlediği gün ve saatlerde dersler işlenmek zorunda bırakılıyor..ek ders verilmemek şartıyla.bu resmi olarak doğru bir uygulamamı????

12 Mart 2010 15:01

benj_55
Yasaklı

resmi olarak şöyledir;

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

ek ders görevi verilebilir.

12 Mart 2010 15:06

umut81

bunu için ayrıca ücret ödenir mi??

12 Mart 2010 15:15

benj_55
Yasaklı

tabiki,görmüş olduğunuz üzere haftada 10 saat ek ders ödenmesi gerekir, sizi kimse bedava ders vermeye zorlayamaz, ben de öyle uzun bir süre rapor aldım ama telafi ders yapmadım, zorunda değilim çünkü, çok istiyolarsa yasal yollardan yapmanızı istesinler ve ek dersinizi ödesinler, ne demek yani kardeşim öğretmen rapor almayacak mı? bize de dersten sonra 8 lere kurs yapmak için güya gün yazdılar, 3 branşçı yapıyo, benle birlikte bir branşçı da yapmıyor, biz senenin başında hafta sonu ücretli kurslara yazılmadık, kafayı mı yedikki hafta içi dersten sonra kurs yapacaz!

12 Mart 2010 15:24

umut81

benj_55 hocam çok teşekkürler

bizim okulda öğretmene zorunlu olarak telafi dersi yaptırıyorlar.ücret de ödemiyorlar.1 öğrenci gelse bile 40 dk burada ders işlenecek gibi sözlerde kullanılıyor.kimse okulda bu durumdan şikayetçi değil..bir kağıt imzalatıyorlar şu saatlerde şu derse gireceğime dair.yapmak zorundasınız deniliyor.bu duruma sinir olmaktan başka hiç birşey yapamıyorum.amaçları keyfi sevki önlemek miş...

12 Mart 2010 15:37

benj_55
Yasaklı

sayın hocam, bak benim yönetimle aram hiç iyi değildir,öyle bir zorunluluk olsa ben yapmıyorum diye tutanak tutarlar, işin resmiyeti ortada,sen başta talepçi olsan ve sana ek ders ödense,ona rağmen derslere girmesen suçlu olursun,ama öyle bir durum oluşmamış, çek git evine hocam,herhangi bir şeye imza bile atmış olsan geçersizdir, çünkü işin kanuni yönü bu şekilde,sen istekte bulunacaksın,milli eğitim de buna onay verecek, ek dersin ödenecek, yoksa angarya bir iş yapmış olursun,angarya da anayasaya göre yasak.

sevki önlemeye çalışamazlar,çünkü hastalanmak kanuni bir haktır.

12 Mart 2010 15:57

umut81

çok haklısınız hocam.keşke her öğretmen haklarını savunsa,hakkını savunan öğretmen suçlu duruma düşmezdi böylelikle.sadece idare ile iyi olmak için kendini ezdirenlere anlam veremiyorum.

Toplam 6 mesaj