Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : yumurcaka_durmazTürkçeci0505
14 Mart 2010 01:19  

ttk. 11.09..2009 tarih ve 151 sayılı kararları( mesleki gelişim)

TEKNİK ÖĞRETMENLERİN İDARECİ ATAMALARINDA GÖZLERDEN KAÇANLAR

Son çıkan Yönetici Atama Yönetmeliğinde genel mantık olarak; RAM, Mesleki ve Teknik Okullar ile Turizm Otelcilik Okul Müdürlükleri hariç, diğer okul müdürlükleri ile tüm okullardaki Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıların atamalarında: ?atanacak adayın branşı itibari ile atanacağı okulda girebileceği ders var ise atanır? şeklinde anlaşılmaktadır. Bunun için TTK 80 nolu karar ekli çizelgesindeki alanların karşılığında okutabileceği dersin bulunması şeklinde değerlendirilmektedir.

Ancak TTK 80 nolu karar çizelgesi hazırlanırken, özellikle Teknik Öğretmenler başta olmak üzere, bazı branşların karşılığına gireceği derslerin çok fazla olması nedeniyle olsa gerek, tek tek ders yazma yerine, girebileceği dallar(bölüm) ve alt dallar yazılmıştır. Diğer alanlardaki girilebilecek derslerle ilgili de ?diğer alanların bu dallarla ilgili alan ortak dal dersleri ve modülleri? ifadesi ile tüm dersleri bu ifade ile tek satırda toplamıştır. Öyle anlaşılıyor ki Teknik Öğretmenlerin girebileceği ders sayısının çok sayıda olduğu ve ekli cetveli çok fazla büyütmemek için böyle bir yuvarlama ve tek satırla ifade yoluna gidilmiştir.

Bu durumda teknik öğretmenlerin hangi derslere girebileceği ve diğer alanlarda hangi derslerin ortak okutulan ders olduğu ile ilgili, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakmak gerekmektedir.

Ancak yönetici atama sürecinde bazı iller, sadece TTK 80 nolu karar ekli çizelgesindeki Teknik Öğretmenlerin alanı karşısında ders ismini aramakta ve göremediği için, atamayı yapmamışlardır. Oysa önce de belirtildiği gibi teknik öğretmenlerin TTK 80 nolu karar ekli çizelgesinde alan karşısında ders ismi değil, dal ismi bulunmaktadır.

Bu durum illerin farklı uygulama yapmasına ve özellikle Teknik Öğretmenlerin mağduriyetine sebep olmaktadır.

ÖRNEK1. Bir makine öğretmeni, bilişim teknolojileri alanı buluna bir ÇPL? ye atanamamıştır. Oysa makine öğretmeni mesleki gelişim dersine kendi branşı itibari ile girebilmektedir. Yani mesleki gelişim dersi tüm alanların ortak dersidir. Bu dersin ismi TTK 80 nolu kararın ekli çizelgesinde yer almaz, fakat Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakıldığında ortak alan dersi olduğu görülecektir.

Daha somut; ÖRNEK 2: Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni, Bilişim Teknolojileri Alanı Bulunan Ticaret Meslek Lisesindeki Müdür Yardımcılığına başvurduğunda, atanma noktasında tereddüt yaşanmaktadır. Oysa Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni: Teknik ve Meslek Resim, Mesleki Gelişim ile Temel Elektronik ve Ölçme dersine kendi branşı itibarı ile girebilmektedir. Aynı şekilde bu derslerin ismi TTK 80 nolu kararın ekli çizelgesinde yer almaz, fakat TTK 80 nolu karar ekli çizelgede geçen ?diğer alanların bu dallarla ilgili alan ortak dal dersleri ve modülleri? ifadesi doğrultusunda TTK 151 nolu kararı ekindeki haftalık ders çizelgesinde, ders isimlerine bakılması gerekmektedir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakıldığında ortak alan dersi olduğu görülecektir.

14 Mart 2010 01:24

mahmut16

yukarıda çok güzel özetlenmiş teknik öğretmenlerin mağduriyetine neden olan ve başvurularını red eden il memlerin bu uygulaması açılan davalar neticesinde iptal edilmesi durumunda diğer bütün sınavı alnının akı ile kazanan arkadaşların mağduriyeti olacaktır. aslında zaten sınavı kazanan teknik öğretmen sayısı az. bu az sayıda kazanan teknik öğretmenlerin mağduriyeti açılacak davalar sonucunda oluşacak iptallerin kaçınılmaz olacağı kesindir. il memler bu hatayı telafi etmelidirler.

14 Mart 2010 11:34

adana01.

teknik öğretmeni bitirdiler..

meslek liselerinin tamamına kültür öğr. atanıyor..

döner sermayeyi teknik md. yrd. kültür öğrtmeni nasıl yapacak..

benim bulunduğum ilde yazacağım 2 okul var sadece.

14 Mart 2010 21:59

ferdi-db

benim de koskaca ilçemde bir okul var yazabileceğim onu da yazamıyorum.bu konuda değerli hocalarım beraber hareket edelim lütfen bu büyük ve önemli bir mağduriyet.istanbul mem yok bölüm yok yok branş yok diye önümüzü kapattılar. bu büyük bir haksızlık..

14 Mart 2010 22:05

xunavi

arkadaşlar hakkınızı arayın bakın 2009 öğretmenlik atamaları bile iptal edildi mağdur olanlara hakları verildi birlikten kuvvet doğar destek olun

14 Mart 2010 22:07

mahmut16

haklısınız

17 mart 2010 atama sonuçlarından sonra dava açacağım bir teknik öğretmen olarak. ilim yaptığım tercihlerin 5 tanesini hakkım olduğu halde bu gün iptal etmiş. mesleki gelişim dersi 151 sayılı ttk. kara çizelgesine göre aylık karşılığı okutabileceğim ders olmasına rağmen tercihlerim iptal edilmiş istanbul , adana bursa dahil bir çok mem ler bu hatayı yaptılar.

Ayrıca bulunduğum ilin mem bilgi edinme birimine yapmış olduğum muracaatta kız meslek liselerine tercih edebilirsiniz diye cevap geldi gelen mail atama biriminden hala benim msn adresimde kayıtlı gelme tarihi ve saati ile duruyor. aynı ilin bu resmi belgesine göre tercihlerimi yaptım fakat bunun neticesinde bu gün onaylanan müracaatımda 5 tercihim iptal edildi

Bu durumda 17 mart tarihi itibari ile atamaların iptal edilmesi için dava açacağım.

14 Mart 2010 22:08

hayhay

Amaç zaten iptal ettirmek hocam. Yosak her il de bu gündeme geldi. Zahmet edip klavuza 1 madde ekleyemediler.Gerçi 41 .madde vardı ama oda yanlış yorumlandı.

15 Mart 2010 09:35

kyerli

Destek ...

Yönetmeliğin 7 maddesi ve atama kılavuzunun 41.sorusuna uygun hareket etmemekten dava açılabilir.

ankara atama yaparken aynı kriterlere uymazsa ben de dava açmayı düşünüyorum.

Bu tür uygulamalar teknik öğretmeni bitirme ve yok saymadır. birlik olup ayakta durmalıyız. her türlü paylaşıma hazırım

15 Mart 2010 11:47

demircan01

bencede atamaları iptal ettirmek amaçları iki satır yazıp mesleki gelişim dersi olur veya olmaz demediler.

15 Mart 2010 12:57

smyrna-34

benim şöyle bir sorum olacak:

başvurular sırasında bizim ilçe direkt okul müdürlerini arayarak alanı dışında meslek lisesi yazan öğretmenleri onaylamamasını söyledi. dolayısla biz daha okuldan başvuru yapmadık. sadece 2 halk eğitim yazıp bıraktım. yani başvurum da reddedilmemiş oldu. ancak ben istanbul il milli eğitimin internet sitesinde yapmış olduğu duyurunun da mahkeme açmak için yeterli olduğunu düşünüyorum. o duyuruyu göstererek başvuru hakkımızın engellendiğini savunamaz mıyız? mutlaka başvuru yapıp, reddedilmiş mi olması gerekiyordu?

15 Mart 2010 13:19

kyerli

hocam okula başvuru yaptığınıza dair bir çıktınız varsa olur veya istanbul mem atama kılavuzunun ilgili maddesi gereğince başvuru yapamadım. derseniz o da olur. fakat diğer illerin atama kılavuzu yokta başvuru yapmadan okul engellemişse, il milli eğitim yok öyle birşey biz kabul ettik diyebilir ve hatta bir kaç örnekte bulabilirler.

15 Mart 2010 13:32

smyrna-34

bende reddedilen bişey yok. direkt istanbul mem in başvuru kılavuzunu başvuramama nedeni olarak göstermek istiyorum. dediğiniz gibi kılavuz yayınlamayan illerde mutlaka bir başvuru ve bunun sonucunda da red işlemi olması gerekir tabii.

15 Mart 2010 16:39

S_Tekin

ARKADAŞLAR,

bu atama döenemi mahkemelerce de iptal olur.

mesleki gelişim dersi yüzünden pek çok kişi gibi bende mağdurum

özellikle bursa da %30 40 mağduriyet var ama

15 Mart 2010 18:00

ferdi-db

arkadaşlar benim başvurum rededildi ve ben bu sayfanın çıktısını aldıktan sonra tercih sayısını bire düşürdüm.açıklama kısmında ise branşı uymuyor yazmaktadır.bende dava açacam.yalnız bazı arkadaşlara sesleniyorum tercih sayısını azaltıp aslında istemediğiniz okulu yazdınız atamanız olsa bile hakkımızı arayalım.bu konuya netlik getirmek zorundalar.meslek liselerinin önemini her gün seminerlerde anlatıyorlar.öncelikle öğretmenlerinin haklarını koruyacaklar.veselam

16 Mart 2010 00:31

bakırköy

Bu konuyla ilgili dava açan arkadaş veya sendika oldumu acaba???

16 Mart 2010 20:58

mkara32

Arkadaşlar ben ilimde başvurumu yaptım ve kabul ettirdim.okul,ilçe ve il onayladı. Bu akşam il müd. beni aradı ve tercihlerimi değiştirmemi söyledi.benden dilekçe istiyorlar, ya değilse başvurumun reddedileceğini söylediler.Bende dilekçe vermedim.Şimdi başvurum iptal olur mu.Yoksa tercihlerim arasındaki alanım olan bir yere atanabilirmiyim.

16 Mart 2010 21:39

kyerli

hocam bu saatten sonra hayırlısı. iki yolu takip eden iller vardı müdürlük başvurusunda.

sizin puan yüksekse birilerinin gideceği yere gitmişsinizdir belki!!! bu günlerde kültürcü arkadaşların meslek lisesi aşkı arttı onlar il mem üzerinde bizden daha etkili oluyorlar.

17 Mart 2010 13:05

smyrna-34

evet arkadaşlar, atamalar yapıldı. atananlara hayırlı olsun.

gelelim meslek öğretmenlerinin sorunlarına. istanbul listesine baktım, merkezi yerlerdeki meslek liselerinin bir çoğunda puanlar çok yükselmemiş. tercih yapma hakkım olsa, gidebileceğim bir sürü okul var. ama açıkta kaldım. gerçi ben ilk sınavla atanan kadrolu md. yrd. yım. ama bu durum yer değiştirmelerde yine karşımıza çıkacak. zaten yer değiştirme yapacak okul da kalmadı. her neyse ben bugün bilgilerimi toplayıp avukata göndericem, yarın, yarından sonra dava dilekçe örneğini burada paylaşabilirim. benden önce dilekçesi hazır arkadaş varsa paylaşsın, kolaylık olur. ataması yapılsa bile tercih hakkı kisitlanmis olan herkes buna itiraz etmelidir. çünkü benim gibi yer değiştirme dönemi geldiğinde yine aynı sorunla karşılaşacaksınız. sadece bulunduğu yerden emekli olmayı kafasına koymuş olanlar uğraşmasınlar:) zira benim 2 tercihimden biri olan evimin dibindeki halk eğitime gitme şansım olsaydı, hiç uğraşmazdım:)

17 Mart 2010 14:40

bekir_38

hocam dilekçeni bekliyoruz

17 Mart 2010 14:55

ferdi-db

hocam dilekçenizi bende bekliyorum

17 Mart 2010 20:42

smyrna-34

mahmut16 hoca istediği yere atandı galiba. sesi çıkmıyor. neyse arkadaşlar meslekçi olduğu için mağdur durumda olanlar yazsın. ben bugün akşama doğru gerekli bilgileri avukata ulaştırdım. avukat kardeşim olduğu ve başka bir ilde yaşadığı için ondan dilekçeyi bekleyeceğim. bi de avukat parası falan uğraşamam. başvuruyu bölge idareye kendim yapacağım. buraya da dilekçe örneğini koyarım. sendikalı olanlar varsa bu durumda sendikalarıyla görüşşünler ve burada paylaşsınlar.

Toplam 221 mesaj