Editörler : E.Kayı Han

adventure
Aday Memur
13 Mayıs 2006 22:03

Başörtüsü başa takılır, sen istersen kıçına tak.

sahra44
Aday Memur
14 Mayıs 2006 00:18

e_tik arkadaşımın dediklerine katılıyorum. Bence hiç tartışmasız başörtüsü Allahın emridir, bu yüzden takılır.bunu kime sorsak aynı cevabı verir.fakat sorun takanın ne kadar hakkını verdiğindedir.İşte bunu da biz bilemeyiz ve karışamayız.kim ne kadar samimi kim değil gibi hükümleri vermek bize düşmüyor.fakat toplum olarak

birbirimizin işine ve içine burnumuzu sokmayı çok sevdiğimiz için bu tarz söylemlerin önüne geçmemiz mümkün değil.ben diyorum ki karşımızdakileri yargılayacağımıza iğneyi kendimize de batıralım biraz ......

e_tik
Kapalı
14 Mayıs 2006 14:08

teşekkürler sahra :)

inanıyorum bir gün insanlar dünyanın kendi etraflarında dönmediğini kavrayacaklar.

işte o gün geldiğinde herkes kendisinden farklı olana,farklı düşünene saygı göstermeyi,tahammül etmeyi öğrenecek!

ne etek boyları sorun olacak,ne baş örtüsü ne de saç sakal!

isa kayabas
Aday Memur
14 Mayıs 2006 14:38

sorun bası örtmek değil.onu tekkeleştirenler sorun.tabi bide bunlara karsı duranlar.

elbaki
Kapalı
15 Mayıs 2006 08:16

kardeşim siz ne derseniz deyin. dışarıda açık saçıklık yüzünden fuhşiyatın artması yüzünden kaç kişinin imanı tehlikeye giriyor . haberiniz var mı?ondan sonra bu safsataları geçin diyorsunuz.herkes istediği şekilde giyinir diyorsunuz. müslüman ise ona göre giyinmeli. ondan sonra böyle sözde müslümanların sayesinde İslam eleştiriliyor. Yusuf İslam müslüman olduktan sonra ne dedi " Kuran'ı tanımadan önce müslümanları! tanısaydım İslama girmezdim"...

oguzavsar
Yasaklı
15 Mayıs 2006 13:29

Sayın :elbaki

E eee Doğru Demiş ama eksik demiş

İstersen tamamlayalım; müslüman yozlaştırıldı, yoldan çıkarılıp dünya heva ve heveslerine düşürüldü. Emevi zihniyeti dinmiş müslümanlıkmış gibi gösterildi(Gösterilmeyede devam ediyor çünki sermayenin burjivanın küreselcilerin işine öyle geliyorda) şimdi ne yapmak gerek canlar, birilerinin yönlerdirmesi ile değilde hak aşkı ile yanan (hakla hak olmuş) mürşitleri bulmak gerek. Bu mürşidi buldunmu imilden ve bilimden götürür seni dünyavi ve ahiret işin nasıl olurmuş görürsün. Başını örtermisin açarmısın o zaman bak bakalım. İsmamın özüne bak kardeşim yüzeyde durdunmu seni kullanırlar kafanı karıştırılar yazık olur (Ayrıca belirteyimki kimsenin ne açmasına nede örtmesine karışmayız )

Gelelim e_tik kardeşimize... Bu söylediklerimiz aynen günümüzde oynanan oyunlar tarihten ders alınmazsa olacağı çok uzak değil bir kere daha söylüyelim. Paranoyak olmadığımızı tarih bize öğretti. Böyle küçük laflarla susmayız bunuda bilin. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ama böyle davranmalarına bakma bunlar geçiş dönemi diyenlerde bu guruplar unutmu. Ayrıca bizmi kısır tartışma yapıyoruz sizmi belli değil. dinli dinsiz demedim kimseye dememde bakın siz demişsiniz insan ayırmam bakın siz kıvrak zekanızla ayırmışsınız kimeye örtün veya örtmeyin demedim çelişmişsiniz çok akıllısınızya ki gerçekten şunu bir kere daha yazayım ottü rumuzlu arkadaşa yazmıştım sizede yazayım Bizim üniversite yıllarımızda kimse açık kapalı problemi yapmazdı, birileri kızlara sarkıntılık yapmaz, yapamazdı birileri okullara almamazlık yapamazdı. Öyle bir duruma biz müsaade etmezdik bakın onca canlar boşa feda edilmedi. Beni de kızdırmaya çalışmışsın ama senin gibileri çok denedi... Bu günleride elbette atlatacağız biz mücadele ettiğimizde siz ve sizin gibi düşünenler kafalarını kuma gömmeselerdi Amerike içinize evinize kader giremez küresel Sermaye yüreğinizi feth edemezdi... siz ne demek istediğimi anladınız.

hanna
Aday Memur
15 Mayıs 2006 21:17

ALLAH BAŞÖRTÜSÜ TAKANLARIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.....

minikfok1981
Memur
16 Mayıs 2006 15:26

Burada yine AKP uzatılı veya CHP uzantılı fikirler görüyorum. Başörtüsü üzerinden nemalanmak isteyenler görüyorum.

İNsan başını pekçok şey için örtebilir. Ama buradaki mevzu Allah emretti diye örtmek. Allahın emrini yerine getirmek isteyebler başlarını örtebilir, ancak başka günahları olması buna engel değildir. Kimse kimsenin kılık ve kıyafetine karışmasın kardeşim. Ancak baş örtüsü takıp siyasi veya ticari çıkar sağlayanlara da karnımız tok.

Her yerin kendine göre özellikleri, kuralları var. Türk insanının geneli başını örter, hele camiye girerken kesinlikle örter.

Başörtüsü takıp ayrıcalık istemek kimsenin hakkı değildir. Ayıplanmamalıdır da.

Ülkemizde çok fazla kullanılıyor. Çözüm kesin anayasa da bir değişiklik bu işi çözer nasıl mı? Devlet der ki öğrenci veya kamu çalışanı şu ebatlarda beyaz renkli baş örtüsü takabilir diye.

Bu örtü AKP nin veya fetoşçuların değil devletin sembolü olur. Devlet milletini korur, art niyetlilere teslim etmez.

AkP bu işi çözmez, çünkü bu işten ekmek yiyor.

e_tik
Kapalı
17 Mayıs 2006 16:38

sevgili oguzavsar,insanları kategorize etmediğiniz 'siz mi biz mi' şeklindeki ifadenizden belli.(hem siz ve biz derken;tam olarak kim?..)

konu hakkındaki ilk yorumuma gelince;sizden farklı olarak ben,farklılıkların vurgulanmasını yanlış bulmuyorum.

nihayetinde farkları vurgulamak değil,farklı muamelede bulunmaktır yanlış olan!

örnekle izah etsem daha anlaşılır olur sanırım:)

gökkuşağı farklı renklerden oluşur.ayrım yapmayacağım diye hepsine mor demek ne kadar mantıklı?üstelik hepsinin mor olmadığını bile bile! (ki bir de kendi renklerini bırakıp 'biz aslında moruz' demelerini beklemenin yanlışlığından kesinlikle bahsetmeyeceğim ;) herbirinin farklı olduğunu bilir,aralarında sevmediğiniz renklere de tahammül ederseniz daha etik olur;haksız mıyım?

yazım boyunca vurgulamak istediğim temel konu buydu.

herkes olur olmaz konuşmayı,kendi felaket senaryolarını kusmayı adet edinmiş.hiç sorun yok demiyorum ülkede.VAR!ama birilerinin abarttığı kadar değil!

küçük grupların aşırılıkları için herkesi zan altında bırakmak niye?inananı da,inanmayanı da;başını örteni de,örtmeyeni de!..

ayrıca susmak ,ses çıkarmak demekle tam olarak neyi kastediyorsunuz?

okul ya da sokak eylemleri ise kastettiğiniz;ne yazık ki bunlar ortamı daha da germekten başka işe yaramadı.yakın tarih şahit!.ve tabii değişmeyen problemler de!!

siyasi partilerden bahsediyorsanız;haklısınız!bu konuda ortalığı karıştırmak dışında bir icraatleri yok.

ama hepsinin tutumu böyle;bir-ikisinin değil!örneklemeyelim isterseniz!!

siyaset,yalana eşdeğerdir bana göre.o yüzden ne birilerinin bu konudan rantı(ki sağ da,sol da istisnasız bu konunun sömürüsünü yapıyor!) beni şaşırtıyor;ne de hiç bir olumlu gelişmenin olmaması..

ayrıca benim yazım geneleydi.sadece siz değil ,herkes üstüne alınmalı!!

milletin günahı da sevabı da ilgilendirmesin başkalarını!

böylesi herkes için daha iyi!!

are you understand? :)

bu arada sayın minikfok;nasıl bir rantı olabilir foruma yazı yazmaktan insanların?

(50 mesaja bir yıldız veriyorlarmış gerçi ama:)

oguzavsar
Yasaklı
17 Mayıs 2006 17:05

İyide desek yaramıyor kötüde bildiğnizi işleyin ama vatanıma zarar vermeyin diyorum bu kadar. Kimsenin üzülmesini istemiyorum , bu gemi batarsa ne sen kalırsın ne ben nede öteki biz aşure misali olmalıyız diyoruz. Kimseye kullandırtmayın bu inancınızsa. Bu işleri yazdım bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler, ha diyeceksinki farklı versiyonları vardı o zamanda ortalığı karıştırmanın, evet vardı olmayada devam ediyor işte bu gerçiği görüp yaşadığımız için nacizane uyarıyoruz biraz daha düşününlütfen.

sevgi ve selamlarımızla.

muharrem.saglam
Aday Memur
17 Mayıs 2006 17:29

başartösü başa adı üstünde başrtüsü oldugu için takılır soru sormasını öğrenmenizi rica ediyorum arkdaşım

başörtüsü bir farzdır bunu kullanan insan kullananır kullanmayanda günah işlemiş olur kısaca uzun bir cevap istiyorsan arkadaşım bana mesaj at ben sana acıklayım

e_tik
Kapalı
17 Mayıs 2006 21:19

haklısın oğuz kardeşim!

işte ortak müşterek:)))))))))

VATAN!!!

fikir üzerine oynan oyunlar belli.geçmişte de yöntem aynıydı,bugün de aynı.

yine birileri milletin damarına basıp ortalığı ateşe veriyor;sonra da sessizce kenara çekiliyor!

en çok korktuğum şey bu ülkenin yeniden karanlıklara gömülmesi.işte bu yüzden anlayış diyorum;olaylara geniş bir perspektiften bakalım diyorum.

kimseye çek git demeden;kimseyi bastırmaya çalışmadan..

bu vatan,hepimizle güzel!

fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim ve

kırıcı olduysam da özür dilerim.

AlimOğlu
Kapalı
18 Mayıs 2006 00:37

imandan kardeş imanın gereğinden takılır.

olmuyor
Aday Memur
19 Mayıs 2006 00:43

saçı kapatmak için

Burcu79
Şef
22 Mayıs 2006 19:03

GERCEKTEN INANDIGI ICIN(KI BUNLARIN KANUN NE GERKTIRIYORSA UYACAGINA INANIYORUM)

SIYASET ICIN

AILE BASKISI

KURALLARA INAT

BASKALARINA YARANMA

BEN DIGERLERINDEN DAHA MUSLUMANIM IMAJI VERME....

Ahid
Daire Başkanı
23 Mayıs 2006 10:43

burcu79 başkaları adına neden konuşuyorsun, Başörtüsünü takanlara sormak lazım değil midir ?

belgiya
Memur
23 Mayıs 2006 10:46

burcu hanımm burcuu hanımm

uzayınn hangi bölümünde yaşıyorsunuz?

Burcu79
Şef
23 Mayıs 2006 13:54

BEN DUNYADAYIMDA SIZ DAHA INEMEDINIZ BURALARA:))))KOTU BIRSEY MI DEDIM EVET BAZILARI SIRF BU SAYDIKLARIM ICIN TAKMIYOR MU GERCEKTEN INANANLARDA DEDIM IYI OKUYUN!

konusur
Müsteşar
23 Mayıs 2006 15:41

burcu 79-80-81-82-83-84-85---diye devam eder...

sana 1 soru...

o zaman herkes de camiye girerkrn cubbe ,sarık vs gibi elbiselerle girse desek ne kadar SACMA olur dimi...

hele laik bir ulkede...

ama ...????

_oKyAnUs_
Yasaklı
24 Mayıs 2006 16:09

baş örtü niye takılır?? soru

Bu kuran-ı kerimde açıkça belirtilmiştir farzdır...

simgeleştirenler tabiykii olacak herkonuda herülkede bişeyler simge olur bunu büyütüp karmaşalar yaratılır...

budemek değildirkii yobazz olalım dolandıı yıllardır bi grup yüzünden her takışa anlam taktılar isim isim ayırdılar

nasıl olacağı bellidir ne olduğuda. arkadaşlarrın bahsettiği sebeblerdende takanlarr var doğru** ama bunu savunanlar bunları ileri sürenlerr takmayıp** takanların sebebleri olduğunu zırvalayanlar. okuyun ne olur hocam. açık gezin no problem ama lüzümsuz olduğunu söyleyecek kadar cesur hisstmeyin kendinizi.

Toplam 143 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi