Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan27incir.receli
25 Mart 2010 17:34  

öğretmen çocukları bursluluk ve yatılılık sınavına neden giremiyor

öğretmen çocukları burslululuk sınavına giremiyorlar.2 çocuklu eşi çalışmayan biri olarak 2009 maaş tutarım ekderslerle birlikte fert başına 4590 tl yi geçtiği için malesef oğlum sınava giremiyor.para az önemli değil ama oğlumun psikolojisi bozuldu.bu yaşta sorgulamalar yapmaya başladı.kurumlara olan güvensizliğini nasıl anlatayım?

25 Mart 2010 22:50

halil1923
Kapalı

MEBin öğretmen düşmanı tutumuna bir örnek daha. öğretmenini heryerde süründür, düzgün maaş verme, her fırsatta toplum nezdinde itibarını düşürmek için aşağıla, sonra da eğitimde şu projeleri yapıyoruz, avrupaya uyum zırvalarıyla milleti kandır.

evet kontenjan var ama şartların tutması için ya ek ders geliri olayacak, 3 çocuk, eş çalışmayacak yada 4-5 çocuk olacak, eş çalışmayacak.

diyecek birşey bulamıyorum...

26 Mart 2010 17:39

korkmaz10

güncel

26 Mart 2010 18:03

svgnr35

korkmaz hocama katılıyorm eğitim gören 2 çocuğuna bakmak zorunda olan bir anneyim ve tek gelirim öğretmen maaşım bu maaşda 4590 yi aştığı için kızım bursluluk sınavına giremiyormuş...önceden öğretmen çocuklarına daha toleranslı davranılırdı şimdi biz mağdur durumundayız..girmeli çocuklarımız bursluluğa..

26 Mart 2010 19:52

dilaranur2008

Aynı olay bizimde başımıza geldi. Kızım çok üzüldü.Bildiğim kadarıyla bir sendika da öğretmen çocukları girmesi ve onlara kontenjan ayrılması yanlış bir uygulama diye geçen sene dava açmış. Forumlarda dpy diye arama yapın bulursunuz burada sendikayı açıklamak istemiyorum.

***Bir taraftan iyide olmuş hocam öğretmenler çok zenginiz ya birde çocuklarımız sınavı kazanırsa ,kaymakamlıktan çalışmadan devamlı yardım alan sınıfta yardım gelince ben madurum banada yardım verin diyen cep telefonları benimkinden kaliteli sigaranın en alasını içen velilerin çocuklarını sınavda geçerler haksızlık olur sonra yazık.

Yine de Allaha şükür ,şaka bir tarafa ama bu duruma diyecek söz bulamıyorum.

27 Mart 2010 01:19

korkmaz10

güncelllllll

27 Mart 2010 23:35

gulvatan

Evet benim eşim de çalışmıyor ve üç çocuğum var.Beşinci sınıfa giden kızım sınava giremeyeceği için çok üzgün.Kızım zengin olduğumuz için üzülüyor, ne garip değil mi? :))

28 Mart 2010 00:17

halil1923
Kapalı

aynı durumdayım. geçen hafta dpys başvurusu için gelen veliler (aralarında benim yıllık geliri 3-4e katlayanlar var) yıllık gelirlerini 5000-6000 TL gösterdikçe ve yüzlerindeki mutluluk ifadelerini gördükçe isyan edesim geldi. okuyan, çile çeken öğretmenin ve çocuklarının suçu ne?

böyle olacağını bilseydim okumazdım, ortaokul, liseden sonra kahvelere takılır, günümü gün ederdim, böyle yapanlar bu günlerde baş tacı ediliyor.

28 Mart 2010 12:41

korkmaz10

Bu sınavda ailenin fert başına düşen gelir miktarı artırılması gerekirken düşürülüyor. 2 yıl önce 5,5 milyar civarında olan bu rakam daha da aşağıya çekilmiş ve öğretmen çocukları mağdur olmuştur.Ne gariptir ki Bu sınav da öğretmen çocukları kontenjanı bulunmakta ancak öğretmen çocukları sınava girememektedir.oluyor işte....

28 Mart 2010 14:17

Dünyalım

Yine öğretmenler mağdur ediliyor.Yazık.

29 Mart 2010 20:15

korkmaz10

güncelll

29 Mart 2010 20:54

elk220v

Benimde eşim çalışmıyor 2 çocuğum var ikiside ilköğretime gidiyor.Ve 6. sınıfa giden kızım sınava giremiyor.

30 Mart 2010 18:14

korkmaz10

güncell

30 Mart 2010 20:48

Dünyalım

Güncel

31 Mart 2010 11:01

korkmaz10

Türk Eğitim-Sen tarafından öğretmen çocuklarının burstan yararlanması için MEB'e yazı yazıldı.İşte o yazı ile ilgili ayrıntılar.

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve asıl amacı yoksul ve başarılı öğrencilere maddi bir katkı sağlamak olan Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavında bu yıl yoksul olma kriteri özellikle öğretmen çocukları için söz konusu olamamaktadır.Maddi imkanlardan yoksun olma kriteri Bakanlık tarafından her yıl belli bir miktar üzerinden belirlenmektedir. Her yıl burs verilecek kişilerin kontenjanları ile ilgili yönetmeliğin 10. maddesinde öğretmen çocuklarına %15 kontenjan ayrıldığı bilinmektedir. Ancak 2009 yılında olduğu gibi 2010 yılında da tespit edilen miktar, üç çocuklu bir öğretmenin çocuğunun sınava giremeyeceğini bizlere göstermektedir. Sınava başvurabilmek için belirlenen miktar ailenin yıllık gelirinin fert başına düşen tutarını ifade etmektedir. Bu miktar 2007 yılında 5100 YTL, 2008 yılında 5400 YTL iken 2009 yılında 4353 TL ve 2010 yılında da 4590 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarın bu şekilde belirlenmesi %15 kontenjan ayrılan öğretmen çocukları için maalesef bir anlam ifade etmemektedir. Yani artık öğretmen çocuklarına kontenjan ayrılmasının bir anlamı kalmamıştır.

Zaten çok zor maddi koşullarda mesleğini icra etmeye çalışan öğretmenlerimizin çocuklarının çok cüzi bir miktar olan bu sınav sonucunda alınan burstan da mahrum edilmeleri sosyal hukuk devletine yakışmamıştır. Öğretmenlerimizin ve ailelerinin daha rahat, huzurlu ve yaşam kalitesi yüksek bir düzeyde hayat sürmeleri adına Bakanlığın da artık görmezden gelme politikasından vazgeçme zamanı gelmiş de geçiyordur.

2009 yılında konuyu Bakanlığa yazmış olduğumuz yazılar ile iletmiş ve mağduriyetlerin giderilmesini talep etmiştik. Ancak Bakanlık herhangi olumlu bir düzenleme yapmamış ve konu olduğu gibi kalmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak ayrıca Danıştay?a açmış olduğumuz dava da devam etmektedir. Davamızdan olumlu sonuç almayı umut etmekteyiz. Son olarak yayınlanan sınav başvuru kılavuzunda belirlenen miktarın yükseltilerek öğretmen çocuklarının sınava girmesinin sağlanması için ivedilikle çalışma yapılmasını Bakanlıktan talep etmiş bulunmaktayız.

Toplam 14 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?