Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : gubazİDAL*
03 Nisan 2010 14:53  


Adliyelerde bilirkişi ücreti

Merhabalar,

Ben normalde MEBde rehber öğretmen olarak çalışıyorum. Fakat ilçede adliyede pedagog olmadığı için 18 yaş altındaki suçlu-sanıkların Sosyal İnceleme Raporlarını hazırlıyorum ve mahkemelerinde bulunuyorum.

Okulum kasabada ve ben okulumu bırakıp ilçedeki mahkemelere giiyorum... Ve aldığım ücret ancak yol paramı karşılıyor... 4 mahkeme-Sir için 42 lira aldım 1. dönem :S

Acaba bunun bi kanunu, standardı yok mudur??? Bi elektrikçi bile ufacık bi bilirkişilik yapıyor, ortalığa göz atıyor ve 150-200 lira alıyor........

Lütfen yardımcı olun :(((

03 Nisan 2010 14:58

' ÇOTANAK '

Bilirkişi ücretlerinin hesabınıza yatırıldığından eminmisiniz?

Ayrıca bilirkişi ücretinizin hesabınıza yatırılması için size sarf kararı tanzim edilmesi gerekiyor, öncelikle rapor verdiğiniz mahkemeye/mahkemelere ve savcılık personeline dosya numaralarınızı da vererek hak ettiğiniz ücretin tarafınıza ödenmesi için sarf kararı yazılmış mı yazılmamış mı onu öğreniniz.

03 Nisan 2010 15:57

the.prens

size baya bir az yazıyorlarmış biz sosyal hizmet uzmanına dosya başına ortalama 80 lira sarf kararı yazıyoruz

05 Nisan 2010 10:46

bensavas

33safis; ben pedagog olarak görev yapıyorum. 26386 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesi ile 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 62 ve devamı maddeleri, 236. madde bu konu ile alakalı.

ücret konusunda da takdir hakim veya savcıya aittir herhengibir standart bulunmamaktadır. ücretin yetersiz olduğunu düşünüyorsan(bence çok az, bilirkişilik yapan sıradan birilerine bile yüksek meblalar yazılmakta iken) hakim veya savcı ile konuşmalısın. ama yinede aklında olsun takdir yetkisi onlara verilmiştir.

bence sen dışarıdan görevlendirme olduğun için dosya başına ortalama 100 TL yazılmalıdır.

07 Nisan 2010 00:40

bende29

slm, ücretlerde bi standart var ancak o standarta göre de sizin dediğiniz 4 dosya 170 TL yapar bunun vergisini çıktıktan sonra ortalama 130 TL civarı bi para alırsınız ancak sizin ödenmeyen ücretiniz olabilir, yazılmayan ücret olabilir, size söyleyebileceğim siz hangi birimde bilirkişilik yaptıysanız orada çalışan katip veya mübaşir arkadaşa sorun, biliyorsanız dosya numaraları ile sorun ödenmeyen ücretiniz varmı, yazılmayan ücret varmı, bazen ben ceza mahkemeleri ve savcılık yönünden söyleyeyim, yazılmayıp unutulan ücretler oluyor,

yazılmış ve ödeme yapılmış ise ücretin azlığı çokluğu yönünde bir şey söylemeyeceğim, bütür konuları tartışmaya ve tartışanlara karşıyımdır, hakim veya savcı ile ücret yönünden konuşabilirsiniz, onlarda insan ve size anlayış göstereceklerine inanıyorum,

07 Nisan 2010 09:08

bensavas

bende29; bilirkişi ücretinde standart var demişsin ancak benim bu standarttan haberim yok. hangi kanun, yönetmelik v.s. veya neye göre standart var söylersen ben de öğrenmiş olayım. bu güne kadar bu konuyu çok araştırdım hukuk profösörleri, hakim ve savcılara sordum, ancak bir standarta rastlayamadım.

ayrıca güzel bir konuya değinmişsin hakkımız olduğu halde yazılmayan ücretler konusunda katip arkadaşlardan biraz daha duyarlı davranmalarını bekliyorum. her dosyada ücret yazdırabilmek için katip arkadaşlara en az birkaç defa hatırlatmak zorunda kalıyorum, hakkım olanı almak için, lütfen yoruldum artık.

08 Nisan 2010 19:32

çayeli

bizim ilçedede pisikooloğ yok öğretemen çağırıyoruz çocuk teslimlerinde ve bilirkişi ücreti olarak bir dosya başı 100 tl aşağı yazmıyoruz bilirkişi ücretlerini hakim takdir eder tabii ama bence ilçedeyseniz merkezde bulunan adalet komisyonuna sorabilirsiniz . bilirkişi adalet komisyonları seçer ve genellikle bilgileri olur bu durumda ....

22 Ekim 2010 11:00

galagecesi
Kapalı

bilirkişi ücretlerini araştırırken burdaki yazılanlarıda okuma fırsatım oldu.33safis ismindeki rehber öğretmen arkadaşım.sosyal inceleme raporlarını mesleki yeterliliğe sahip sosyal hizmet uzmanları hazırlayabilir.siz sir yazıp mahkemelerde bulunuyorsanız bu hukuksuz bir durumdur.diyetiysenin ilaç yazması gibi bi durum söz konusu.sizden sir hazırlamanızı isteyen kurumlara bunu hazırlamaya hem mesleki yetkinizin ,hem mesleki bilginizin olmadığını iletmeniz mevcut hukuksuzluğu ortadan kaldıracaktır.ilerde yaşayabileceğiniz sorunlar içinde zararın neresinden dönsek kardır diyebilmeniz için de mutlak gerekliliktir.ben şahsen çalıştığınız yeri bilsem sizi ilgili ve yetkili kurumlara şikayet ederim.ve bulunduğunuz davaların yeniden görülmesi adaletin tecellisi açısından gereklilik olduğu kanısındayım

22 Ekim 2010 16:21

bensavas

işte şovenist bir shu daha(galagecesi). arkadaşım ben de rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunuyum ve Adalet Bakanlığında pedagog olarak görev yapıyorum, en az senin kadar mesleki yeterliliğe sahibim. kanunların bana verdiği yetki ile sir hazırlıyorum, bu benim asli vazifem, istediğin yere şikayet edebilirsin. eğer gerçekten şikayet edeceksen çalıştığım kurumuda söyleyebilirim.

sana tavsiyem biraz araştır, sanırım yeni mezunsun.

25 Ekim 2010 19:57

sansarselim

sizinki iyi gene, ilçedeki devlet hastanesinde otopsi raporu düzenleyen doktorun vaka başına aldığı ücret 16 TL 70 KR. Tamirci bile daha fazla ücret alıyor doktordan.

25 Ekim 2010 21:41

sanalklavye

aynı tamirci bütün keşif heyetinden fazla alıyor.Sadece doktordan değil..

26 Ekim 2010 00:00

xmurat
Kapalı

bizde bilirkişi ücretini hakim takdir eder...

eğer bilirkişi,işin mahiyeti dolayısıyla aldığı ücretin az olduğuna kanaat getirdi ise ek ücret talebini içeren bir dilekçeyi dosyaya sunar ve hakimin takdirine bırakır...

sulh hukuk mahkemelerinde bu şekilde çalışıyoruz diğer mahkemelerle alakalı bilgim yok :)

26 Ekim 2010 00:56

kagit_gemi

Sayın 33safis;

Bilirkişi olarak alacağınız ücret, soruşturma aşamasında C.Savcısının, kovuşturma aşamasında hakimin takdirindedir. Ancak sizin olayınızda takdir olunan ücret, makul sayılamayacak kadar düşük. Bu nedenle öncelikle editörün tavsiyesine kulak vermenizi ve ilgili adliyelerin idari işler müdürleri ile temeasa geçmenizi tavsiye ederim.

Yine, C.Savcıları ve Hakimlerle nezaket kuralları çerçevesinde yapacağınız bir görüşme de faydalı olabilir.

Bu genel kuralın istisnası olacak şekilde, 3717 sayılı Kanunun 6009 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi gereği raporlarınızı hazırlarken adliye dışında da faaliyette bulunmanız gerekiyorsa, örneğin suça sürüklenen çocukla yüz yüze onun sosyal çevresinde birden fazla kez görüşmeniz söz konusu ise, yasal düzenleme gereği, belli bir oranın memur maaşı ile gösterge katsayısı ile çarpımı kadar bir ücret takdiri zorunludur. Bu durumu da gözetmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

27 Ekim 2010 04:27

sonermac

Bazi arkadaslar icindeki ezikligi yine Pdr cilerden almaya calisiyor. Pdr cilerin tek sucu sosyal hizmet ve psikoloji gibi bolumlerden yuksek puanla yerlesiyor olmasi galiba. Galagecesi adli arkadas bir zahmet ac da yonetmelikleri oku belki bir seyler ogrenir ondan sonra sikayet etmeyi dusunursun.

27 Ekim 2010 20:45

nilcan78

merhaba..bende bu yaz başı bilirkişi raporu hazırladım ve ücret olarak 250 lira aldım..seninki gerçekten çok az..bunu bildir bence dediğin gibi ancak yol parana yeter.

28 Ekim 2010 20:18

sessizkılıç

ben,m bi sorum olacaktı arkadaşalar bilrikişilik zorunlu bi işmi çalıştığı bölgede bizi görevlendiriyorlar bize sormadan istemediğimi,z halde bilirkişilik yapmak zorundamıyız ben kamu kurumunda çalışıyorum beni sormadan görevlendiriyorlar ne yapmam gerekşyor sizce

29 Ekim 2010 00:09

alisuat

5271 sayılı CMK'nun 65. maddesi

Bilirkişiliği kabul yükümlülüğü

MADDE 65. - (1) Aşağıda belirtilen kişi veya kurumlar, bilirkişilik görevini kabul etmekle yükümlüdürler:

a) Resmî bilirkişilikle görevlendirilmiş olanlar ve 64 üncü maddede belirtilen listelerde yer almış bulunanlar.

b) İncelemenin yapılması için bilinmesi gerekli fen ve sanatları meslek edinenler.

c) İncelemenin yapılması için gerekli mesleği yapmaya resmen yetkili olanlar.

arz ederim

29 Ekim 2010 21:34

ortakent

galagecesi adlı arkadaş yazamıo artık neden acaba? noldu hocam galagecesinden fırsat buldunuz galiba pdr mezunlarının pedagog olarak atandığını sağır sultan bilir olaya bak yahu?

30 Ekim 2010 12:39

Leon

Bilirkişi ücretleri hususunda hiçbir yasal düzenleme sınır yoktur. Hakimin taktirine ve tarafların yapacağı itiraz ve/veya beyanlara göre belirlenir. Ama çok düşük olduğunu düşünüyor iseniz gidip Görevlendirmeyi yapan Hakim ve/veya İcra Müdürü ile görüşebilirsiniz.

31 Ekim 2010 02:47

birol55

valla ben bu işi çok yaptım dosya başına 30 tl aldım:)emek verdim sağolsunlar karşılığını verdiler denileni yap bence birdaha bilirkişiliğe girdiğin dosya numanasını al ve 2 haftada bir sarf kararının yazılıp yazılmadığını sor

31 Ekim 2010 13:30

erkan242304

Bilirkişi ücretleri ile ilgili Adalet Komisyonlarında azami ve asgari tutarı yazan bi tablo olması lazım, hakim veya savcı bu tabloya göre size ücret takdirinde bulunması lazım, ayrıca size eksik ücret takidirinde bulunulduğunu düşünüyorsanız, bi dilekçe ile o mahkemenin o dosyasına sunun, hakim veya savcı o dosya ile ilgili size ek bilirkişi ücreti takdirinde bulunabilir, sadece otopsilerde otopsi doktorunun ücreti belirlidir, diğer bilirkişiliklerde hakim veya savcı asgari ve azami orana göre ücret takdirinde bulunabilir....

Toplam 33 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..