Editörler : oto-danisman-expert
04 Nisan 2010 00:19

Otomatik Vites ile Düz Vites arasındaki farklılıklar...

Arkadaşlar uzun yıllardır hep düz vites araç kullandım, ara ara otomatik kullandığımda olmuştur. Önümüzdeki günlerde aracımı değiştirmek istiyorum ancak beğendiğim araçların bazıları otomatik vites çıkıyor, bende hem kullanım olarak düz vitesi daha çok sevdiğim için hemde otomatik vites ile ilgili çeşitli endişelerim olduğu için araç gayet uygun olmasına rağmen vazgeçiyorum.

Otomatik vitesli araçlar hakkında düz vitese göre daha çok yakıt tüketimi olduğu, daha çok bakım gerektirdiği, bakımların daha masraflı olduğu vb şekilde bilgiler ediniyorum ancak doğruluğundan emin olamıyorum...

Kullanan, anlayan arkadaşlar ricam, otomatik vites ile düz vites arasındaki farklılıkları avantaj-dezavantajları yazıp bana yardımcı olursanız sevinirim...

antikuş1907
Yasaklı
04 Nisan 2010 01:00

manuel avantajları :

ara hızlanması iyidir daha az yakar. devri elinle istediğin gibi ayarlarsın. kamyoncu gibi sürüş keyfi alırsın. :D

dezavantajları:

yokuşta acemiler için zordur. kaçırma yapar. kalabalık trafikte debriyaj ve vites topuzu bazen eziyet olabilir. ben zevk alırım orası ayrı ama.

otomatik avantajlar:

sürüş rahatlığı var. kaçırma yapmaz. vites değişmeye ayıracağın dikkatin sana kalır.

dezavantajlar:

manuele göre daha çok yakar .ara hızlanmalarda daha yavaştır.

katsayı magduru
Daire Başkanı
04 Nisan 2010 01:04

Antikuş1907 arkadaşım, dediğim gibi kullandığım için biliyorum saydığın kullanım özelliklerini, ancak daha ziyade kafama takılan bakım masrafları, parçalarının ve bakımının daha çok maliyetli olduğu vb konular. O konularda fikirlerini paylaşırsan sevinirim...

antikuş1907
Yasaklı
04 Nisan 2010 01:07

otomatiğin şanzumanı manuele göre daha çetrefilli daha hassas , arıza durumlarında daha pahalıdır.

uye1330781
Genel Müdür
04 Nisan 2010 02:09

Bence otomatik vites şehiriçinde büyük rahatlık..sorun çıkartma oranı manuel viteslere göre daha düşük oluyormuş oysa ki Otomatik şanzımanların..ama sorunları da daha masraflı oluyoor haliyle..Yakıt artar, ara hızlanmalar daha geç olur..ve bildiğim son hız biraz düşüyor..

BlackPuma
Şef
04 Nisan 2010 02:42

Otomatik vites, büyükşehirde çok rahat. İstanbulda bikaç kez iş çıkışına denkgelmiş ve eve gidince sol bacağım debriyaja basmaktan ağırmıştı. Otomatik, manuele göre yaklaşık 1 litre fazla yakar ve 1 saniye geç hızlanır. Fakat vw nin DSG şanzımanı hariç bildiğim kadarıyla

uglykidjoe
Müsteşar
04 Nisan 2010 20:26

Sanırım karşınıza çıkan araçların çoğu tam otomatik değil. Tabi Honda veya üst sınıf araç bakmıyorsanız.

Masraf olarak pek fark yok diye biliyorum.Ayrıca tam otomatik değilse yakıt fazla yakmıyor. Hatta DSG ve multimode gibi şanzımanlar manullerinden biraz daha az yakıyor.

04 Nisan 2010 20:40

Otomatikte wv çok başarılı dsg de eğer otomatik düşünüyorsanız birinci önceliğiniz olsun.

ahmethaşim
Yasaklı
06 Nisan 2010 19:49

Otomatik şanzuman motora sıfır zarar verir...İnsan ne de olsa vitesi devrine uygun kullanmayabiliyor ancak ötekinde makine,devrini kendi ayarlıyor....

genç-türkçü
Yasaklı
24 Eylül 2010 15:13

otomatik vites iyidir

sweet_cop
Şef
25 Eylül 2010 22:18

pratikte otomatik vitesli araçların düz viteslilerden daha yavaş hızlandığına katılmıyorum.

çoğu düz vitesli araç kullanıcısı vites geçiş süresini azaltmak için gaza yükleniyor, araba 5000 devire çıksa da ivmelenemediği için sonraki vitese geçtiğinde motor boğuluyor...

yeşil yandığında otomatik vitesli arabalara bakın (telefonu sağ elinde olan sürücüler) düz vitesliler vitesle boğuşurken otomatikler martı gibi uçup gidiyorlar resmen.

yakıt konusuna gelince tamamen otomatiğin sürücüsünün fren alışkanlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmesi muhtemel bişey. 100 kilometrede yaklaşık 1 litre fark yapar ki, sırf otomatiğin verdiği zevk için bile tahammül edilebilir bir değer.

26 Eylül 2010 01:52

araba sürmeyi bilmeyen adam otomatikten zevk alır otomatik sadece trafik yogunsa işe yarar onun dısında saglam soforsen hiçbi işe yaramaz hele bazı arablarda vites geçişlerinde araba acayip sarsılıyor sonra bi araba geçerken tek gidiş geliş mesela motor gücü 100 hp civarı ise araba gitmiyor karsıdan biri gelince sıkıyorsun mesela 4. viteste devam edip hızlanmk gecmek istiyorsun araba 5. vitese geçiyor haydaaa bence en iyisi düz vites hele yenileri 6 ileri oluyor cok hos ama bi audi mercedes ayrı tabiiki onlarda düz vites sacmalık olur

alimuaz
Aday Memur
16 Kasım 2017 23:09

https://youtu.be/BZLSaIzt2Ys

Bu videoda otomatik ve düz vitesin avantaj-dezavantaj herşeyleri detaylıca anlatılmış. Bu arada; araba dediğin manuel olur. Otomatik sizi sürer, siz onu değil.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi