Editörler : F16 Gökçen

zeus1907
Aday Memur
16 Ekim 2012 10:53

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar :

a) Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c) Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verilmiştir.

bulent-123
Daire Başkanı
16 Ekim 2012 17:18

Yök ün aşağıdaki açıklamasına göre . Geçen yıl mevcut kayıtlı öğrencilerle mezun olmuş olanlar pedagojik formasyon alabilecek. Yenilere açılmayacak. İlerde ne olur bilemem.

Basın açıklaması aşağıda

YÖK, alan fakülteleri mezunları için açılan öğretmenlik sertifika programlarına ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya başkanlığındaki YÖK Genel Kurulu sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Eğitim, Kadro, Mevzuat ve Vakıf Üniversiteleri Koordinasyon komisyonları raporlarının yanı sıra gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacı ve öğretmen adayı yetiştiren kurumlardan mezunların sayısı dikkate alınarak YÖK bünyesinde oluşturulan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu?nun YÖK?e sunduğu önerilerin 5 Nisan?daki YÖK Genel Kurulu?nda kabul edildiği anımsatılan açıklamada, ?Söz konusu kararlarda halen üniversitelerimizde açılmış bulunan pedagojik formasyon programlarına devam eden öğrencilerin haklarının saklı olduğu ifade edilmişti. Ancak kararda yer alan ?mevcut öğrenciler? ifadesinin farklı yorumlara yol açtığı gözlemlenmiş olup, konuya açıklık getirmek üzere ilgili kararlar, bugün toplanan Kurulumuzda yeniden müzakere edilmiştir? denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

?Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yer alan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu?nun yürüttüğü çalışmalar sonucu geliştirilecek yeni bir model uygulamaya konuluncaya kadar halen izin verilen üniversitelerde açılacak pedagojik formasyon programlarına, Talim ve Terbiye Kurulu?nun 80 No?lu kararında yer alan alanlarda eğitim gören ve mezun olacak öğrencilerin başvurma hakkının saklı olduğuna, Kurulumuzun 3 Mayıs tarihli toplantısında karar verilmiştir. Dolayısıyla, konuyla ilgili olan yükseköğretim kurumlarımızda halen öğrenim gören öğrenciler ile bu kurumlardan mezun olanların alınan kararla ilgili olarak herhangi bir mağduriyeti söz konusu olmayıp, açılacak pedagojik formasyon programlarına başvurma hakları bulunmaktadır.?

ayysuncuk
Aday Memur
18 Aralık 2012 15:45

bülent son noktayı koymuşun

MACHİVELLİ
Kapalı
18 Aralık 2012 16:28

pedagojik formasyon hakları saklıdır alabilirler denmiş ama pedagojik formasyon aldıktan sonra öğretmen olabilme hakları saklı değildir.yani öğretmen yetiştirmek amacıyla eğitim veren ağitim fakülteleri dışında kalan alan bölümleri(örneğin:biyoloji,tarih,fizik vb...) ve aöf nin felsefe ingilizce tarih sosyoloji edebiyat vs...gibi bölümleri kredilerini tamamlayıp pedegojik formasyon alsalar dahi öğretmen olarak atanamayacaklardır.bende aöf sosyoloji bölümünde okuyorum yök ün bu kararını daha önce duymuştum bu konu üzerine bilir kişilere danışınca bana yukarda yapılan açıklamayı yaptılar.çoğu arkadaş aöf sosyoloji felsefe edebiyat gibi bölümlerin halen mezun vermediğini mezun olduktan sonra öğretmen olabilecek kapının açılacağını söylemişler.evet bu bölümler mezun vermediler ancak Türkiyedeki üniversiteler yıllardır bu bölümlerden alan olarak mezun olan öğrenciler yetiştirmişlerdir.şu an alan mezunu olan örgün üniversite bitirenlerde formasyonlu oldukları halde öğretmen olarak atanamamaktadırlar.yani bizler aöf olduğumuz için değil eğitim fakültesi olmadığımız ve temelden öğretmen olarak yetişmediğimiz için öğretmen olamayacağız.şuan böyle bir engel var bu engelde kolay kolay kalkacağa benzemiyor çünkü Türkiyede çok fazla eğitim fakültesi mezunu olan ama ataması gerçekleşmeyen öğretmen var.ve her yıl sürekli olara eğitim fakültelerinden bir sürü öğretmem adayı öğrenci mezun oluyor.hak verilmez alınır diyen arkadaşlar okulu bitirince yargı yoluyla öğretmen olma haklarını alacaklarını söylüyorlar fakat bu konuda yök ve meb açıklama yapmış ve zaten böyle bir hak olmadığını göstermiştir.yarın yargı da size bu hakkınızın olmadığını çünkü zamanında yapılan açıklamalarla bu hakkı isteyemeyeceğinize dair kanıtlar oduğunu söyleyecektir.arkadaşlar anlayacağınız öğretmen olabilmek için tek şart eğitim fakültesi mezunu olup kpss den iyi bir pun almanızdır.yazdıklarımı hayal dünyanızı yerle bir edebileceği için kabül etmeme eğiliminde olabilirsiniz.anca araştırınca sizinde görebileceğiniz gibi maalesef bu karar doğru.ve söylentiden ibaret değil gerçeğin ta kendisi.hepimize geçmiş olsun.

18 Aralık 2012 16:55

arkadaşlar ben eğitim fakültesi mezunuyum.eğitim bilimlerinde yüksek lisans yapıyorum. bence hiç bu işlere bulaşmayın.öğretmen olmak çok çok zorlaştırıldı..birde kpss de alan sınavı geldi..iş bulmak çok zor.dersaneler 600tl bile vermiyorlar aylık.yol-yemek zaten yok...

boşuna formasyona milyarlar dökmeyin.o paraya gidin bir iş kurun daha iyi

idealist__12
Aday Memur
18 Aralık 2012 20:59

aöf okuyanlar hangi yıl mezun olursanız olun formasyon hakkınız yok

Cool.
Daire Başkanı
18 Aralık 2012 22:23

aöf mezunlarının formasyon hakkı var fakat öğretmen olması zor demek istedin herhalde idealist_12 yoksa rüyanı mı anlattın

idealist__12
Aday Memur
18 Aralık 2012 22:42

aöf ile bu yıl fen edebiyat 1.sınıfta okuyanların formasyon hakkı yok bende aöf okuyorum

idealist__12
Aday Memur
18 Aralık 2012 22:43

http://www.samanyoluhaber.com/egitim/Ogretmen-yetistirmede-yeni-formul/757562/

idealist__12
Aday Memur
18 Aralık 2012 22:45

rüyadan uyanmak istiyorsan YÖK'e bilgi edinme kanunu ile bu bilgiyi netleştirebilirsin var mı yok mu

Cool.
Daire Başkanı
18 Aralık 2012 23:18

verdiğin linkteki haber kanunlaşırsa fen edebiyat okuyanların hepsine formasyon vermeleri gerek o yüzden o linkteki haberle konu ne alaka anlayamadım

1.sınıftayken sormuştum öyle bir hakkımız varmış hatta o zamanlar okurken alacaksınız demişlerdi hatta o dönem fen edebiyat öğrencileri 3.sınıfta formasyon almaya başlamışlardı aöftekiler 3.sınıfa gelmeden bu uygulama iptal oldu

ben o rüyayı hiç görmedim çünkü böyle olacağını biliyordum ama şu anadolu üniversitesinin eğitimi ticarete çevirmesine kızıyorum madem bu bölümleri açıyorsun gerisini de getireceksin getirmeyeceksen bölümleri açarken tvlerde öğretmenlik diye reklam yapmayacaktın

idealist__12
Aday Memur
19 Aralık 2012 09:06

sen önce son yazdığımı bir yerine getir ondan sonra atıp salla YÖKten öğrendin mi bilgi edinme kan.

Cool.
Daire Başkanı
19 Aralık 2012 13:28

senin o bi yerin olmadıgı için yazılanı anlayamıyorsun

Cool.
Daire Başkanı
19 Aralık 2012 13:32

4.sınıftayım ben 4 e gelene kadar formasyon elli defa değişti seni sallamak lazım aslında muhatap olmamak lazım

19 Aralık 2012 14:35

formasyon isteyen arkadaşlar ortalama 5mılyar vermeye razımı

Cool.
Daire Başkanı
19 Aralık 2012 16:39

hocam formasyona vereceğin parayla iş kurun demişsin de 5 bin lirayla nasıl bir iş kurulur :) adamlar işin içine bir kere girmiş almak isteyen 5 değil 10 da verir bence

formasyonda bu kadar paralar dönüyorsa anadolu üniversitesine hatırlatmakta fayda var o zaman garantı açıktan formasyon verirler siz o üniversiteye paradan haber verin eğitim öğretim onlar için bahane hatta mail atacam ben kelle başı 5 bin liradan... diye yazıma başlayacam :D

MACHİVELLİ
Kapalı
19 Aralık 2012 17:24

Arkadaşlar anlamak istemediğiniz bir konu var oda şu;formasyon alsanız dahi öğretmen olamıyorsunuz aöf değil örgün öğretim veren her üniversite bu duruma tabi oluyor.artık öğretmenlik okumadan öğretmen olmak yok.formasyon almayı öğretmenlik için değil sadece formasyon almış olmak için istiyorsanız bunun tabiki imkanları vardır.

19 Aralık 2012 19:50

5binlira sadece formasyona verilecek para..

1sene o okulda okuyacaksın para.

bitircen kpss ye gircen.mecbur dersaneye kitaplara para.alan sınavı geldi para.

2sene kaybetcen para..

alt alta yaz istediğin kadar..eğitim mezunu oldum.pişmanım 2 yıllık okusaydım oo şimdiye nerlerde olurduk

Cool.
Daire Başkanı
19 Aralık 2012 20:34

MACHİVELLİ öyle bir şeyi ilk defa senden duyuyorum ne öyle bir haber ne öyle bir söylenti var kaynak göster kusura bakma ama senin danıstıgın o bilir kişiler sallamış öyle bir şeyin olması imkansız formasyon verince iş biter verdim ama kabul etmiyorum gibi bir şeyin olması imkansız

Cool.
Daire Başkanı
19 Aralık 2012 20:38

yalnız sosyoloji ve felsefe bölümleri için bazı dersler eksikti ondan dolayı dediğin gibi formasyon alsalar bile öğretmen olamıyorlardı fakat eksik dersler eklendi sorun düzeldi diye biliyorum

Toplam 169 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi