Editörler : "eskiyara"Pangaea
29 Nisan 2010 19:20

Okul müdürü kınama cezası verdi (savunma almadan)

Arkadaşlar okul müdürü savunmamı istedi ama savunma verme sürem dolmadan savunma vermediğimi bildirerek kınama cezası verdi. İlçe Milli Eğitime itiraz edersem bile büyük büyük ihtimal cezayı onaylayacaklar.

Ne yapabilirim

1-Direk idare mahkemesine gidebilir miyim?

2-İlk önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvursam orasıda cezayı onaylarsa daha sonra İdare Mahkemesine gidebilir miyim?

3-Sadece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne itirazda bulunabilirim

4-Kaymakamlığa dilekçe versem ne olur?

Evet arkadaşlar ne yapabilirim?

herkepşef
Şube Müdürü
29 Nisan 2010 19:50

sayn hocam öncelikle geçmiş olsun.uyarı ve kınama cezalarına karşı idare mahkemelerine gitme hakkınız yok.sizin bu durumda yapacağınız 15 gün içinde ilçe milli eğitim müd. itiraz dilekçesi vermenizdir.savunma sürsi dolmadan da size ceza vermemesi gerekir o da ayrı bi soru?

kaymakamlığa dilekçe vermeniz doğru değil.müdürünüzün birinci disiplin amiri ilçe mem müdürüdür.ilçeye dilekçenizi veriniz hocam.

asaa
Şef
29 Nisan 2010 19:50

hocam normalde sana yazı geldikten sonra 7 gün içinde savunma vermen lazımdı eğer müdür 7 gün beklemeden sana kınama cezası vermişse müdür başı derde gire önce milli eğitime itraz etme hakkın var 7 gün içinde orası onaylarsa kaymakamlığa orasıda ret verirse idare mahkemesine git

ankara786
Aday Memur
29 Nisan 2010 20:00

asaa hocam ilçe MEM cezayı onaylarsa kaymakamlığa dilekçe verme hakkım var mı?

behaviorist
Daire Başkanı
29 Nisan 2010 20:05

Hocam gecmis olsun. Daha once kınama cezası aldim bende. Hocam sana isnat edilen suc ne surec nasil gelisti bilmiyorum ama inceleme ve sorusturma sureci oldumu? daha once ifaden alinmadimi? 657 ye göre 7 gün savunma hakkın var.Yasayi cignedigi gibi kınama cezasını müdür verebiliyor mu emin degilim. En once bi sendikadan yada guvendigin bilen bi kisiden yardim al. Bir an once bagli oldugun il veya ilçe neyse itiraz et savunmanin yasalara uygun olmayarak alinmadigini belirt. Dilekçenin Sayi ve tarih numarasini almayi ihmal etme. Dilekçenin ortadan kalkma ihtimali olabilir. Eger aleyhine cikarsa cevap yazisi idari mahkemeye basvurmanda fayda var.

ankara786
Aday Memur
29 Nisan 2010 21:51

Arkadaşlar şekil yönünden eksik bir soruşturma oldu. şekil yönünden eksik olan soruşturmalarda uyarı veya kınama verilmişse mahkemeye gidilebiliyor muyuz?

asaa
Şef
29 Nisan 2010 22:15

hocam eğer dediğiniz gibi 7 günü beklemeden sana ceza vermişşse

müdür suç işlemiş olur.

bence müdür seni korkutmak istemiştir. zaten kınama vermişse savunman ile birlikte mebe yollar savunmanda olmadıgı için bunu yapamaz .sana cezayı tebliğ ettimi eğer eders cezayı aldığın gibi gerekçelerinşle birlikte mebe itiraz et

MOSİNİK
Şube Müdürü
29 Nisan 2010 22:24

Konuyu açan arkadaş, savunma için kaç gün beklediğini bir türlü yazmamış.

muallimimecnun
Kapalı
29 Nisan 2010 23:50

savunma almadan veremez, müdürü usulune uygun olarak şikayet edebilirsin.

30 Nisan 2010 00:13

ABlamada öyle bir durum olmuştu savuunma almadan amir ceza veremez süreç kafasına göre işlemiş,milli eğitim müdürüne dilekçenizi verin hiyerarşiyi aşmadan ilerleyin sonuçta siz şu durumda haklısınız.Geçmiş olsun.

Tekelli
Aday Memur
30 Nisan 2010 09:00

ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞ. AYNI ŞEY DAHA ÖNCEKİ YILLARDA BENİMDE BAŞIMA GELDİ. İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAVUNMAMI ALMADAN KINAMA CEZASI VERDİ BENDE KAYMAKAMLIĞA İTİRAZ ETTİM KAYMAKAM TARAFINDA CEZA KALDIRILDI.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNUN:

SAVUNMA HAKKI:

Madde 130 - Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemez.

maddesi gereğince şayet size savunma süresi beklenmeden bu ceza verilmişse kesinlikle bu cezanız kaldırılır. İdarenin size en az 7 gün savunma hakkı süresi vermesi gerekirdi. Bu 7 günü beklemeden cezayı vermişse hemen vakit kaybetmeden bir üst Makama (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) itiraz dilekçesi verin. Mutlaka iptal edilecektir. Ola ki iptal edilmezse her ne kadar Uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yoluna gidilemiyorsa da burada ki durum farklı olduğundan İdare Mahkemesine müracaat edilebilir. Burada ki fark şudur. Eğer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü cezanızı onaylarsa 657 Sayılı Kanunun 130. maddesine aykırı işlem yapmış olacağından siz bu işlemin iptaline dolayısıyla cezaya iptal davası açmış olacaksınız. tekrar geçmiş olsun... yardıma her zaman hazırım...selamlar...

osman20000
Daire Başkanı
30 Nisan 2010 09:11

Aldığın cezaya idare mahkemesi yolu kapalı fakat usul hatası yapılmış usul hatasından dolayı ilçe mem başvurursanız ilçe mem akıllıysa düzeltir. Tekrar soruşturma yapıp usulüne uygun olarak cezayı verir.

İptal etmezse idare mahkemesine usul hatası yapılmıştır diyerek başvurabilirsiniz. (Savunma hakkının engellendiğini belirterek

direk cezaya itiraz etmeden)

İdare mahkemesine savunma hakkını kullandırdığını idare ispatla yükümlü.

Yanlız tarihlere dikkat et. Sana verdiği cezanın tarihini ileri bir tarih attıysa soruşturma kayıt defterine tarihi farklıysa haksız durumada düşebilirsin.

Sonuç ititbariyle evrak üzerinde inceleme yapılacak.

İlçe mem ve kaymakamlığa itiraz sonuçlanmadan idare mah. gitme.

muratu
Memur
30 Nisan 2010 09:52

Sadece şekil yönünden yanlışlık oldu diyorsan demek ki o cezayı haketmişsin kardeşim. Çalışmalarında başarılar... Bilgi eksikliği var burada... Müdürün kötü niyetli olmadığını aksine bu yazıyı yazanın kötü niyetli olduğunu düşünüyorum kaldı ki kınama cezası verilmişse savunma süresi illaki beklenmiştir. Madem haklıysan bir sendikaya danış burada görüş alacağına! Böylelerine hem suçlu hem güçlü deniyor, açık aranıyor...

gol olur..!
Yasaklı
30 Nisan 2010 10:33

Ya veremez süre dolmadan ceza falan.. Sallıyorsunuz resmen yaa..

fenil
Aday Memur
30 Nisan 2010 12:03

arkadaşım banada sallıyorsun gibi geliyor...

eğer müdür sana ceza verecekse merak etme prosedüre uyar..bence sen savunma süreni 15 gün sanıyordun yavaştan aldın..meğerse 7 gün olduğunu şimdi öğrendin..

gol olur..!
Yasaklı
30 Nisan 2010 12:31

aynen üstteki gibi olmuştur.. savunma almadan ceza veren bir müdür varsa, assın kendini o koltuğa..

Hakkını_Arayan_Adam
Şube Müdürü
30 Nisan 2010 13:10

İdare Mahkemesine gidemezsin...

*oklid*
Aday Memur
30 Nisan 2010 13:53

tekelli arkadaşa katılıyorum... 657 de açıkça yazıyor herşey.. hem 1.sicil amirlerinin soruşturmasız ceza verme hakkı vardır.. ceza almanız için illaki soruşturma geçirmenize gerek yoktur... ama savunmanız alınması zorunludsayın ur...

tekelli... mem personeli misin? yoksa 657 okudun içinmi biliyorsun... cevabın doğru da.. uğraşı alanın nedir? teftiş personeli filansan dedim... bişeyler daha soralım rahatsız etmezseekk

hayta_33
Memur
30 Nisan 2010 15:20

müdürüm bana da bişiler vercek :) ..dün akşam 10 günlük rapor aldım sonra ilk otobüsle memlekete vardım..bugün müdür sormuş il dışına çıktımı diye..pazar günü kpds ye gircem o beni kurtarabilir mi..hemen sınavdan sonra görev yerine mi dönsem..dönmesem de 10 gün burda kalsam ne olur tecrübeli arekadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim..aynı zamanda asker öğretmenim

hayta_33
Memur
30 Nisan 2010 15:23

ayrıca bugün cuma ve görev yaptığım ilde değilim..daha önce de okula 5 dk geç kaldığım içibn tutanak tutmuştu neyseki ek 11/A belgesi sayesinde bişi olmadı

tacıser
Aday Memur
30 Nisan 2010 16:00

Madde 130 ? Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemez.

Soruşturmayı yapanın veya yetkili disiplin kurulunun 7 günden az olmamak üzere verdiği süre içinde veya belirtilen

bir tarihte savunmasını yapmıyan memur, savunma hakkından vazgeçmiş sayılır.

Ayrıca Madde 135 ? (Değişik: 12/5/1982 - 2670/39 md.)Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı itiraz, varsa bir üst disiplin amirine yoksa

disiplin kurullarına yapılabilir.

bu arada meb disiplin amirleri yönetmeliği http://mevzuat.meb.gov.tr/html/20890_0.html adresinde bulabilirsin. burada kendi görevin neyse onun bir üst amiri karşısında yazar.işte ona itirazda bulunabilirsin.buarada il idare kurulu müdürlüğünde çalışıorum görev alanım diisplin.

Toplam 61 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi