Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Mayıs 2010 09:50

Okul müdürü haftada 1 saat derse girecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), son 4 yıldır haftada 6 saat derse girme zorunluluğu getirilen okul müdürü ve yöneticilerini sevindirecek bir çalışmaya imza attı. Bakanlık, on binlerce okul müdürü ve yöneticisinin haftada 1 saat bile derse girmelerinin yeterli olacağı çalışmasını tamamladı. Konu hakkında Yeni Şafak'a açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, eğitim kurumları yöneticilerinin aylık karşılığı haftada 6 saate kadar derse girmelerinin sağlanması bakımından ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasını öngören çalışmanın Maliye Bakanlığı'na gönderildiğini söyledi. Etyemez, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bürokratlarıyla yaptığı görüşmelerde konuya olumlu baktıklarını kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı İç Denetim Faaliyet raporuna göre; 32 bin 785 eğitim kurumunda 26 bin 635 müdür kadrosu var. Bu kadrolarda ise 13 bin 708 asil müdür görev yapıyor. Okul müdürü ve yardımcıları toplu olarak düşünüldüğünde ise toplam eğitim kurumlarındaki yönetici sayısının 100 bini aştığı tahmin ediliyor

17 Mayıs 2010 19:25

Zaten pratikte müdürlerin önemli bir kısmı hiç derse girmeden, o derse girmiş gibi yapıp ek desleri gönül rahatlığıyla kendilerine ve çocuklarına yediriyorlardı. Bu uygulama bu yönden yerinde olmuş, hiç değilse insanların bir yalanı ortak yaşamalarının bir nebze önüne geçilmiş oldu. Yalnız sınıf ortamından uzak olan bir idareci zamanla kendini öğretmenlerden müstağni görerek (kendini bir şey zannederek) yanlış uygulamalara girebilir.

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
17 Mayıs 2010 23:25

açılımını haber kesinleşince öğreneceğiz. 1 saat girmesi yeterli diyor ama isteğe bağlı 6 saati alabilmek için haftada 6 saat girilmesi gereklidir şeklinde bir şerh koyarlarsa eğer; emin olun sızlananların %90 ı 1 saat girmekten! vazgeçecektir. vatan-millet sakarya edebiyatıyla 5 saat daha girip, kendilerini feda! ederler... :)

isceya
Kapalı
18 Mayıs 2010 10:01

çok isabetli bir karar.

mitril
Genel Müdür
18 Mayıs 2010 12:49

sadece müdürler mi?

Sevdim-Seni
Genel Müdür
20 Mayıs 2010 21:41

egitmen-anti cevabın çok çiğ olmuş. Öncelikle ben müdür değilim ama görevlendirme md yrd yapmış bir kişi olarak okulun her tür sorunuyla; bina donanım, kadro vesaire vesaire uğraşan bir kişinin çoğu zaman günde 5 saat okulda bulunan bir branş öğretmeninden bile az maaş almasını doğru bulmuyorum. Derse girmek girmemek müdür kadrosunu işgal eden biri için tartışılacak son konudur. Hele hele biz bu adama müdürlük yapıyor, sorumluluk taşıyor da kaç para veriyoruz bundan ötürü demeden!

isceya
Kapalı
10 Haziran 2010 09:25

güncel

10 Haziran 2010 11:49

Asıl mdürü yardımcılarına kalkmalıders zorunluluğu.İş yapan müdür yardımcıları.Boş oturup koordine!!! eden müdürler.

Ama eğer derse girme zorunluluğu kalkarda atama kriteri olan maaş karşılığı dersi bulunma maddesi ne olacak.O zaman herkes her yere atanabilecek.

İyimi kötümü siz düşünün.

24 Haziran 2010 01:36

Okul müdürleri zaten sınıftan uzak kaldığı için eğitim yöntem ve teknikleri konusundada köreliyorlar, derslere girmemeleri isabetlidir, eğitimin kalitesi açısından.

hollowman
Şube Müdürü
24 Haziran 2010 09:41

sn. alparslan_1 hocam, okul yöneticilerinin kendi branşlarının ya da kendi genel mesleki alanlarının okutulduğu okullara yönetici olarak atanmasıyla, yöneticilerin derse girip girmemelerinin ne alakası var; ayrıca bundan yola çıkarak her branşın her kuruma atanabileceği sonucuna nasıl varıyorsunuz?

idarecilerin derse girme işi genellikle formalitede kaldığı-gereksizleştiğinden MEB bu olayı ortadan kaldırabilir yahut işlivsel çözüm getirir..

Kürşat Mehmet
Yasaklı
29 Haziran 2010 13:12

güncel

Kürşat Mehmet
Yasaklı
29 Haziran 2010 17:50

güncel

Kürşat Mehmet
Yasaklı
01 Temmuz 2010 10:30

güncel

alis853
Şef
01 Temmuz 2010 10:48

ciddi bir gelişme göremiyorum

bester1903
Müsteşar
02 Temmuz 2010 01:01

maliyeye teklif yapıldı.... Meb den çıktı yazı....

Kürşat Mehmet
Yasaklı
02 Temmuz 2010 14:14

hikaye...

tugraozyildiz
Kapalı
02 Temmuz 2010 19:00

toplasanız binde bir müdür derse giriyordur...ha bir ha 6 onlar için(girmeyenler için) farketmez...

ogretmania
Şube Müdürü
02 Temmuz 2010 22:42

İdareciler hangi durumda isteğe bağlı ekderse girebilir?

Mesela yan okulda o branşta bir öğretmen varken girebilirler mi?

masumvatandas
Yasaklı
03 Temmuz 2010 08:21

Bu uygulama müdür yardımcılarınıda kapsayacak mı?

113aytoldu
Memur
04 Temmuz 2010 23:22

müdürleri bırakın derse girsinler zaten başka ne yaparlarki okulda ahkam kesmekten başka müdür yardımcılarına yazık herşeyi yapan onlar onların aslında girmemesi lazım

masumvatandas
Yasaklı
05 Temmuz 2010 05:53

Fiiliyatını bilememde ilköğretim okullarında resmiyette zaten branşı sınıf öğretmeni olan müdür ya da yardımcısı ders almıyor ..Geriye sadece branş öğretmeni olan müdür yardımcısı resmi olarak 6 saat derse girecek ve o okulda iş barışından bahsedilecek..

Bakanlığın yapacağı düzenleme tüm idarecileri kapsaması gerekir

Toplam 68 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi