Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : c.nazanbalmumu_adam
17 Mayıs 2010 11:32  

Odyolog olarak aranan nitelik kodlarına şaşıracaksınız. Lütfen okuyun.

4131 : Psikoloji lisans programı mezunu olmak

4133 : Eğitimde psikolojik hizmetler psikolojik danışmanlık ve rehberlik lisans programlarından mezun olmak

4571 : Tıbbi biyolojik bilimler yada biyoloji lisans programından mezun olmak

4587 : Fizik tedavi ve rehabilitasyon yada fizyoterapist ve rehabilitasyon lisans programından mezunolmak

4805 : Besin teknolojileri ve öğretmenliği lisans programından mezun olmak

7343 : Odyolog olarak tercih edecek adayların talep edilen lisans programlarından mezun olmanın yanı sıra odyoloji alanında lisans üstü öğrenim görmüş olması gerekmektedir.

Yukarda saydığım tüm lisans programlarından mezunolmak zorundadır. Bunun üstüne birde odyoloji alanında lisans üstü öğrenim görmek zorundadır. Türkiye de böyle birisi yoktur. Bu kadrolara yerleşme olursa torpil şüpesini akla getirir.

ODYOLOG un türkiyede okulu yoktur. Odyologluğu en iyi odyometrist tanımlamaktadır.

Odyolog : İşitme testlerini değerlendiren yorumluyan kişidir.

Odyometrist: İşitme testlerini yapan vede görüş bildiren kişidir.

17 Mayıs 2010 12:55

kardesliki

güncell

17 Mayıs 2010 19:29

nevhemsire

kardesliki odyolog alımı benimde dikkatimi çekti ama burada senin yanlış anladığın şey bu mezuniyet programlarından herhangi birisi olabilir ve yanında yüksek lisans istiyorlar. bunu bile karşılayan bence de çok fazla kişi yoktur olsada kpss ye girmişmidir. kaç kişi var odyoloji yüksek lisansı yapan? bence bu kadrolar boş kalır. sağlık bakanlığı saçmalamış bu talepte.

05 Haziran 2010 00:45

psikar

arkadaşlar şuan hacettepe marmara, samsun, dokuz eyülül ve gazide halihazırda yüksek lisanans yapan 50 aşkın öğrenci mevcut bunun 4 5 katıda uzman odyolog var türkiyede lütfen hiç bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın önce sorun araştırın yahu . .. kardesliki sen daha klavuzu okuyup orda ne yazdığını bile idrak edemiyorsun ki yani şu yazdığın şeylere bi bak allahını seversen ,bide torpil falan demişsin yani bukadar saçmalığı bir arada görmemiştim. birde kendini göre yorum çıkarmışsın ve heryerde kendine odyolog demişsin bu inanılmaz bişey pes yani pes

05 Haziran 2010 01:39

kardesliki

Ben hiçbir yerde kendime odyolog demedim arkadaşım. Osym yi bu konu ile ilgili aradım. Odyologluğun tanımını nasıl bu bölümlerle bağlaştırıldığını sordum. Ne yazıkki hiçbir kimse cevaplayamadı ordan oraya aktardılar. Şimdi sana soruyorum. Örneğin kbb doktoru olmak için osym ye başvurursun yeterli puan alıp tıp fakültesini kazanırsın okursun. Sonra uzmanlığı kazanır kbb okursun.

Peki odyolog olmak için ösym nin sunmuş olduğu bu bölümler nedir. ne kadar odyologluk ile ilgilidir. Bir işitme engelliler öğretmenliğini bile buna dahil etmemişler. osym nin sunmuş olduğu bu bölümler nerden üretilmiştir. Kimler buna karar verir. Yani demek istediğim bu alımda bu bölümleri bitirip yüksek lisans yapanları alacaklar. Bir sonraki alımlarda farklı bölümleri bitirip yüksek lisans yapanlarımı alacaklar. ?

05 Haziran 2010 01:43

kardesliki

Burda yapmak istediğim odyologluğun okulunun açılmasının gerekliliğidir. Yani vasfının sınıfının belirlenmesidir.

05 Haziran 2010 01:58

kardesliki

psikar arkadaşım bu kadar emek verip yerleşen arkadaşlarımın bu konuyu yanlış anlamasını istemem. yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim.

Amacım bu bölüm sahiplerini kötülemek yada zor duruma düşürmek değildir. Bilakis bu bölümün belirginleştirilmesini sağlayarak bu bölümün alımlarının yayılmasını desteklemektir.

05 Haziran 2010 20:04

psikar

Bu ülkede 1960 yılından beri odyolog yetişiyor bilmem haberin varmı.. Dur sana anlatayım sadece odyolog değil aynı zamanda sağlık fizikçisi diye de bir branş var oda yök'ün27.01.1998 tarihinde aldığı karar ile Hacettepe Üniversitesi

- Mühendislik fakültesi/ Nükleer enerji Müh.

- Sağlık fiziği

- Radyasyon Onkolojisi Fiziği

- Redyoloji

dallarında lisansüstü öğrenim görmek şartıyla sağlık fizikçisi olabiliyorsun,

dil ve konuşma terapisti olman için yüksek lisans diploman olmalı ..Odyolog unvanı senin odyoloji 4 yıllığı yoktur o halde odyometrisler odyolog unvanı kullanabilir demek yine Yök'ün 27.05.2002 tarihli Tıp Fakültelerinin Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümünden mezun olduktan sonra Sağlık Bil. Ens. Kulak Burun Boğaz A.B.D. veya Odyoloji yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlara odyolog denilir kararı ile çelişmektedir. Arkadaşım sor araştır sonra forumlarda yorum yap lütfen . Ayrıca diş hekimliğinde yaptığın doktora eğitimi diş uzmanlığı olarak tanınmaktadır.

06 Haziran 2010 09:38

maxi2000

Psikar kardeş. Ben Hacettepede çalışıyorum ve hiç bir yerde bu sayılan bölümler için Odyoloji de Yüksek lisans açıldığını görmedim. Söyle nerde ise herkes başvursun, beli bir sonraki atamaya başvururuz...Tamamen birilene yönelik açılmış, bunu kör cahil dahi anlar. saygılarımla

06 Haziran 2010 17:35

psikar

maxi2000 ne diyim ki şimdi cevap olarak ben 1960 dan beri diyorum sen yok diyosun. bu forumda genel bir hastalık var , torpil ve kayırmacılığın her türlü sorunun ana nedeni olarak görülmesi hastalığı. Atanma ve kamu istihdamının adaletli dağılımı göz önüne alındığında türkiyede KPSS sınavı önemli bir mihenk olmuştur fakat bahsi geçen bu siyasi atanma olayları maleesef vuku buluyor temennimiz keşke olmasa yönündedir . Buna mukabil yüksek lisans programları odyoloji için tıkır tıkır işliyor , eğer uygun şartları taşıyorsanız siz de master yapabilirsiniz. Ben işin içinde olan biri olarak söylüyorum. Bu eğitimi veren türkiyede 5 6 üniversite var, eğer sen bulamadıysan ve öğrenemedi isen bu senin hatan . ikincisi; öle başvurup elleri cebinde diploma hazır olayı kesinlikle söz konusu değil , eğitim serttir ve ve ciddi bir Tez konusu bulup onu savunman gerekir ki diploman gelsin . Görüldüğü gibi gerçekler ve yorumlar arasında çok derin bir uçurum var.

08 Nisan 2013 16:02

Zengeni
Kapalı

gncl

Toplam 10 mesaj
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?

Grup Vizyon