Editörler : Pangaea
12 Haziran 2010 17:15

Tef Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği

Arkadaşlar tef'ler kapatılmış yerine teknoloji fakülteleri açılcakmış.Bu konu hakkında son durum nedir?Teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği için iyi olan üniversiteler hangileridir?Yada Türkiye'de öyle kaç tane üniversite vardır?Birde mesleki ve teknik liselerde bilişim teknolojileri öğretmenliği nasıldır rahatmıdır?

forum090
Memur
12 Haziran 2010 19:56

genel olarak bilgim var paylaşıyım sizinle:

Çok güzel bir branş ve önü herzaman açık bir bölümdür. öncelikle mezun olduğunuzda 8/1'den başlarsınız memurluğa, ayrıca diğer öğretmenlerden özel hizmet tazminatınız %15 puan fazla olur böylece yaklaşık 70TL fazla maaş alırsınız (meslek liselerinde çalışırsanız tabi); iyi üniversiteler Gazi, Marmara, Karabük(son birkaç yıldır) sayılabilir. öğretmen olduğunuzda haftada 27 saat yani bir ayda ortalama 108 saat ekders alırsınız (ekders gündüz saati 6,28TL)...

öncelikle meslek lisesi mezunu iseniz seçin derim aksi takdirde okuması zor olan bir fakültedir TEF'ler, ders yükü ağırdır, genellikle devam zorunluluğu istenir..

vatandas61
Memur
12 Haziran 2010 20:29

forum$ çok teşekkürler...Ek derslerle beraber maaşı 2000 tl'yi geçer değil mi?Bir de bu ek dersler haftasonuna da denk gelir mi?(açık liseler için filan)...şimdi aklıma gelenlerden son olarak da hafta içi de bir gün tatil oluyor sanırım.

forum090
Memur
13 Haziran 2010 00:15

meslek liselerinde açık lise veya meslek yüksek okulu olabilir. Açık lise normal ekders ücretiyle ücretlendirilir, en fazla 10 saat girebilirsiniz sanırım; fakat myo bağlı olduğu üniversitenin ders saati ücretiyle ücretlendirilir (meb.in ortalama 3 katı olur). normal şartlarda ekders ile beraber maaşınız ortalama 2250TL.i bulur, bir dezavantajı var memur vergi dilimini erken aşacağınız için temmuz ayından sonra maaşınız bir miktar düşer. ek ders haftasonu olursa 7,28TL ile hesaplanır. Hafta içi boş günü olması biraz zor fakat onu da şöyle aşıyorlar: 3308 sayılı mevzuata göre staja giden öğrencileri denetleme dersi var bunda arada öğrencileri denetlemeyegitmezseniz alın size boş gün :) mesela yani..

vatandas61
Memur
13 Haziran 2010 10:36

Çok teşekkürler peki forum$ abi bu bölümün kpss atamaları nasıldır?

vatandas61
Memur
13 Haziran 2010 10:39

Tef bilgisayar öğretmenliği olan üniversiteler türkiyede kaç tanedir?hangileridir?Marmara,gazi,kocaeli üniversitesinden başka var mı acaba?

forum090
Memur
13 Haziran 2010 11:56

kpss ortaşama 80 ile kapanır. gazi, marmara, karabük, sakarya, konya, fırat bildiklerim. yılda oratala en az 600 kişi atanır fakat bu kontenjana iöo+lise+mesleklisesi dahil.

isikayhan
Kapalı
13 Haziran 2010 13:31

Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği:

GAZİ ÜNİVERSİTESİ

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

Bilgisayar Öğretmenliği:

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği:

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği:

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

forum090
Memur
13 Haziran 2010 14:05

mezun olduğunuzda tercihlerinizin içinde meslek liselerinin olması ve ilerde oluşabilecek muhtemek karışıklıklardan etkilenmek istemiyorsanız, Bilgisayar Sistemleri Öğremenliğşi okumanızı tavsiye ederim.

vatandas61
Memur
13 Haziran 2010 17:09

Marmara'da bilgisayar sistemleri öğretmenliği yok.Bilgisayar ve kontrol öğretmenliği var onu okursam da meslek lisesinde öğretmenlik yapabilirim değil mi?

forum090
Memur
13 Haziran 2010 17:58

bilgisayar sistemleri öğretmenliğ, bilgisayar öğretmenliği, bilgisayar ve kontrol öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar öğretmenliği : mesleki-teknik eğitim ve tercih etmeleri halinde ilköğretim ve liselere atanabilir. diğer bölüm yani eğitim fakültelerine bağlı olan bilgisayar ve öğretim teknolojileri (böte) mezunu olanlar sadece ilköğretim ve liseye atanabilir. Bilgisayar ve haberleşme die bir bölüm var onlar bu yıla kadar meslek liselerine atanabiliyordu fakat yönetmelik engelledi, bildiğim kadarıyla bakanlıkla yapılan çalışmalar sonucu bu sorun bu yıl için geçici olarak halledildi ve onlar da meslek liselerini tercih edebildi.

vatandas61
Memur
13 Haziran 2010 18:30

bilgisayar sistemleri öğretmenliği, bilgisayar öğretmenliği, bilgisayar ve kontrol öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar öğretmenliği.....bunlar arasında pek fark yok değil mi abi?yine de meslek liselerinde bölüm derslerine girilebilir(meslek lisesindeki alanlara göre(web tasarım,veri tabanı programcılığı vb.) fark etmez değil mi bu bölümler)...

isikayhan
Kapalı
13 Haziran 2010 18:43

üstte verdiğim bütün bölümlerim mezunları aynı haklara sahip

forum090
Memur
13 Haziran 2010 19:45

farketmez, hepsi de "3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun"a göre aynı özlük haklarına sahiptir ve Talim Terbiye Kurulu 7 Temmuz 2009 tarih ve 80 sayılı kurul kararı ile

Bilgisayar,Mikroişlemciler,Lojik,Veri Tabanı,Bilgi Teknolojileri I - II,Bilim ve Teknoloji,Bilgi ve İletişim Teknolojisi,Bilişim Teknolojileri, Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri

ve

Bilişim Teknolojileri Alanının;

?Bilgisayar Teknik Servisi

?Ağ İşletmenliği

?Web Programcılığı

?Veri Tabanı Programcılığı

Dallarının alan ortak ve dal dersleri

ile

Diğer alanların Bilişim Teknolojileri Alanına ait alan ortak/dal dersleri ve modülleri derslerine girerler.

vatandas61
Memur
14 Haziran 2010 17:36

Meslek lisesinde ek ders alan öğretmenler (açık lise vb.) yazında geliyorlar mı okula yada 15 tatilde haftasonları filan?

vatandas61
Memur
14 Haziran 2010 17:40

Kısacası okul kapalı olduğu zamanlarda da bilgisayar öğretmenleri ek ders alırlar mı?

forum090
Memur
14 Haziran 2010 19:14

hayır! okadar da değil!

vatandas61
Memur
15 Haziran 2010 12:44

iyiymiş o zaman :)

erdor
Şube Müdürü
16 Haziran 2010 00:34

vatandas61 tavsiyem BÖTE oku.Hem okuması daha kolay ve hakları aynı.21 ile onlarda mesleğe atanıyor.Tef okursan okulu uzatabilir ve istediğin gibi bir ünv hayatı yaşayamaya bilirsin.Tef zor bence.Tef mezunuyum ve atama bu yıllarda çok zorlaştı.Eğer mühendislik seçebilirsen daha iyi derim.Artık kat sayı sorunuda kalmadı diye biliyorum.Kendi tercihin tabi.

vatandas61
Memur
16 Haziran 2010 11:53

Abi BÖTE okursam meslek lisesinde çalışamamki (bölüm dersleri giremem diye biliyorum)...Mühendislik okursam işsiz kalma olanağım da oluyor.Tef'in zor olduğunu bende biliyorum ama 4 sene meslek lisesinden altyapım var.Vallahi tam tefe odaklanmışken kafam yine karıştı..Böte mezunları meslek lisesinde çalışabiliyor muki?

afakan54
Aday Memur
19 Haziran 2010 19:54

Kafanı karıştıracak bir şey yok.Artık BÖTE lerden başka bilgisayar öğretmeni yetiştiren Fakülte yok.Teknolojileri Fakültelerine öyle bir hak tanınıyorsa Formasyon için sınava gireceksin sonra formasyon alacaksın sonra KPSS ye gireceksin tabi o zamana kadar MEB de açık kalırsa atanabilirsin.

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi