Editörler : Lanet

Kapalı
17 Haziran 2010 08:28

Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi

Limon Ağacı

mislina2
Kapalı
18 Haziran 2010 15:33

Beşir: ?İsrail, Batılı işgalci güçlerin aklına iki nedenden dolayı geldi?dedi Dalia'ya.

?Bunlar nelerdir?? diye sordu Dalia, şimdi onun da şüpheleri büyüyordu.

?İlki, Avrupa'da sizden kurtulmaktı. İkinci olarak, bu hükümet vasıtasıyla Doğu'ya hükmetmek ve tüm Arap dünyasının yükselmesini engellemekti. Ve sonra liderlerin aklına Tevrat geldi. Süt ve bal topraklarından, vaat edilmiş topraklardan konuşmaya başladılar.

"Ama bunun için iyi bir nedenleri var" diye itiraz etti Dalia. "Ve bu neden, bizim başka ülkelerde zülme uğramaktan korumaktır. Sadece Yahudi olduğumuz için soğukkanlılıkla katledilmemizi önlemek içindir. Gerçeği biliyorum Beşir. İnsanlarımın öldürüldüğünü, boğazlandığını, gaz odalarına sokulduğunu biliyorum. İsrail bizim için tek güvenli yerdi. Burası Yahudilerin Yahudi olmaktan utanmadan yaşabilecekleri tek yerdi."

Beşir, "Ama bütün dünyanın bunu yaptığını söyledin, Dalia. Bu doğru değil. Naziler Yahudileri öldürdü. Ve biz onlardan nefret ediyoruz. Ama onların yaptıklarını neden biz ödemeliyiz? Osmanlı İmparatorluğu sırasında bizim halkımız Yahudileri memnuniyetle karşıladı. Avrupalılardan kaçarak bize geldiler ve her şeyimizle hoş karşıladık. Onlara baktır. Ama şimdi siz güvenli bir yerde yaşamak istediğiniz için diğer insanlar acı içinde yaşıyor."

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
26 Temmuz 2014 01:27

"İlki, Avrupa'da sizden kurtulmaktı"

Hiç bu açıdan bakmamıştım... Neden olmasın... Avrupa'nın B planı her zaman öteki dünyanın aklına en son ve hatta hiç gelmeyen şeydir...

Kitaba göz gezdirmek gerek...

27 Temmuz 2014 02:27

Ve;

İsrailin kurucusu Hitler'dir dedi bir şizofren...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
27 Temmuz 2014 03:02

Evet, o olmasa yirminci yüzyılın modern ağlama duvarı da olmayacaktı belki...

Bir paylaşımcı da çok güzel fotoğraf kareleri yakalamış... Gündemi facebook'tan takip edenler bilir; iki sütün hâlinde... Birinci sütün filmlerdeki İsrail... Hep ezilen, horlanan, hapishanelerde kötü koşullarda yaşayan ve nihayet fırınlanan...

İkinci sütün tamamen doğaçlama, bizzat gerçeği ile bire bir örtüşen, ana karakter kendileri olan, figuranlara "yan hasar" kadar bile değer verilmeyen bir sinema; hayat sineması!..

supporters.
Editor
27 Temmuz 2014 03:10

Filistin Osmanlı'ya ihanetinin bedelini ödüyor .

Yaser ARAFAT

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
27 Temmuz 2014 03:23

Her dönemde, her hükumette ve her rejimde, dönem dönem ipotekli beyinler yönetimin en üst tabakası dahil bir çok kademesinde yer almıştır...

Söz Yaser Arafat'a ait ise benim bildiğim bu basit bilgiyi o da biliyordur...

Ve herkesin bilmesi gereken bir şey daha; zulüm geçmişin karanlık sayfalarına sığınılarak meşrulaştırılamaz!..

Bu söz zulmü meşrulaştırmaktan, müslümanları ayrıştırmaktan öte bir düşünceye hizmet etmez...

supporters.
Editor
27 Temmuz 2014 10:56

zulüm dinlere göre yorumlanamaz ; acı çeken insanlara müslüman olduğu için değil mazlum olduğu için üzülmeliyiz , tepki koymalıyız ... acı çektirenlere , terör estirene de yahudi olduğu için değil , zalim olduğu için tepki koymalıyız ....tarih din savaşlarıyla dolu , sonuç ortada , bir yenisine ihtiyaç yok ....

*

arafatın sözüne gelince böyle de bir bakış açısı var diye paylaştım yorumsuz olarak .... kendi tarihimize bakınca da ödediğimiz bedellerle doludur , bu bedelleri her toplum ödemiştir , ödemeye de devam edecektir ...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
27 Temmuz 2014 18:43

Cevap bana sanırım;

Öncelikle, "zulüm dinlere göre yorumlanır" gibi bir anlam mı var yazdıklarımda, benim göremediğim?..

Diğer taraftan zalim olan Yahudi ise, onun Yahudi olduğunu saklayarak mı tepki verelim, ne yapalım yani?!.

supporters.
Editor
27 Temmuz 2014 20:22

müslümanları ayrıştırmak gibi bir ifade var , mesele bana göre müslüman-yahudi meselesi değil ...ortada insanlık suçu ve evrensel acı var ...ya da ben öyle görüyorum

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
27 Temmuz 2014 22:09

"Bu söz zulmü meşrulaştırmaktan, müslümanları ayrıştırmaktan öte bir düşünceye hizmet etmez..."

E, tabiî siz de haklısınız, cümleyi düşüncenize hizmet eden yerinden koparıp alırsanız...

@

Yineliyorum, orada zülmeden Yahudi, tüm dünyanın gözleri önünde zulüm gören de müslüman!..

Sırf "ben olaya din açısından bakmıyorum, bu evrensel bir acıdır" diye Yahudi ve Müslüman ifadesini kullanmayalım mı?..

Üzgünüm ama bu realite yüzyılların realitesi ve sırf bu gün Yahudi, dün Çin, ondan önce Rus, vs mezalimini meşru gösteremeyenlerin yüzyılımıza taşıdıkları ve müslümanları kendi gerçeklerinden uzaklaştırma amaçlı sloganlardır bunlar...

Hiç bir teolog, bakın islamog demiyorum, bu tarz sloganların altını dolduramaz... Bana sadece Kutsal Haçlı Savaşları'nın, Otuz Yıl Savaşları'nın sebebini söyleyin, bu yeterli... Sizin de dediğiniz gibi tarih yeterince din savaşı gördü... Ama bana tekerrür etmeyen bir tarih söyleyin bu da yeterli...

Size katılıyorum, kimse değil din savaşı, yeni bir savaş dâhi istemiyor... - Büyük büyük amcalar hariç- Ama olacaksa da bizim "light" kelimelerin arkasına saklanmamızla bu gerçeğin önüne geçmek gibi bir başarımız olamaz...

O gazetenin, "o yazarı" doğru söylemiş; dışardaki zalimle uğraşmak daha kolay, asıl zor olan içerdeki zalim, çünkü o kendini açık etmez, gibi bir ifadesi vardı, malum gazetecinin...

İşte o içerdeki zalimlerin eseridir bu gün "Müslüman kardeşinin derdi ile dertlenmeyen bizden değildir!" hadisini bize unutturmak... Aynı zalimin eseridir bizi " Her koyun kendi bacağından asılır!" bireyselliğine itmek!..

Evet, bizler "mazlumun canı yansa ahı bize sorulur!" diyecek kadar evrensel, "Müslüman kardeşinin derdi ile dertlenmeyen bizden değildir!" diyecek kadar da iddialı bir kelime ama şövenist, -bunun İslamî literatürdeki karşılığı Ümmetçi olabilir mi, belki olabilir- olmak zorundayız!.. Bu müslüman bir kimliğin gereğidir...

Bu da son söz olsun;

Aynı araçta babanız ile onun bir arkadaşı feci bir kaza geçirse, kurtarma işlemine kimden başlarsınız?!.

supporters.
Editor
28 Temmuz 2014 00:14

son sorudan başlayım ; lakin diğer hususlarda kökten farklı düşündüğümüz için cevap vermicem , insanlık için hayırlısı diyip kapatıyorum ...

baba konusuna gelince ; evet babamı kurtarırım .... ancak bu maddi gerçekten manevi gerçekliğe ulaşma hatasına düşürmez beni ...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
28 Temmuz 2014 00:53

Aynı düşündüğümüzde mi cevap vereceksiniz?.. O da güzel...

Babanızın maddi gerçekliği nedir?.. Onunla size geçen 23 xy kromozomu mu?..

supporters.
Editor
28 Temmuz 2014 01:00

din referanslı düşüncelere karşıyım , üst mesajlarda bunu da belirttim zaten ... o yüzden cevap vermiyorum ...

aynen bahsettiğiniz kromozomlar ... varoluşumu baba ve anneme borçluyum

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
28 Temmuz 2014 01:07

Karşı olduğunuzu belirtecek referansları okursak belki biz de sizinle aynı düşünür ve bir platformda tartışabiliriz...

Size bir sır; dünyadaki sekiz milyara yakın insanın kadın olanlarında x, erkek olanlarında xy kromozomu var...

supporters.
Editor
28 Temmuz 2014 01:11

bu bir sır değil , sadece bilinirlik düzeyi çok düşük ... sebebi de nicelik-nitelik ayrımı olsa gerek ...

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi