Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : gubazİDAL*
30 Haziran 2010 17:05  


sözleşmeli kuran kursu öğreticisi sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?

Arkadaşlar bu konuda net ve kesin bir bilgisi olan var mı?Bildiğiniz gibi kuran kursu öğreticileri eğitim öğretim sınıfına dahil değil zaten adı üzerinde öğretici pozisyonunda sözleşmeli 4/b li çalışıyorlar.Meb'in sözleşmeli öğretmenliği eğitim öğretim sınıfından sayılıyor.Sözleşmeli Kuran kursu öğreticileri sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?Ben baktım başvuruda sorun yok gibi,internetten kabul ediyor ama yerleşme yapılırken problem çıkar mı?

30 Haziran 2010 17:21

mehmet_421

Kabul olmaz hocam, başvuruda puanın varsa sayfa açılır ama öğretmenliğe geçemezsin.Puanda yeterli olan başka branşlaradı işaretlersen aynı durum oradada olur tercih seçenekleri karşına çıkar.

30 Haziran 2010 17:43

frid

ewet.hocam başvurabilirsin.hiçbir sorun yok ama diyanet bir bayan için daha ideal değilmi?

30 Haziran 2010 19:20

moseu

formasyonun ve kpss varsa başvurabilirsin. Benim eşimde diyanette sözleşmeli Kuran kursu hocası idi. Şu an sözleşmeli din kültür öğretmeni....Hiç bir sorun yok...

01 Temmuz 2010 00:44

nursevda

4. KİMLER BAŞVURABİLİR

Sözleşmeli öğretmenliğe, Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için ÖSYM tarafından yapılan (2008-2009) Kamu

Personel Seçme Sınavı?nda alanlar bazında belirlenen taban puanı ve üzerinde puan almış olmak şartıyla;

1) İlk defa görev almak isteyenler,

2) Aday ya da asıl olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?na tabi olarak hâlen görev yapanlar,

3) Aday veya asıl Devlet Memuru iken (Kadrolu öğretmenlik dâhil) bu görevlerinden çekilmiş ve çekilmiş sayılanlar,

4) Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi dışında kanun veya kanun hükmünde kararnameler

kapsamında sözleşmeli çalışanlar,

5) Sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilenlerden; göreve başlamayanlar ile göreve başlayıp ayrılanlardan

görevlendirmeleri 01/01/2010 tarihinden önce iptal edilenler,

6) Hâlen silâh altında olanlar,

7) 30/06/1971 tarihinden sonra doğanlar,

8) Kamu ve vakıf üniversitelerinde halen görev yapanlar veya ayrılanlar,

başvuru yapabileceklerdir.

-------------------------------------------------

4.MADDEYE GÖRE BAŞVURAMIYOR ANLAMI VAR SANKİ...YANILIYORMUYUM?

01 Temmuz 2010 00:49

nursevda

BU KONUYA AÇIKLIK GETİRMEK ŞART

BİLEN ARKADAŞ YARDIMCI OLIRSA SEVİNİRİZ

01 Temmuz 2010 01:08

nursevda
01 Temmuz 2010 01:14

nursevda

5917 sayılı torba Kanun 10 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu kanun, 657 sayılı kanunda yer alan sözleşmeli personel maddesini değiştirmiştir. 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin (B) bendine eklenen yeni bölüm şu şekildedir:

"?Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.?

Dikkat edileceği üzere madde metni, sözleşmesini fesih eden kişinin hiçbir kamu kurumuna bir yıl boyunca sözleşmeli olarak atanamamasını öngörmektedir.

Diğer taraftan, Kanunun yürürlük maddesine göre söz konusu bu yeni hüküm 1/1/2010 tarihinde yürürlüğe girecektir. Buna göre 1 Ocak 2010'dan itibaren sözleşmesini fesih eden bir aday, 1 yıl boyunca yeniden sözleşmeli olarak hiçbir kurumda yeniden 4/B'li sözleşmeli olarak istihdam edilmeyecektir.

01 Temmuz 2010 01:33

rmzkaplan

İsabet olmuş. İlahiyatlı bu arkadaşların başlarını açmadan rahatça görev yapabildikleri bir kurumdan (her sıkıntısına rağmen) başlarını açma bahasına mebe geçmeleri içime sinmiyor. Çünkü maaş açısından hizmet açısından bulundukları konum çok daha iyi. Hele diyanet bünyesinde kadroya geçebilseler nurun ala nur olur diye düşünüyorum.

02 Temmuz 2010 15:47

fırat1979

BAYAN ARKADAŞALRIN k kurslarını bırakmadan önce bir defa daha düşünmesini tavsiye ederim,dikablarda örtü sorunu artı zamane çocuklarıyala hele lise ise vay hallerine,DİYANETTEKİ SIKINTILARINI BİLMİYOR DEĞİLİM AMA BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ BAYAN ÖĞRETMEN ARKADAŞALRIMIZ (İHL) DIŞINDA SIKINTI ÇEKİYORLAR ihl lerde de kısmen sorun olmuyor.

artı öğrencilerle uğraşmak hele de erkek öğrenciler le (bayan hocalrımızın anlatıklarından yazıyorum)zor olduğunu söylüyorlar

TABİKİ BU BENİM FİKRİM

02 Temmuz 2010 20:17

selenselin

şuan sözleşmeli kkö olarak çalışan bu atamaya başvuramıyor mu,doğru mu anladım.

03 Temmuz 2010 10:24

selenselin

gncl

03 Temmuz 2010 13:32

aydinlik00

Klavuzda herşey yazıyor. tercih yapsalar bile göreve başlayamazlar. onun için başkalarının hakkını engellemeyelim.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN ARANILAN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR 3.15 maddede yazıyor.( 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görevlendirilip 01.01.2010

tarihinden sonra sözleşmeleri feshedilenler ile görevine başlamayanlardan 1 yıl bekleme süresi aranır)

03 Temmuz 2010 14:01

rmzkaplan

yeni formasyon alan arkadaşların bir çoğu bayan ve bunların bir çoğu da sözleşmeli KKÖ. Şimdi bu arkadaşlardan muhtemelen sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar olacaktır. Lütfen bu yazıyı okuyanlar varsa BAŞVURMASIN. Çünkü puanınız yüksek olsa bile atanamazsınız. Atama yerine gitmediğiniz için de ayrıca bir yıl beklemeniz gerekir.

Başvuru yapaarsanız sadece diğer arkadaşların hakkını yemiş olursunuz. Lütfen bu hususta dikkatli olunuz.

03 Temmuz 2010 23:09

Lost Passenger
Kapalı

Ramazan Kaplan doğru söylemiş. 2010 yılı mart ayında yapılan düzenleme gereğince 4/B li çalışrken istifa eden birisi 1 yıl geçmedikçe 4/B li istihdam edilemez. Başvuru yapıp kadroyu boşa harcamayın.

http://www.memurlarsitesi.net/1933/2010da-istifa-eden-sozlesmeli-1-yil-beklemek-zorunda/

04 Temmuz 2010 00:25

kes kin

kadrolular bile başvuru yapıyor

04 Temmuz 2010 00:43

Lost Passenger
Kapalı

Keskin işin inceliğini anlamadığın çok bariz. Evet kadrolular bile başvuru yapabiliyor ama sözleşmeliler başvuru yapamıyor. Neden acaba?

Çünkü geçen yıl yapılan düzenlemeyle; doğum ve askerlik harici 4/B li çalışırken sözleşmesini fesh edenler 1 yıl geçmeden hiçbir kurumda 4/Bli istihdam edilemez. Emin olmadan inkar etme.

şu haberlere bak. Belki kavrarsın.

http://www.personelsaglik.net/haber/5886/istifa-eden-4-b-lilere-1-yil-ceza-haberi.html

http://www.memurlar.net/haber/162116/

ha sen aksini düşünüyorsan daha fazla söyleyecek birşey yok. Başvurunu tabiki yaparsın, onaylatırsın, atanırsın ama iş göreve başlamaya gelince sgk kayıtlarında girişin çıkışın ve istifan gözükür göreve başlatılmazsın.

04 Temmuz 2010 00:45

Lost Passenger
Kapalı

hadi şu linkide göndereyim..

http://www.egitimekrani.com/haber.php?haber_id=8981

04 Temmuz 2010 11:09

kes kin

değin doğru olabilir ama öğretmen atamalarında geçerli olduğunu sanmıyorum. klavuzun ilgili bölümü işte:

4. KİMLER BAŞVURABİLİR

Sözleşmeli öğretmenliğe, Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için ÖSYM tarafından yapılan (2008-2009) Kamu

Personel Seçme Sınavı?nda alanlar bazında belirlenen taban puanı ve üzerinde puan almış olmak şartıyla;

1) İlk defa görev almak isteyenler,

2) Aday ya da asıl olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?na tabi olarak hâlen görev yapanlar,

3) Aday veya asıl Devlet Memuru iken (Kadrolu öğretmenlik dâhil) bu görevlerinden çekilmiş ve çekilmiş sayılanlar,

4) Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi dışında kanun veya kanun hükmünde kararnameler

kapsamında sözleşmeli çalışanlar,

5) Sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilenlerden; göreve başlamayanlar ile göreve başlayıp ayrılanlardan

görevlendirmeleri 01/01/2010 tarihinden önce iptal edilenler,

6) Hâlen silâh altında olanlar,

7) 30/06/1971 tarihinden sonra doğanlar,

8) Kamu ve vakıf üniversitelerinde halen görev yapanlar veya ayrılanlar,

başvuru yapabileceklerdir.

04 Temmuz 2010 11:40

selenselin

4) Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi dışında kanun veya kanun hükmünde kararnameler

kapsamında sözleşmeli çalışanlar

BU MADDEYE DİKKAT..657 SAYILI KANUNUN 4/B MADDESİ DIŞINDA DİYOR,BUNLAR HARİÇ,KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA KANUN VEYA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER KAPSAMINDA SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR.şimdi dip te çalışan sözleşmeliler kanun veya kanun hükmünde kararnameler kapsamında çalışan sözleşmeliler mi?olmadığına göre başvuramazlar diyorum.gayet açık..

04 Temmuz 2010 11:58

Lost Passenger
Kapalı

Keskin Kılavuzda başvurulabiliyor yazdığını söyledin. Ben sana aşağıdaki maddeyi okumanı tavsiye ediyorum. Kılavuz safya 8 Madde: 3.15 aşağıda.

3.15. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görevlendirilip 01.01.2010

tarihinden sonra sözleşmeleri feshedilenler ile görevine başlamayanlardan 1 yıl bekleme süresi aranır.

Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak

görev yapmakta iken doğum ve askerlik nedeniyle sözleşmesi feshedilenlerden 1 yıllık bekleme süresi

aranmaz.

Şimdi hocam 01.01.2010 tarihinden sonra istifa edenler 1 yıl bekler diyor. Şimdi sen 4/B li görevlendirildin istifa ettin. Nasıl başlayacaksın MEB te? Senin SGK kayıtlrında gözükmeyecek mi başka kurumlarda çalıştığın?

selenselin Hocam DİP te çalışanların ne olduğu açık değil mi? DİP te çalışanlar 657 sayılı DMK nın 4/B Maddesine göre çalışan personel. Onun için 4/B deniyor.

arkadaşlarım kimsenin başvurusuna engel olmak yanlış yönlendirmek gibi bir gayem olamaz. sadece durumu söylüyorum. İsteyen net bilgiyi meb ten alabilir. Googlede kısa bir araştırmayla değişiklik maddelerine ulaşabilir. Veya her ihtimale karşı şansını deneyebilir.

Ha tercih ettiniz atandınız göreve başlayamadınız ne olur? Çalıştığınız işi kaybetmiş olursunuz(dip teki) meb te başlayamamış olursunuz 1 yıl ceza alırsınız. iyi puanınız varsa kadrolu atanır gidersiniz. yoksa 1 yıl bekler atanırsınız. Birde siz başlayamacağınız için 1 kontenjan boş kalır.

Toplam 23 mesaj