Editörler : Pangaea

elif68
Şube Müdürü
11 Temmuz 2010 10:02

ikilemelerde gitgide bir istisnadır ve bitişik yazılır

11 Temmuz 2010 10:37

bende düşündüm git gide ayrı mı bitişik mi diye ama aklıma ard arda nın da ayrı yazıldıgı gelince herhangi bir yaptım

misafir3
Yasaklı
11 Temmuz 2010 10:45

arkadaşlar ben türkçe öğretmeni değilim.bu yüzden iddalı olamam ama şöyle düşünüyorum; 'herhangi' cümleye göre değişir bence.

'her hangi durum olursa olsun, bu işin üstesinden gelecek' cümlesinde 'her hangi' bitişik yazılamaz..ancak emin de değilim.

soforaso45
Aday Memur
11 Temmuz 2010 15:56

arkadaşlar işin kötüsü bu soru zaman kaybına neden oldu.Boş yere kafa ağrıttık anlaşılan. sorunun yanlış olacağına mı üzülelim,boş yere zaman harcadığımıza mı?

sekonomi
Daire Başkanı
12 Temmuz 2010 11:50

görüldüğü üzere yanılmadım...soru iptal..ne diyorsak o :)

sosyal_80.809
Daire Başkanı
12 Temmuz 2010 11:52

soru iptalse herkes doğru mu yapmış sayılr bilgisi olan??

memuriyet09
Aday Memur
12 Temmuz 2010 16:46

arkadaşlar TDK nın sitesinde herhangi bir in birleşik yazıldığına dair bir ifade yer alıyor. http://tdk.org.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFD4E0E8C92CD73B10

d. Biraz, birkaç, birkaçı, birtakım, birçok, birçoğu, hiçbir, hiç­biri, herhangi belirsizlik sıfat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak biti­şik yazılır.

Ama git gide nin birleşik yazıldığına dair hiç bir bilgi yok. Biz "git gide" yi "art arda" gibi ayrı yuzılır diye öğrendik.Ösym nin anlayışı bu şekildedir..NAsıl olursa ösym hatalı bir soru sorar ve hatta birilerinin işine geliyor diye soruyu iptal eder.Doğru cevaplayanların hakkına girildiğiğni düşünmüyormusunuz? yazık..

wolkanca
Daire Başkanı
12 Temmuz 2010 16:57

doğru yaptığm soru nadi lenn iptal olmasn coğrafyada ki üsküdar sorusu iptal olsn :)

wolkanca
Daire Başkanı
12 Temmuz 2010 17:01

iskenderun olucaktı pardon üsküdar nerden çıktı aaa :)

12 Temmuz 2010 17:04

çünkü sen öyle yaptın kurnaz:)))

gladyator_tr
Kapalı
12 Temmuz 2010 19:51

hernagi bir ve gitgide TDK'ya göre bitişik yazılır arkadaşlar. Özellikle "herhangi bir" kelimesini tartışmanın anlamı yok. Bu konuda uzman TDK ise doğrusu budur. Yalnız gitgide kelimesi ilk bakışta biraz kafa karıştırıyor. Onu da kurum, istisnai bir kelime olarak bitişik yazıldığnı belirtmiş. ASyrıva bazı arkadaşlar "birleşik" yazılır demişler. Bence birleşik değil, "bitişik" kelimesi kullanılmalı.

kaynak: http://tdkterim.gov.tr

nefesini_tut_
Yasaklı
12 Temmuz 2010 20:00

geçen sene alacahöyüğü iptal etmeyen şuursuzlar bu sene aynı gün nasıl iptal ettiler acaba hayret

dmr86
Aday Memur
13 Temmuz 2010 14:05

bana göre git gide ayrı yazılır çünkü koşa koşa geldi kelimesinden farkı yok

memuriyet09
Aday Memur
15 Temmuz 2010 04:59

Aynı soruda sözde iki doğru cevap bulunması üzerine iptal edilen soruda doğru şıkları işaretlemiş arkadaşların haklarına girilmiş olunmuyor mu. Doğru olan iptal edilmesi yerine iki doğru sonucun da kabul edilmesi olmalıydı. Doğru şıkları işaretleyen arkadaşların hakkı yenilmiştir. Ösym ye dilekçe yolu dışında yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır ve madurların her birinin ösym ye dilekçe yolu ile başvurmaları gerekmektedir. Zira elerine yeterli sayııda dilekçe geçmediği için ösym madurlar lehine hiç bir işlem yapmıyor. Ösym dilekçe adresi: ÖSYM 06538 Bilkent / ANKARA

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi