Editörler : crops35

15 Temmuz 2010 10:37

Hangi Kurumlar Tercih Edilmeli?

hakimlik sınavından umudunu kesen, avukatlık mesleğini hiç sevmeyen, bu seneki kpssden 109 neti olan bi hukuk mezununa nereyi, hangi kurumu tercih etmesini tavsiye edersiniz? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

"Dört_Köşe_Memur"
Daire Başkanı
15 Temmuz 2010 10:49

imam hatip ol diyeceğim..

seni alırlarmı bilmem.. ama maaş süper

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 10:55

ne yapacağımı hiç bilmiyorm. tamamen boşluktayım. her görüşe açığım. sanırım gümrük maliye ve sgk gibi kurumlar özellikle hukukçulardan alıyorlarmış. bu üç kurumdan hangisi daha avantajlı acaba biliyormusunz

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 10:59

genel idare hizmetleri ne anlama geliyor tam olarak bilmiyorum. acaba yanlış yerde mi başlık açtım:)

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 11:18

sözleşmeli bi mesleği tercih etsem ve işe girdikten sonra hakimlik ve müfettişlik sınavlarına hazırlansam daha doğru olmazmı? hem para sıkıntısı da çekmem. ama sözleşmeli olup da sonra istifa etmek istesem, çalıştığım kurum sorun çıkarırmı? öfff yaaaa bu işler amma da kafa karıştırıcı:((

konserwatif
Müsteşar
15 Temmuz 2010 11:31

hazine avukatlıgı tabiki..yada dış ticaret müsteşarlıgı yanii merkezde teşkilatı olan kurumlardan hazine avukatlıgı olmayanlardan dış ticaet müst. gibi kurumlar.avukatların özlük hakkı konusunda pek bir bilgim olmamakla beraber..kpss b ile yerleşebilirsen hazine avukatlıgını düşün derim..adında bile para geciyor.:))

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 11:57

konserwatif kime sorduysam, aynen senin gibi söylüyor. ama ben daha stajımı başlatmadım. şimdi stajımı başlatsam bi sene stajla uğraşacağım. bizim ailenin bu aralar maddi durumu hiç iyi değil. bizimkiler büyük meblağda bi kredi çektiler. işler kötü gitti. ve şimdi krediyi karşılamak için benim bir an önce bi iş bulmam gerekiyor. acaba sözlüşmeli bi işte çalışsam, o arada stajımı yapabiliyormuyum? ayrıca sözleşmeli bi mesleği tercih etsem, puanım kadrolu meslekler için geçersiz hale geliyormu? Allah rızası için yardımcı olabilirmisin. yardıma çok ihtiyacım var

enes 20 enes
Memur
15 Temmuz 2010 12:35

meb tercih etme neresi olursa olsun

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 13:35

forumlara şöyle bi göz geçirdim de meb hakkında yorumlar pek iyi değildi. ama meb geçen sene hukuk mezunu olanlardan birkaç tane raportör almış. raportörlük mesleği hakkında bi bilginiz varmı

AytekinNet
Şef
15 Temmuz 2010 15:53

gelekobirnum : KPSS'den güzel puan alacaksınız demektir bu net sayısı. 4001 kodlu(Herhangi bir lisans programından mezun olmak) kadroların büyük kısmına yerleşebilirsiniz. AH (Avukatlık hizmetleri) sınıfını düşünmediğinize göre muhtemelen GİH sınıflı bi kadroya yerleştirilirsiniz (Teknik Hizmetler sınıfı sanırım olamaz).

Gelelim bizim memurluk anlayışına.. İstisnalar kaidei bozmaz ise bizim memur arkadaşlarımızın memur olana kadar canı çıkmıştır, memur olayımda çamurdan olayım der.. Ama memur olunca işler değişir.. Kendi kurumları hakkında düşünceleri genellikle şöyledir: Kurumun ek ödemesi yoktur, Çalışma şartları ağırdır, insanlar kendisini anlamıyordur v.s., v.s... Diğer kurumlar ise güllük gülistanlık yatış yerleridir onlara göre. Siz kime bu konuyu danışırsanız danışın herkes "AMAN BİZİM KURUMA GELME" diyecektir. Tabi burda sizin düşüncenizde önemli. Siz "ben yatayım paramı alayım haramdır helaldir banane" ve "Devletin parası deniz, yemeyen do.." düşüncesindeyseniz rahat yerleri araştırın. Yok ben işimi yaparım hakkımı da isterim derseniz: ek ödemesi, çalışma koşulları, personel profili, gibi konuları araştırmalısınız. Netice de devlet ne yaparsa yapsın memurunu memnun edemeyecektir.

Bu düşüncelerin arasında benim konumum biraz farklı. Ben ARŞİVCİ'yim. Arşiv denince kurumlarda ne akla gelir? "Sürgün Yeri" akla gelir. ben sürgündemiyim? Asla sürgünde değilim. 2010/1 Kpss yerleştirmelerinde 3. kurumuma yerleştirildim. ve Önceki 2 kurumumda olduğu gibi işimi adam gibi yapıp dijital arşivimi kuracağım. Sonrasında bana orayı bilgisayar ortamından yönetmesi kalacak. Ben işimi yapmasaydım ne olacaktı? Hergün tozlu raflar, pislik içindeki evraklar.

Netice de hepimizin hakkında hayırlısı...

gelekobirnum
Kapalı
15 Temmuz 2010 16:53

AytekinNet öncelikle birikimlerinizi paylaştığınız için çok tşkler.. ben işimi yapabileceğim, onun dışında da kafamın rahat olabileceği bi meslek istiyorum. sizin de söylediğiniz gibi kurumların ek ödemeleri, çalışma koşulları, personel profili, görevde yükselme gibi detayları araştırmaya çalışırım

goldenglow
Kapalı
19 Temmuz 2010 12:35

bence engüzeli senin açından maliye maliye nin kadrolarının seç ama milli emlak ı yazmamaya çalış bide avukatlık ruhsatı almadan memuriyete başlamanı tavsiye etmem ruhsat almadan başladım şimdide baro ruhsat vermiyor

mai ve mor
Aday Memur
20 Temmuz 2010 15:40

goldenglow milli emlak bölümüne neden olumsuz baktın,ben yeni yerleştirildim ve beni milli emlak bölümüne verdiler,bi bilgin varsa paylaş lütfen

hukukçu arkadaşım hiç memurlukla uğraşma kendi işini yap,ben şuan o pişmanlığı yaşıyorum

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi