Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : celebrity
28 Temmuz 2010 22:15  

Yetim Aylığı...

babam emekli sandığı emeklisi kendisi vefat ettiği için ben ve ablam yetim aylığı , annem dul aylığı almakta yani babamın maaşı aramızda 3 e bölünmüş durumdadır.Ablam 1 ay sonra evlenecek onunki annememi baglanır yoksa kesilir mi ? Benimde yaşım 20 ve öğrenci olmam itibariyle yetim aylığını almaktayım.Ben örenciliğimi bitirip sigortalı bir işte çalışırsam benim aylığım anneme mi baglanır yoksa tamamen mı kesilir ? emekli sandıgında calısan bir tanıdıgım annene baglanır seninki dedi. Ama herkes kesilir diyor. Lütfen bana yardım edin ona göre sigortamı baslatacagım. Bir diğer sorum ise su anda okudugum üniversiteden tasdik alıp açıköğretime yazılsam yine bu paradan faydalanabilir miyim ? Yardımlarnz için şimdiden tşkr ederm

29 Temmuz 2010 10:02

@tt@maN

sevgili kardeşim. yeni 5510 sayılı kanunda bir cok değişiklik oldu. babanız emekli sandığından olmayıpta bağkur veya ssk emeklisi olsaydı hem sigortalı bi işte çalışırdınız hemde yetim aylığı alabilirdiniz.(okuduğunuz sürece 25 yaşına kadar) fakat rahmetli babanız emekli sandığı emeklisi olduğu için malesef bu haktan yararlanamıyorsunuz. yani sigortalı bi işe girdiğinizde yetim aylığınız kesiliyor.

şimdi sorun gelince kardeşim sen yüksek öğretim okuduğun sürece ve sigortalı i işte çalışmadığın sürece 25 yaşına doldurana kadar yetim aylığı alabilirsin.

kız kardeşiniz evlenmesinden dolayı kesilen maaşını belli bir miktarı annenize bağlanır, aynı şekilde sizin kesilen yetim aylığınızında belli bir miktarı annenize bağlanacaktır. ama ne kadarı onun hakkında bi bilgim yok. tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa bakmanızı tavsiye ederim linki gönderiyorum

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27054.html

ve ayrıca memurlar netin bu konuyla ilgili bir çok yazısı var onlardan birini gönderiyorum orayada bakasın işinizi görür diye düşünüyorum. http://www.memurlar.net/haber/154359/

29 Temmuz 2010 11:08

blackscream

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat şimdi sgk genel merkezi aradım sordum bana dediği şu sigortalı işte çalışabilrsin eger öğrenciysen paranı almaya devam edebilirsin buna açıköğretm fakülteside dahil dedi . Sonra birde bulundgum sgk il merkezını aradım birde oraya sordum orasıda kac kişi alıyorsunuz bu parayı die sordu bende üç oldgunu söyledim sonra dedim öğrenciliğimin bitmesi durumunda bu para annme döner mi oda annemin tek hak sahibi oldgu zaman yani ablamnda evlendiği zaman benimparamın döneceğini söylediler iyice kafam karıştı

30 Temmuz 2010 12:07

blackscream

ne yapıcagım hakkında hala fikir edinemedimya sigortamı baslatıcam okuldan tasdik alıcam ama bekliyorum yardım edin arkadaslar

Toplam 3 mesaj
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;