Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : muhtesem32iren17ters köşe
04 Ağustos 2010 19:40  

Şehirlerarası ikametgah değişikliği ve referandum kaydı hk.

Merhaba arkadaşlar,

Ankara'da ikamet etmekteyim. İstanbul'da ise işe başlayacağım. 23 Ağustos'a kadar çalışacağım iş yerine İstanbul'a ait bir ikametgah belgesi vermem gerekiyor, ancak ben bu zamana kadar henüz orada bir eve çıkmış olmayacağım. Şimdi sorularım şunlar:

1- Bildiğim kadarıyla ikametgah değişikliği için yeni ikamet adresindeki bir faturayı vs üzerime almam gerekiyor. Ama ben kendim yeni bir eve çıkmıyorum; bundan böyle bir arkadaşın veya bir akrabanın evinde yaşayacakmışım gibi göstermem gerekiyor. Bu mümkün müdür? Hadi benim durumum bir derece düzmece olacak gibi, ama gerçekten parası olmayan ve atıyorum orada amcasının yanına yerleşecek olan birisi (üzerine fatura vs alamadan) nasıl ikametgahını değiştirecek?

2- Diğer gereken şeyler nelerdir? Ayrıca ne kadar sürede bu iş hallolur acaba?

3- 12 Eylül'de Referandumda mutlaka ama mutlaka oy kullanmak istiyorum. Bu durumda ikametgah değişikliği oy kullanmamı etkiler mi? Mesela şu an için oy pusulaları basılmışsa bile ben ikametgahımı değiştirsem bile yine Ankara'da mı oy kullanacağım? Yoksa Yüksek Seçim Kurulu'na vs. gidip ikametgah değişikliği hakkında bilgilendirmede mi bulunmam gerekir? Ya da hangi tarihe kadar ikametgahımı değiştirmezsem hala Ankara'da oy kullanabilirim?

Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

04 Ağustos 2010 20:41

Sükut_Et

arkadaşım seçim için itiraz süresi 3 temmuzda bitti, bundan sonra adres değişikliği yapsan bile seçmen kağıdın nerde çıktıysa orda kullanabilirsin. eğer başka birinin bulunduğu eve adres beyanı yapacaksan nüfus müd.ne bu kişiyle beraber gitmelisin,yani o kişi bu vatandaş benimle kalıyo diye imza atmalı, o kişi bi fatura götürse iyi olur belki isteyebilirler. ne kadar süreceğine gelince nüfus müdürlüğünün yoğunluğuna bağlı,sıra sana gelince 2 dk. da biter.

04 Ağustos 2010 20:50

Sükut_Et

bu arada yazmayı unuttum yapılan adres beyanları her ayın sonunda emniyete tahkikata gönderilir, eğer emniyet seni o evde bulamaz ve bu evde oturmuyo derse, gerçeğe aykırı adres beyanı verdiğin için 660 lirayı paşa paşa ödersin.

04 Ağustos 2010 21:13

mezun2010

@Sükut_Et cevabın için teşekkür ederim.

30 Mart 2012 13:35

jounquilfully

Mobil imza ile ikametgah değişikliği yapmak istiyorum akrabamın yanına,fakat sistem kabul etmiyor.Acaba akrabamın gidip yazılı bir onay falan mı vermesi gerekiyor.Ya da internet üzerinden olmuyor mu bu işler bilen var mı?

Toplam 4 mesaj
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;