Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
13 Ağustos 2010 22:18  

Askerde Uzman Erbaş Veya Astsubay Olarak Kalabilirmiyim?

Arkadaşlar 1987 doğumluyum ve 2010 eylülünde bütlerden sonra AOF İşletme Lisans mezunu oluyorum.Sonrasında ise aralıkta askere gideceğim,Başlıktan da anlaşılacağı gibi askerde iken Uzman Erbaş veya Astsubay olarak kalabilirmiyim,kalmak için ne yapmalıyım,Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hiç bi bilgim yok askerde nasıl kalındığından.Sınav ile mi başvururum,sınavlar nasıl ne zaman olur kime başvuru yapılır,Askere komando olarak mı jandarma olarak mı,yedek subay olarak mı gidersem kalma olasılığım yüksek olur ? Yardımlarınız bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim...

13 Ağustos 2010 22:26

idealistgenç

askerde kalma dönemleri demoda oldu koçum artık o tabirler 90 yıllarda pop müziğin türkiye de estiği yıllarda esiyordu. şimdilerde ise öss ye girip yüksek puan alıp astsb meslekyüsekokulu sınavlarını takip edeceksin gelelim uzman jandarma sınavına onuda osym yapıyor uzman erbailık için ise önce askerlik yapıp sonra kuvvet lerin uzman erbaşlık sınavlarını takip edeceksin kazanacaksın sonra tsk ilk adımı atmış olacaksın. umarım anlatabildim........

13 Ağustos 2010 22:31

ŞAVKÇI09

Anlatabildiniz ama ben hala daha günümüzde askerlik görevini yaparken orduda gerek uzman erbaş gerekse de astsubay olarak kalındığını teskere bırakabildiğini biliyordum en azından bana bu yönde bilgi verdiler...

13 Ağustos 2010 22:48

idealistgenç

geçti güzelim o günler mazide kaldı ........

13 Ağustos 2010 22:55

idealistgenç

evet belkide sizi bilgilendiren bazı arkadaşlar; hani er gazinolarında yenilenmeyen o tozlu panolara bakıp oradaki bilgiler neticesinde söylemişlerdir.

13 Ağustos 2010 22:59

ŞAVKÇI09

Şu an özel harekatta fiilen çalışan bi müşterim ve emekli olmuş jandarma karakol komutanlığı yapmış bi abim söyledi bunlar bana ...

13 Ağustos 2010 23:04

idealistgenç

kardeş bende vatani görevini yaparken öğrendiğim bilgiler.......

14 Ağustos 2010 00:08

ŞAVKÇI09

lütfen yardımcı olacak arkadaşlar kulaktan dolma bilgilerle yanlış yönlendirme yapmasınlar...

14 Ağustos 2010 00:09

Ylmz33

"İdealistgenç" arkadaşımıza bilmediğin konularda lütfen bilgi verme. Gereken bütün herşeyi bizzat kendim yazacağım.

Bak canım arkadaşım "Şavkçı09" askere gittiğin zaman Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı olarak kalabilirsin. Yani bizim tabirimiz ile Uzman Erbaş olarak kalabilirsin. Öyle yazılı sınavı yok, sadece spor testi ve sağlık testi yapıyorlar. Zaten askere gittiğin zaman sana verilir askerde kalmak istediğini belirten bir dilekçe, imzalarsın ve gereken testi geçer kalırsın. Şuan 7 arkadaşım özel harekat timinde görev yapıyor. Ve bu söylediğim kişiler okulda çokta başarılı olan arkadaşlarım değiller, lise mezunu hepsi. Komando olarak askerliğini yaparsan daha yüksek bi ihtimalin olur kalmak için, ama kalırsın bunu ben sana buradan söylüyorum. Net bilgi, sadece gereken sağlık ve spor testini geç yeter.

Astsubaylık olayı ise farklı; belli bir yaş sınırı var, önce "öss" sınavına girip belli bir baraj puanını geçiyorsun, bu puanı askeriye belirliyor her yıl, onu geçtikten sonra astsubaylık sınavına giriyorsun. Onuda kazanırsan zaten mülakat spor testi vs. oluyor.

Baya uzun iş.

Ancak ara alımlar oluyor Astsubay olarak, oda 22 ağustosta yapılacak olan kara kuvvetleri komutanlığı muvazzaf astsubay sınavları. Sadece 50 soru soruluyor yazılı sınavda, matematik falanda yok, her kişinin güncel bilgiler ile yüksek puanlar alabileceği bir sınav. Sonra mülakat spor testi sağlık testi falan rutin işler işte. Şansın varsa o şekilde astsubaylığa girebilirsin zaten.

Subay olarak kalma olayı ise biraz zor, ilk olarak Asteğmen olarak askere gidebilmen lazım, yani yedek subay olarak, daha sonra askerliğinin 9 veya 10. ayında teğmen rütbesi veriliyor. Yine ihtiyaca yönelik olarak subaylık sınavı açıyorlar, onu kazanınca subay olarak görev yapabilirsin ancak o sınavlar biraz zor oluyor. Sonucunda rütben yüksek olacak.

Bizzat tanıdığım bir abimiz var, karakuvvetlerine asteğmen olarak gitti, sonra teğmenlik verildi, açtıkları sınavı kazandı, daha sonra üsteğmen, yüzbaşı ve binbaşı oldu. Şimdi denizci kendi. İzmir'de binbaşı...

Sana bu yolda başarılar diliyorum, sen gerekli kişilerden bilgileri almışsın zaten, gerisini kafana takma...

Saygılar, sevgiler...

14 Ağustos 2010 00:45

ŞAVKÇI09

Ylmz33 hocam çok teşekkür ederim allah razı olsun yadımın için.Peder geldi 55 yaşına günü yok emekli olamıyor anne desen garip ev hanımı senin anlıyacağın oturduğumuz evden başka bi haltımız yok aileye de mecburen ben bakıyorum kendimi bildim bileli 600 milyon maaşa günde 12 sat çalışıyorum sırf devlet kapısı ve maaş için düşünüyorum ,Ben zaten uzman erbaş olarak kalabilirsem kendi çalışmam ve azmimle assubaylığa ve yüksek mertebeye kadar gidebileceğimi düşünüyorum aslında Hedefim JÖH ama onda biraz geç kaldık aile için kendimizi feda ettik onun için erken davranmlıydık.Senin açıklamana göre uzman erbaş olarak kalabileceğimi anlıyorum tabi allah nasip ederse bu da bana yeter zaten hocam vallahi adak adadım şöyle bi uzman olarak kalabilirsem bi küçükbaş adağım var yeter ki o günleri şu zor günlerimi bi atlattığımı göreyim...Tekrardan teşekkür ederim yardımın için hocam sağol..

14 Ağustos 2010 01:12

idealistgenç

askerde kalma dönemi yok kardeşim

kkk uzman erbaş alımını insan kaynakları merkezi cebeci ankara

hvkk ise izmir hava teknik okulları kom.

dzkk ise karamürsel eğitim merkezi

sahil gv lik ise antalya eğitim merkezi

sınavla alıyor astsubaylık ise hakeza dediğiniz gibi yok öyle iki satır dilekçe ile uzman astsubay olmak hepsi bunların sınavla .

14 Ağustos 2010 10:26

Ylmz33

"Şavkçı"

Rica ederim kardeşim ne demek, hiç kafana takma, sen beni dinle, uzman erbaş olmak kadar basit birşey yok, kimsenin dediğini kafana takma, ben bugün askere gitsem 6 ay içinde uzman erbaş olarak kalabilirim, bu kadar eminim bu konudan. Sen kafana takma.

"idealistgenç"

Arkadaşım ben askeri merkezin yan tarafında oturuyorum, içli dışlıyım askerler ile, herşeyi biliyorum bu konuda, bizzat kalan arkadaşlarımda var diyorum, bunlar benim futbol takımımdan ve okuldan sıra arkadaşlarım.

Senin bahsettiğin uzman erbaşlık sınavı askerliğini bitirmiş ve birkaç yıl evinde oturmuş olanlar için. Rütbeli asker olmanın en kolay yolu askere gidip, askerlik görevin bitmeden gereken dilekçeleri doldurup ve gereken teferruatları yerine getirmen yeter.

Konu uzamasın, ben tartışma amaçlı yazmıyorum. Herkes bilsin bu bilgileri...

14 Ağustos 2010 12:11

y.uygur

sn yılmaz33 kayınçom için muvazzaf astsubaylık için başvuru yapmıştık,14 ağustos yani bugün başvurunun kabulü ve sınav yerleri belli olacaktı ancak siteye giriyorum (k.k.k.tsk.mil.)ve muvazzaf astsubaylık bölümünü tıklıyorum sayfada hata oluştu yada kaldırıldı diyor.

ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusunuz?

14 Ağustos 2010 12:58

osman2001

ŞAVKÇI09

ben uzman çavuşum.sana nasıl uzman erbaş olur kısaca anlatayım.önce askere gideceksin,zaman zaman uzman erbaşlık duyurusu birliğe bildirilir.o zaman istekli oldugunu söyler ve başvuru formunu bölük komutanın doldurur.sınav zamanı(türkiyenin bildigim kadarıyla 12 ilinde yapılmakta)sınava girer kazanırsan spor ve sözlü mulakata tabi tutulursun.bunlarıda kazanırsan branşına uygun sınıfta askerligine devam edersin terhisine yakında sınıf okuluna egitim görüp uzman olursun.uzman erbaş sınavına giren her 100 kişiden sadece 30 kadarı geçebiliyor ona göre iyi çalış

Ylmz33 bilmedigin konularda yorum yapma.uzman erbaş olmak için senden daha akıllı olmaları lazım.bunu bil.

14 Ağustos 2010 13:54

karayel_2005

yılmaz33

bir halt bildiğin yok millete akıl veriyorsun.

şavkçı

tezkere bırakma diye birşey yok.Yıllar öncede yoktu,dünde yoktu,bu günde yok.Çünkü senin as.per. veya memuriyet olarak kabul edilmen ve hukuki olarak ispatlanman için sınavlara girmen şart.Uzman olman için internettten gerekli açıklama ve başvuru şartları yazıyor.

14 Ağustos 2010 15:32

ŞAVKÇI09

syn osman 2001 sınav a iyi çalış demişsin ben bu sınavın formalite olarak yapıldığını biliyordum eğer öyledeğil ise nato,ab, inkılap tarihi v.b şeyler mi soruyorlar sınava nasıl çalışabilirim ?

14 Ağustos 2010 18:04

-mhdi-

Kardeşim uzman olacağına ...diyecem ol, şimdi herkes farklı yerlere çekecek onun için öncelikle başka imkanları araştır sonra en son çare olarak değerlendir yoksa pişman olursun çünki koskoca bir camia senden üst rütbelilerin geneli kapris sahibi insan, kendilerini işveren patron sanarlar aldığın maaşı hak et derler, sanki kendileri hak ediyormuş gibi ve bulunduğun ortamda rütbeye göre adam yerine konmaktasın, parasına kanma inan o 600 tl daha iyidir hiç değilse sinir sahibi olup psikolojin bozulmaz kafan ağrımaz i düşün

14 Ağustos 2010 19:13

hasan35_06
Kapalı

şavkçı09 kardeşim sen bu söylenenlere de çokta kulak aldırma.biri kalkmış askeri şubenin yanında oturuyorum diyor.biri kalkmış askerden biliyorum diyor biride yıllardır asker ya akıl veriyor sana.kardeşim öncelikle lisans mezunu olduktan sonra sözleşmeli subaylık ve söz. astsubaylık için başvuru şansın doğuyor.askere gitmene gerek yok.askere gidip geldikten sonra veya askerdeyken de başvuru yapabilirsin.uzman erbaşlık içinse askerliğini yaparken veya bitirdikten 3 yıl sonrasına kadar da başvuru yapabilirsin.ancak demişsin ya 'ben o sınavları formalite icabı sanıyordum.'hiçbiri formalite icabı değil aksine daha da zor.dışarıda seninde anlattığın gibi asgari ücretle çalışan gençlerimiz bu sınavlara yoğun talep gösteriyor.tabi talep çok olunca da ona göre seçim aşamaları da daha çetin geçiyor.sana şimdiden başarılar...

15 Ağustos 2010 09:58

idealistgenç

dışarıda limon satmak taneylemi kiloylamı ?

15 Ağustos 2010 10:47

ŞAVKÇI09

Çok meraklıysan satabilirsin dostum seni tutan yok git ister tane ile istersen kilo ile sat....

15 Ağustos 2010 12:06

idealistgenç

sözlerimi neden üzerine alınıyorsun dostum çoçukluğumda limon satmadım ama ticaret yaptım. hem limon satmak ayıp değilki stemkar cevap verdin benim cevabım başkasınaydı. açmış olduğun konuya yorum yaptık şimdi kötümü olduk anlayamıyorum ben seni...

ha şunuda söyleyeyim sen bu tür şeyleri kafaya takarsan işin zor yrın uzman yada astsubay olunca psikolojik olarak çökersin biraz relax ol...

Toplam 26 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?